Lastik Tecrübeleri

ERGIN

New member
Ergin Bey ben de Ceed Concept mt için lastik almak üzereyim. Tecrübelerinizi okudum. Yol tutuş anlamındaki tercihinizi de isabetli buldum çünkü yol tutuş anlamında konfora daha yakın olan araçlarımız yüksek hızda zaaf gösterebiliyor. Bunu Astra J'den yeni geçtiğim için net söyleyebilirim. Astra da ş.içi kütük gibiydi o ayrı mesele.

Yumuşak lastik alıp da yüksek hızlardaki tedirginliği daha da artırmak isteem ama yol sesi de ayrı bir mevzu, konforu çok etkiliyor. Şu an 2012 üretim hankooklar taş gibi yuvarlanma sesi yapıyor. Son aldığınız Kumholar bu anlamda hankooklara göre nasıl?

Yol sesi ve sürüş karakteri açısından orta nokta diyebileceğimiz bir tavsiyeniz var mı? İkisinde de başım ağırsın istemiyorum. CPC5'e yakınım aslında ama tam karar da veremedim doğrusu. Bi yandan da EGP sessizliği ve ekonomisi ile aklımı çeliyor, onun da yanakları galiba çok yumuşakmış... Ne tavsiye edersiniz?
Bahsettiğiniz gibi Hankook Ventus Prime 2'ler sert lastiklerdir ve yol sesi yüksektir, ancak oldukça canlı izine sadık tepkiler verir.
Bugüne kadar Kumho kullanmadım ancak sanırım kastettiğiniz son taktırdığım Hankook S1 Evo2'ydi.

Açık ve net söylüyorum, ben hayatımda bu kadar iyi bir lastik görmedim, kullanmadım. Özellik olarak şöyle düşünün, Hankook Ventus Prime 2'nin direksiyon keskinliği ve izine sadıklığı, Michelin Primacy 3'ün sessizliği ve konforunu tek bir lastikte birleştirmeyi başarmış bir lastiktir Hankook S1 Evo2.

Şu anki aracmda Dunlop Sport Maxx RT var, ancak 225/45-19" ölçüsünde üretimi olsa hiç düşünmeden değiştirtirim bu lastiklerle. Tek sıkıntısı yüksek yuvarlanma direnci sonucu yakıtı 100 kilometrede 0,3 lt arttırmasıdır.

ERGIN

New member
Dunlop Sport Maxx RT ve Continental Sport Contact 5 eklenmiştir.

berkural34

New member
Bu 740 liraya taktırma dahil mi ? Ben yaklaşık 2-3 ay önce kış lastiklerimi çıkarırken taktırdım , pazarlıksız 800 liraydı. Eğer sökme takma parası vercekseniz çok mantıklı gelmedi bana.

Berkan

New member
bana dediyseniz dahil değil kargosu içinde ama sökme takma balansa her yaz kış 40-50 tl veriorm alıstım artık

berkural34

New member
bana dediyseniz dahil değil kargosu içinde ama sökme takma balansa her yaz kış 40-50 tl veriorm alıstım artık
Beylikdüzündeydiniz sanırım. Ben migrosun arka otoparkında continentalden aldım lastiklerimi. 800 liraydı, pazarlıkla indirebilirsiniz belki. Nerdeyse aynı paraya geliyor, kargoyla vs uğraşmamış olursunuz.

cesurs

Yasaklı Üye
Michelin Primacy 3, Goodyear Efficient Grip Performance ve Continental ContiPremiumContact 5 bu 3 lastiğin performansları hemen hemen aynı özellikle kuru zeminde. ıslak zeminde fren mesafesi olarak Goodyear biraz daha öne çıkıyor. ıslak zeminde aynı araç ve hızda Goodyear Efficient Grip Performance ın fren mesafesi primacy 3 den 2 m daha kısa.

ZMY3534

New member
2013 Ceed Premium SW otomobilimde son üç aydır(5.000km) 225/45 R17 boyutlarında Continental Sport Contact 5 lastikleri kullanıyorum.

Araç sıfır km' de Hankook' lar ile gelmişti, bu lastikler ve AVON kış lastikleri ile toplamda 80.000km kullandım.

Continental Sport Contact 5 ile birlikte arabanın sürüş karakteristiğinde çok belirgin iyileşmeler gerçekleşti. İlk ve en önemli fark lastiklerin verdiği geri bildirimin bariz artmış olması, diğer bir önemli fark da lastiklerin özellikle yanal kuvvetlere karşı inanılmaz dirençli oluşu. Bu iki konu ve yumuşak hamurun verdiği güven ile tedirginlik hissetmeksizin viraj süratlerimde minimum %20 artış oldu.

Negatif değerlendirilebilecek yön ise çok sessiz olmaması ve yanak sertliği nedeni ile özellikle de 45 yanaklar ile yoldaki bozuklukların biraz fazla hissedilmesi. Tabi bu sertliğin karşılığını fazla fazla veriyor. Ben tercihimi bunu bilerek yaptım, bu konuda tedirgin olanlar Premium Contact serisi tercih etmeli.

Araçlarımızın sürüş dinamikleri; süspansiyon ve şasi yapısından kaynaklı olarak vasatın altında malesef. Özellikle virajlarda fazla yatması ve son derece hissiz/yapay elektrik destekli direksiyon sistemi nedeni ile tedirgin bir sürüş ortaya koyuyor. Continental Sport Contact 5 lastikler bu durumda kayda değer bir iyileşmeye sebep olması sebebi ile beğenimi kazandı. (Ama tabi araba hala aynı araba bunu unutmamak lazım, mucizeler beklenmesin.)

Şahsen epey bir süre başka bir lastik kullanmayı düşünmem...

argovolkan

New member
Kış lastiği tecrübesi de alabilirmiyiz acaba..? 1-2 haftaya kış lastiği alıcam. Ankara da çok fazla kış olmadıgı için ortalama birşey alayım diyorum.. 500-600 tl civarı Çin malı lastiklerden düşünmüyorum..700 tlye Petlas var yakınımızdaki Lastik Servisinde. Önerirmisiniz..Yok 100-150 daha ver daha iyi birşey mi al dersiniz..

ERGIN

New member
2013 Ceed Premium SW otomobilimde son üç aydır(5.000km) 225/45 R17 boyutlarında Continental Sport Contact 5 lastikleri kullanıyorum.

Araç sıfır km' de Hankook' lar ile gelmişti, bu lastikler ve AVON kış lastikleri ile toplamda 80.000km kullandım.

Continental Sport Contact 5 ile birlikte arabanın sürüş karakteristiğinde çok belirgin iyileşmeler gerçekleşti. İlk ve en önemli fark lastiklerin verdiği geri bildirimin bariz artmış olması, diğer bir önemli fark da lastiklerin özellikle yanal kuvvetlere karşı inanılmaz dirençli oluşu. Bu iki konu ve yumuşak hamurun verdiği güven ile tedirginlik hissetmeksizin viraj süratlerimde minimum %20 artış oldu.

Negatif değerlendirilebilecek yön ise çok sessiz olmaması ve yanak sertliği nedeni ile özellikle de 45 yanaklar ile yoldaki bozuklukların biraz fazla hissedilmesi. Tabi bu sertliğin karşılığını fazla fazla veriyor. Ben tercihimi bunu bilerek yaptım, bu konuda tedirgin olanlar Premium Contact serisi tercih etmeli.

Araçlarımızın sürüş dinamikleri; süspansiyon ve şasi yapısından kaynaklı olarak vasatın altında malesef. Özellikle virajlarda fazla yatması ve son derece hissiz/yapay elektrik destekli direksiyon sistemi nedeni ile tedirgin bir sürüş ortaya koyuyor. Continental Sport Contact 5 lastikler bu durumda kayda değer bir iyileşmeye sebep olması sebebi ile beğenimi kazandı. (Ama tabi araba hala aynı araba bunu unutmamak lazım, mucizeler beklenmesin.)

Şahsen epey bir süre başka bir lastik kullanmayı düşünmem...
Belirttiklerinize kesinlikle katılıyorum. Bu arada geçen ay yeni desen olan Continental Sport Contact 6 'da tanıtıldı.

ERGIN

New member
Cevap: Re: Lastik Tecrübeleri

Kış lastiği tecrübesi de alabilirmiyiz acaba..? 1-2 haftaya kış lastiği alıcam. Ankara da çok fazla kış olmadıgı için ortalama birşey alayım diyorum.. 500-600 tl civarı Çin malı lastiklerden düşünmüyorum..700 tlye Petlas var yakınımızdaki Lastik Servisinde. Önerirmisiniz..Yok 100-150 daha ver daha iyi birşey mi al dersiniz..
Kış lastiklerinde özellikle Nokian markasına da bakmanızı tavsiye ederim.

Berkan

New member

abi al petlası(w651 snowmaster 205-55-16 benimki) benim 3. senem olucak bu sene takınca. daha yolda bırakmadı ne karda buzda ne suda nede kuru zeminde, uludağa gittim geldim zincirsiz okadar abes yollara cıktım indimki yok artık dedigim yerler dahil oldu ama tık olmadı

kolayoto.com dan alabiliirsin fiyatları iyidir

geçen seneden bir kolay yapıyım :D

mesela :D

bıyıklı ceed ;) Garaj pozumuz kar yagınca resmen evde durmayınca bu hali aldı araba :D

şirketin bahçesi

alttan itibaren kar+buz karışık, yokusun dikliği anlasılıyormu bilmiyorm cıktıktan sonraki zafer pozu :cool:. biraz ucunda zorlandım çok dikleşti yere cizgidim S den anlaşılır :D

argovolkan

New member
Dün Petlas aldım..700 tl sökme takma otel dahil, 8 taksit..Uygun geldi..

yalcin

New member
[MENTION=1547]Berkan[/MENTION] bey bende kışlık düşünüyorum artık busene, Petlas deneyimleri geçen seneden sizden hatırlıyorum, fantazi olsun diye ebad 195/60/16 olabilirmi ? yoksa kasmayalım 205/55/16 idealmidir ?

yalcin

New member

[MENTION=242]argovolkan[/MENTION] ebadları neydi 700TL. bence çok uygun.

Berkan

New member
@Berkan bey bende kışlık düşünüyorum artık busene, Petlas deneyimleri geçen seneden sizden hatırlıyorum, fantazi olsun diye ebad 195/60/16 olabilirmi ? yoksa kasmayalım 205/55/16 idealmidir ?
Bey diyince bir garip hissettim at onu gitsin ya :D orjinali 205 55 16 ise kurcalamaya fanteziye hiç gerek yok. 3-5 ay diz boyu karın içinde olsak tabanı ufalt derdim o ayrı :)

R@PTOR

New member
petlas kış lastiği olarak iyi ama normal lastik olarak tavsiyet etmem. Kış lastiği olarak Lassa snow ways III'ü de tavsiye ederim.

bmx

New member
4 sene petlas kullandım daha doğrusu aynı lastiğin avrupa için üretilen starmaxx lastiklerini.
artık ömrü bitti dağ bayır gezdim.Kar performansı bence çok iyi.Biraz sert lastik lastik sesi fazla.
şimdi Nokian Wr D4 alacağım daha sessiz daha yumuşak deniyor deneyelim bakalım nasıl.

rayen

Super Moderator
Geçtiğimiz pazartesi gaza gelip Falken 225/45/R17 94V Eurowinter HS449 aldım. Yaklaşık 100 km kullandım yumuşaklık ve sessizlik bakımından çok sevdim. Umarım kar, buz performansı da iyidir. Aracın orjinalindeki Continentaller sanki aracı tutuyormuş gibi, bu lastiklerle hızlandım sanırım. :D