Lastik Tecrübeleri

c@n

Super Moderator
Abim hayirli olsun...:) sevindim begendigine lastigi...

turkeril

New member
Geçen sene yolda kalmamak için balıkesirde çıkma olarak aldığım 2 adet Formula marka kışlık lastikten memnun kaldığım için dün 2 tane daha sıfır alarak 4ünü taktırdım. (Pirelli yan ürünü)

Sessiz olduğu lanse edilen fakat benim buna pek inanmadığım Goodyear Efficient Grip Performance lastiklerimden sonra araba ciddi anlamda sessizleşti.

2 tane Formula ile geçen sene tamamen kar-buz üzerinde yaptığım ~600 km lik yolculukta iniş ve çıkışlarda baya memnun kalmıştım. Ayrıca hemen öncesinde astra j'ye sıfır olarak aldığım Falken'ler gibi ses üretmiyordu. Rampada kalkışta da Falkenler gibi çuvallamıyordu. Ucuz alternatif arayanlara rahatlıkla önerebilirim.

sinan1

New member
Lastik patladı, kıyıldı. tahrip oldu. Yedeği takıp değişim için lastikçiye gitmiştim. Lastik tek değiştirilmez dedi. 2si bir değişecek. kaç para ? 400. eh kabul dedim. değiştirdik. balansı filan da yaptı. Tek olan sağlamı ister bırak, ister sakla, gerekirse arkaya takarsın dedi. bana bırakırsan 20 TL veririm dedi. ben de eve götürdüm.

ileriki senelerde havası inen başka lastik oldu. yama yapılacaktı. erimiş diyerek lastikçi beni ikna etti. onu da temiz ikinci el lastik ile değiştirdim. anladım ki ilk başta fena kazıklanmışım. Lastikçide 2. el temiz lastik oluyor. 50 TL. Balans yaptır tek olarak tak kullan. mis gibi. 2. el lastik fena bir şey değildir. ilk paragrafta anlattığım durumu yaşayan başka müşterilerin bıraktığı temiz lastiktir. Lastik pek ala tek olarak değiştirilir. Yeter ki bitmemiş olsun ve balans yapılsın.

Son düzenleme:

rayen

Super Moderator
Ayrıca hemen öncesinde astra j'ye sıfır olarak aldığım Falken'ler gibi ses üretmiyordu. Rampada kalkışta da Falkenler gibi çuvallamıyordu. Ucuz alternatif arayanlara rahatlıkla önerebilirim.
Tırstım şimdi. :D
Bana pek de sessiz gelmişti, kulaklara bir baktırayım. :D
Umut edeyim ki, o günden bugüne Falken iyi yönde gelişmiş olsun. :)

rayen

Super Moderator
Bendeki de bu. :)
En azından Iassa snoways'den daha yumuşak. Kendimi bununla avutayım bari. :D
Neyse karda, buzda iş görsün de ses önemli değil.

korrinni44

New member
arkadaşlar merhaba,
2013 ceed concept plus aracıma geçen hafta michelin crossclimate marka lastik aldım.
michelin in çıkardığı 4 mevsim lastiği... tanesi 350 tl ... biraz pahalı bir lastik ama 4 mevsim olması herşeye değer.
1 haftalık deneyimlerimi paylaşayım..
lastikler sessiz.. ses bi tık azaldı.. yol tutuş arttı.. çekiş gücü baya arttı.. ara hızlanmalarda , ani kalkışlarda patanaj çekmeden iyi hızlanıyor arabam.
en bariz fark fren mesafesi. fren mesafesi baya kısaldı...
şimdilik verdiğim parayı hakettiğini düşünüyorum.
saygılar,

sLck07

New member
Continental Sport Contact 5 (Nissan Qashqai II 225/45-19"): Hankook S1 Evo2'den daha iyi bir lastik ile karşılaşmam sanıyordum ancak bu lastik S1 Evo2 ile kafa kafaya özellikler sergiliyor. Direksiyon tepkileri çok net, yüksek hız düz gidiş kararlılığı oldukça yüksek. Ayrıca yağmurda kızaklama limitlerinin yüksekliğide çok başarılı. Ancak esas başarılı olduğu alan yumuşaklığı. Yanlış okumadınız, yumuşaklığı. Yüksek performans lastiği olmasına rağmen Dunlop'un aksine yoldaki tüm pürüzleri resmen ütülüyor ve iç mekana yansıtmıyor. Zaten elinizle bile kauçuğunu esnetebiliyorsunuz. Tek kusuru biraz sesli olması ancak bunca iyi özelliğinin yanında devede kulak misali. 8/10
Biraz sesli derken içeriye çok mu ses veriyor Hankooktakinden fazlamı mesela?