BodyKit-Karlık-Marşpiyel-Difüzör-Jant

MuSTaNG

New member
Bu düşündüklerinizin yalıtım hariç hepsini 2 arabama da yaptım ilk öncelik ve en ucuzu zaten yay'dır bunla başlamanızı öneririm ondan sonra egsoz ardından yazılım derim sonrası da jant lastik ve body kit olabilir..
Egsozu kesinlikle yaptırın derim ben kat iptali + kumandalı takmıştım dizel aracıma sesi her devirde çok güzeldi ve arabayı inanılmaz rahatlatıyor..
Sizin arabanız eski kasa galiba eğer öyleyse eibach hiç düşürmüyo yol tutuşu hakkında bişey diyemem ama gidipte eski kasada eibach'a para vermem ben, bizde bi tane eibach takılı pro ceed benzinli, bi tanede HR takılı pro ceed dizel var istediğiniz zaman ikisinide gösterip sürdürebilirim kararı siz verirsiniz :)

slhyldz

New member
[MENTION=10]yalcin[/MENTION] Yalçın bu dediklerinin hepsini yaptırsanda, kişisel görüşüm yazılımın olduğu gibi kalsın. Fazlası risktir biliyorsun. Yazdıklarından okuduğum kadarı ile, bu riski göze alacak biri değilsin. Ayrıca bu yapacağın masraflar ortalama ne kadar tutacak. Az daha sabretsende gözden çıkardığın parayla, aracını satıp yeni kasasını alsan daha iyi olmaz mı? Ben hiçbir donanımı olmayan, yeni kasaya göre %40 gürültülü ve güzel görünsün diye süslemeye çalıştığın eski kasa yerine, orijinal yeni kasa ceede tercih ederdim. 2012 model ortalama yeni kasa, senin araç + yapacağın bütün masraflara nereeyse alınır. Dedimya tamamen şahsi :D

yalcin

New member
arkadaşlar günaydın şimdi okuyabildim yazdıklarınızı, öncelikle Serkan o jantlara 18" demesen tahmin ederdim ama anlayamazdım ofsetde var sanırım çok hoş duruyor gerçekten yaydan olsa gerek süper görünüyor vallahi:) kazasız belasız keyifli sürüşler olsun, yalıtımla ilgili ise evet alta ince malzeme sıkmaktansa döşeme altlarına bitümlü malzeme sermek çok mantıklı geldi hem masraf düşer hem el emeği olur çok mantıklı, bu yay konusuna dönecek olursak 3.5 eibach yok sanırım bulamadım netten baktım fakat bilen duyan tavsiye yer var ise karlar eridiğinde ziyaret edeyim, birdee salih abi ben aracı satmayı düşünmüyorum sen alacaksan o ayrı:))) yabancıya gitmez:p yalıtım için araç satmayı hiç düşünmem ayrıca sesle alakalı çok rahatsız değilim daha az ses alsa daha konfor olur diye düşünüyorum sadece. ama bu döşeme altına malzeme sermek daha mantıklı, egzos son susturucu biraz araştırdım seçenekte çok fazla yok gibi supersprint modelleri var ama her araca uyumlumu ve vereceği ses beni tatmin edecekmi çok fazla sorsusal bir durum, benim isteğim sadece tok bir ses çok gürültü değil. o sebeple egzos daha sonraya kalıyor böylece ama son susturucu değiştirmek yada orta susturucuda bir değişiklik yapmak ve kat iptali + yazılımla ben yine araca zarar vereceğimi düşünmüyorum elbette uzun vadede motor yada yürüyen aksamlar yaşdan kaybediyor olabilir ama bugün kullanıyoruz araçları o sebeple en fazla verimle kullanmak en doğal hakkım yahu:))) bir soru daha [MENTION=104]serkan[/MENTION] Oğuz aracı yüklü kullandığında herhangi sürtme oluyormu? (4 kişi+ bagaj) boş haliyle sanki davlumbaza çok yer var daha gibi şaşırdım gerçekten:)

yalcin

New member
[MENTION=371]MuSTaNG[/MENTION] bey iletişim bilgisi verirmisin karlar eridikten sonra görüşelim.

Serkan OĞUZ

New member
Teşekkürler Yalçın elimizden geldiği kadar optimum seviyede tutmaya çalıştım.Yaydan öncede güzel duruyordu ancak yay sonrası tabiiki jant lastik kendini daha belli etti.Evet jant biraz offsetli ve araca önden baktığında jant yüzeyi ile çamurluk sıfıra sıfır olsun çok istedim.Şu an ki pozisyonda istediğin kadar ağırlık olsun çamurluğa değmiyor sürtme falan söz konusu bile değil.İstanbul dönüşü 4 kişi bağajda eşyalar vs tam yüklü pozisyonda sorunsuz kullandım sadece çukurlara ve tümseklere hızlı girmemeye özen göstermek gerekli.Araç boş iken öyle görünüyor ne çok yüksek nede çok alçak, içine bindikten sonra tam kıvama geliyor birde arkaya 2-3 kişi oturunca 5cm'lik gibi duruyor.
Egzoz dediğim gibi kesinlikle zevk işi.Erol bey'in dediği kat iptali aracı oldukça rahatlatır ama şu anda ben hala o kısıma girmeyi düşünmüyorum.Benzinli araçlarımda aldığım tadı alamayacağımı biliyorum.

slhyldz

New member
Arkadaşlar demek istediğim net şey şuydu:
Elde edemediğimiz, başka bir değişlehayalini kurduğumuz arabaya ulaşmak adına araçlarımızı tuning yaptırıyoruz.
Mesela;
Vergi muhabbeti yüzünden alamadığımız 2000 ve üzeri motorların gücüne yaklaşmak için yazılım, fiyatı yüzünden alamadığımız yeni nesil araçlarını konforu için yalıtım, yol tutuşu, görüntüsü vs. için ise yay jant vs. arayışına giriyoruz.
Şimdi yeni kasa ceed’te, eski kasaya göre konfor,ses,yalıtım, yol tutuş, donanım, karizma vs. her anlamda %20-%60 arası artmış durumda.
Eski kasaya yapacağın 5-10 bin Tl masrafı, ( sadece lastiğin tanesi 400-500 tl civarıki jant hariç) aracını satıp üzerine ekleyerek alacağın yeni kasa cam tavanlı 17 inç jantlı Kia ceed ona on basacaktır. Haksızmıyım.

Şu ilandaki aracın karizmasını ve zevkini, eski aracına ne yaparsan yap yakalaman mümkün değil. Bence çok rahat 50.000 tlye alınabilir bu araç.
Kia Cee'd 1.6 CRDi Concept Plus 2012 Model 52.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Siyah renk - 195783731

yalcin

New member
haklı olabilirsin fakat ben böyle düşünmüyorum, fiyatı yüzünden almadım ben bu aracı(3 sene önceki piyasa değeri 35bin di emsallerine göre evet fiyatı uygundu ancak o dönemki emsallerine göre daha üstün yönleri vardı), alırken satmak içinde almadım(herşey aşkla başlar, sitemizin sloganı fikir sahibiyim buarada:) altımda bmw5.20 de olsa yine yazılım yaptırırdım ve yine body ile ilgili çalışma yapmak isterdim, dedim ya herşey aşkla başlar ve konforda ve modifiyede sınır yok herkese görede değişir sevgili Serkan ın dediği gibi zevkler ve renkler kişiye göre muhakkak değişir bugün baktığımızda bir mercedesdede 16" jant kullanabiliyorlar şimdi ben okadar para verdim 16" var üstünde haydi ne olacak:))) sınıf meselesi aslında birbakıma ben bu aracı alırken bu sınıfta bence eniyisi idi sonuçta herşey paraya bakıyor bütçe ne ise o araç senin kişisel zevkinede uyuyorsa ki 3 senedir kullanan değerli kulüp arkadaşlarımda aynı fikirde genellikle Kia Ceed le çok sınıf atladı, yine dediğim gibi büyük konuşmak olmasın ama uzun yıllar aracımı elden çıkartmayı düşünmüyorum, hal böyle olunca üstüne daha ne katabilirim diye düşünüyor insan, modifiye ülkemizde yasak olduğu için biraz uzak bakıyor genelde insanlar, ama vergisini veriyorum yolun aracın herşeyin birazda tadını çıkarmak lazım..vs.. saygılar..

slhyldz

New member
Her türlü fikirlerinizi bekliyorum dediğin için, ilk mesajımdada yanlış anlaşıldığımı düşündüğüm için ikinciyi detaylı yazdım. Tabiki zevk senin. Yani özetle, mevcut aracına yapacağın masraf ile maliyetleri hemen hemen aynı olacak bu iki aracı yanyana koyduğunda tercihin bir önceki kasa olur her zaman, bunumu demek istiyorsun.

yalcin

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] hayır onu demek istemiyorum yahu gayet açık aslında ben aracımı 0 km aldım ve severek keyif alarak kullanıyorum, bazılarında duygusal bir bağ vardır öyle düşün abi, bugün bunu satıp yada satmadan başka bir otomobil alacaksam yine 0 km. alırım, ben titizim biraz abimin olmasına rağmen o direksiyona geçince içim rahat etmiyor hele başkasına hiç vermem gitsin kullansın yada yolculuk için, tamam belki çok konforlu değil araçlarımız belki motoru düşük yüksek hıza çıkınca güvenilir değil (ki bence konforlu ve 1.6 dizeller içinde crdi iyiler içinde)
memnunum abi ötesi yok yahu:) anlıyorum ben ne demek istediğinide bütçe meselesi abi bugün sıfır km. ceed 70bini geçiyor nerdeyse ve 3 sene önce 35bin fiyatı ki 3 yaşında olmasına rağmen gerçekten temiz ilk günki gibi bakıyorum kaplana..kasa değişir belki ammavelakin ruhu aynı, benim gayem araca biraz daha agrasif bir hava katmak...hepsi bu yani.

atilyo

New member
Merhabalar ben modifiyeyi pahalı arabalar görüpte özenildiği için yapıldıgını düşünmüyorum git yarın pahalı diye isimlendirdiğin arabayı al karsına gec bak bak oda gözüne hoş gelmeyecek jantı ufak gelecek ve onada modifiye düşüneceksin güçdede aynı sekılde olacak hep daha iyisi onun için bence modifiye pahalı arabaya duyulan ihtiyaç gibi gelmedi ama şahsi fikrim herkese saygım var :)

ilk olarak yay dan başla derim bende cünkü sana maaliyeti maksimum 800 tl olacaktır.

yazılım + kat+eksoz bir yaptır performansı ta al 1500 tl gibi maaliyeti bulur sana

yaza dogru jant lastik al oda dediğin ebatlarda sıfır alırsan 1900-2200 bandında oynar

bodykit için birsey diyemem taamen senin zevkine kalmıştır.

yalıtıda pek tat alamazsın bana sorarsan en son tercih olarak düşün derim
.

resim istemişsin fikrin olsun diye şuan bunlar ar elimde daha iyisini çekince paylaşırım. iyi geceler

Ekli dosyayı görüntüle 2138Ekli dosyayı görüntüle 2139

Serkan OĞUZ

New member
Ali bey yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.Hangi aracı alırsan al,insan yine ona güzel dokunuşlar yapıp onu kendine özel bir hale getirip farklı olmak istiyor.Aracınızı çok beğendim oldukça sade ve şık duruyor,kazasız belasız güzel günlerde kullanın:)Jantlar yanılmıyorsam T37 sanırım çok beğendiğim bir desen,aracı çok indirmemişsiniz çok iyi olmuş tam kıvamında ama biraz daha inerse fena olur ona eminim:)

yalcin

New member
sevgili [MENTION=1741]atilyo[/MENTION] Serkanın dediği gibi fazla inmemiş görünüyor ön 3.5 arka 5.0 olmasına rağmen fotoğraf yanılgısıda olabilir, jant deseni gerçekten çok hoş beyazada yakışmış bende nasipse karartılmış bir jant düşünüyorum siyaha yakın bir renk, 3.5 yay ideal gibi fakat eski kasa uyumlu eibach şuan varmı bulabilirmiyim onu araştırıyorum bakalım yakın zamanda yaylılar kervanına katılacağız gibi, maslakda bulurum diye düşünüyorum önerdiğiniz biryer var mı şuanda yaylar için??

atilyo

New member
Merhabalar herkese günaydın teşekkür ederim begendiyseniz kendi çapımızda birşeyler yapıyoruz. o resimdeki halinde arabada yay bulunmamaktadır. coil yaptırmayı planlıyorum ondan beklemedeyim :))
maslakta bulursun yayı biraz araştırman lazım internette yok yay bende baktım zamanında :)

slhyldz

New member
[MENTION=1513]Serkan OĞUZ[/MENTION] [MENTION=1741]atilyo[/MENTION] Arkadaşlar araçlara dokunalım tabiki dokunmayalım demek istemedimki. Kaldıki en çok para harcayanlardan biriyim ben. Sırf araç merakımdan dolayı para biriktiremedim ve yerimde sayıyorum. Ben farklı bir mesaj vermek istedim ama anlayan olmadı maalesef. Yalçın kardeşim ikinci el alıp binmem deyincede zaten konu rayına oturdu. Yalçın ile aracım renk dışında birebir aynı. Aracımızın ortalama piyasası şuan 40.000 tl diyelim. Donanım olarak sıfır sayılır. Benim bildiğim Abs, çelik jant, yol bilgisayarı bluetooth ve hava yastığından başka bir şey yok. 2012 yeni kasa connect plus ta ise donanım olarak onlarca, yalıtım olarak %40, görünüm olarakta tarif edemeyeceğim kadar fark var ve piyasası ise 50.000 tl. Yani 10.000 tl fiyat farkı var. Eski kasaya 10.000 tl harcasanda yeni kasanın karizmasına,donanımına ve yalıtım kalitesini bence yakalayamazsın. Ona yapacağın tuning masrafına yeni kasa alınabilir demek istedim. Bu konu bu kadar. ( şu cevap verme huyumada sinir oluyorum o ayrı :) ) Bir ikinci konu ise istisnalar kaideyi bozmaz ve dediklerimin arkasındayım. (Ufak dokunuşlar haricinde) Soruyorum size neden yazılım yaptırıyoruz. Millet neden 1.2 , 1.4 , 1,6 turbo motor araç alıyor. Tamamen vergi muhabbeti. Eğer vergiler çok olmasa alırım 2.0 litre turbo motorlu bir araç çıkarım 6-7 sn. 0-100 km/H vs. kalın sağlıcakla...

Berkan

New member
[MENTION=1741]atilyo[/MENTION] aracta birşey eksik ama diyorm orjinal yaydanmıs. bide gözüme carpan ikişey oldu biri lastigin yanagın sanki bir tık ince olabilirdi ikincide jantın e.t'sinden dolayı yada jantın kendi yapısından dolayı dışta kalmıs gibi baya. coil yaptırırken bunlar basmana engel olabilir

atilyo

New member
@abim seni anladım her yeni araba yeni teknoloji eskiyi tutmaz onda lafım yok :))

@
Berkan
ets 8,5 ondan hafif dışarı taşma var ama coil oldugunda bakalım nasıl duracak duruma göre. şuan zaten 40 yanak 35 de çok çok sert oluyor diye hiç düşünmedim bile şuan jeep gibi duruyor zaten :D:D:D:D

yalcin

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] bende cevap vereyim bari : )) ben baştan beri anladım senide laf uzasın dedim ya muhabbet olsun işte:) şaka biryana herşey bütçe meselesi abi dediğin doğru satıp 2.el yeni kasa alınabilir ama neticede 2011 kasanında yeniden üstün olan tarafları var şimdi yadsınamaz yani : )) buarada ben bir yay fiyatı aldım 399TL. montaj hariç gel sanada bir yay takalım Salih abi:p [MENTION=104]serkan[/MENTION] Oğuz bu fiyat normalmidir Eibach Prokit - KİA CEED - 3,5 CM Spor Yay Seti ' JANT STORE 'diye malum sitede var arayıp sordum araç model farketmez dedi, sonra sakata gelmeyelim de ?

slhyldz

New member
Yazılım yazılım dediniz. Yaptırdık. Kanıma girmeyin. Yay may uğraştırmayın beni :) Mevcut sert olan ve bozuk yollarda takır tukur beni delirten süspansiyonu nasıl etkiler bu yay :confused:

yalcin

New member
ben stok hali ile bile tümsek çukur kasis vb. geçerken çok yavaş geçiyorum, o sebeple süspansiyonun zarar göreceğini zannetmiyorum öyleki kamyonları deli ediyorum : ))

atilyo

New member
@
slhyldz bu lafı demek başlamanın yarısıdır yaylar geliyor demek ne zaman alıyorsunuz :))