Chip thuning nedir?

slhyldz

New member
Yorumlarını ilgilenmediğim konularda dahil her daim okuyorum. Sen yinede yorum yap. Ben en başından beri yazılıma karşı değilim. Dikkat ettiysen konu içeriğinde böyle bir yorumumda yoktu. Yazılımla alakalı bir işim var. Çamaşır makinesindeki kronik hatalarda bazen çözüm kompenent olarak teşhis edilir ama maliyeti artırmamak adına çözüm yazılım ile üretilir. Yasak olduğu için fazla detaylı örnek vermeyeceğim. Sadece Türkiye'de bu iş nasıl yapılıyor, bu firmalara nasıl güvenmeliyiz vs. Adam tutup ben herşeyi biliyorum, yeni bir motor çıktığında araba kiralayıp yazılım yapıyorum ve testini ben yapıyorum derse ben ona güler geçerim veya sorgularım. Soruyorum sana varmı böyle bir test. O testte sence ne kadar güvenilebilir. KAç kişiyi ikna edebilir. Müşteri portföyü ne kadar artar. İnan bana bizim gibi forum üyeleri sayesinde insanlar binlerce lira gelir elde ediyorlar.Sence kaçı bunu gerçekten hakkederek yapıyor. Bugun burada sıfır alacak arkadaşlar bile ince eleyip sık dokuyorlar, neden? Şuan piyasada var olan milyar dolarlık firmalara neden güvenip gözümüz kapalı araç almıyoruz o vakit. Çok güvendiğimiz kia dizel motorları bile en ufak bir yakıt kirliliğinden bile (herkez belli markanın dışına çıkmamaya özen gösterirken) enjektör şakırdaması, vibrasayon vb. tarzı hatalar çıkarıyor. Bunlarda yazılım olayının ne denli önemli olduğunu vurgulamakta. Yazılımı yaptıralım tamam ama abd, İngiltere vs. gibi bu işi profösyönelce yapan firmalar olsun ülkemizde. Yada bunların distiribitörlüğü ile çalışılsın. Ben yaptım oldu mantığı ile çalışılıyorsa o iş sakat arkadaş. Bu iş için ekmek yiyeceksen ciddi yatırımlar yapacak ve ah almayacaksın.
Konuyla ilgili yorum yapmadım yapmayacaktım ancak bu yazdığın mesajda sonuca odaklı bir durum yakaladığın için yazayım dedim. Türkiyede bu yazılım işini yapan yapabilecek olan ve genelde olumlu yorum almış 5 firmayı direk yazarım.Hepside eminim kendince bilgili ve tecrübeli kişiler. Ancak yazılım konusunda ne olumlu yorum yapan kişinin yorumunu ne de olumsuz yorum yapan kişilerin görüşlerini kriter olarak almam ve kararımı bu yorumlara göre yönlendirmem.Yazılımın olumlu olumsuz sonuçları birazda kişilerin kullanım tipi ve araçtan anlama ve aracına bakabilme kapasiteleri ile alakalı bir durum.Kişi vardır yazılım yaptırır aracına bakmaz bakımına dikkat etmez at arabası gibi binip canını çıkarır, hep gazın tepesinde durmaksızın gidip sonrada yazılım motoru bitirdi der (ki bu tipler yazılımsız aracıda bitirecek kapasitede tiplerdir) olumsuz yorum yapar kimiside benim gibi 7500km'de çatır çatır paraya kıyar yağ değiştirir üstüne 7500km daha yaptıktan sonra serviste rutin bakımı yine yaptırır tek sorun yaşamaz bilinçli ve adam gibi kullanır ama benimde yazılım konusunda olumlu yorum yapıyorum diye kimse bunu olumlu yorum veya olumlu örnek olarak algılamasın.Sonuç olarak aracının performansından tam anlamı ile memnun olmayan tatmin olmayan biraz daha performans isteyen bu işlerden anlayan bu işlere azda olsa merakı olan kişinin kendi kullanım tarzına uygun olup olmadığını anlaması için yazılımı denemesi bence uygundur.Yaptırır kullanırsın sorun yaşamazsın bana bu iş uyuyor dersin veya yok abi yazılım işi benim işim değil der bir daha yanından bile geçmezsin.Memnuniyet olmadığı koşullarda para iadesi seçeneği güzel bence, en azından kendine güvenen ve müşterisine güven veren bir firma.Son karar tabii ki senindir ama nacizhane fikrime alınmazsan bence yazılım işine girme çünkü aklın takılı kalacak bir yapıdasın:)

Son olarak verdiğin değerler zaten risksiz ve soft bir yazılımın sana getireceği değerlerdir.Bahsettiğin değerlerde kullanıyorum aracımı.Yani 25-30hp ayrıca toplamda 320nm tork.Oldukça tadımlık ve keyifli oldu.Zarar vermeyecek veya riski olmayacak dahi olsa yine bu değerlerin üstüne çıkmam çünkü amacım rolling vs yarışmak değil biraz daha toparlayıp keyif almak.

Berkan

New member
çok teferruata iniyorsun.:) evet kendi kiralayıp yapanda vardı buarada müsteri aracını deneme tahtası yapmak yerine bu yola gitmek gayet mantıklı.
Türkiyede nasılsa dünyadada öyle hatta iyide derim. saygım sonsuz ama yazılım altı üstü uzaya cıkmıyoruz işten biraz anlayaan merakı olan arastıran 1-2 zorlansada oyle yada boyle kabaca becerir.

koydum bu konu altında resimlerinide ustalarımız (kabaca yazılımcısı egzozcusu cıragı vs. kadar ayırmadan) cogu basarılılar yurt dısına gidip ne araclar yapıyorlar yada onlara geliyor y.dısından. onların dısında distibutor firmada var cok sayıda zaten

amorusso

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] bahsettiginiz kisi zaten bir cok kia ceed aracina yazilim yapmis birisi , yazilimlari basarili, sakirdama olayi ceed te kronik bir sorun , kia bile Kabul ediyor, bunu yazilim olayi ile iliskilendirmek biraz alakasiz. Vibrasyon olayi da bireysel bir olay yaygin degil .
Ayica yazilimlarin cogu Avrupa menseelidir, yerinde her araca gore parametreleri girilir. Kimse kafasina gore araca yuklemez:)

slhyldz

New member
[MENTION=1547]Berkan[/MENTION] Müşteri her zaman haklıdır :D

slhyldz

New member
Şakırdama olayını yapılan yazılıma bağlamadım zaten. Kianın orijinal yazılımında çıkan sorun bu onu demek istedim vede yazılım menşei senin dediğin gibiyse tamam, bana bunu söyleseydi bu düşüncelerim hasıl olmayacaktı. Bana söylediği net şey şu. Sıfırdan bomboş bir kart verseler onu yazarım ve bu bilgiye sahibim. Birde elimden geldiği kadar kimseyi karalamamaya dikkat ediyorum. Belki yaptığım yorumlardan bazıları ağır gelebilir. Art niyetim asla yok.
@slhyldz bahsettiginiz kisi zaten bir cok kia ceed aracina yazilim yapmis birisi , yazilimlari basarili, sakirdama olayi ceed te kronik bir sorun , kia bile Kabul ediyor, bunu yazilim olayi ile iliskilendirmek biraz alakasiz. Vibrasyon olayi da bireysel bir olay yaygin degil .
Ayica yazilimlarin cogu Avrupa menseelidir, yerinde her araca gore parametreleri girilir. Kimse kafasina gore araca yuklemez:)

Berkan

New member
@Berkan Müşteri her zaman haklıdır :D
sakınan göze çop batar diyerek devam ediyim ozaman :D

yanlış anlama ama haksızsın demiyorum gayet haklısın ama cok kurcaladıgınmı kafa karısıyor o yüzden az ve öz iyidir bence. Serkan abnin dedikleride gayet mantıklı ve dogru seylerde var :=

slhyldz

New member
O zaman konuyu, yapilan yorumlara gore soyle ozetleyelimmi?
Yazilim :
Kullanim kosullarina gore, (hava, sicaklik vs.) uretici firmanin motor icin biraktigi toleranslari asmadan, hatta bir miktar tolerans birakilarak, musteri geri bildirimleri ile iyileştirilerek profosyonel firmalar tarafindan hazirlanmis yazilim, yine kullanici tarafindan bakimlarina ve kullanim prosudurlerine uyuldugunda iyidir.

Berkan

New member
Aynen öyle .

Var olan yazılımı mınckılıyorlar yoksa yazılım yazma işin uzay teknolojisi degil (tabi cocuk oyuncagıda degil) al programı vs.yi sende yazarsın he nolur olurmu muhtemelen olmaz ve motoru kırarız :D

BerkayKRC

Moderator
Berkay simdilerde karsi, ama denemisligi vardir...:D tadini bilir..m
doğru laf, ben öyle yılda 20.000Km gezen adam değilim bir arabayla yılda 50-60k yol yapıyorum şu yazılım olayından dolayı da yolda kalmak istemem açıkcası ki adam akıllı yapılmadığı görüşündeyim... En azından şimdilik durum böyle :D

BerkayKRC

Moderator
çok teferruata iniyorsun.:) evet kendi kiralayıp yapanda vardı buarada müsteri aracını deneme tahtası yapmak yerine bu yola gitmek gayet mantıklı.
Türkiyede nasılsa dünyadada öyle hatta iyide derim. saygım sonsuz ama yazılım altı üstü uzaya cıkmıyoruz işten biraz anlayaan merakı olan arastıran 1-2 zorlansada oyle yada boyle kabaca becerir.

koydum bu konu altında resimlerinide ustalarımız (kabaca yazılımcısı egzozcusu cıragı vs. kadar ayırmadan) cogu basarılılar yurt dısına gidip ne araclar yapıyorlar yada onlara geliyor y.dısından. onların dısında distibutor firmada var cok sayıda zaten
berkan burada bi yanlış nokta var ama kiralık arabayı da piç etmek nasıl bir müslümanlıktır :D sonra o araç başka birisinin elinde patlayında kiralayana girecek büyük olasılıkla :D

ben de yüksek bilgisayar mühendisiyim ve açıkcası yazılım yazılım denilen dalganın günümüz remapperları sadece 2-3 variable değiştirmek olarak yaptığı ve sorsan komple kodu kendisi gibi yazmış havalarında geçinmeleri bana yanlış gelen durum...

beyinden oku, yurt dısından ornek harıta bul, sonra onu yukle 2-3 değişkenle oyna sonra yürüyorsa tamam yürümüyorsa başka dene :D

Berkan

New member
berkan burada bi yanlış nokta var ama kiralık arabayı da piç etmek nasıl bir müslümanlıktır :D sonra o araç başka birisinin elinde patlayında kiralayana girecek büyük olasılıkla :D

ben de yüksek bilgisayar mühendisiyim ve açıkcası yazılım yazılım denilen dalganın günümüz remapperları sadece 2-3 variable değiştirmek olarak yaptığı ve sorsan komple kodu kendisi gibi yazmış havalarında geçinmeleri bana yanlış gelen durum...

beyinden oku, yurt dısından ornek harıta bul, sonra onu yukle 2-3 değişkenle oyna sonra yürüyorsa tamam yürümüyorsa başka dene :D
artık kısmet orası :D

bende aynı fikirdeyim dedim hatta uzay muhendisligi yok ortada işi biraz bilmeye anlamaya kabaca mıncıklarsında nekadar saglam olur işte :)

slhyldz

New member
Hepiniz aynı fikirdeyseniz o zaman bu iş bir nevi deneme yanılma yöntemi oluyor o zaman. Yani en başa döndük yine. Anladığım kadarı ile stabil stabil diye tutturdukları bu. Yurtdışından aldıkları Standart +25 HP +60NM. yi aracına yüklüyor. Fazlasını veya değişik bir şey istersen risktir diyor çünkü onu kendi yapıyor. :D Bilmem doğru anlamışmıyım.

c@n

Super Moderator
Yurtdisinda alinan standart degerlere erismek icin de yazilim elli kere deneniyor, arge si var bu isin.. En sonunda stabil olduktan sonra piyasaya suruluyor.. Bir nevi Turkiye de de oyle.. Tabi burda birbkriter daha var, hic sozu edilmemis.. O da araci kullanacak kisinin istekleri .. Yazilimi yapacak kisi bazi degerleri surucuye gore ayarliyor...

Serkan OĞUZ

New member
Yorumlarını ilgilenmediğim konularda dahil her daim okuyorum. Sen yinede yorum yap. Ben en başından beri yazılıma karşı değilim. Dikkat ettiysen konu içeriğinde böyle bir yorumumda yoktu. Yazılımla alakalı bir işim var. Çamaşır makinesindeki kronik hatalarda bazen çözüm kompenent olarak teşhis edilir ama maliyeti artırmamak adına çözüm yazılım ile üretilir. Yasak olduğu için fazla detaylı örnek vermeyeceğim. Sadece Türkiye'de bu iş nasıl yapılıyor, bu firmalara nasıl güvenmeliyiz vs. Adam tutup ben herşeyi biliyorum, yeni bir motor çıktığında araba kiralayıp yazılım yapıyorum ve testini ben yapıyorum derse ben ona güler geçerim veya sorgularım. Soruyorum sana varmı böyle bir test. O testte sence ne kadar güvenilebilir. KAç kişiyi ikna edebilir. Müşteri portföyü ne kadar artar. İnan bana bizim gibi forum üyeleri sayesinde insanlar binlerce lira gelir elde ediyorlar.Sence kaçı bunu gerçekten hakkederek yapıyor. Bugun burada sıfır alacak arkadaşlar bile ince eleyip sık dokuyorlar, neden? Şuan piyasada var olan milyar dolarlık firmalara neden güvenip gözümüz kapalı araç almıyoruz o vakit. Çok güvendiğimiz kia dizel motorları bile en ufak bir yakıt kirliliğinden bile (herkez belli markanın dışına çıkmamaya özen gösterirken) enjektör şakırdaması, vibrasayon vb. tarzı hatalar çıkarıyor. Bunlarda yazılım olayının ne denli önemli olduğunu vurgulamakta. Yazılımı yaptıralım tamam ama abd, İngiltere vs. gibi bu işi profösyönelce yapan firmalar olsun ülkemizde. Yada bunların distiribitörlüğü ile çalışılsın. Ben yaptım oldu mantığı ile çalışılıyorsa o iş sakat arkadaş. Bu iş için ekmek yiyeceksen ciddi yatırımlar yapacak ve ah almayacaksın.
Yok onu demek istemedim. Yorum yapmaya gerek duymadığım bir konu anlamında demek istemedim sanırım yanlış anlaşıldım yoksa bu konuları severim:) Sadece fazla kafa karıştırmak istemedim.Aslında sende yazılım yaptırma isteği çok var ve memnunda kalacağını düşünüyorum ama kime güveneceğin konusunda emin olamıyorsun.Bende tüm yazılımın tek tek yapıldığını sanmıyorum, muhakkak bir alt taban vardır ve üstünde değişiklikler yapılıyor olabilir ama 2-3 değer değiştirilme durumu şeklinde basite indirgenecek kadarda kolay olduğunu düşünmüyorum. Türkiyeden kalkıp özel istek üzerine 4-5 araca yazılım yapmak için Almanya'ya giden kişileride biliyorum.Yani bu konularda kendini geliştirmeye çalışan başarılı bir milletiz.Bence performans beklentisini abartmadıkça sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

slhyldz

New member
Arkadaşlar yazılım hazırda var. Aracın beynindeki yazılım kopyalanıyor. Mail yoluyla yazılımcıya ulaştırılıyor. Oda elindeki mevcut yazılım ile bir ihtimal motor kısmındaki parametreleri değiştirerek 30 dk. içinde yazılımı yüklüyor ve işlem tamam. Cuk para cebe.
Ben yapıyorum ben hazırlıyorum kısmı pek inandırıcı değil.

Yazılımcı ceed ailesine bugün itibariile bende katıldım. Bakacağız ve göreceğiz.

rayen

Super Moderator
Visual Basic öğrenmeye geri mi dönsem ne? :D:D:D

Batum

New member
Arkadaşlar yazılım hazırda var. Aracın beynindeki yazılım kopyalanıyor. Mail yoluyla yazılımcıya ulaştırılıyor. Oda elindeki mevcut yazılım ile bir ihtimal motor kısmındaki parametreleri değiştirerek 30 dk. içinde yazılımı yüklüyor ve işlem tamam. Cuk para cebe.
Ben yapıyorum ben hazırlıyorum kısmı pek inandırıcı değil.

Yazılımcı ceed ailesine bugün itibariile bende katıldım. Bakacağız ve göreceğiz.
hayırlı olsun nerde yaptırdınız fiyatı nedir?