Chip thuning nedir?

BerkayKRC

Moderator
Ben servis onayina inanmiyorum. Zira bicok kisi servisin önerdigi necvox multimediayi taktirdi ama hic de memnun kalmadi. Yazilimda servis onayi varsa bu garanti bakimindan önemli bir arti. Arabasinin daha güçlü olmasini kim istemez ki ama canimizi emanet ediyoruz. Orjinal yazilim bilimsel ve bircok testten geçirilerek hazirlaniyor. Yerine koyacagimiz yazilimin da o güveni vermesi ve firmaninda daha kurumsal olmasi gerekiyor
abi güçlü isteyen ona göre verecek parasını :) ne kadar ekmek okadar beygir :cool:

BerkayKRC

Moderator
Ben buraya zamanında olanları yazsam gene mevzu olur hiç ilişmiyorum kanka [MENTION=371]MuSTaNG[/MENTION]

ErkanKASIM

New member
Katiliyorum. Ben de ucak motoru teknisyeniyim. V2500 model ucak motorlari 24000,27000,30000 ve 33000 libre thrust üretecek sekilde ECU dan ayarlanabiliyor. Motor ayni motor değişen hiçbisey yok. Lakin bakima gelen 24bin ve 33binlik motorlari karşilaştirinca aşinma konusunda daglar kadar fark var. 24bin librede calisan motor türbin bladeleri ve yanma odasi halen iyi durumdayken 33bin libre gücle calisan motor resmen erime duruma gelmis oluyor. Sonucta ucak firmasi bu motorla daha fazla yük ve yolcu taşiyarak artan bakim maliyetini tolere ediyor. Ben uzun vadede zararli buluyorum. Maddi durumu iyi olan yada 1-2 yil biner satarim diyen biri yaptirabilir. Ama uzun yillar kullanmayi düsünen biri icin tavsiye etmiyorum bende. Daha fazla güç=daha fazla isi=daha fazla asinma
(Maddi durumu iyi olan yada 1-2 yil biner satarim diyen biri yaptirabilir.) Aslında buradaki yorumda yanlış :) Vur parçala ölmeden sat :) diğerinin elinde patlasın.. karşındaki adamında ahını al :) alıcıya yazık olur.. satıcının yaptığıda büyük ayıb olur..

dellobaltino

New member
(Maddi durumu iyi olan yada 1-2 yil biner satarim diyen biri yaptirabilir.) Aslında buradaki yorumda yanlış :) Vur parçala ölmeden sat :) diğerinin elinde patlasın.. karşındaki adamında ahını al :) alıcıya yazık olur.. satıcının yaptığıda büyük ayıb olur..
ah almayla alakası yok. satarken yazılımlı olduğunu söylersin alan bunu kabul ederek alır bunun nesi ayıp

ErkanKASIM

New member
:) nedense yazılım yapılmış araçların sahipleri :) araçta nevar ne yok taktıkları modifiye parçaları boşaltıp satıyo , sonrada yazılımı ya sildiriyo , yada karşı tarafa söylemeden stok :) tertemiz diye satıyo

Berkan

New member
üstündeki parcalarla kimse almak istemiyor çok hastası olmadıktan sonra.

mesela 2-3 arkadasımda cooper s vardı üstündeki parcalarla satmaya niyetlendiler (hem görsel hem motorsal hem yürüyenle ilgili)
konunun iki kısmı var :D

1- satıcı icin daha az ugrastırıcı hepsini veriyim gitsin mantıgında birdaha sok takla ugrasmamak onları ayrıca satmamak için.orjinalleride yanında veririm naparsa yapar diye düsünüyor

2- alıcı cogu insanımız ölücü oldugu için abi sunu sokup versen 1000 lira inermisin bunu söksen 1500 tl inermisin tekliflerin sonu gelmedi gelmiyor.

3- ilk durumda satıcı aslında zararına veriyor söküp satmak daha faydalı tam hakkını alabiliyorsun malzeminin ama bunu alan ayıkmadıgı ben kendim alırım dedigi için yine o masraflara fazlasıyla giriyor :cool:

chipli yada modifyeli olması yada pist girip cıkması aracın pisligi temizligiyle alakalı degil. hatta apaci kesim harici, cogu işi bilenin özen kisinin arabası ben tertemiz araba bakarım diyenden eminim temizdir.

slhyldz

New member
Arkadaşlar bugün işyerinde bu konuyla alakalı ufak bir araştırma yaptım. (bir iki kişi) Birisi aşağıdaki siteyi örnek olarak gösterdi, bu siteden aracınızın motorunu seçerek öncesi sonrası tork eğrisini görebilirsiniz.

http://www.superchips.co.uk/

Bu firma ingilterede ve kendini kanıtlamış bir fima olduğunu anlattı. Yani mevcut yapılmış denenmiş ve test edilmiş yazılımıların olduğunu ve kişinin isteğine göre bu yazılımların yüklendiğini anlattı. Eğer Türkiyede bu işi yapanlarda bu tarz firmalardan bu yazlımları alıp yüklüyorsa bence sorun olmaz dedi.

Gel gelelim paşaoğlunu aradım ve sordum. Zaten vakti olmadığından pek konuşamadık. Herhalde beni soru sorup vaktini alacak biri olarak algıladı. :D Bekir bey yazılımı tamamen kendi bilgi birikimi ile sil baştan yapıyormuş ve testleride kendi yapıyormuş. (yeni bir motorda araç kiralayıp yazılımı denediğini söyledi) Herhangi bir firmadan distiribitörlüğü yokmuş vs.

Ecufast diye biryer buldumki yine bu forumda konuşalan biryerdi, O çok ilgilendi ve bayağı birşey anlattı. +25 hp & +60 nm. tork ile 1500 rpm 1900 rpm arasındada biraz tepkimelerde fark yaparak yazılımı 600 tl fiyata yapacağını söyledi.
İlk iki haftada koşulsuz şartsız beğenmeme durumunda para iadesi yaparak aracınızı eski haline getiriyoruz dedi. Açıkçası buda bana çok güven verdi. Bu firmayı forumlardan biraz araştırdım ve paşaoğlu gibi hep olumlu yorumlarla karşılaştım. Gidip yüzyüze bir görüşeceğim bakalım.

rayen

Super Moderator
[MENTION=407]BerkayKRC[/MENTION] Çok şükür kimseyle ekonomik bir çıkar ilişkimiz olmadığından banlanmazsın ama kafa güzelken bir şey diyemem. :D:D:D

rayen

Super Moderator
Burada farklı bir yere gönderme var Salih. Biz anladık. :)
Berkay yazılımla ilgili görüşlerini paylaşmıştı. Gerekiyorsa yine paylaşır. ;)

slhyldz

New member
Yok, o gönderme zaten anlaşılıyor. Benim tarafımdan anlaşılamayan yazılım olayına karşımı değilmi, onu anlayamadım.
Gizem dolu anlayacağın. Merakla bekliyorum :D

c@n

Super Moderator
Berkay simdilerde karsi, ama denemisligi vardir...:D tadini bilir..m

rayen

Super Moderator
Haydi bakalım, [MENTION=407]BerkayKRC[/MENTION]'yi bekliyoruz. :D

Serkan OĞUZ

New member
Arkadaşlar bugün işyerinde bu konuyla alakalı ufak bir araştırma yaptım. (bir iki kişi) Birisi aşağıdaki siteyi örnek olarak gösterdi, bu siteden aracınızın motorunu seçerek öncesi sonrası tork eğrisini görebilirsiniz.

http://www.superchips.co.uk/

Bu firma ingilterede ve kendini kanıtlamış bir fima olduğunu anlattı. Yani mevcut yapılmış denenmiş ve test edilmiş yazılımıların olduğunu ve kişinin isteğine göre bu yazılımların yüklendiğini anlattı. Eğer Türkiyede bu işi yapanlarda bu tarz firmalardan bu yazlımları alıp yüklüyorsa bence sorun olmaz dedi.

Gel gelelim paşaoğlunu aradım ve sordum. Zaten vakti olmadığından pek konuşamadık. Herhalde beni soru sorup vaktini alacak biri olarak algıladı. :D Bekir bey yazılımı tamamen kendi bilgi birikimi ile sil baştan yapıyormuş ve testleride kendi yapıyormuş. (yeni bir motorda araç kiralayıp yazılımı denediğini söyledi) Herhangi bir firmadan distiribitörlüğü yokmuş vs.

Ecufast diye biryer buldumki yine bu forumda konuşalan biryerdi, O çok ilgilendi ve bayağı birşey anlattı. +25 hp & +60 nm. tork ile 1500 rpm 1900 rpm arasındada biraz tepkimelerde fark yaparak yazılımı 600 tl fiyata yapacağını söyledi.
İlk iki haftada koşulsuz şartsız beğenmeme durumunda para iadesi yaparak aracınızı eski haline getiriyoruz dedi. Açıkçası buda bana çok güven verdi. Bu firmayı forumlardan biraz araştırdım ve paşaoğlu gibi hep olumlu yorumlarla karşılaştım. Gidip yüzyüze bir görüşeceğim bakalım.
Konuyla ilgili yorum yapmadım yapmayacaktım ancak bu yazdığın mesajda sonuca odaklı bir durum yakaladığın için yazayım dedim. Türkiyede bu yazılım işini yapan yapabilecek olan ve genelde olumlu yorum almış 5 firmayı direk yazarım.Hepside eminim kendince bilgili ve tecrübeli kişiler. Ancak yazılım konusunda ne olumlu yorum yapan kişinin yorumunu ne de olumsuz yorum yapan kişilerin görüşlerini kriter olarak almam ve kararımı bu yorumlara göre yönlendirmem.Yazılımın olumlu olumsuz sonuçları birazda kişilerin kullanım tipi ve araçtan anlama ve aracına bakabilme kapasiteleri ile alakalı bir durum.Kişi vardır yazılım yaptırır aracına bakmaz bakımına dikkat etmez at arabası gibi binip canını çıkarır, hep gazın tepesinde durmaksızın gidip sonrada yazılım motoru bitirdi der (ki bu tipler yazılımsız aracıda bitirecek kapasitede tiplerdir) olumsuz yorum yapar kimiside benim gibi 7500km'de çatır çatır paraya kıyar yağ değiştirir üstüne 7500km daha yaptıktan sonra serviste rutin bakımı yine yaptırır tek sorun yaşamaz bilinçli ve adam gibi kullanır ama benimde yazılım konusunda olumlu yorum yapıyorum diye kimse bunu olumlu yorum veya olumlu örnek olarak algılamasın.Sonuç olarak aracının performansından tam anlamı ile memnun olmayan tatmin olmayan biraz daha performans isteyen bu işlerden anlayan bu işlere azda olsa merakı olan kişinin kendi kullanım tarzına uygun olup olmadığını anlaması için yazılımı denemesi bence uygundur.Yaptırır kullanırsın sorun yaşamazsın bana bu iş uyuyor dersin veya yok abi yazılım işi benim işim değil der bir daha yanından bile geçmezsin.Memnuniyet olmadığı koşullarda para iadesi seçeneği güzel bence, en azından kendine güvenen ve müşterisine güven veren bir firma.Son karar tabii ki senindir ama nacizhane fikrime alınmazsan bence yazılım işine girme çünkü aklın takılı kalacak bir yapıdasın:)

Son olarak verdiğin değerler zaten risksiz ve soft bir yazılımın sana getireceği değerlerdir.Bahsettiğin değerlerde kullanıyorum aracımı.Yani 25-30hp ayrıca toplamda 320nm tork.Oldukça tadımlık ve keyifli oldu.Zarar vermeyecek veya riski olmayacak dahi olsa yine bu değerlerin üstüne çıkmam çünkü amacım rolling vs yarışmak değil biraz daha toparlayıp keyif almak.