Yakıt kazığı

Berkan

New member
aynen serkan abinin dedigi gibi.

yani muhtemelen cok fark yok ama psikolojik olarak daha az köpürmesi mantıgıyla orta yada yavasta koyduruyorum

slhyldz

New member
Arkadaşlar, isteyen istediği gibi doldurur tabiki ona yapacak bir yorumum yok. Bence yavaş veya hızlı olmasında birşey değişmez.
Şöyle bir misal vereyim:
Çamasır makinesinde son yıllarda flowmetre (su sayacı) dediğimiz bir sayaç çıktı. Eskiden sensör yardımıyla su alınıyordu. Kart vanayı sürerken blr yandan su seviye sensörü ile kazan içindeki su seviyesini okuyor, yazılımda belirlenen sevileri gördümü vanayı sürmeyi kesiyordu. Bunun fazla detayına girmeye gerek yok.
Şİmdi bu flowmetre içinden geçen suyu sayıyor. Yazılımla girilen su miktarı kadar hassas su alıyor.
Mesela 1lt = 235pulse denmiş. Sen adama 5 lt. su al dersen 1175 pulse su alıp duruyor. Bu kadar hassas çalışıyor yani.

Benzindeki sistem ise anlatan bir yzı kopyalıyorum:
Benzini sarnıçtan çeken elektrikli pompa, benzini önce bir filtre, sonra da bir ölçüm ve hava ayırım düzenine iletir. Filtrelemekten amaç, sarnıcın içinde biriken pas ve tozların, motorunuza zarar vermesini önlemektir, ölçüm ise, pompa düzeninde özel ve hassas bir yere sahiptir. Tencere, görünümündeki bu kısma alttan, bir pistonun düzenli aralıklı hareketleri sayesinde giren benzin, içeride ayrı bir düzeni de harekete geçirin Saat düzenini. Bu, size satılan benzin miktarını ve fiyatını göstergeye aktaran düzendir.Bu bölümün üst kısmında yer alan küçük bir çıkış hortumu, pompanın emdiği benzinin içindeki hava kabarcıklarının çıkışını böylelikle havaya para vermemenizi sağlar. Tabii bu hava çıkarken bir miktar benzini de beraberinde götürür ama bir noktaya kadar. Bu benzin de tekrar yakalanarak, ana sarnıca damla damla geri aktarılır. Pompanın altında yer alan aşma düzeni, deponuzu doldurduğunuz anda ihtiyacınız kalmayan benzinin tüm pompa düzeninden geriye, sarnıca inmesini önler, böylece her defasında yeniden sarnıçtan benzin çekme işlemi yapılmasına gerek kalmaz, önce sistemin içindeki benzin satılır, hemen ardından da yeni çekilen benzin…

Batum

New member
ışık yandıktan sonra girdim 45 lt pompa atmıştı.

alicanım

Member
Benzin istasyonlarına pek güvenmemek gerek.Bir kaç olumsuz örnekleride ben yaşadım.Daha önce benzinli arabam varken gidip benzin aldım.D-100 yoluna çıkıp öğretmen evine giderken araba aniden hız kesmeye başladı.Yolda 5.vitesle giderken,1.vitese düşmüş gibi oldu araba nedenini araştırdığımda benzinin içine başka şeyler karıştırıp satıyorlarmış.Depoyu hortumla boşaltırıp başka yerden yeniden benzin aldım.Güvenilecek ve bilinen yerlerden yakıt almak en iyisi yoksa her türlü üç kağıtla karşılaşabiliriz.