Tüketim Değerleriniz

rayen

Super Moderator
Ynt: Tüketim Değerleriniz

Doğrusun. Bende ilk yakıt aldığımda taşana kadar doldurtayım bakayım ne kadar alıyor. :)

assos

New member

[quote author=omurkadir link=topic=66.msg28654#msg28654 date=1330515611]
geçen izmitten gelirken yol bilgisayarına bakmaya korktum 140-200geldim paso ama gişelere geldiğimde 6,5lt idi :D :D
sakin gidince 4-5,5 uzun yol.bence araç başarılı yakıt konusunda.
[/quote] AT için sadece ş.arası başarılı diyelim Ömür!Eski tip otm.şanzımanlarımız sorunsuz(!) :), kullanımı rahat, sarsıntısız ama ş.içi tarafikte üzüyor yakıt konusunda.

zerogravity

New member
Tüketim Değerleriniz

Valla yanimdaki benzinli at araclar 13-14 yakarken 9 yakiyorum. Trafik harici 6.8 lerde gezoyorum. Istedigimde gazliyor 7.1-7.4 yakiyorum. Arac gidiyor, yol tutuyor vs...

Dolu tarafinada bakmak lazim, bardagimiz bos degilki;)

c@n

Super Moderator

Kimse inkar etmesin, otomatik Ceed diğer rakiplerine göre daha fazla yakıyor.... Gerçek budur.... :):)

rayen

Super Moderator

Hangi rakiplerine göre mesela. Rakibi mi var? :D

J

Josefsalvatini

Guest
Tüketim Değerleriniz

İnkar eden yok biz daha zenginiz rahatlık önemli
Saçma salak yarı otomatikler ile acemi gibi dolaşmayı sevmiyoruz çift kavramada pahalı :)

J

Josefsalvatini

Guest
Tüketim Değerleriniz

Arkadaslar at sanziman tamamen keyfi ile ilgili nasil keyif icin para harcıyorsak bunun icinde alirkende kullanirkende fazla para veriyoruz
Son dönemlerde cikan yarı otomatikler ( çift kavrama hariç) benim paramla hic degeri yok asla ve asla almam acemi şoför gibi gezemem :):)
Çift kavrama (dsg) muhteşem ona lafım yok bana göre tork konvertorlu yada çift kavrama bunun arası hikaye
Full sehir ici kullanmada cok yakıyor doğrudur ama herseyin Basi sag ayak size az yada cok yakmayı o sağlıyor kopru trafiğinde 2saat debriyaja basacağıma 2 lt o an fazla yakmakta hic sıkıntı yok :):)
Ayda yaptığınız yola göre bu zevkin bedelini çıkarabilirsiniz
Kimimize yakıt cok fazla batar yaptıgı yolla alakalı ama cok yol yapan zaten manuel den max 1 lt fazla yakar oda yılda 400 lt ( 40.000 km icin:)
Bugünkü para ile 1500 tl ayda yaklaşık 120 tl ki bu cok önemli degil benim konforum ve lüksüm icin
Yılda 10.000 yapan ayda 50 tl fazla öder ( az yol yaptıgı icin tüketimi 1.5 lt fazladır ) bu da konfora ödenen bedeldir
Son olarak benim aracımın ortalama yakıtı 35.000 km nin 7.2-7.3 çıkar

Yılda 10.000 km yapan Arac kullanıcısı ort 3.000 km sinı uzun yolda kullanır ort yakıtı 5.5 dir
Kalan 7.000 km nin şehirici ortalamasını 8.7 alalım
Bunun matematik ort 7.74 dur
Aynı şekil kullanılan

Manuel aynı klasman aracı alalım
3000 km uzun yol 5.5 ( uzun yolda düz at aynı )
7.000 km 6.5
Bunun matematik ortalaması 6.2 dir
10.000 km de fark 150 lt yapar oda 570 tl yılda yapar
Hesap budur lütfen düz at farkı hesabında bunu göz ardı etmeyin ........ Herkese bu açıklayıcı olmuştur herhalde

c@n

Super Moderator

[quote author=rayen link=topic=66.msg28672#msg28672 date=1330526618]
Hangi rakiplerine göre mesela. Rakibi mi var? :D
[/quote]

Zuhhhaaahhhhh.... :):) Güzel cevap olmuş.... :):)

haykol

New member

Benim ruhumda taksicilik var sanki biraz, vitesle oynamayı seviyorum. ;D :p Gerektiğinde vites küçültüp uzamayı ya da kompresör yapıp aracı yavaşlatmayı ve bunların benim kontrolümde olmasını, anında olmasını istiyorum. 2-3 sene Focus otomatik kullandım ve daha başka otomatikler de kullandım, ama hep bir şeyler eksik gibi geliyor bana. Tepkilerime ve isteklerime araçtan anında cevap alamıyorum sanki. Sürüş biçimlerini de değiştirsem (spor vs.) bu segmentteki otomatik araçlar bana bunları sağlayamıyor gibi geliyor. Ama tabi sözkonusu bir Audi A6 Quatro otomatik olunca işler değişiyor. Yani sonuçta bence otomatik vites her anlamda üst segmentlerde zevk veriyor. ;)

c@n

Super Moderator

[quote author=Josefsalvatini link=topic=66.msg28676#msg28676 date=1330529334]
Arkadaslar at sanziman tamamen keyfi ile ilgili nasil keyif icin para harcıyorsak bunun icinde alirkende kullanirkende fazla para veriyoruz
Son dönemlerde cikan yarı otomatikler ( çift kavrama hariç) benim paramla hic degeri yok asla ve asla almam acemi şoför gibi gezemem :):)
Çift kavrama (dsg) muhteşem ona lafım yok bana göre tork konvertorlu yada çift kavrama bunun arası hikaye
Full sehir ici kullanmada cok yakıyor doğrudur ama herseyin Basi sag ayak size az yada cok yakmayı o sağlıyor kopru trafiğinde 2saat debriyaja basacağıma 2 lt o an fazla yakmakta hic sıkıntı yok :):)
Ayda yaptığınız yola göre bu zevkin bedelini çıkarabilirsiniz
Kimimize yakıt cok fazla batar yaptıgı yolla alakalı ama cok yol yapan zaten manuel den max 1 lt fazla yakar oda yılda 400 lt ( 40.000 km icin:)
Bugünkü para ile 1500 tl ayda yaklaşık 120 tl ki bu cok önemli degil benim konforum ve lüksüm icin
Yılda 10.000 yapan ayda 50 tl fazla öder ( az yol yaptıgı icin tüketimi 1.5 lt fazladır ) bu da konfora ödenen bedeldir
Son olarak benim aracımın ortalama yakıtı 35.000 km nin 7.2-7.3 çıkar

Yılda 10.000 km yapan Arac kullanıcısı ort 3.000 km sinı uzun yolda kullanır ort yakıtı 5.5 dir
Kalan 7.000 km nin şehirici ortalamasını 8.7 alalım
Bunun matematik ort 7.74 dur
Aynı şekil kullanılan

Manuel aynı klasman aracı alalım
3000 km uzun yol 5.5 ( uzun yolda düz at aynı )
7.000 km 6.5
Bunun matematik ortalaması 6.2 dir
10.000 km de fark 150 lt yapar oda 570 tl yılda yapar
Hesap budur lütfen düz at farkı hesabında bunu göz ardı etmeyin ........ Herkese bu açıklayıcı olmuştur herhalde

[/quote]

Valla bana yeteri kadar açıklayıcı gelmedi.... :):):) Biraz daha açıklarsan sevinirim... :):):):)

Yani kısacası herkese göre değişir, dediğin gibi kimine batar kimine batmaz.... :):):)

J

Josefsalvatini

Guest
Tüketim Değerleriniz

Can sen zaten at gözlüğü ile bu konuya baktığın icin sana anlatmak mümkün degil :):):):)

J

Josefsalvatini

Guest
Tüketim Değerleriniz

[quote author=haykol link=topic=66.msg28678#msg28678 date=1330530451]
Benim ruhumda taksicilik var sanki biraz, vitesle oynamayı seviyorum. ;D :p Gerektiğinde vites küçültüp uzamayı ya da kompresör yapıp aracı yavaşlatmayı ve bunların benim kontrolümde olmasını, anında olmasını istiyorum. 2-3 sene Focus otomatik kullandım ve daha başka otomatikler de kullandım, ama hep bir şeyler eksik gibi geliyor bana. Tepkilerime ve isteklerime araçtan anında cevap alamıyorum sanki. Sürüş biçimlerini de değiştirsem (spor vs.) bu segmentteki otomatik araçlar bana bunları sağlayamıyor gibi geliyor. Ama tabi sözkonusu bir Audi A6 Quatro otomatik olunca işler değişiyor. Yani sonuçta bence otomatik vites her anlamda üst segmentlerde zevk veriyor. ;)
[/quote]benim arabayı kullan :):):) tani denemek icin önce buluşmaya gelmelisin :):) saka bir yana at hantaldir ama beklenti ile alakalı spor araba ile karşılaştırma :)

omurkadir

New member

valla simdiki aklim olsa proceed at cool alirdim bence de ist gibi bir sehirde varsin 2lt fazla yaksin sehirici o eziyeti cekmeyeyim.hatta uyguna denk getirirsem yeni kasa cool plus at ile takas dusunuyorum.

ali gürbüz

New member

kesinlikle ömür.. o konuda bende pişmanım ilerleyen zamanlarda at ye geçmeyi düşünüyorum.

omurkadir

New member

[quote author=Josefsalvatini link=topic=66.msg28689#msg28689 date=1330532259]
Omur bulalım sana :)
[/quote]

abi bi bakmam lazim kac tl lazim uzerine sonra pederle konusmam lazim. belki yaza :)

c@n

Super Moderator
Re: Ynt: Tüketim Değerleriniz

[quote author=Josefsalvatini link=topic=66.msg28683#msg28683 date=1330531620]
Can sen zaten at gözlüğü ile bu konuya baktığın icin sana anlatmak mümkün degil :):):):)
[/quote]

Valla bu konuya at gozlugu ile ben bakmiyorum orasi kesin.... hatta birsey de kanitlamaya calismiyorum....

Ben ne dedim, ceed otomatik rakiplerine gore daha fazla yakiyor... yalan mi...?? Bana aksini kanitliyabilir misin...?? Hyundai elantra sehir icinde 8.5 - 9 lt ler yakiyor, benzinli otomatik bir arabadan bahsediyoruz.... ceed dizel otomatik 8 - 8.5 lt ler yakiyor.... bana soyleyebiliyor musun ceedin az yakmadigini, soyleyemezsin....

Senin yazdigin ile benim yazdigimin arasinda cok fark var ve sen bunu gormuyorsun.... sen farki rahatliga vuruyorsun , yani rahat ve fazla yaksada umrumda degil diyorsun... gorusune saygim var ama benim dedigim bu degil...

Ben rahatligina laf etmedim, etmemde... ama bu demek degil ki fazla yakmiyor... burda kanitlanacak ya da savunulacak birsey yok....

Ben ikisinide kullandim aradaki farki benden iyi kimse bilemez.... ayni yol ayni sartlarda hangisi ne kadar yakiyor ben biliyorum....

Umarim benim ne demek istedigimi ve bu konuya bakis acimi anlatabilmisimdir, yani AT gozlugu ile bakmadigimi ve bir sey kanitlamaya calismadigimi...

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

J

Josefsalvatini

Guest
Tüketim Değerleriniz

Can sana hatırlatarak anlatacağım :)

Sende bizi çabuk sattın be Abı :):)

c@n

Super Moderator
Re: Tüketim Değerleriniz

Abi hala anlasamadigimizin farkinda misin...??

Ben bu soylediklerimi inkar etmiyorum.... rahatligada laf etmiyorum..... nedir bu kadar anlasilamadigim konu anlamiyorum....

Ve hala diyorum ki rakiplerine gore daha fazla yakiyor....

Sanki yalan konusuyormusum gibi soyluyorsun farkinda misin...???

Peki o zaman soru, bana ceed ile golfun ayni yaktigini soyleyebilir misin...?? Ya da daha az....??

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk