Tüketim Değerleriniz

BEYNUR

New member
Anlaşılan bu konuda detaylı bilgi sahibi olan yok.
Üstelik akü değişimi sırasında arac elektrikten kesilmeden yedek aküden takviyesi yapılarak değiştirildi. Araçtaki beyin karışmasını es geçin araçta ne saat nede radyo kanallarının sıfırlanması gibi bir durum dahi olmadı.
Benim tahmin ettiğim kadarıyla araç çalışırken tüm yükü şarj dinamosu karşılar. Hatta aküyü sökseniz dahi çalışmaya devam eder. Eğer akü boş veya zayıf ise işlevini yitirmiş ise şarj dinamosu hem aküyü şarj edip hemde araçtaki elektrik ihtiyacını karşılayacağından dolayı daha çok yük altında çalışmasından kaynaklı yakıtı etkileyebilir diye düşünüyorum. Sonuç itibari ile motor yeterli derecede enerji alamaz ise azda olsa zorlanmazmı ve bu durum yakıtı etkilemezmi.

Berkan

New member
Tüketim değerinin sıfırlanmadıgına eminmisiniz ? muhtemelen kutup basının sökünce öyle olmus olabilir.

söyle bahsediyim ben((yol bilgisyarına göre konusuyorum bunların hepsini otoparktan cıkmadan sıfırlanmıs halde olarak) evden erbek kavacıga gittim giderkende sıfırladım 4.1 idi ortalamam resmen trafigin t'si yoktu durmadm bile.

ankaraya gittm 140 150 yi geçmedim ama 120'dende düşmedm 5.5lt idi. dönüşte 160'ın altını hatırlamıyorm uzunca süre180 200 düm hatta, sadece bolu tünelinde 70le gittim diyeiblirim ve ortalamam eve geldigimde 7.5lt idi :).

suanda yol bilgisayarım 6.9 mesela ama (bayadır belki 3-4bin kmdir sıfırlamadım) depoma giren cıkan benzine göre hesabımı yaparsam 6.3 - 6.4 arasında tüketimim var.

aküyle ilgili yine kopyalıycam bunu ama en güzel acıklamalar burda yeterice aydınlanırsınız

Akü almadan önce okuyunuz

Son düzenleme:

Day Walker

New member
2 hafta önce Tekirdağdan Alanyaya gittim. 8.1 olan yakıt ortalaması alanyaya varınca 7.7 ye düştü.

İlk defa gittiğim için basmadım. Şimdi hala 7.7 bakalım ne zaman 8 lt leri göreceğim. :)

2000 km yaptım 400 tl lik mazot aldım.

Araç genel olarak çok iyi ama şu yakıt meselesi kafamı kurcalıyo. Geçen hafta için maslağa dr ecu Özgüne uğradım ay sonu ilk bakım yapılacak sonrasında yazılım yaptırıcam.

ama kafamı kurcalayan bişey var aracın vites değişimlerinden memnun değilim. Hatta servise bırakırken a4 kağıdı dolusu taleple bırakıcam :) dsg deki gibi şazıman beynine müdahale yapılabiliyormu?

Manuel kullanımda ise bazen yolda turbo dolu gitmek istiyorum ve vites düşürüp yüksek devir gideyim diyorum ama ekranda sürekli 6. Vites yazıyo ve hangi viteste olduğumu göstermiyor. Ne zaman ki vitesi 6 yapıyorum o zaman oluyo ama bende öyle zevk almıyorum.

Sanırım Kia ile biraz şevişicez :)

neyse ay sonu ilk bakım sonrası (15000) izlenimlerimi yazarım.

alperen

New member
Aracı ilk aldığımdan beri hep şehiriçi kısa mesafede kullandığımdan yol bilgisayarı 8-9.0 litrenin altına düşmüyordu.Tatilde uzun yolda deneme imkanım oldu.İstanbul-Kastamonu arası ortalama 100-120 km hızda klima açık olduğu halde 6.0 litreyi gördüm.Erzurum'daki kia servisinde(60.000) bakımı yaptırdıktan sonra ise bu ortalama 5.0 litrenin de altına düştü.Bakımın yakıt tüketimini bu kadar değiştireceğini düşünmemiştim.İlk aldığımda yakıt tüketimi beni çok düşündürmüştü ama şu an makul seviyelerde diyebilirim.

aliorala

New member
dün samsun - giresun yaptım git gel 600km tuttu ve 80 tl yakmış. aynı pompadan aldım mazotu. ama burda opette pazar günü 3,52 mazot :)
hayatımda ilk defa fabrika verisini yakaladım arabanın. 120 yi geçmedim ortalama 100km sabit gittim. klimada neredeyse full açıkdı.
km de 13 kuruş yakmış oldu.

Not: aracımda racechip vardır. ve öneririm çok güzel bir icat

turkeril

New member
Sahil yolunda ben de denedim, Of-Arsin arası (ikisi de 0 rakım, 3 hafif kişi ve tam dolu bagaj ile) 35 km boyunca klimasız 90 kmh sabitledim, o 35 km'nin ortalaması 3.5 oldu.
Daha sonra 100e sabitleyince 4.0, 110la 4.5, 120 ile 5.0 gibi ölçtüm. '12 Ceed Concept manuel son kasa.

Euro 5'in etkisi şu bence, düşük hızda daha az yakabiliyor ama hızlanmak Euro4'lere göre daha çok etkiliyor yakıtı. Euro4 (belki de Eu3) Cerato 90 ile 4.2, 120 ile yine 5 gibi yakıyordu.

Draper

New member
Selamlar cümleten,

Sorum basit, bi yorum alabilirsem çok sevinirim.

Haziranda aldığım araçla en fazla inebildiğin nokta 7 litre oldu. En son depodaki durumum şöyle:

Ceed comfort 1.6crdi manuel (2014)
Ortalama hız:21 km/s
Hesaplamama göre:8,5 lt
Yol bilgisayarı 8,3 gösteriyor.

Klima açık ve 2500 devir şeklinde vites atıyorum. Dur kalk yaparak günlük ortalama 20 km yol yapıyorum.

8,5 lt sizce normal mi?

Berkan

New member
Selamlar cümleten,

Haziranda aldığım araçla en fazla inebildiğin nokta 7 litre oldu. En son depodaki durumum şöyle:

Klima açık ve 2500 devir şeklinde vites atıyorum. Dur kalk yaparak günlük ortalama 20 km yol yapıyorum.

8,5 lt sizce normal mi?
Manuelin oralara cıkması zor aslında; ortalama hız ciddi düşükmüş ama 7-8bin km oldunuzmu bilmiyorum o civarlarda düşmeye başlıyor. benimde 7,5 gibiydi edirneye gittim geldim ne hikmetse ondan sonra oturdu araç 6,2-6,5 larda geziyor genelde.
vitesi 2500 olarak şartlama degilde değilde anlık tüketim ekranına bakıp gazı vitesi ona gore ayarlarsanız daha indirirsiniz

Day Walker

New member
4 ler 6 lar hayal gibi geliyor hala 7.7 yakıyorum :D

bakıma girdik değişen bişey olmadı ama motorun sesi değişti.

kullanılan castrol yağ 15k km için deniyor ama yağın apı değeri kotu olduğu için 10k dan sonra dikkatli takip etmek lazım.

şanzıman hala yüksek vız ve vites ddğişimlerinde tork konvertörlü muadillerine göre geç kalıyor ve sordum yazılım vs bişeyi yok.

şehir için uzun kalımlarda sonrasında yol açılınca vitesin otom olarak değişmemesi genel bir şikayet olarak gördüm zira aynı anda yanımdaki müşteride aynı şekilde şikayetçiydi dolayısıyla servis bi problem yok dedi

balatalarım bitmemiş önler bitmiş olmalıydı ona şaşırdım ama maddi olarakta sevindim :)

genel olarak kullanışlı bir araç olup gel gelelim performans ve yol tutuş konusunda sınıfta kalan bir araç

tork konvertörlü şanzıman motorun tüm gücünü alıp 90 bg lik bir araçmış gibi normalde yürüyemeyen dsg jettalara bile yol verdiriyor size buna acil olarak bir çözüm bulmalılar

evet yeni araç geldi şanzıman falan farklı ama bunu satarsam bi daha kia almam

bunları yazarken genel gördüğüm şeyleri yazdım hatta geçen ramazanda hyundai ile yapmış olduğumuz bir çalışma neticesinde izmit fabrikayı ziyaret ettiğimde şunu gördüm ki japonlardan bi 10 yıl gerideler

toyotadan 1999 da mezun olduğumda fabrikayı ziyaret etmiştik sınıf olarak orda gördüğüm sistem ve robotlar bant düzeni parça stokları şimdi 2015 de hyundai fabrikada da kullanılıyor

toyota o sistemleri bırakalı çok oldu tabiki

neyse lafı şok uzattım herkese keyifli forumlar ve iyi bayramlar :)

turkeril

New member
Selamlar cümleten,

8,5 lt sizce normal mi?
Manuele göre fazla gibi ama ort hızınız da düşükmüş.

Ben de başlarda fazla yakıyordum, vites değişimlerini 2000 dd gibi yapmaya başladım, daha iyi oldu. Zaten 1500 dd'den itibaren iyi çekiş sunuyor, 2000 gibi değiştirmekte bi sakınca yok.

Berkan

New member
Selamlar cümleten,

8,5 lt sizce normal mi?
kaç km desiniz bilmiyorum ama 6-8bin km'den önce kendine gelmiyor aracın yakıtı.adım adım düştüğünü görürsün. ilk 1-2bin km de benimde aynıydı 7.5 dan asagı düşmedi.40 binde dayandı benim aracın km'si dikkat ederek kullandıgım sürecce 6 litre(-/+0.2) yakıtı var.göstergeye göre bakarsam 6.6 mesela sıfırlama huyum pek olmadığı için .

whitepearl

New member
Merhabalar;

Bayram tatilinde otomatik ceed ile tamamı şehirler arası 2 700 km yaptım. Normal hızlarda (110-140 km) aralığında genel ortalama tüketim 100 km de 6,5 lt çkmıştır.Araç 45 000 Km de dir.

trburock

New member
bayramda konyadan gelirken ortalamam 4.1 di 110 u geçmedim aracım manuel ceed

unalks

New member
6.5 ile girdiğim bakım sonrası yakıt tüketimim 6.4 e düştü ş.içi malum istanbul trafiği iş ve ev arası kullanıyorum 20 km. havaların soğumasıyla birlikte 6.7 ye fırladım :)

Berkan

New member
6.5 ile girdiğim bakım sonrası yakıt tüketimim 6.4 e düştü ş.içi malum istanbul trafiği iş ve ev arası kullanıyorum 20 km. havaların soğumasıyla birlikte 6.7 ye fırladım :)
kış lastiginde varsa kasım aralıktan sonra bir kuble artıyor :cool:

Aycibin

New member
ya bişey sorcam bu değerler ceed in mi :S benim ortalama yakıt 11.1 çok uğraştım ama bi ara ilk aldığım zamanlar yani 8,3 ü görebildim ama şimdilerde hayal oldu :S gerçi ilk aldığımda arabanın abancısıyım diye fazla yüklenmiyordum şimdilerde yerimde durmadığım için fark ediyor sanırım ama yinede çoğu zaman yüklenmesemde bu değer 9 un altına düşüremedim bakımlarıda yeni yapıldı herşeyi tam :S sorun nerde acaba bende mi :)

pepe

Active member
ya bişey sorcam bu değerler ceed in mi :S benim ortalama yakıt 11.1 çok uğraştım ama bi ara ilk aldığım zamanlar yani 8,3 ü görebildim ama şimdilerde hayal oldu :S gerçi ilk aldığımda arabanın abancısıyım diye fazla yüklenmiyordum şimdilerde yerimde durmadığım için fark ediyor sanırım ama yinede çoğu zaman yüklenmesemde bu değer 9 un altına düşüremedim bakımlarıda yeni yapıldı herşeyi tam :S sorun nerde acaba bende mi :)
Ortalama hız değeriniz ile alakalı...Çok dur kalka kalıyor, trafikte çok zaman geçiriyor ve 1.-2. viteste çok oyalanıyorsa aracınız otomatik Ceed'in 9-10 yakması normal

pepe

Active member
Benim de ortalama yakıt tüketimim 6'dan 6.2'ye çıkmış durumda...Yaklaşık 1 aydır 6.1-6.2 arası yakıyorum:confused: