Tüketim Değerleriniz

turkeril

New member
Şehir dışı bir defa 4.5 bir defa da 4.4 yaptım. Dün bakım yaptırdım, değişir mi bilmiyorum.

Fiyat/memnuniyet olarak yazılım için istanbul haricinde tavsiyesi olan var mı? Ankara tercihimdir.

slhyldz

New member
Ben yarım depodur kullanıyorum. Bunun içinde boğaz trafiğide var. Kısa mesafede var. İşe gidiş gelişte. Şuanda 5,6 lt ile geziyorum. Şimdi evimle işim arası 13 km. eğer sakin olmayıpta sürekli gaz fren yaparak kullanmış olsam, hem mekanik ömrü az olacak , hemde mevcut tüketimim 7 lt lerde gezecek. Üstelik eve gidiş süreme en fazla 1 dakikalık bir katkı sağlayacak. Clioylada gezdiğimde güzergah varış sürem aynıydı. Aracın çok hızlı olması, Ceed aracı tercih sebeplerimden sadece bir tanesiydi. Ben bu basma işlerini İstanbul içi yolun durumuna göre ve uzun yolda yapıyorum. Uzun yoldada 850 km lik menzilde 5,5 lt ortalama tüketiyorum. Ortalama hızım ise 100-110 km. Otobanda genelde 140 ortalaması ile giderim. Radar şüphesi olan erlerde 120 olmayan yerlerde 160 vs.

43YD620

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] salih bey 850 km lik mesafede eco mode aktif miydi?

Ben yarım depodur kullanıyorum. Bunun içinde boğaz trafiğide var. Kısa mesafede var. İşe gidiş gelişte. Şuanda 5,6 lt ile geziyorum. Şimdi evimle işim arası 13 km. eğer sakin olmayıpta sürekli gaz fren yaparak kullanmış olsam, hem mekanik ömrü az olacak , hemde mevcut tüketimim 7 lt lerde gezecek. Üstelik eve gidiş süreme en fazla 1 dakikalık bir katkı sağlayacak. Clioylada gezdiğimde güzergah varış sürem aynıydı. Aracın çok hızlı olması, Ceed aracı tercih sebeplerimden sadece bir tanesiydi. Ben bu basma işlerini İstanbul içi yolun durumuna göre ve uzun yolda yapıyorum. Uzun yoldada 850 km lik menzilde 5,5 lt ortalama tüketiyorum. Ortalama hızım ise 100-110 km. Otobanda genelde 140 ortalaması ile giderim. Radar şüphesi olan erlerde 120 olmayan yerlerde 160 vs.

slhyldz

New member
Benim araçta eco modu yok. 2012 eski kasa. Hiç abartmadan söylüyorum. Buraya bazı şeyleri yazarken insanlar benim aracı çok kastığımı vs. düşünüyorlar, yok öyle bir şey. Ben sadece detay veriyorumki misafirler okurken gülüp geçmesin. Cidiye alsınlar. 850 km lik yolda 180 yaptığım yerde oldu. Genelde 140- 150 ile geldim. Reşadiye, Erbaaa, Niksar, Amasya, Suluova, Merzifon, Gümüş hacıköy, Osmancık, tosya, ılgaz vs. onlarca şehiriçinden ve radar bölgesinden yavaş geçtim. 4-5 defa kırmızıya yakalandım. İzmite geldiğimde ortalama hızım 109, ortalama tüketimim 5,5 lt idi. Orada tatil dönüşü tarafik vardı 99 km ye düştü hızım. Şimdi benim bütün köylülerimde ve iş arkadaşlarımda çeşitli markalarda ''C'' sınıfı araç var. Bu hızlarda bu tüketimi yakalayamıyorlar. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum.
@slhyldz salih bey 850 km lik mesafede eco mode aktif miydi?

43YD620

New member
Benim araçta eco modu yok. 2012 eski kasa. Hiç abartmadan söylüyorum. Buraya bazı şeyleri yazarken insanlar benim aracı çok kastığımı vs. düşünüyorlar, yok öyle bir şey. Ben sadece detay veriyorumki misafirler okurken gülüp geçmesin. Cidiye alsınlar. 850 km lik yolda 180 yaptığım yerde oldu. Genelde 140- 150 ile geldim. Reşadiye, Erbaaa, Niksar, Amasya, Suluova, Merzifon, Gümüş hacıköy, Osmancık, tosya, ılgaz vs. onlarca şehiriçinden ve radar bölgesinden yavaş geçtim. 4-5 defa kırmızıya yakalandım. İzmite geldiğimde ortalama hızım 109, ortalama tüketimim 5,5 lt idi. Orada tatil dönüşü tarafik vardı 99 km ye düştü hızım. Şimdi benim bütün köylülerimde ve iş arkadaşlarımda çeşitli markalarda ''C'' sınıfı araç var. Bu hızlarda bu tüketimi yakalayamıyorlar. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum.
Maşallah diyelim o zaman ;)

Berkan

New member
ankara gidip geldim gecen gün. giderken normal sekilde yolun geneli 110 120 altına düşmeden bir kısmı 150-160 aralıgında 5.5litre yaktım. dönüşüm ankaradan cıkıstan itibaren bir a3'e takılınca 150 nin altına inmedim diyebilirim bir 5 dakika kadar 200'e sabitledim eve girdigimde 7.0itredi ortalamam :D

buarada okadar asılmama ragmen gram rahatsızlık ve yorgunluk vermedi araç tekrar bir hosuma gitti :eek:

donus yolunda katil ben aynalar camı hiç soylemiyorm:cool:

43YD620

New member
[MENTION=1547]Berkan[/MENTION] senin araç otomatik miydi

mehilay

New member
100 km/h nin üzerindeki kullanımlarda üretici değerlerini hedeflemek hayal bence, dün yine fulledim, baktım ortalamam 7.0 lt... 800 km yapmışım, geçende mecburen bi 50 TL lik eklemiştim, 55-56 lt felan tüketmişim aşağı yukarı... çok efendi kullandığımı söyleyemem, klimalı kullanım da oldu bunun içinde...

Send from Nexus 7 with Tapatalk...

khan

Member
O yolları bilmiyorum ama tahminen rampalı, virajlı yollar olsa gerek. Bunlar da yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor. Değerlendirirken bu faktörü de göz önünde bulundurmak lazım.

slhyldz

New member
Normalde dahamı az yakar demek istiyorsunuz? Ayrıca yolların hemen hemen tamamı duble yol ve iniş çıkış var ama çok aşırı diyemem. Bazen yokuş iniyorsunuz ama araç sanki çıkıyormuş gibi gidiyor :) Bazen yokuş çıktığınızı düşünüyorsunuz ama gaz pedalına dokunduğunuz gibi araç uçacak gibi oluyor :) Öyle Ankara yolu gibi değil daha iyidir...
O yolları bilmiyorum ama tahminen rampalı, virajlı yollar olsa gerek. Bunlar da yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor. Değerlendirirken bu faktörü de göz önünde bulundurmak lazım.

khan

Member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] Evet normalde daha az yakar demek istemiştim. Ama sizin yollar bir tuhafmış gerçekten yokuşu iniş gibi, inişi yokuş gibi:rolleyes:

slhyldz

New member
Aslında yokuşla değilde havadaki oksijen oranı veya bilmiyorum basınçla alakalı bir şey ... Rakım yükseldikçe işler karışıyor :)
@slhyldz Evet normalde daha az yakar demek istemiştim. Ama sizin yollar bir tuhafmış gerçekten yokuşu iniş gibi, inişi yokuş gibi:rolleyes:

khan

Member
Normalde çok eskiler hariç artık arabalar rakıma göre avansı otomatik olarak ayarlıyor ama bazen ani rakım farklılıklarında sanırım hemen ayarlayamayabiliyor. Bunu Toroslar'dan hızlıca deniz seviyesine indiğimde yaşamıştım. Galiba avansı hemen ayarlayamadı, ışıklardan normal kalkış yapmama rağmen adeta asfaltı parçalıyordu, biraz da vuruntulu çalışıyordu, sonra normale dönmüştü.

Concept Plus manuel aracımı daha yeni aldım şu an henüz 800 km de tam olarak 7.0 lt/100 km ortalamada. genelde şehir içi kullandım bir defa otobandan silivriye gidip geldim fatihten. inşallah 6-6.5 lt seviyesine düşerse gayet iyi değerler olucaktır.

MrtOzs

New member
şehir içi 6-7 şehirlerarası 4 - 5,5 arası yakıyorum.

Burak

New member
Dün 1000 km yaptım 5.3
Şehiriçi trafik falan 7.0 7.2

Sent from my iPhone using Tapatalk

gorkemsin

New member
İstanbul-Antalya(Kaş) yol boyunca klima acık. Ortalama hız 96 km/saat.zaman zaman 150-160 km hızlarda da kullanıldı. Tüketim 5.2 L. Bu arada full depo ile yola çıktım istanbuldan.Tekrar fullendi. yol bilgisayarının doğruluğu teyit edildi.

Day Walker

New member
Sürekli şehir içerisinde kullanıyorum 8.1 lt düşmüyor aşağıya yaw :mad:

pepe

Active member
Hocam aracı biraz devirli kullan 2500 rpm'in altına çok düşme her viteste...2500 altındayken de vites değiştirme illaki fark eder...

Bende manuel var ve şu aralar 6-6,2 yakıyorum karışık