Yeni Kia Ceed Otomatik Vites Geçişi Hk.

maximous

New member
Herkese selamlar, Benim şöyle bir sorunum var. Arabayı sabahları ilk çalıştırmadan sonra P den R ye alırken çok zor ve sert bir şekilde geçiyor. Vites elimde kalacak diye korkuyorum :) Genelde aracı ısıtmadan hareket ettirmem ve soğumasını beklemeden de stop etmem. Bir arkadaşımın önerisiyle önce el frenini çekip sonra P ye alıyorum ama sabah yine aynı sorun oluyor. Sizce bunu çözmek için ne yapmam gerekli. Teşekkürler..

bilgin

New member
önce el frenini çekip P ye alma önce boşa al aracı,araç kendi yükünü bi bıraksın öyle çek el frenini ve sonra P ye al iddia ediyorum sorunun çözülecektir.

babıesrar

New member
Ben aracı hep Pde stop edip çalıştırıyorum. Yanlış mı yapıyorum yoksa? Hep N'de mi açıp kapamak lazım?

bilgin

New member
Ben aracı hep Pde stop edip çalıştırıyorum. Yanlış mı yapıyorum yoksa? Hep N'de mi açıp kapamak lazım?
Tabiki hayır Fatih N de stop edersen zaten taybin kapanmadigini çalmaya devam ettigini görürsün ve araç vitesi P ye alın diye uyarı verir. Benim söylemek istediğim ben stop ederken once aracı bosa alıyorum sonra elfreni çekiyorum sonra P konumuna alıyorum vites zor geçme problemi olmaması icin en doğru yöntem bu.

inimicus

New member
Bilgin'e katılmakla beraber yeni bir araçta bu sorunun olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bence vakit kaybetmeden servise gidin siz.
P.S. Frene iyice basıyorsunuz değil mi vites değiştirirken?

Serkan OĞUZ

New member
Birde muhakkak herkes biliyordur ancak yinede yazmak istedim.Çok soğuk havalarda kar yağan,don ve ayazın olduğu dönemlerde mümkün olduğu kadar gece el freni çekip bırakmayın araçlarınızı.Sabah disk ve balataları birbirine yapışmış olarak bulursunuz.İzmirde yaşadığım için o sorunu yaşamadım ancak Almanya'da kaldığım dönemde çok sık yaşanan ve oldukça dikkat edilen bir husus.Arkadaşların dediği şekilde aracı rampada bıraktığım zaman bu yöntem çok iyi ancak düz zeminlerde açıkçası uygulamıyorum.

Snaan

New member
Pden diğer viteslere geçirirken sonuna kadar frene basmak gerekiyor. Sizin tarifinizden sanki frene hiç basmıyormuşsunuz da ondan oluyormuş gibi geldi ama bunu yapıyorsanız ve yine de zor geçiyorsa o zaman servise götürün.

Serkan OĞUZ

New member
Pden diğer viteslere geçirirken sonuna kadar frene basmak gerekiyor. Sizin tarifinizden sanki frene hiç basmıyormuşsunuz da ondan oluyormuş gibi geldi ama bunu yapıyorsanız ve yine de zor geçiyorsa o zaman servise götürün.
Sinan bey muhakkak denemişsinizdir bilmiyorum ama zaten aracın frenine basmadığınız sürece P konumundan vitesi hiçbir şekilde çıkaramazsınız vites üzerindeki düğme aktif olmuyor.Merak ettim elimle hafiften düğmeye bastım kilit pozisyonunda o anda frene yüklendim ve düğme kendini serbest bıraktı yani frene bağlı olduğu için normal şartlarda kırılacak kadar asılsak bile vites yine P konumundan öteye gidemiyor.

Snaan

New member
ben yarım frenle ve tam frenle denedim. yarım bastığında da geçiyor ama garrrççç diye ses yapıyor :)

sadri80

New member
Herkese selamlar, Benim şöyle bir sorunum var. Arabayı sabahları ilk çalıştırmadan sonra P den R ye alırken çok zor ve sert bir şekilde geçiyor. Vites elimde kalacak diye korkuyorum :) Genelde aracı ısıtmadan hareket ettirmem ve soğumasını beklemeden de stop etmem. Bir arkadaşımın önerisiyle önce el frenini çekip sonra P ye alıyorum ama sabah yine aynı sorun oluyor. Sizce bunu çözmek için ne yapmam gerekli. Teşekkürler..
Merhaba,aracınızı yokusta mı park ediyorsunuz

maximous

New member
Merhaba, genelde düz zemine park ediyorum. Bu aralar frene biraz daha sert basınca sorun düzeldi ama bu seferde frene çok asılıyormuşum gibi geldi :)