Yeni Cee'd ve i30 ABS Sorunu

bir.mann

New member
Selam,

Benim başıma gelmedi ancak hem Cee'd hem de Hyundai i30 kullanıcılarından ABS ile ilgili sorun yaşadıkları bilgisi geliyor. ABS devreye girdiğinde araç kendini öne atıyor,frenler tutmuyor gibi davranıyormuş. Bununla ilgili olarak ingilizcesi sağlam bir arkadaşımızın bir mail hazırlayıp, konuyu Kia'ya iletmemizi sağlayabilir miyiz? Sizin fikriniz nedir?

huss25

New member
Selam,

Benim başıma gelmedi ancak hem Cee'd hem de Hyundai i30 kullanıcılarından ABS ile ilgili sorun yaşadıkları bilgisi geliyor. ABS devreye girdiğinde araç kendini öne atıyor,frenler tutmuyor gibi davranıyormuş. Bununla ilgili olarak ingilizcesi sağlam bir arkadaşımızın bir mail hazırlayıp, konuyu Kia'ya iletmemizi sağlayabilir miyiz? Sizin fikriniz nedir?
evet bunu yüksek süratlerde yapmıyor fakat orta hızda başıma geldi ilk haftasında ilk badiremi ucuz atlattım aniden gördüğüm kasis için ani fren yaptım rampa aşağı araç kasise küt diye girdi hiç yavaşlama bile yapmadı abs devreye girmişti servise görtürdüm servis binası içinde bi tur attı eleman normal dedi bende heralde yeni balatalar filan alışması lazım dedim zaten ilk bin kmde ani fren yapmayın diyolardı gibi kendimi avuttum sonraki olay ise pahalıya mal oldu önümde aniden duran trafikte takip mesafesi kuralınada uymadığım için (İstanbulda takip mesafesine uyan kimse yoktur) ani fren yaptığım anda devreye giren absnin azizliği ile kasgoyu deldirecek kadar bi kaza yapmış oldum bu sefer güvendiğim bi mekanikçi abime gittim oda normal dedi ama o yüksek hızda test etti ve abslerde bu durum normal dedi abs devreye girmese kaza yapmayacağın durumlarda kaza yapabilirsin abslerin mantığı budur zaten dedi aracı yoldan çıkarmadan tutup bırakarak yavaşlamanı sağlar buda durma mesafesini uzatır bıraktığı anda araç kendini ileri fırlatır burda şuna dikkat etmek lazım kia ve hyundai de kabahat aramadan önce bütün absler böylemi diycem daha öncede bir çok araçla ani fren yapmak zorunda kaldım eski kasa ceed opel astra, corsa sonra ford focus bunlar absli araçlar abs sizleri saymıyorum bunlarda absler ile bukadar düşük hızda tecrübem olmadı fakat şu olabilir kia ve hyundai de bu abs denen sistem gereğinden erken devreye giriyor olabilir yani örneğin 70 ile giderken aniden devreye girmesi gereken abs kiada 50 ile giriyorsa bu sıkıntıdır ki ben öyle gözlemledim önceki kullandıklarımda hiç abs bu hızda devreye girmemişti 2 kez oldu ve gerçekten 2s,ndede olay sonrası takip mesafemi istem dışı aşırı artırdım sanki bastığımda tutmayacakmış gibi malum istanbul bu sefer araya başkaları giriyo yine takip mesafemiz düşmüş oluyo velhasıl çok uzattım kusura bakmayın biraz tereddüm var benimde.

Srhn

New member
abs konusunda benimde başıma geldi öle trafikte ani hızlandım ve trafik durdu frene bastıgımda abs devreye girdi ve arabayı kızakladı durdum ama 1cm lik i farkla durabildim kasislere girerken olanları saymıorum tabı

06meto06

New member
Benimde dün akşam başıma geldi yokuş aşağı inerken bi kasis çıktı öüme ani basınca frene atladı geçti kasisi , eşim noluyor dedi bende çaktırmamak için , kaplan ya arabamız atladı kasisten deyip endişesini bastırdım. sanırım bu tam vites küçültme sırasında oluyor . yani vites küçülüyor ,devir yükselince ileri atılıyor.

bir.mann

New member
evet bunu yüksek süratlerde yapmıyor fakat orta hızda başıma geldi ilk haftasında ilk badiremi ucuz atlattım aniden gördüğüm kasis için ani fren yaptım rampa aşağı araç kasise küt diye girdi hiç yavaşlama bile yapmadı abs devreye girmişti servise görtürdüm servis binası içinde bi tur attı eleman normal dedi bende heralde yeni balatalar filan alışması lazım dedim zaten ilk bin kmde ani fren yapmayın diyolardı gibi kendimi avuttum sonraki olay ise pahalıya mal oldu önümde aniden duran trafikte takip mesafesi kuralınada uymadığım için (İstanbulda takip mesafesine uyan kimse yoktur) ani fren yaptığım anda devreye giren absnin azizliği ile kasgoyu deldirecek kadar bi kaza yapmış oldum bu sefer güvendiğim bi mekanikçi abime gittim oda normal dedi ama o yüksek hızda test etti ve abslerde bu durum normal dedi abs devreye girmese kaza yapmayacağın durumlarda kaza yapabilirsin abslerin mantığı budur zaten dedi aracı yoldan çıkarmadan tutup bırakarak yavaşlamanı sağlar buda durma mesafesini uzatır bıraktığı anda araç kendini ileri fırlatır burda şuna dikkat etmek lazım kia ve hyundai de kabahat aramadan önce bütün absler böylemi diycem daha öncede bir çok araçla ani fren yapmak zorunda kaldım eski kasa ceed opel astra, corsa sonra ford focus bunlar absli araçlar abs sizleri saymıyorum bunlarda absler ile bukadar düşük hızda tecrübem olmadı fakat şu olabilir kia ve hyundai de bu abs denen sistem gereğinden erken devreye giriyor olabilir yani örneğin 70 ile giderken aniden devreye girmesi gereken abs kiada 50 ile giriyorsa bu sıkıntıdır ki ben öyle gözlemledim önceki kullandıklarımda hiç abs bu hızda devreye girmemişti 2 kez oldu ve gerçekten 2s,ndede olay sonrası takip mesafemi istem dışı aşırı artırdım sanki bastığımda tutmayacakmış gibi malum istanbul bu sefer araya başkaları giriyo yine takip mesafemiz düşmüş oluyo velhasıl çok uzattım kusura bakmayın biraz tereddüm var benimde.
Araç otomatik mi?

metin

New member
Benim araba otomatik bendede aynı sorun var izmite gittim arabada 4 kişiyiz ani kasis fren malesef tık tık tık atladık geçtik hiç durmak yok servise gittik kimse bişe anlamadı biliyosunuz zaten servis için herşey normal

Çok şey bilmek önemli değil önemli olan doğruları bilmektir

omurkadir

New member
Eskisinde böyle belirgin sıkıntı yok yaşamadım ben.

rayen

Super Moderator
Zaten çukura, tekerlekler durmuş vaziyette girmeyeceksiniz. Baktınız durmuyor bırakın gitsin, tekerlek dönerek geçmeli yoksa lastiğe, janta zarar verirsiniz. Bu bir.
İkincisi hepimiz biliyoruz ki abs'nin görevi tekerlekler tamamen durduğunda oluşan kızaklama dediğimiz olayı önlemek, dolayısıyla abs'den zart diye tekerlekleri durdurmasını bekleyemeyiz. Kasislerden düzgün geçmek istiyorsak aracımızın hızını da ona göre ayarlayacağız. Zaten kasislerin nerelerde olduğu belli. Bu bölgelerde hız kurallarına uyacağız. Kasise kadar 80 km hızla gelip sonra araba durmadı demek, araca da, abs'ye de haksızlık etmektir. Ben şimdiye kadar böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım çünkü kasis olan bölgelerde uygun hızla gidiyorum. Burda sorulması gereken abs zamanında devreye giriyor mu? girmiyor mu?
Ya da filanca marka aracın abs'si çok erken devreye giriyor, ama bizim araç girmiyor diyorsanız bir şey diyemem. O zaman serviste çözüm arayacaksınız.
Örneğin daha önce kullandığım partner tepee'de abs geç devreye girerken aynı koşullarda cee'd'de abs daha erken devreye giriyordu. Şimdi hiç devreye girmiyor çünkü, hangi koşullarda abs devreye giriyor çözdüğüm için mesafeyi ona göre ayarlıyor, frenlemeyi yavaş yavaş daha önceden yapıyorum.
Çok şükür şimdiye kadar "aha öndekine az kaldı giriyoduk" tarzında bir olayla karşılaşmadım. :D
Herkes araç sürme tekniğini bir kez daha gözden geçirsin, takip mesafesine uysun, "burası İstanbul abi burda döt döte gidilir" hikayesiyle kendini kandırmasın. :D

bir.mann

New member
Bu durum benim tahminime göre şundan kaynaklanıyor. Araç otomatik vites olduğu ve hız çok fazla olmadığı için, ABS devreye girdiği an aracı bir anlık da olsa ileri itiyor. Nasıl ki D'ye taktığımız an ileri gidiyorsa bu da öyle bir durum. Bu yüzden ya kulakçıktan vites küçültmek ya da boşa almak gerekiyor.

Likya

New member
Arkadaşlar
Bu durum ABS li tüm araçlarda var. Daha önce kullandığım ilk ABS li aracım olan GOLF 1.6 dada benzer olayı Çerkezköyde yaşamıştım , koyun sürüsüne dalmaya ramak kala kan ter içinde durdum ( lastiklerde MICHELIN ken üstelik ).

Anti Blocking System (ABS) , tekerlek yol üzerinde kayma eğlimi gördüğünde ve bunu sensor vasıtasıyla hissettiğinde siz frene panic olark veya sertçe bastığınızda tekerleği kilitlememmek için sizin yerinize , hatta sizden daha hızlı fren pompalıyor.
Bu durumda düşünün, pompalama sırasında frenden baskı çekildiğinde tekerlek dönüyorki siz diteksiyon hakimiyetinizi kullanarak çarpacağınız nesneden uzaklaşma veya sağlıklı yö ndeğiştirme imkanı tanıyor. Yoksa bu konuya cevap yazan birçok arkadaşımın dediği gibi ABS frene basınca her halikarda zınk diye durmak için değil.

Trafik kurallarını, şehir içinde dip dipe giderek hepoimiz ihlal ediyoruz ve şehiriçi 50 km hız sınıraına hiçbirimiz uymuyoruz.
Avrupada araç kullandım, kullananları gördüm. Gece 12 de yayalar kırmız ışıkta bekliyor, arabalar şehir içinde hız sınırına riayet ediyor. Ama ortada polis yok.

Araçlarımızda ABS ile ilgili bir hata olduğunu sanmıyorum,kendi aracım 2012 model eski kasa , ve yeni kasa kullanan kuzenim var , onlardada bir sıkıntı yoktur. ABS i kullannırken Manuel vitesin daha avantajlı olduğuda bir gerçek. Otomatik kullananlar panik frenlerde daha dikkatli olmalı aracın markası ne olursa olsun..

Likya

ceronimo1978

New member
panik frende yeni ceed rezalet . Bugün eyüpte öndeki otobüs zınk diye durdu. haliyle bende frene asıldım el freniyle anca durdu araç. hızımda 30-40 km civarı. Eşim ve bebiş arabadaydı, Şok olduk. Resmen sürüklendim. Bu ne abi 50 küsur para verdik bu mudur abs otomatik kombinasyonu . Yok canım sanki kia kaynaklı gibi geldi bana. Haftaya servisteyim bakalım ne olacak sonu ...

metin

New member
panik frende yeni ceed rezalet . Bugün eyüpte öndeki otobüs zınk diye durdu. haliyle bende frene asıldım el freniyle anca durdu araç. hızımda 30-40 km civarı. Eşim ve bebiş arabadaydı, Şok olduk. Resmen sürüklendim. Bu ne abi 50 küsur para verdik bu mudur abs otomatik kombinasyonu . Yok canım sanki kia kaynaklı gibi geldi bana. Haftaya servisteyim bakalım ne olacak sonu ...
+ 123456789

efecanmutlu

New member
bende de oldu aynı sıkıntı ama dediğiniz gibi otomatikte daha büyük sıkıntı. bu tarz durumlarda daha dikkatli olmak gerekir

kaan

New member
otomatik aracımda aynısı oldu az kalsın bir kamyonun altına giriyordum frenler tutmadı .servise sordum araba ilk 500-700 km zorlamayın fren diskleri ve balatalar alışsın dedi.ondan sonrada temkinli gitmeye başladım artık.

omurkadir

New member
Sıkıntı var kullanımla ilgisi yok markadan markaya değişiyor galiba abs devreye girme süresi hız vs. tıpkı esp de olduğu gibi.bazı markalarda tam kaymadan devreye girerken bazı markalar sınırlı kaymaya müsaade ediyor vs. Tam teknik kısmını bilmiyorum ama bana böyle geliyor çünkü babamın qashqai siyle ABS bu kadar enteresan yerlerde devreye girmiyor özellikle bozuk yolda fren yaptıysan ceed durmuyor.

ceronimo1978

New member
otomatik aracımda aynısı oldu az kalsın bir kamyonun altına giriyordum frenler tutmadı .servise sordum araba ilk 500-700 km zorlamayın fren diskleri ve balatalar alışsın dedi.ondan sonrada temkinli gitmeye başladım artık.
BENCE 500-700 km bekleme hocam ben 5000 kmde bu problemle karşılaştım. Yani 500-700 sonrada problem sürüyor. Aman dikkat...

kaan

New member
zaten 500 700 den sonra devam ederse arabayı kontrol edeceklerını söylediler.kia müster memnuniyetine önem veriyormuş öyle dediler:D hallolmassa onların problemi olur artık...

metin

New member
ABS var diye frenlere güvenmek saçma... En güvenli sürüş risk almadan yapılan sürüştür bu doğrultuda doğacak olası riskleri belirlemek ve ona göre gitmek şöförün elindedir. Eski kasada sürdüm yeni kasada sürüyorum bu doğrultuda frenlerden yana hiç şikayetim olmadı ki nasıl araba sürdüğümüde genellik biliyor :D
Kardeş ben 19 senedir araç sürüyorum ayrıca tırla nakliye yapıyorum bizim senin gibi usta şöförlüğimüz yok eğer bu ceedlerin freninde abs problemi yada başka bir durum yoksa ehliyetim senindir