Yaptığım kaza ve bir soru

khf

New member
Herkese merhaba.

İki hafta önce arabama ticari bir doblo arkadan vurdu. Kaza anında çekilmiş fotoğraf, buyrun.

Bu arada acizane tavsiyem; ticari araçlardan, küçük şehirde yaşıyorsanız fırıncı arabalarından, doğan - şahincilerden mümkün olduğu kadar uzak seyrediniz. En fazla bu ticari araçlarından çekiniyordum, korktuğum da başıma geldi.

Ekli dosyayı görüntüle 633

Aşağıdaki fotoğrafta görünen hasar meydana geldi.
1. Stop lambası camı kırıldı.
2. Tampon yan taraftan tırnaklarından ayrıldı.
3. Stop lambasının hemen altında tamponda 7 - 8 cm yırtık meydana geldi.
4. Tamponun içindeki darbe emici bar kenarından içe\öne doğru eğildi (sarı ok yanlış anlaşılmasın; darbe emici barın eğilme yönünü gösteriyor).

Ekli dosyayı görüntüle 634
Hasar dosyasını kaskodan açtırdık, kasko masrafımı karşılayıp karşı tarafın sigortasından parayı tahsil edecek; böylelikle kaskodaki hasarsızlık indirimine de bir zeval gelmemiş olacak.

Tampondaki yırtığı onardılar ve tamponun yarısını boyadılar, stop lambası değiştirecekler, kasko henüz göndermedi.

Tamponun içinde bulunan darbe emici barın da kenarı içe\öne doğru eğilmiş, onu da çekerek düzelttiler. Kaportacı şasiye bir zarar gelmemiş dedi. Buyrun resim.

Ekli dosyayı görüntüle 635
(sarı ok yanlış anlaşılmasın; darbe emici barın eğilme yönünü gösteriyor)

Ekli dosyayı görüntüle 636

Sorum şu; görünen hasara bakarak sizce bu darbede şasiye bir zarar gelmiş olma ihtimali nedir?

Saygılar.

MAHMUT AKBULUT

New member
Geçmiş olsun çok önemli bir kaza değil en azından buna şükür edelim.Tampon içi darbe emicilerin en büyük amacı da şaselere gelecek darbeleri absorbe etmesi , resimlerden görünen haliyle şaseye bir şey olmamış...

ceed61

New member
Banada 6 ay önce arkadan ww caddy vurdu ozaman 307 vardı bende baya sert vurmasına rağmen ayağım frende olmadığından öne savrulmustum senin kazadan çok daha büyük bir kazaydı wwnin önü yerinde yoktu gerçekten büyük şoktu benim için geçmiş olsun öncelikle.. Kazadan sonra benim aracın şasesine bişey olmamıştı darbe emici olayda baya bi işe yaramıştı sizin yapığınız kaza bence ufak bir kaza geçmiş olsun şaseye bişey olduğunu düşünmüyorum

c@n

Super Moderator
Gecmis olsun... saseye birsey olmamistir... allah beterinden saklasin..

TeamPASAOGLU

babıesrar

New member
hocam hiç dert etme. hiçbişey olmamış nerdeyse. Allah beterinden korusun

Gecmis olsun Allah beterinden saklasın
bencede sase ile ilgili bir sorun yoktur

khf

New member
Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Snaan

New member
bu kazadan şaseye birşey olmaz. tam arkadan vurmuş, zaten darbe emici de görevini yapmış darbeyi emmiş. biraz daha çaprazdan vursa şasede 2 3 mm kaçıklık olabilirdi. ki onu da çekiyorlar o da çok sorun olmazdı.

Tesla

New member
Geçmiş olsun. Doblo'da da hasar görünmüyor. Zaten pilastik ağırlıklı bir ön yapıya sahip olduğu için o da emmiş darbeyi. Aracınızda hiçbir sıkıntı olmaz.