Yağ Gösterge çubuğu hakkında

43YD620

New member
Arkadaşlar selam, bir konuda tecrübelerinize ihtiyacım var. birkaç gün önce yağı kontrol etmek istedim. Seviye çubuğunu çıkarırken (hayatımda ilk defa yağ kontrolü yapıyorum :confused:) vidalı olduğunu düşünerek bir iki çevirdim fakat bir yararı olmadı meğer direkt yukarı doğru çekmem gerekiyormuş. (gülmeyin kullandığım ilk araç yavaş yavaş öğreneceğiz artık :p) seviye çubuğunu çıkardığımda en alt kısmının bükük olduğunu gördüm. acaba bu normal mi yoksa en baştan çıkarmak için çevirmemden mi kaynaklanmıştır?

NOT: Araç 2012 ceed concept plus crdi AT

ozgurnergiz

New member
Orjinalinde büküktür zaten yağ çubuğunun alt tarafı. Problem yok yani.

slhyldz

New member
:)) Gülmeyeyim dedim ama maalesef olmadı. ÖZgür normal olduğunu söylemiş ama bir iki ilave yapmak istiyorum. Yağ kontrolü yapmadan önce aracını ileri,geri,sağa ve sola eğimli olmayan düz bir yere park ederek enaz 10 dk. bekle ve kontrolünü öyle yap. Çubuğun sana bakan üst tarfında bir delik var. ORası max. olan yer. Yağ oranın üzerindeyse çok yağ var demektir.
Arkadaşlar selam, bir konuda tecrübelerinize ihtiyacım var. birkaç gün önce yağı kontrol etmek istedim. Seviye çubuğunu çıkarırken (hayatımda ilk defa yağ kontrolü yapıyorum :confused:) vidalı olduğunu düşünerek bir iki çevirdim fakat bir yararı olmadı meğer direkt yukarı doğru çekmem gerekiyormuş. (gülmeyin kullandığım ilk araç yavaş yavaş öğreneceğiz artık :p) seviye çubuğunu çıkardığımda en alt kısmının bükük olduğunu gördüm. acaba bu normal mi yoksa en baştan çıkarmak için çevirmemden mi kaynaklanmıştır?

NOT: Araç 2012 ceed concept plus crdi AT

43YD620

New member
:)) Gülmeyeyim dedim ama maalesef olmadı. ÖZgür normal olduğunu söylemiş ama bir iki ilave yapmak istiyorum. Yağ kontrolü yapmadan önce aracını ileri,geri,sağa ve sola eğimli olmayan düz bir yere park ederek enaz 10 dk. bekle ve kontrolünü öyle yap. Çubuğun sana bakan üst tarfında bir delik var. ORası max. olan yer. Yağ oranın üzerindeyse çok yağ var demektir.
siz sorumu anlamamışsınız yağ ölçümünün öyle yapıldığını biliyorum zaten :) yağ seviyesi çubuğunun bükük olmasını sormuştum o da normalmiş :eek:

ama dediğiniz gibi seviye yüksek çıktı. ikaz lambası da yanmıyor fazla olması ne gibi bir sıkıntı çıkarabilir?

slhyldz

New member
Ne kadar cok? Yarim cm. falansa sorun degil.

yalcin

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] yağ yakma problemi vardı en sende durmuştu sanırım ama ondan sonra konuyu yakalayamadım, nedir durum?

slhyldz

New member
Birebir aynı duruyor. Ondan sonra hiç eksilmedi. Tabi ondan sonra 0-100 ve 0-180 pek yapmadım. Biliyorsun o dönemde test amaçlı aracı biraz zorlamıştım, şimdiki aklımla durumu ona yoruyorum.
@slhyldz yağ yakma problemi vardı en sende durmuştu sanırım ama ondan sonra konuyu yakalayamadım, nedir durum?

slhyldz

New member
Bence servisten bir usta ile konuş zararı yok derse o şekilde kullan ama bir sonraki bakımda sadece 5 lt. yağ eklettir. O zaman tam denk geliyor.