Vites değişiminde baskı balatadan gelen mekanik tıklama sesi

Likya

New member
Arabayı ilk aldığım zamanlarda da vardı belki ama son zamanlarda takılmaya başladım. Özellikle 1-2 ve 3 üncü viteslere geçişlerde kavrama sırasında balatanın yapışma sırasında tık diye veya klunç gibi bir ses duyuluyor . Bu durum özellikle vites değiştirme uyarısı displayde gelmeden erken değiştiriseniz daha bariz , aynı zamanda ayağınızı debriyajdan da hızlı çekerseniz belli oluyor.

Mesela uzun yoldan geldiniz , motor ısınmış durumda ve şehiriçi trafiğe girdiniz dur kal dur kalk yaparken daha belli.
Vites geçişlerinde takılma yok gayet yumuşak ve temiz. Sadece kavramanın sesi duyuluyor.

Bazı forumlarda araç yüksek torklu olduğu için bunun normal olduğu yazılı (Hatta Toyota ve Honda lardada olduğu söyleniyor ) , bazı kişilerde şanzıman değiştirtiyorlar ffakat sonuç aynı.

Manuel vites kullanan arkadaşların bu durum dikkatini çektimi. Nasıl anlatayım sanki şanzıman takoz lastiği gevşemi veya şanzıman içinde bir gevşek yay veya somun varmış gibi bir ses duyuyorum yukarıda anlattığım şekillerdeki durumda.

Normal olduğunu düşünmekle birlikte , takıntı yapmış durmdayım, sizlerdeki durumu öğrenebilirsem sevinirim.
Araçlarımız genelde çok iyi. Şehir dışı 420 km lik yolda sakin kullanımla 4.5 l/100km değerini gördüm bu arada .

Telefonun araç Blutooth bağlantısı da çok rahat bir şey. Kullanmayanlara tavsiye ederim.

Likya

c@n

Super Moderator
Benim arabada söylediğiniz sesten yok ama yeni kasa da sanzumanida değiştirmiş ya da geliştirmiş olabilirler... Ama bence bir servise gidip gösterin, hiç olmassa kayıtlarında olsun, ilerde her hangi birsey olursa....

Sent from my HTC One X using Xparent ICS Tapatalk 2

berkural34

New member
Ynt: Vites değişiminde baskı balatadan gelen mekanik tıklama sesi

Aynı olabileceğini düşündüğüm sesler bende de var , 1 ve 2 düşük hızlarda debriyaja basınca tık diye , yüksek viteslerde ayağı debriyajdan normalden biraz hızlı çekincede lonk diye bir ses geliyor , ben suana kadar normal diye düşündüm hatta babam kullandı uzun yolda pek bisey demedi , aracı alali 4 ay oldu 9000 i gecti , özellikle 1 ve 2 de düşük devirlerde yapıyor , ben kapalı garajda dikkat ediyorum hep yapıyor ilk bakımda söylemeyi düşünüyordum ama suan icime kurt düştü benimde :)

şavşat

New member

bende de var tahminim kavrama yumuşak ve uzun geçiş yapmak yerine mıknatısın çektiği gibi yapıştırıyor. özellikle çok dur kalk yaptığımda sıcak havalarda oluyor.olmaması daha iyi tabi de ben normal karşılıyorum aracın kavrama sistemi böyle sorun yaratacak bir şey değil

Likya

New member

Tüm Arkadaşlara teşekkürler,
Bu durumda aracın genel yapıdsı altında değerlendirmek daha doğru olacak gibime geliyor.Çünkü arıza olarak adı tam belirlenemeyecek bu gibi durumlarda servislere çok ısrar edildiği zamanda bazan ilgisiz alakasız noktalara el atılıp başka sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Benim mantığım ve yaklaşımım bu tarz bulgular tüm araçlarda varsa , ya aracın ar -ge si yapılırken bir tercih nedenidir diye düşünmekteyim. Çünkü araç yüksek torklu ve düşük devirlerde ayağınızı debriyajdan hızlı çektiğiniz durumlarda bir yaylanma boşluk payı gbi tolerans verilmezse ya şanzıman dişlileri yada baskı balata , hatta motorun aksamları zarar görebilir düşüncesiyle böyle bir yöntem uygulanmış olabilir. Bir ara CRDI motorlu Hyunda kullanmıştım sanki ondada vardı diye hatırlıyorum (Geçmiş zaman oldu tam emin değilim).
Aracın gücü ve torku gerçekten çok iyi , otoyolda uzun ve dik rampada 130 la giderken bile gaz verince rahat 150-160 lara çıkıyor ve devam ettiriyorhemde vites küçültmeden.
Bu rada Şavşat arkadaşımın ,Sinan bey in aracı otomatik vites olarak görünüyor. Aynı sorun otomatiktedemi var , yoksa Sinan bey in yazdığı yorum Manuel vitesle mi alakalı (öyle olmalı diye düşünmekteyim )

Neyse diğer arkadaşlardan da benzer yanıtlar gelirse dert edilecek bir şey yok. Ama yinede dediğiniz gibi fazla oynattırmadan servise bir kayıt düşürtmekte fayda var belki. . Ne olur ne olmaz.

Teşekkürler

Likya

omurkadir

New member

benim manüel bende de var.önemsemiyorum fazla.bir sorunla karşılaşmadım ama ses dediğiniz gibi yanlış birşeyler mi var dedirtiyor.

şavşat

New member

manuel benimkide forumda a/t gözüküyormuş şimdi farkettim ve düzelttim. dediğim gibi bir sorun değil yapısı böyle

Likya

New member

Arkadaşlarıma teşekkürler,tahmin ettiğim , ettiğimiz gibi yapı böyleyse sorun yok demektir. iyi günlerde kullanalım, İyi bayramlar herkese.
Likya