Tekrardan merhaba

ERGIN

New member
Arkadaşlar ocak ayına kadar Cee'd kullanıcısıydım ancak sonrasında aldığım yeni kasa Nissan Qashqai'nin akla zarar çıkardığı sorunlar yüzünden bugün aracımı sattım. Tahmin edin soluğu nerede aldım? :)
Yarın akşama 2015 Cee'd Sportswagon Premium aracımı teslim alıyorum.

akrepkral86

New member
Yeni aracın hayırlı olsun kardeşim demekki gelen gideni aratırmış misali tekrar ceed'e dönüş yaptınız:cool:

pepe

Active member
Hoşgeldin Ergin...Seni tekrar aramızda görmek çok güzel olacak...Ceed'den şaşmayın diyorsun yani:)

Qashqai'de ki problemler neydi peki? 6 ayda sana sattırdığına göre

akrepkral86

New member
Ergin kardeşim şimdi aklıma geldi Temmuz Ağustos'a doğru yeni makyajlı ceed gelecek diyorlar yeni gelenler 136 hp 300 nm tork ve 7 dct çift kavramalı şanzımanla ve yeni donanımlarla gelecekmiş aracı almadıysan bence 1-2 ay daha bekle:rolleyes:

slhyldz

New member
Hayırlı olsun. Bende merak ettim. Yeni motoru neden beklemediniz.

ERGIN

New member
Hoşgeldin Ergin...Seni tekrar aramızda görmek çok güzel olacak...Ceed'den şaşmayın diyorsun yani:)

Qashqai'de ki problemler neydi peki? 6 ayda sana sattırdığına göre
Hangi birini saysam ki :)

- Sıfır araçta direksiyon açısı ciddi derecede yamuk geldi, 7-8 rot ayarından ve açı sensörlerinin resetlenmesinden sonra düzeldi (Bir çok kullanıcıda aynı sorun çıktı, 2015 modellerde de çıkmaya devam ediyor).
- Sıfır araçta motor kaputu veya bagaj kapağının çizgileri kasa ile uyumsuzdu, düzgün hizalanarak sabitlenmemişti, düzelttirmedim (bir çok kullanıcıda aynı sorun mevcut).
- Aracın elektronik anahtarı muhtelif zamanlarda araç tarafından tanınmadığı için ne kapılar açılıyordu nede açılsa da motor çalışıyordu.
- Ekonomi için olan Stop/Start sistemi ara ara arıza ışığı yakıyordu (Birden çok kullanıcıda mevcut, ellettirmedim).
- Aracın lastikleri taban yapmış olarak geldi, otobanda 120-150 arası aracı zıplatıyordu; genel merkez 3 ay süründürdükten sonra değiştirdi.
- Aracın kasa rijitliği diye birşey yok, sert virajlarda Kia Sportage nasıl beton gibi tepkler veriyorsa Nissan Qashqai'de bir o kadar rijit olmadığını kasadan gelen gıvırtılardan hissettiriyordu. Hatta buyrun yabancı basın testlerinde de aynı sorun çıkmış (Özellikle 8. dakikadan sonrasını izleyin): https://www.youtube.com/watch?v=lm44stfoy8g
- Aracın altında neredeyse sıfır yalıtım kullanıldığı için en ufak su birikintisini bile aracın içinden faşır foşur duyuyorsunuz (Birçok kullanıcıda mevcut).
- Aracın arka süspansiyon sisteminde sırf ucuz diye Kartal-Şahin-Doğan döneminden kalma torsiyon çubuklu sistem kullanıldığı için virajlarda çok erken tedirgin etmeye başlayıp araç kopuyor.
- Aracın içinde 2003 model Megane aracımdaki ile birebir aynı iç aydınlatma ve silecek kolları kullanılması, kapılardaki cam düğmelerine ışık bile konulmaması aracın kalitesini ciddi anlamda sorgulattı.
- Aracın iç mekanında bir değil birden çok yerden tıkırtı sesleri geliyor, servis bir kısmını kesebildi (Birçok kullanıcıda aynı ses sorunları mevcut.)
- Daha da uzar gider bu liste...

Özetle Renault firması Nissan'ı aldıktan sonra resmen güzelim japon markanın içine etmiş; sorun çıkarma potansiyelinde VW ile kafa kafaya yarışır. Ve ben daha fazla dayanamadığım için sattım kurtuldum.

ERGIN

New member
Ergin kardeşim şimdi aklıma geldi Temmuz Ağustos'a doğru yeni makyajlı ceed gelecek diyorlar yeni gelenler 136 hp 300 nm tork ve 7 dct çift kavramalı şanzımanla ve yeni donanımlarla gelecekmiş aracı almadıysan bence 1-2 ay daha bekle:rolleyes:
Aksine ben makyajlı kasa gelmeden almak için baya uğraştım çünkü şu an stoklardakiler son makyajsız araçlar. Gelecek gemi makyajlılar ile yola çıkacak. Bunun başlıca iki nedeni vardı:

1- Makyajlı kasanın kamuflajsız fotoğrafları basına sızdı ve açık net söylüyorum ön tampon, ızgara tasarımını, sis farı grubu ve arka stop tasarımını ne yazık ki hiç beğenmedim.
2- Mahareti sadece vitesi büyütürken mili saniye daha hızlı olan ancak sürüş keyfinde ve rahatlıkta tork konvertörlülerin yanına bile yaklaşamayan çift kavramalı şanzımandan kaçtım. Uzun süre DSG ce EDC tecrübem olduğu için net söyleyebilirim ki bu şanzıman benden uzak kalır umarım uzun yıllar. Keza şimdi Peugeot'da Aisin ile anlaşıp robotize şanzıman üretimini kademeli olarak bitirme kararı aldı, aynı şekilde Ford'da yeni Mondeo'da çift kavramalı Powershift yerine tork konvertörlü otomatiğe döndü. Opel'de aynı şekilde Active Select isimli tam otomatiğe döndü. Özetle yazın kenara, bu şanzıman tipini bir hevesle denemeye kalkan her firma 5-6 yıl snra yana yakıla kaçıyor bu şanzıman tipinden. Hyundai ve Kia grubuda 6-7 sene sonra kaçacaktır yazın kenara :)

İşte bu 2 neden yüzünden stoktaki son Sirius Gri Cee'd Sportswagon'u kaptım. Evet yeni motor olsa güzel olurdu ama 8 beygir ve 40 NM fazlası için o rezalet ötesi şanzımana katlanamazdım.

ERGIN

New member
Hayırlı olsun. Bende merak ettim. Yeni motoru neden beklemediniz.
Teşekkürler :) Yukarıda açıkladım.

Bu arada bir ekleme yapayım, Cee'd'in aynı yumurta ikizi i30 7 ileri DCT şanzımanı Ataşehir bayisinde deneme şansım oldu. Bu şanzıman tipi sürüş zevkini sıfıra indirirken bari yakıtta ciddi fark olmuştur diye beklentim oluşmuştu ancak o da kayda değer bir fark olarak çıkmadı çünkü benim eski Cee'd 6,9-7,3 Lt arası yakarken uzun parkurda yeni i30'da 6,5 Lt yaktı. Yani 0,4-0,6 litre fark için sürüş zevkinden ve sorunsuzluktan taviz vermeye bence gerek yoktu.

hakan26

Member
Yeni i30 dct elite paket aracı deneme fırsatım oldu inanılmaz rüzgar sesi alıyor içeriye şaşırdım doğrusu...

ozgurcan

New member
Aracım yeni kasa ceed comfort, rüzgar sesi ben de de var, ne yaptıysam kesemedim, Ergin bey siz de de var mı?

Bocek06

New member
Tekrardan hayırlı olsun. Güle güle kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.

Berkan

New member
nissan Qashqai ve xtrailde var hatta bolca sorun genelde hep acaip sorunlar cıkıyor arkadasımın babasıda aldı okadar soruna karsın 2bin tl benzin ve 60 yada 75 bine kadar tüm bakımları ücretsiz vererek anlaştılar.

hayırlı olsun yeni aracınız buarada. pek katılmadım ama tabiki kafada soru işareti hala sanzıman. gerçi koreliler saglamcı adamlardır 3-5 sene sorun cıkartacagını düsünse geçirmezlerdi cift kavramaya cünkü sanzımanı zf getrag vs gibi bir firmadan direk almak yerine kendileri baştan asagı üretiyor bukadar argeyi göz ardı edip muhtemelen ya geri dönmezler yada dsg gibi sorunlu olsada kalmaya devam eder
:cool::)