Sportage Hakkında

bir.mann

New member
Arkadaşlar selam,

Seat Leon aracımı satıp, Sportage almayı düşünüyorum. Aslında ev alacaktım ancak bir süre daha beklemeye karar verdim.

Bugün DOD Mez bayinde satılan ikinci el Sportage'a baktım.
Aracın içinde arka koltuklarda leke ve ön koltukta sigara yanığı var. Ayrıca sağ çamurluk hasarlı,ön tampon da zarar görmüş. Yan basamakların metal kısmı sol arka tarafa doğru çıkmış şekildeydi. Arka difüzör'ün de gri kısımlarının rengi atmış.
Araç 33,000 KM'de. Muhtemelen bakım yapılmamış.
Saydıklarımın haricinde boya hasar vs. yok.
http://dod.com.tr/Vehic...A-SPORTAGE-1.6-GDI-PLUS
Plaka 34BM6315
Araç için en son 61000 TL diyorlar.
Yorumlarınızı alabilir miyim?

Berkan

New member

Berkan

New member
sportage yakıt tüketimi nasıl ?
arkadasım yeni aldıgı aynı motorlu daha 3 aylık ix35'in kabaca 8-10lt lerde geziyor. geneledede araştırdıgımda hep bu aralıkta kullanıcıların ortalamalar.

leonine25

Active member
arkadasım yeni aldıgı aynı motorlu daha 3 aylık ix35'in kabaca 8-10lt lerde geziyor. geneledede araştırdıgımda hep bu aralıkta kullanıcıların ortalamalar.
Bu değerleride sakin kullanımda yakalayabilir diyebiliriz. Performans olarak memnun olan sayısı pek fazla değil..
LPG kullanmaya kalksan malzeme ve montaj maliyeti 5000tl civarı. Heleki otomatikse tüketim üzebilir sizi...
Aynı donanım ve iki ayrı motor arasında bir ceed araba sıkışmış kadar fiyat farkınada diyecek söz bulamıyorum..

Kia Sportage 1.6 GDI Premium AT
86,200 TL​

Kia Sportage 2.0 CRDi Premium
138,700 TL​
Ben bu sınıfta uygun fiyat ve konfor bakımından captivayı önerebilirim. Gerci chavrolet türkiye piyasasından çekilme kararı aldı ama en az 10 yıl servis yedek parça hizmeti vermek zorunda

Serkan OĞUZ

New member
Bende aynı fikirdeyim benzinli ve mazotlu arasında anormal bir fiyat farkı var.Dizel olması ve 4 x4 olması dışında aman aman bir çekiciliği yok. Fikrinize müdahale edip aklınızı karıştırmak istemem ancak Ceed almadan önce Optima hariç tüm kia modellerine baktım. Fikirlerim şu yönde;

- Aracın arka koltuğu oldukça ferah ancak bagajı hiç beğenmedim.
- Benzinli motor bana göre güç konusunda oldukça zayıf hiç keyif alamadım.6. Viteste 90-100km süratlerde yanındaki satıcıya çaktırmadan gazı dipledim zerre kıpırdamadı yerinden şaşırdım kaldım.Sonrasında 5'e attım yine tık yok sonra 4'ü denedim ehhh toparlamaya başladı yani oldukça keyifsiz geldi.O dizelin alt devirlerini mumla aradım açıkçası. Ceed ile Hyundai İ30 nasıl kardeşse Sportage ile ix35 aynı şekilde kardeş araçlar.
- Yakıt tüketimi oldukça yüksek ve can sıkıcı, ne kadar sakin kullanırsanız kullanım özellikle şehir içinde biraz trafikte varsa 10lt çok rahat görürsünüz.Kaldı ki otomatiği düşünmek bile istemiyorum.
- Araca sıvı lpg araştırdım ve sanayideki tüm arkadaşlarım abi o motora pek güzel olmuyor dediler ve oldukça pahalı.Belirli bir zaman sonra sıkıntılar başlar diye açıkça uyardılar.Aynı bir dönem vw FSI motorlarda olduğu gibi verimli olmuyor.
- Hangi paketi kullandım hatırlamıyorum çünkü test aracı idi. Ceed kadar donanımı zaten yok bana çok boş geldi.
- İç konsol kalitesine gelince yine Ceed ile kıyaslandığında malzeme kalitesi oldukça belli oluyor. Bahsettiğiniz rakamlar az rakam değil bence acele etmeyin. Hele ki otomatik kullanan ve sevenbirisi olarak Sportage otomatiğini iyi düşünün derim.Bugün illaki benzinli bir araç alacak olsaydım Tsi motorlardan başka motor kullanmazdım riske girmezdim.

Şimdilik izlenimlerim bu şekilde. Kafanızı karıştırdıysam kusura bakmayın ama büyük paralar olduğu için hayal kırıklığı yaşayıp zarar etmenizi istemem. Aklıma gelen veya unuttuğum extra durumlar olursa tekrar burdan yazarım. Şimdiden hayırlısı olsun.

Leicageo

New member
Bugün illaki benzinli bir araç alacak olsaydım Tsi motorlardan başka motor kullanmazdım riske girmezdim.
Tamamen katılıyorum , yinede bu zevk ve bütçe meselesi karar sizin acele etmeyin yeterki.

Berkan

New member
[MENTION=1391]leonine25[/MENTION] bende captivanın yanına yanasamam bukadar sacma sapan yakan sikayet etmeyen görmedim daha içide odundan hallice benim gözümde
[MENTION=104]serkan[/MENTION] abi sunrooflu paketi dolu gayet premium gibi diyim ama sunroofsuz modelin eve benim conceptten gibi azcık daha az oyuncak var hatta :)

performans olarak eski i30umdanda tecrübeli olarak soyliyim turbosuz kia/hyundai ler acaip devir seviyor bu yüzdende aracın gitmesi/esaslı hızlanma için 6dan4 cekmek şart. bende 5 den 3 cektigmi cok bilirim :D 3500lerden sonra toparlıyor kendini, 6200 6500 falan ceviriyor olması lazım hatırlamıyorm tam. aracın agırlık ve atmosferik olmasından (ix35 ve sportage icin yükseklikte katalım) haliyle ucup kacmaması tüketimi normal o motora.
0-100 üstünden bakarsan standart ceedden sadece 0.2 saniye yavas 11.1 saniye o cüsseye ragmende tabi sonra yerden yükseklik ve aerodinami bizden kotu olmasndan kaynaklı daha agır hızlanması bence yine normal.

işin diğer bir kısmıda bence tam emekli yada 60 üstü arabası donanım var gücü olsun olmasın 100 140km'yi ı gecmeyecek.cidden cok rahat ve konforlu koltuk susp. var o sekilde yola devam etmelik bir araç bence.:cool:

Serkan OĞUZ

New member
Birazda tarz meselesi.İster istemez her bindiğim aracı Ceed ile kıyaslıyorum, aslında birbiri ile alakası olmayan iki tarz araç. Rahatlığına birşey diyemem tabii ki zaten o konuda hiçbirşey yazmadım.Güzel tarafları muhakkak vardır bu da kullanıcı beklentisi ile alakalı.Ben toptan degerlendirmek açısından bana uzak bir araç diye almadım.Eşim haliyle arabadan anlamıyor sırf merak duygusu tatmin olsun diye bindik,kıyamam alacağım diye çok heves etti ama işin diğer boyutlarını bilmediği için karışmak istemedi ama aklı kaldı ona eminim.Bu paraları verdikten sonra benzinli araç düşünmem eğer düşünürsemde yine söylüyorum Tsi motor tercihim olur.

leonine25

Active member
@leonine25 bende captivanın yanına yanasamam bukadar sacma sapan yakan sikayet etmeyen görmedim daha içide odundan hallice benim gözümde
Aracın az yaktığını idda etmedim zaten. 8-10lt arasında geziyor. Hatta üstünede çıkıyor. En azından dizel bastığında tepki veriyor. Ben aynı paraya captiva alabilirsin benzinli sportage yerine demek istedim.. Yoksa dizel sportage ile captiva tercih edilecekse. Oyum sportage yana olur.

bir.mann

New member
Bende aynı fikirdeyim benzinli ve mazotlu arasında anormal bir fiyat farkı var.Dizel olması ve 4 x4 olması dışında aman aman bir çekiciliği yok. Fikrinize müdahale edip aklınızı karıştırmak istemem ancak Ceed almadan önce Optima hariç tüm kia modellerine baktım. Fikirlerim şu yönde;

- Aracın arka koltuğu oldukça ferah ancak bagajı hiç beğenmedim.
- Benzinli motor bana göre güç konusunda oldukça zayıf hiç keyif alamadım.6. Viteste 90-100km süratlerde yanındaki satıcıya çaktırmadan gazı dipledim zerre kıpırdamadı yerinden şaşırdım kaldım.Sonrasında 5'e attım yine tık yok sonra 4'ü denedim ehhh toparlamaya başladı yani oldukça keyifsiz geldi.O dizelin alt devirlerini mumla aradım açıkçası. Ceed ile Hyundai İ30 nasıl kardeşse Sportage ile ix35 aynı şekilde kardeş araçlar.
- Yakıt tüketimi oldukça yüksek ve can sıkıcı, ne kadar sakin kullanırsanız kullanım özellikle şehir içinde biraz trafikte varsa 10lt çok rahat görürsünüz.Kaldı ki otomatiği düşünmek bile istemiyorum.
- Araca sıvı lpg araştırdım ve sanayideki tüm arkadaşlarım abi o motora pek güzel olmuyor dediler ve oldukça pahalı.Belirli bir zaman sonra sıkıntılar başlar diye açıkça uyardılar.Aynı bir dönem vw FSI motorlarda olduğu gibi verimli olmuyor.
- Hangi paketi kullandım hatırlamıyorum çünkü test aracı idi. Ceed kadar donanımı zaten yok bana çok boş geldi.
- İç konsol kalitesine gelince yine Ceed ile kıyaslandığında malzeme kalitesi oldukça belli oluyor. Bahsettiğiniz rakamlar az rakam değil bence acele etmeyin. Hele ki otomatik kullanan ve sevenbirisi olarak Sportage otomatiğini iyi düşünün derim.Bugün illaki benzinli bir araç alacak olsaydım Tsi motorlardan başka motor kullanmazdım riske girmezdim.

Şimdilik izlenimlerim bu şekilde. Kafanızı karıştırdıysam kusura bakmayın ama büyük paralar olduğu için hayal kırıklığı yaşayıp zarar etmenizi istemem. Aklıma gelen veya unuttuğum extra durumlar olursa tekrar burdan yazarım. Şimdiden hayırlısı olsun.
Öncelikle cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler.
Ben de 1.2 TSI Leon var, açıkçası o araçtan sonra yakıt ve performansı beni üzebilir ama bunları göze aldım zaten. LPG düşünüyordum fakat yazdıklarınızdan sonra kararımı tekrar gözden geçirmeye karar verdim.

Serkan OĞUZ

New member
Amacım kafanızı karıştırmak heves kırmak olarak algılanmasın ancak gördüklerimi söylemek istedim az para değil çünkü, hayal kırıklığı yaşamanızı istemem.Tsi'den sonra evet biraz üzeceği garanti diyebilirim.Tsi alırsamda kesinlikle 140'lıktan aşağı almayı asla düşünmem. Eğer karar kısmı sadece ve sadece LPG konusuna kaldıysa çok iyi araştırmanız iyi olur. Çevrenizde öyle yada böyle bu işleri yapan gerçekten dürüst iyi bilen birisi ile görüşün lütfen.Sorun yok oluyor sıkıntı olmuyor diyorsa en azından yakıt kısmını halletmiş olursunuz. Çünkü mal satmak için o kadar gözü kara üçkağıtçı yalancı esnaflar var ki olmayacak şeye bile olur derler.Bu konuyu Lpg'ci arkadaşım ile uzun zaman önce konuşmuştum.İlk başta sorun olmuyor gibi görünsede sonradan Gdi motorlarda sıkıntılar yaşandığını söylemişti.Aman boşver olursa olur olmazsa benzinli kullanırım diyecek kadar az yakan ve alternatif sunan bir araç sayılmaz. Hayırlısı olsun şimdiden.

bir.mann

New member
Amacım kafanızı karıştırmak heves kırmak olarak algılanmasın ancak gördüklerimi söylemek istedim az para değil çünkü, hayal kırıklığı yaşamanızı istemem.Tsi'den sonra evet biraz üzeceği garanti diyebilirim.Tsi alırsamda kesinlikle 140'lıktan aşağı almayı asla düşünmem. Eğer karar kısmı sadece ve sadece LPG konusuna kaldıysa çok iyi araştırmanız iyi olur. Çevrenizde öyle yada böyle bu işleri yapan gerçekten dürüst iyi bilen birisi ile görüşün lütfen.Sorun yok oluyor sıkıntı olmuyor diyorsa en azından yakıt kısmını halletmiş olursunuz. Çünkü mal satmak için o kadar gözü kara üçkağıtçı yalancı esnaflar var ki olmayacak şeye bile olur derler.Bu konuyu Lpg'ci arkadaşım ile uzun zaman önce konuşmuştum.İlk başta sorun olmuyor gibi görünsede sonradan Gdi motorlarda sıkıntılar yaşandığını söylemişti.Aman boşver olursa olur olmazsa benzinli kullanırım diyecek kadar az yakan ve alternatif sunan bir araç sayılmaz. Hayırlısı olsun şimdiden.
Aracım çok hızlı olsun fırlasın derdinde değilim, ancak araç sollarken de bastım mı geçebilmeliyim.
1.2 Turbo Juke düşündüm, full artı full neredeyse araç ama sıfırı 69 bin TL.
Eşimle çok heves ettik sizin gibi, hatta Ceed almadan önce iki aracı da test ettim, Cee'd sürüş zevki başka. Almışken Cee'd SW alıp araç macerasına bir 4-5 sene son mu versem diyorum.
Kia Cee'd 1.6 CRDi Premium SW 2013 Model 67.500 TL Galeriden satılık ikinci el Beyaz renk - 177884806
Bu araç çok hoşuma gitti.

Serkan OĞUZ

New member
Ceed ile Juke yan yana bile koymam:) Sürüş zevkinden tutun kalitesine kadar fiyatını asla etmeyecek kalitede olan bir araç,hele ki 1.2 hiç gerek yok.Ne beklentiniz var bilemiyorum ama Ceed sw bence güzel bir araç. Düz vites istiyorsanız consept plus otomatik ise Premium ikiside çok güzel. Yakıt beklentinize göre o paralar verilecekse bu iki seçenek bence çok mantıklı.

bir.mann

New member
Eski aracım CEE'D HB idi. Onu çok arıyorum. Yakıt çok diye sattım, şimdi aynı yakıtı harcıyorum. Tek artısı vergi avantajı. Bakım vs. her şeyiyle aynı. Üstelik düz vites ve led far hariç daha düşük donanıma sahip.

Serkan OĞUZ

New member
Eski aracım CEE'D HB idi. Onu çok arıyorum. Yakıt çok diye sattım, şimdi aynı yakıtı harcıyorum. Tek artısı vergi avantajı. Bakım vs. her şeyiyle aynı. Üstelik düz vites ve led far hariç daha düşük donanıma sahip.
Tecrübe etmiş oldunuz,şimdi alın bir Ceed bakın keyfinize:)

babıesrar

New member
Üstad yanlış anlama lütfen. Siz leonun litre bazında ceedden daha az yaktığını ve kuruş hesabı açısından daha karlı olduğunu söylemiştiniz sanki ilk aldığınız zaman. Yanlış mı hatırlıyorum ? Niye şimdi tekrar dönüyorsunuz ceede?

Bu arada sizin için en ideali 1.6 dizel AT yeni spo olurdu ama nerde ÇELİKte o pazarlama kafası:mad: