Sehir ici Yakit Tüketimi 21,9 Lt / 100 Km de Sorun Ne olabilir

atilgan7221

New member
Arkadaslar selamlar
2014 Concept Plus Otomatik 128 Beygir Kia Ceed Aracim var

Aracin 45000 ve 60000 bakimlari servis kaydinda yoktu araci 1 ay oldu aldim.680000 km de serviste 45000 bakımı antifriz değişti 60000 bakimi yapildi polen yag mazot filitresi değişti Motor temizleme yapildi ilacla temizlendi yakit ta ayni sekilde aracin butun bakimlarini yaptirdim. Servisten ekstra bir eksiklik bildirilmedi yakit tuketimim servise gitmeden oncede ayniydi servis bu işlemleri yaparsak yakit tüketimi duzelir dediler ama duzelme olmadi 10 lt yakitla 35 km anca gidebildim.

Araci kullandigim yer tepe 700 metre yokus cikiyorum sonra 600 metre duz yol toplamda 1,5 km yol olsun gunde 3 defa bu yoldan gidip geliyorum sabah ogle aksam ve yakit beni bi hafta anca götürüyor bu aracin bu kadar cok tuketme sebebi ne olabilir ???

Berkan

New member
altınızda 4000cc'lik 500 beygirlik hayvani güçte bir araba bile olsa altınızda; 10litre ile 35km çok abuk bir rakam km de 1.28 TL yapar bir değer yapar ki yok artık depo falan delik olması gerekir..

motorla ilgili aklınıza gelebilecek tüm sensörlerini kontrol ettirin derim birtanesi muhmtelen yanlış çalısıyor veya okuyor(özellikle maf[mass air flow] diger adıyla hava akış sensörü)

http://www.ceedclubtr.com/forum/teknik-ve-faydalae-bilgiler-42/maf-sensa-ra-temizleme-4102.html

BURAK POYRAZ

New member
aracın bsayarını sıfırla.şehir içinde 30-40 km yol yap gerçek değer böyle çıkar.gün de aralıklı motor ısınmadan 3-5km ile bu sonuçlar çıkmassı normal.soğuk motor kısa mesafe yol bilgisayarı (ceed ler için)durduğu yerde bile rolantide yakıtı yükseltir.dediğim gibi 30 -40km yol yap ortalama değere bak

gogo46

New member
1.5 km gidip motoru kapat.zaten ısınmamış motor.yakıt normal diyemiyorum ama azda yakmasını beklemeyin bence

sumi

New member
benim araçta günde 3 defa 1.5 km gidip geliyor. çocukları okula bırakıp geliyor hanım. kışın yakıt ortalaması bu şekilde 17 lt. sonra km yi sıfırlayıp 30 km yol yaptım.ortalama 8.5 lt gösterdi. bir de üzerine serviste kontrol ettirdim.cihaza bağladılar sıkıntı yok. özellikle kış aylarında dizel araç kısa mesafede büyük sıkıntı maalesef

unalks

New member
kış ortalamam 6,9 a yükseldi. motor ısınmadan kısa mesafe malesefki yakıt tüketimini arttırıyor özellikle istanbul trafiği dur kalklar. ama aldığım konfora bakıyorum pek takmıyorum sadece depoyu fullediğimde biraz isyan ediyorum :rolleyes:

atilgan7221

New member
Arkadaslar araci servise giturdum test ettirdiler testleri de depoyu fulledim 96 km gittik servis elemaniyla adam 90 gecmedi bile git gel ortalama yakit gostergesi 5,5 lt gosterdi depoyu fulledik 6 lt aldi.
Servis aracta sikinti yok dedi biyle bir test olabilir mi ?
Servis mudurune bu arac yakiyor dedim sehirler arasi 6 lt araba 90 i gecmedi dedim ama sehir icinde yakiyor dedim en son arabayi fulle dedi bende yakit deposundan yakit yakit dokulene kadar doldurdum tasti depo resmen bana 600 km gitmen gerek dedi depoyla aracla 300 km sehirler arasi gittim suan 500 km de depo ceyrek kaldi depoyu fulluycem ve degeri o zaman gorucem ama ortalama yakit suan 100 km 26.7 gosteriyor servis gostergelere bakma diyor onlar dogru veri vermez diyor ne yapmaliyim

mako

New member
Göstergeler yarım yada maksimum 1 lt hata ile çalışır 10 lt hata yapmaz bide bu adamlar servis müdürü inanılmaz yaa.

mako

New member
Benim 2009 model SW Ceed ile İstanbul Ayvalık- Ayvalık istanbul ve orda ara gezmeler toplam 1150 km yolda 220 tl mazot yaktı bu arada bagaj full dolu ani hızlanma yada fren yok devirli ama sakin kullanma ile yapılmış yol.Senin araba gerçekten 100 km de 27 litre yakması mümkün değil yani ben bitik şirket aracı ile bile 14 15 litre yakıyordum bilemedim.

mako

New member
bu arada mazot 3,98 civarı idi ozaman

Berkan

New member
ben ankara istanbul arası ayagım gazdan inmedi bolu tüneli haricinde 180 altına düşmeden geldim bir a3 ile beraber :) o halde bile 100km/de 7.5 litre yakarak geldim. 26 litreyi sehir içinde dip gaz giderek dahil göremedim göreni cidden tebrik ederim. kesinlikle ya kadranda ya baska biryerde ciddi hata vardır.

Ayrıca servisin yaptıgı ölcümde gayet dogru sekilde hatasız ölcme yontemidir.

atilgan7221

New member
ben ankara istanbul arası ayagım gazdan inmedi bolu tüneli haricinde 180 altına düşmeden geldim bir a3 ile beraber :) o halde bile 100km/de 7.5 litre yakarak geldim. 26 litreyi sehir içinde dip gaz giderek dahil göremedim göreni cidden tebrik ederim. kesinlikle ya kadranda ya baska biryerde ciddi hata vardır.

Ayrıca servisin yaptıgı ölcümde gayet dogru sekilde hatasız ölcme yontemidir.

Araçı şehirleri arası kullandım.ortalama 100 ile gittiğimde 100 km de 6,5 litre yaktı , bir sonraki kullanımımda otobanda kullandım ortalama hızım 130 km 7 Lt yaktı bu ölçümlerinde Pompa ölçümü oldu.Göstgergelere artık bakmıyorum diğer araçlara nazaran çok yakıyor fakat aractaki konforu rahatlığı yakıtı görmemezlikten geliyor artık şehir içi tüketimim 100 km 10 Litre artık bu şekilde kullanıyorum tabi şehir içi tüketiminin yarısında da şehirler arası var bu şekilde kullanmaya başladım.Servis bu araç bu kadar yakar diyor :)

Nahli

New member
Merhaba Arkadaşlar.
Benim araçta malesef şehir içi 7,5-9,5 lt yakıyor.Servisle görüştüm.Ölçümler yapıldı ve herşeyin normal olduğunu söylediler.Sonra servisteki arkadaşla bi tur atalım dedik.Arkadaş resmen aracı rolantide kullandıç.:cool::D.Biraz gaza basmasını söyleyince dönüşte yükleniriz yanıtını aldım.işin özü ortalama 7 lt olarak normal yaktığına karar verildi.(Servis elemanının dediğine göre yakıt tamamen gaz pedalıyla alakalı).Bende bunun karşılığında servis elemanına bu arabayı satıp 10 tane şahin alayım bari dedim.:)