michelin enery saver ları söktüm primacy 3 taktım.

omurkadir

New member
arkadaşlar aylar önce alıp muhafaza ettiğim 205 55 16 michelin primacy 3 leri haftasonu taktırdım.
68bin km boyunca michelin energy saver ları(fabrika çıkışı gelen) kullandım.3yıl olacak.

Çokça otobanda şehirdışı kullandığım için aşırı yıpranmadı.Hatta lastikçinin demesine göre daha 10bin falan gidermiş.
Sadece bir kez vida girdi orda tamir oldu onun harici hiç sıkıntı yaşamadım şükür.

Cidden tasarruflu bir lastik yakıt tüketimim gayet iyi idi. Hatta aracımı ilk aldığımda 185 65 15 ler vardı sac jantlarla inanılmaz az yakıyordu. Daha sonra harundan 205 55 16 ları aldım jantlarla yakıt az da olsa arttı ama yine de çok iyi bu anlamda.

Yol tutuş fena değil ancak zorlamaya gelmiyor özellikle yıllandıkça kötüleşiyor. Kaymaya meyilli ancak arabada eichbach lar takılı olduğundan bir nebze daha iyi basıyor.

Ancak yağışta sıkıntılı özellikle su birikintilerinde aquaplanning denen olay bariz var saçmalıyor.Ani kuru ıslak zemin geçişlerinde de iki ciddi kayma tehlikesi atlattım esp de olmadığından korkuttu doğrusu.

Yine de kötü bir lastik diyemem çoğu bildik otomobil markaları araç üzerinde abuk subuk marka lastiklerle birlikte gelirken kia michelin enerji serisi ile gelmesi hoş bir detaydı aslında.Ancak maalesef artık hankook falan ile geliyor.

yeni lastiklerim yine michelin oldu.primacy 3 seçmemdeki sebep özellikle ıslak zemin performansı konfor ve michelin den memnuniyetimdi.Daha çok kilometre yapmadım ancak bariz bir şekilde konforlu önceden geçtiğim hız uyarı şeritleri tırt tırt beynimi sarsıyordu tümsekler çukurlar sanki başka araç gibi. Hatta bu ara nerden taktım bu yayları diyordum suç lastikteymiş. yol sesi çok artmıştı kulaklarım uğulduyor gibi idi o da çok iyi şu an. Yol tutuş energy lere göre bariz bir şekilde önde kayma eğilimi oldukça azaldı.Islak zeminde çok az denedim dedikleri kadar var gibi.Michelin güzel bir lastik yapmış bakalım kullandıkça göreceğiz.

Daha önce takmadığıma pişmanım konfor güvenlik keyif açısından.

Bu arada forumlarda Almanya üretimli olanların balon yapma riskinin daha az olduğu belirtilmiş benim İspanya.

Bu arada hepsiburadanın kampanyası ile yaklaşık 550tlye malolmuştu aylar önce bence bedava.

herkese güvenli sürüşler.

babıesrar

New member
Abi takımı mı 550ye almıştın? Bi de ilk lastiklerle 68bin yaptım diyosun. Bu lastikçiler bizi mi yiyor 40tan sonra değişmeli diye? Uzun yolda otobanda olması bu kadar uzun gitmesi için yeterli mi hakkaten:confused:

omurkadir

New member
Abi takımı mı 550ye almıştın? Bi de ilk lastiklerle 68bin yaptım diyosun. Bu lastikçiler bizi mi yiyor 40tan sonra değişmeli diye? Uzun yolda otobanda olması bu kadar uzun gitmesi için yeterli mi hakkaten:confused:
kullanıma koşullara bağlı normalde 50binde bir falan diyorlar ancak diş derinliği çatlaklar yıpranma falan önemli km den önce.Evet 550ye takımı. ;)

babıesrar

New member
valla helal olsun abi. nazar değmesin fiyat süper

inimicus

New member
Kazasız belasız kullanman dilekleriyle... Etikette ses kısmında kaç db yazıyor hatırlıyor musun? Örnek vereyim: en sessiz lastik 65 db, petlas ya da starmax gibi don lastikleri 73 db.

omurkadir

New member
Kazasız belasız kullanman dilekleriyle... Etikette ses kısmında kaç db yazıyor hatırlıyor musun? Örnek vereyim: en sessiz lastik 65 db, petlas ya da starmax gibi don lastikleri 73 db.
teşekkürler abi.
69db
yakıt olarak c sınıfı
yağmur işareti var onda da a sınıfı olduğu belirtilmiş etikette.
bilgdan yüklerim etiketi

zeg

New member
bende hayırlısıyla arabayı alır almaz hemen lastikleri değiştirecegim takas yapmak için anlaştım hankook ları verip yerine istediğm bir markayı alacagım ne kadar maliyet cıkar dediğimde fazla bir fark olmaz dediler..aslında hankook ta iyi dediler fazla ses yapar ve cukurlara hızlı girip cıkarsan balon yapabiliyor dediler diğer lastiklere göre.bunun her lastikte olabilecegini söyledim tabiikide olur ama üst marka lastiklerde daha az görülüyor dediler...bakalım ne yapacagım

berkural34

New member
Bende hepsiburadadan kis lastigi almayi dusunuyorum ama lastigi kargo ile gonderirken ciplak gonderiyorlarmis. Bu konuda bir sorunla karsilastiniz mi ? Hepsiburadadan lastik almayi tavsiye ede misiniz ? Arti ucretsiz montaj hakkinda bilginiz var mi ?

omurkadir

New member
Bende hepsiburadadan kis lastigi almayi dusunuyorum ama lastigi kargo ile gonderirken ciplak gonderiyorlarmis. Bu konuda bir sorunla karsilastiniz mi ? Hepsiburadadan lastik almayi tavsiye ede misiniz ? Arti ucretsiz montaj hakkinda bilginiz var mi ?
Berk geçen kliksada güzel kampanya vardı parafcard a 100tl puan veriyor du. Hepsiburada da da oluyor takip ediyorum bazen. Evet çıplak geldi etiketleri üzerinde idi sıkıntı yaşamadım. Sakaryada montaj olmadığı için kargo aldım. Sen satın alınca hatta almadan irtibata geç seni bayiye yonlendirirler ücretsiz orada gider taktirirsin kargo margo ugrasmazsin. Öneririm. Üretim tarihi çok yeni idi taze lastik.