Lastikler

alicanım

Member
Havalar soğudu,kar yağdı.Bir çok sürücü araçlarına kar lastiği taktırdı veya taktırmadı.Benim öğrenmek istediğim acaba arabama 4 (dört)mevsim lastiği taktırsam hem yazın hem de kışın bu lastikleri kullanabilir miyim ?Yoksa arabama yaz ve kış lastiklerini ayrı ayır alıp kullanayım.Bilgi verecek arkadaşlara teşekkür ederim.

hakan26

Member
Karar tabiki sizin biraz da bütçe meselesi lakin ılıman bir şehirde yaşıyorsunuz 4 mevsim lastikleri çok rahat kullanabilirsiniz her sene ekstra lastik değiştirme ve saklama derdinden kurtulmuş olursunuz böylece..

slhyldz

New member
Marka ve model önemli. Yeni çıkanlar hariç önermem

Berkan

New member
bir işi bölük börçük yarım yarım yapmaktansa her işi bölüp tam yapan lazım :). kışın kış yazın yazılık lastik iyidir. bneim tercihim 2 ayrı takımdan olur herzaman

4 mevsim kışın kış lastiği kadar tutmaz etmez ama yaz lastiği gibide kepaze ettirmez arada derede kalır asagıda videosunu koyarım en uç örnekle engüzel şekilde anlatmışlar.

diğer taraftan michelin cross climate cıkartı yaz kış aynı diye, zaten yanak sertligi cok olmayan bir marka michelin birde üstüne kışın lastğin sertleşmemesi için yumusak hamurlu olması lazım ki öylede lastigin kendisi inceledimi kışın tamamda yazın 30 derecelerde hava sıcaklıgına asfaltın sıcaklıgını eklersek cok uzun ömürlü olarak düşünmedigim bir başka tipteki lastik

bahsettiğim video: siyahta kış- beyazda 4mevsim - kırmızıda yaz lastiği var

https://www.youtube.com/watch?v=L2wTg0l3_wI

yıldıray

New member
Merhaba Arkadaşlar bir lastik fabrikasından duyduğum bilgiye göre 4 mevsim diye bir lastik yok bu sadece müsteri odaklı ve lastik satmak amaçlı uydurmuş bişeydir

benim önerim kışın kış lastiği yazın yaz lastiği takmak daha mantıklıdır kullanıcağınız lastik ne olursa olsun 4 mevsimde daha cabuk yıpranır ve daha sık lastık yenilemek zorunda kalırsınız yani ekonomi yönünde ve güvenlik yönünde hiç bir etkisi yoktur.

asil

Yasaklı Üye
Hayırlı günler..yaklaşık 6 aydır michelin cross climate kullanıyorum sıcak havlarda'da kullandım ama en çokta kışın etkisini merak ediyordum
ist yaşayan birisi olarak burdaki kış şartlarında değerlendirmek gerekirse çok memnun kaldım ara sokaklarda karda kullandım tatmin edici bence hiç kayma kilitlenme sorunu yaşmadım hergünde kullanıyorum arabayı ama dikkatimi çeken yağmurlu havalarda birikmiş sularda çok hızlı girmeme rağmen sarsıntı hiç yok..yani yaşadığınız yer çok önemli antalyada yaşıyorsan yaz yeterl..boluda..yaşıyosan kışın kar yazın yaz lastiği alınması daha mantıklı.ama ist 4 mevsim bence yeterli üstelik konfor yol tutuş ayrı bir özellik çok sık lastik çıkarıp değiştirmek iyi değil benim fikrim her değişimde masraf artı nekadar ömrü erken bitsede 2 takım almaktansa bir takım almak mantıklı internette lastiğin testleri var bakbilirsin... zaten tam kar lastiği diyemem... ama zaten 4 mevsim olarak geçiyor..iyi günler

slhyldz

New member
Evet teknoloji gelişiyor. Berkan'ın paylaşımı çok eskide kaldı. Şimdi michelin gibi bir iki firma daha çıkardı. İstanbul kullanıcıları için bende bu tarz lastikleri önerebilirim. Kış, kar burada max. birkaç hafta oluyor. Önemli olan yaz performansı oda okuduğum izlediğim kadarı ile michelinde sorun yokmuş. Kullananlar çok memnun. Ben alacak olsam düşünmeden alırdım.

alicanım

Member
Açıklayıcı bilgilerini paylaşan arkadaşlarıma can-ı gönülden teşekkür ederim.Bilgileriniz ışığından faydalanacağım.

unalks

New member
şahsen orjinal lastikleri değiştirdiğimde michelin cross climate ile değiştireceğim. önceki aracımda sürekli 4 mevsim mıchelin kullandım her anlamda dört dörtlük idi. tabi 15 inç idi yumuşak lastik küçük jant olunca konfor ikiye katlanıyordu..

yalcin

New member
benimde michelin crossclimate alma planım vardı bütçeden dolayı askıya aldım faka bu esnada cruze sahibi bir arkadaşın almasına vesile olmuştum ve bundan bir önceki kar yağışında kullandığını faydasını gördüğünü söylemişti. seneye nasipse bende crossclimate almayı düşünüyorum.