Lastik basınç sensörü

leonine25

Active member
Arkadaşlar merhaba... Bu sabah yola cıktığımda lastik basınç sensörü ışığı yanıyordu. Yalnız lastik havalarını kontrol ettim. 30 civarında idi. ben hepsini 32 olarak ayarladım 3-4km de yol yaptım ancak yine ışık sönmedi. Daha önce bu tip sorunla karşılaşan oldu mu ?. Oldu ise çözümünü nasıl buldunuz. ?

2012CEED

New member
Evet benim başıma da geldi. Hatta ben lastiklerin havalarını 35 yapmama rağmen sönmemişti. Hava basıncını düşürüp tekrar hava basarakta düzelttim. Düzelmeyen bir lastiğimide normal havalarına (30-32) ye getirdim. Bozuk bir yolda araç sürerken kendiliğinden söndü. Normal de servise götürülüp bilgisayara bağlanmasını da söylediler. Kia ve Hyundai larda bu sorunun olduğunu bir lastikçi söyledi. Servisle hiç görüşmedim.

leonine25

Active member
Evet benim başıma da geldi. Hatta ben lastiklerin havalarını 35 yapmama rağmen sönmemişti. Hava basıncını düşürüp tekrar hava basarakta düzelttim. Düzelmeyen bir lastiğimide normal havalarına (30-32) ye getirdim. Bozuk bir yolda araç sürerken kendiliğinden söndü. Normal de servise götürülüp bilgisayara bağlanmasını da söylediler. Kia ve Hyundai larda bu sorunun olduğunu bir lastikçi söyledi. Servisle hiç görüşmedim.
Teşekkürler. Aracın janlarında boyalar kabarmıştı aracı kia erberke bıraktım bu sabah. Garantiden jantları tekrar boyayacaklar. Sensörü servisede sordum. Lastikleri sökeceğiz nasıl olsa kontrol ederiz dediler... 2 Gün sonra bakacağız artık

2012CEED

New member
Ben teşekkür ederim. Kolay gelsin.

ERGE

New member
Benim başıma da geldi buna benzer bir olay. hava 30a düşmüştü ama 3 lastik birden ikaz verince tırstım açıkçası biraz. Servisteki arkadaşıma tel açtım. Oda bana mevsimsel değişiklikler sıcaklık değişimlerinde bu tip şeyler çok doğal korkulacak birşey yok dedi. Hatta lastik havalarını normale getirdikten sonra sönmeyecektir diye uyardı. Neden dedim araç kendini uykuya almalı dedi. her kapıları kilitlediğinde önce uyku moduna girermiş sonra basit bi sistem resetlemesi varmış. Dediği gibi oldu sabah normal havayla sensörler ikaz vermedi. Sonuç olarak korkulacak birşey yok abilerim.:eek:

leonine25

Active member
teşekkürler erman hocam. Yarın aldığımda geçmiş olacak o zaman ...