Hyundai ve KİA, fren sistemindeki arıza nedeniyle 57 bin aracını geri çağırdı.

Palermo75

New member
Güney Kore'nin iki dev araba üreticisi Hyundai ve KİA'nın, Grandeur Hybrid dahil, 57 binden fazla aracını geri çağırdığı bildirildi.

Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Hyundai Motors'un, 24 Aralık 2013 ile 24 Ekim 2014 tarihleri arasında üretilen 10 binden fazla Grandeur Hybrid aracını geri çağırdığı açıklandı.

Grandeur Hybrid modelindeki problemin, aracın fren sistemindeki sıvı eksikliğini kontrol eden elektronik sistemde olduğu belirtildi.

Hyundai'ın ortağı KİA Motors'un ise 2 Aralık 2007 ile 1 Aralık 2013 tarihleri arasında üretilen yaklaşık 47 bin Bongo 3 model ticari kamyonunu geri çağırdığı duyuruldu. Bongo 3 kamyonunun ise fren sisteminde hata olduğu ifade edildi.

Hyundai ve KİA'nın, yurt içindeki tüm servis noktalarında yarından itibaren sorunlu araç sahiplerine ücretsiz hizmet verileceği kaydedildi.

ki otomotiv devi 57 bin arac geri ard - Trkiye'nin bir numaral finans ve ekonomi portal uzmanpara.com.

slhyldz

New member
Ufuk ceed de bir hata yokmuş. (Çelik motorun müşteri temsilcisinin dediği.) Ayrıca şanzuman sorunununda kronik bir hata olmadığını belirttiler.

slhyldz

New member
[MENTION=1003]Palermo75[/MENTION]
Bakalim aramadilar henuz. Umitlendim biraz. Belkide yardimci olurkar. [MENTION=1846]Gökhan Turunç[/MENTION]
Manuel viteslerde sanzuman bilyalarinin girdigi kolanlardaki asinmadan oturu arac yuke bindimi cikan ses. Hani seninde mudavil oldugun konudaki "trrrritt"sesi. Yalnizca ceed te degil, rio, sportac ta varmis. ( googleye yazinca birkac forumda cikiyor bu konu)

alperky5054

New member
Ceedleride almalılar gerı ota boka en ufak bıseye abd gırıo kızaklıyo durmuyo yazılım dedıler gıttıl yazılım sızın araca yok dedıler bı garıp servıs ve ceedlerde fren sıkıntı

whitepearl

New member
Arkadaşla Merhaba;

Bu hafta sonu Maltepe sahilde 80-90km hızla ilerlerken (otomatik 2013 ceed) frene basarak hafif bozuk 2 mt lik bölüme girdim. ayağımın frende çokta bozuk olmayan kuru zeminde abs devreye girerek aracı yavaşlatmadı bile diyebilirim. araç bu zeminden çıkıca yavaşladı.

uzun yıllardır satış işi ile uğraşmakta ve bir çok (cadyy, duster, fiorino, fluence) araç ve yol dolaştım.
hiç bu kadar kolay veya düzgün zenminde benzer problem yaşamamıştım.

Bu yaşadığım olay o an için tedirgin olmadım desem yalan olur

sizlerle paylaşmak istedim.

Palermo75

New member
Arkadaşla Merhaba;

Bu hafta sonu Maltepe sahilde 80-90km hızla ilerlerken (otomatik 2013 ceed) frene basarak hafif bozuk 2 mt lik bölüme girdim. ayağımın frende çokta bozuk olmayan kuru zeminde abs devreye girerek aracı yavaşlatmadı bile diyebilirim. araç bu zeminden çıkıca yavaşladı.

uzun yıllardır satış işi ile uğraşmakta ve bir çok (cadyy, duster, fiorino, fluence) araç ve yol dolaştım.
hiç bu kadar kolay veya düzgün zenminde benzer problem yaşamamıştım.

Bu yaşadığım olay o an için tedirgin olmadım desem yalan olur

sizlerle paylaşmak istedim.
bir servise giderek son fren guncellestirmesini yapın derim bende mt var aynı sorunları yasıyordum
son guncelleme ıle hatrı sayılır derecede ıyılesme oldu

Gökhan Turunç

New member
Bende geçen gün ABS'den dolayı az daha kaza yapıyordum. Ancak benim durumum bir daha farklıydı. Çünkü; Çarşamba günü yerler acayip karlıydı. Önümde duran minibüse binaen bende yavaşladım ve durmaya yakın ABS devreye girdi ve araç durmamaya başladı. Bende hemen vitesi N'ye alıp el frenini çektim. Otomatik viteslerde ABS devreye girdiği zaman ya da panik frenlerde araç tekerlere güç aktarımı iptal etmeli. Risk taşıyan bir unsur...

Batum

New member
Sorun var sanki, serviste herhangibir güncelleme yok denildi ama, geçen hafta kar yağdığında bende fren sorunu yaşadım galiba, hafif rampa aşağı iniyordum frene bakayım dedim... yok tamamen basmama rağmen rampayı ful frenle indim abs takırtısıyla, allahtan önümde kimse yoktu!

unalks

New member
aynı sorunu yaşadım sulu kar yağmaya başladığı an işten eve dönüyordum sol şeritte yol boştu hafif freni deneyeyim dedim sanki fren değil gaza basmış gibiydim panikledim sonra sağdan sağdan eve geldim kar kalkana kadarda otobüse talim ettim. lastiklerinde payı varmıdır bilmem ama hiç bir aracımda böyle bir problem yaşamamıştım. aracımı seviyorum takırtı tıkırtıyı sineye çekeriö eyvalllah fakat fren olayı cidden can sıkıcı

Palermo75

New member
arkadaşlar ben en son erbek otoda bakım yaptırdıgımda halil usta kontrol etti kendısı dedı bana guncelleme geldıgını hatta ekrandan beraber baktık
benım fren yazılım versıonu 1.1 gorunuyordu 2.7 versıon yazılım guncellemesı yaptı 2.6 da olabılır tam hatırlayamadım yalan olmasın.
ama fren ıcın yazılım guncellemesı mevcut.

Gökhan Turunç

New member
Bende en son Erbek'te güncelleme yaptırdım. Frenler için şunu söyleyebilirim: Kuru zeminde çok iyi. Ancak, ıslak zeminde normalden daha da temkinli olun.

unalks

New member
bu olayı yaşayan herkesin lastikleri orjinal araç üzerindeki lastik mi acaba ? benimki öyle 2014 model aracım eğerki lastiğin etkisindense hiç düşünmem değiştiririm....

Palermo75

New member
bence lastik konusunda cok ıyı secım yapmak gerek hatta araç kullanım stilinize gore lastıkler tercih etmekte kesınlıkle fayda var,
Hız lastıgı secmeyıp hız yapmak neyse, yazlık lastıkle kışın karda araba kullanmakda bence aynı

ben aracı aldıgımda ustunde HANKOOK vardı halen aynı lastik var yazın muhtemelen değiştireceğim.
Şu an yeni aldığım kış lastikleri var üstünde markası NOKIAN norveç lastiği bu lastiği seçmemdeki neden hem üreticinin uzun yıllardır notveçte üretim yapması hemde norveç gibi kış şartları sert geçen bir ülkede aynı lastiğin kullanılmasıdır.

Yazlık lastiktede bu markanın methini çok duydum ama o olmaz ise continental dusunuyorum