Herkese Selamlar

maximous

New member
Merhaba arkadaşlar,

1.- Adınız, Soyadınız: Yalçın DENİZ
2.- Yaşınız: 30
3.- Aracınız (Marka ve modeli): 2003 Opel Corsa 1.4 AT Comfort
4.- Mesleğiniz: Banka
5.- Siteyi nereden duydunuz: İnternet
6.- Burcunuz: Boğa
7.- Taraftarı olduğunuz takım: Fenerbahçe
8.- Yaşadıgı şehir / semt : İstanbul - Çekmeköy
9.- Hobileriniz: Finans, Otomotiv, Müzik
10.- Kan Grubunuz: B Rh (-)

Sıfır olarak aldığım 2011 model Skoda Octavia 1.6 TDI Elagance aracımı yaklaşık 2 ay önce sattıktan sonra şu an eşiminde öğrenmesi için geçici bir süre otomatik Corsa aldım. Kısmetse birkaç aya kadar sıfır ve dizel-otomatik bir araç almayı düşünüyorum. Merakla yeni Octavia beklerken eşimin hatchback araç diye tutturması :) sonrası öncelikle yeni Leon düşündüm fakat Doğuş'un umursamaz tavırları ve opsiyonlar sonrası yüksek fiyatından dolayı vazgeçtim. Sonrasında İ30 dikkatimi çekti ve en sonunda bir arkadaşımın da tavsiyesi ile bugün yeni Ceed ve Ceed SW inceledim. Gerçekten araçları çok ama çok beğendim ( Arka tasarımı biraz daha iyi olabilirdi düşünüyorum.) Bence Kia bu araçlarla kendini resmen aşmış. Şimdilik bu araçları 1. sıraya koyuyorum :)

Fakat aklıma takılan bazı soruları siz değerli kullancılarla paylaşmak isterim:

1- Hyundai İ30 ile aynı motor ve şanzımana sahip olmasına rağmen neden web sitesindeki teknik özeller kısmında dizel için triptronik yazıyor.
2- 5 yıl garanti için resmi garanti 2 yıl / 60.000 km ve sonrası için Kia Özel Onarım Garantisi yazıyor, bunu tam anlayamadım ?
3- Yakıt tüketimi tüm rodaj vs. süresini tamamladıktan sonra dizel-otomatik için şehir içi sakin kullanımda 100 km de maksimum kaç lt olur ?
4- Bakım aralıkları ve fiyatları ne kadar olur ?
5- Concept plus ve premium arasında yaklaşık 5- 5.5 bin TL fark var, sizce buna değer mi ?
6- CW için ne düşünüyorsunuz, satması zor olur mu ? Yakıtı fark eder mi ? Tasarımı bence çok hoş.
7- Hatchback modelinde concept plus için son 55.400 TL, premium için 60.500 TL fiyat verdiler. ( Ümraniye Gül-Al Oto. Fiyatlar trafik sigortası hariçmiş ) Fiyatlar sizce daha da düşer mi ? Çok acelem yok.

Çok soru sordum ama sormadan da edemedim :) Şimdiden teşekkürler ve iyi forumlar..

rayen

Super Moderator
Öncelikle hoşgeldiniz.
1. Hyundai i30 hakkında bilgim yok ama yeni ceed'de şanzuman otomatikleştirilmiş 6 ileri olduğu için tiptronik deniyor. Eski tam otomatik şanzumanla uzaktan yakından alakası yok. Dsg gibi diyebiliriz.
2. Garanti konusuna gelince 2 yıl ya da 150 bin km tam garanti yani aracın tüm parçaları garanti altında, sonraki 3 yıl ise parçanın ücreti alınıyor işçiliği alınmıyor. Tabi bu kısım küçük harflerle yazıldığı için kimsenin dikkatini çekmiyor ve herkes garantinin tam olarak 5 yılı kapsadığını sanıyor. Ancak, Çelik Motorun hakkını yemiyelim, 2 yıl dolduktan sonra da bazı parçaları iyi niyet çercevesinde garanti kapsamına alıyor.
3. Yakıt konusu kullanıcıyla doğru orantılı olduğu için buna yanıt veremiyorum. Ama fabrika değerlerini aştığı kesin.
4. Bakım aralıkları 15-30-45-60 diye gidiyor. Kısaca her 15 binde bakım yapılacak, tabi biz bu süreleri beklemiyoruz en kötü 10 bin de yağ, yağ ve hava filitresini değiştiriyoruz. Bazı servisler kulüp üyelerine yedek parçada %15, işçilikte %20 indirim yapıyorlar. Hangi servisler olduğunu forumda bulabilirsiniz.
5. Bence değmez ama start stop ve kendi kendine park edebilsin diyorsanız değer.
6. Satış işine de bir şey diyemem. Satışı, satış anındaki koşullar belirler.
7. Fiyatlar iyi ama siz yine de bir kaç yerden daha fiyat alın derim. Örneğin, Ersu Yurt'tan Mehmet Eker beyle görüşün. Kia Mar'dan Turgay beyle görüşün derim. :)

maximous

New member
Peki İ30 daki şanzıman ile aynı değil mi ?

rayen

Super Moderator
Sanırım aynı ama, net bir bilgiye sahip değilim. Bu iki firmanında sitelerinden net bilgiye ulaşmak zor. En doğrusu test sürüşüne gitmek ve gereken soruları orda sormak. Umarım buradan biri çıkar, sorunuza tam yanıt verir de en azından test sürüşüne fikir sahibi olmuş olarak gidersiniz.

c@n

Super Moderator
Araclarin kasalari disinda motorlari, yuruyen aksami vs hepsi ayni.. dedigim gibi tek fark kasada...

Tiptronic demen vitesleri manuel olarak degistirmeniz demektir... ayni durum i30 da da mevcut ama bildigim direksiyonda vites degistirme tuslari yok i30...

TeamPASAOGLU

rayen

Super Moderator
Daha kolay anlaşılsın, otomatikleştirilmiş manuel şanzumana sahip bu araçlar. Ceed de F1 vites tabir edilen kulakçıklar konmuş, i30'da konmamış. Ama işlev aynı.

c@n

Super Moderator
Daha kolay anlaşılsın, otomatikleştirilmiş manuel şanzumana sahip bu araçlar. Ceed de F1 vites tabir edilen kulakçıklar konmuş, i30'da konmamış. Ama işlev aynı.
Yok abi otomatiklesmis manuel sanziman degiller.. bildigin tork konvertorlu sanzimanlar.. sadece 6 ileri... :)

TeamPASAOGLU

rayen

Super Moderator
Benim aklımda nedense öyle kalmış. Demek ki yanlış bilgi. :)
Gidip aracı kurcalamayınca böyle oluyor.

Kadir KURT

New member
Öncelikle hoş geldiniz. Evet bende 1 hafta önce aldım. Kocaeli de Kayalar a gittim. adam Premium a 62500 dedi biraz piyasa araştırması yaptım. Kartal İstanbul Tekkar Oto dan 61.150TL ye aldım. 1 numara cam filmi, trafik sigortası, boya ve koltuk koruma, trafik seti, paspas hediye ettiler. Bence iyi fiyat almışsınız fiyat düşmez dikkat edin çıkmasın :) Bence hemen alın memnun kalacağınıza emin oldun. Hele skodadan sonra ya bu kia nasıl araba yapmış diyeceksiniz.

maximous

New member
Teşekkür ederim. Ama Skoda deyip geçmeyin Octavia bir keyifti :)

Kadir KURT

New member
Evt dun test ettim oldukca geniş özellikle bagajı. Ama inanın kia kadar zevkli degil. Yeni kasa arkası audi a6 ya benzetmişler ama donanım olarak kiadakileri ekledin mi 80 i geciyor :)