Dct yokuşlarda kaydırma sorunu

akrepkral86

New member
Arkadaşlar aracımda herhalde dct şanzımanın özelliğinden dolayı az yokuşlarda bile frene hafif basınca kaydırma yapıyor hamde bayağı bir kayıyor bazen beni korkutuyor onun için frene tam basmaya çalışıyorum duyduğum kadarıyla dsglerdede vardı böyle bir sorun çözüldümü bilmiyorum bununla ilgili bir yazılım güncellemesi olacak mı bu konuda bilgisi olan var mı?:confused:

rapiduser

New member
Bir yanlışlık olmasın. Benim aracımda dct ve yokuşlarda yokuş kalkış desteği devreye girip araç kaymıyor.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

akrepkral86

New member
Hafif frene basınca yokuş kalkış desteği devreye girmiyor biraz fazla basmak lazım yoksa araç bayağı kayıyor deneyin görürsünüz tecrübeyle sabittir.:cool:

rapiduser

New member
Çift kavramada özellikle uzun beklemelerde ve sıkışık trafikte hafif debriyaj pek sağlıklı değil zaten. Ben genellikle tam basıyorum.

akrepkral86

New member
Benim derdim zaten uzun beklemeler değil mesela yokuşlarda sürekli dur kalklarda frene tam basmak gerekiyor hafif basınca araç çok kayıyor bununla ilgili yazılım güncellemesi inşallah bir an önce gelir

akrepkral86

New member
Arkadaşlar dct yeni yazılım hakkında bir gelişme var mı?

inimicus

New member
İyi hoş da sistem belli ki frene tam basınca devreye giriyor. Aynısı benim Astra'da da oluyor. Ne zaman hafif frene bassam cezasını kaydırmayla ödedim. O yüzden artık tam basmaya alıştım. O yüzden sanmıyorum ki yazılım güncellemesi gelsin.

akrepkral86

New member
Anladım kardeşim çift kavramanın çalışma mantığı bu diyorsun.:cool:

slhyldz

New member
Çağatay pek anlamadım. Frene durmak için basıyorsan bunun hafifi nasıl oluyor. Bende kullandım ama böyle bir şey olmadı. Durduğunda Kastettiğin Akıcı dur kalk trafiğinde kendi devrinde giderken hafif fren gaz şeklindeyse, bu araç tork konvektörlü bir araç değil. Geri kaydırır. Duruncada zaten problem olmuyor hiç.

akrepkral86

New member
Aynen abi akıcı dur kalk trafikte oluyor bu kaydırma daha önce hiç çift kavramalı şanzıman kullanmadığım için bilemiyorum tabii ama böyle durumlarda benim anladığım frene tam basmak lazım yoksa arkaya çok kayıyor bayağı korkutucu olabiliyor dikkat etmek lazım.;)

akrepkral86

New member
Arkadaslar ben bu kaydırma sorununun start-stop'un devreden geç çıkmasından kaynaklandığını tespit ettim her zaman yapmıyor ama ara sıra yine yokuş yukarı durunca geç devreden çıkıyor ve araç bayağı bir kayıyor buna çok dikkat etmek lazım başka benim gibi dct şanzıman kullanan arkadaş varsa buna lütfen dikkat etsin ben bu sorunun yeni bir yazılım güncellemeyle çözüleceğini zannediyorum.

rapiduser

New member
Ben yokuşta start stop devreye girerse ayağımı frenden çok hafif kaldırıyorum. Araç çalıştıktan sonrada gaza basıp yola devam ediyorum.

sirrealsq

New member
start-stop hep kapalı yokuş kayıdırmada hiç yaşamadım.

akrepkral86

New member
Bak o hiç aklıma gelmemişti abi sağol ya ;) şaka bir yana her zaman start-stop'u devreden çıkarmayı unutuyor insan birde start-stop'un azda olsa trafikte yakıt tüketimini düşürdüğünü düşünüyorum.:cool:

rayen

Super Moderator
Premium sahibi olanlar elektrikli park frenini devreye sokun. Bekleme bittikten sonra gaza basın gidin, kaydıydı, kaymadıydı derdine son verin.:D

akrepkral86

New member
Rasim abi dediğine katılıyorum ama yokuşta her dur-kalkta el freni çekmek olmaz en iyisi ya start-stop'u devreden çıkarmak yada frene tam basmak:cool: