Çelik Motor Şikayet

43YD620

New member
Sonucu dört gözle bekliyoruz

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ERGIN

New member
Karşında olmak istemezdim [MENTION=1959]ERGIN[/MENTION] :)

Birçoğumuzun üşenerek yada hangi adımı atacağını bilemeyerek caydığı hakkını arama mevzusuna kafayı takmış olman ve hakkını sonuna kadar, Çelik motorun burnundan getirene kadar arayacak olman bizlere çok güzel referans olacaktır...;)
Aslında belki bende takmazdım ancak ne zamanki genel merkez müşteri ilişkilerinden sena isimli şahıs ve mühendis çakması mehmet isimli şahısın alenen göz göre göre yüzüme yalan konuştuğunu gördüm, işte o zaman ip koptu bende.
Farkındaysanız yasalar tüketiciye 4 kez aynı sorunu verirse ürünü değiştirme hakkı tanırken, ben 8 sefer şans verdim bu çapsız firmaya.
Şükür ki Tekkar'daki bir usta ağzından kaçırdı yalanlarını.
Yine şükür ki Türkiye'nin belkide en büyük tüketici hizmetleri olan firmasında çalışıyor olmam yasal süreçlere ulaşmam konusunda bana büyük destek oluyor.
Merak etmeyin an be an davanın gidişini buradan sizlerle paylaşıyor olacağım.

Son düzenleme:

ERGIN

New member
Kia bu durumdan çok müteessir olacak,
bir heyetle ziyaretinize gelecek göz yaşlarıyla sizden özür dileyecekler.
Ayrıca 1 tane araba hediye edilecektir.

:)
Bu kadarını beklemiyorum, aracın bedelini geri ödesinler ve terbiyesizlikleri için özür dilesinler yeterli.
Bu arada bugün Hyundai Motor Company Kore'den mail geldi; soruşturma için Avrupa Servis Merkezi yetkilendirilmiş ve soruşturma başlamış.
Kia Kore'ninde konuya dahil olduğunu ve yaşananlar için özürlerini iletmişler.

Bu arada Kia'nın global facebook sayfasından da adamları rezil ettim, dileyenler ilgili sitede "Kia Motors Worldwide" sayfasında şikayetimi beğeniye boğabilirler :)

alicanım

Member
Ergin Bey gerçekten ben de Çelik Motordan bir şey beklemekle hata yaptığımı anladım.Şikayetim benimle kalmış oldu.İnşallah siz Kore Kia yetkilileri ile sorununuzu en kısa sürede çözmüş olursunuz.

leonine25

Active member
Çelik Motor ile bu hafta itibari ile bende mahkemeliğim.
Hatırlarsanız benim aracın aldığım günden beri sağa çekme sorunu ve ayrıca direksiyon açısında yamukluk vardı. Gül-Al'da 4 sefer, Tekkar'da 2 sefer, Çelik Motor'un gönderdiği mühendis ile ise 2 sefer ayarlamalar yapılmasına rağmen sorun devam etti. Baştan rottan sandılar, ancak bir kaç farklı alete götürüp ayar yapmalarına rağmen, lastikleri rotasyon yapmalarına ve açı sensörlerini sıfırlamalarına rağmen sorun devam etti.
Sonunda utanmadan 9. kez incelemeye almak istediler ancak artık kabak tadı verdiği için kabul etmedim. Bu hafta avukatıma vekaleti verdim, gelecek hafta ihtarname ellerinde olacak ve ardından davayı açıyoruz. Hem aracın bedelini faizi ile birlikte geri, hem dava süresince kiralayacağım aracın (yaklaşık 1 sene) kira bedelini hem de avukatlık masraflarımı almak için açıyoruz ilgili davayı. Yasa açık ve net, araç alındığı gün kusurluydu ve iade almalılardı, hadi iade almadılar diyelim yasaya gre 4 sefer düzeltme şansları vardı, ancak bu beceriksizler 8 seferde düzeltemedi.

İTÜ'den alınacak bilirkişi raporu sonrası zaten davayı kazanma şansları sıfırlanıyor. Ancak eğer davayı kazanırsam ardından da bu sağa çekme sorununun klima veya müzik sistemi arızası gibi olmadığını, aksine sürüş güvenliğini yani hayatımı tehlikeye atacak bir sorun olduğunu belgeledikten sonra keyfi olarakta dolaylı yoldan ölüme sebebiyet verme maddesi üzerinden tazminat davası açılmasında hukuk bürosu ile mutabık kaldık. Baltayı fena taşa vurdular bu kez...

Şunu unutmayın ki elektrikli direksiyonlu araçlarda rot ayarlarının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bülteni bile benim uyarılarım sonucu yayınladılar. Anadolu grubu gibi büyük bir grubun arkasına sığınmış profesyonellikten uzak, iş bilmez bir firma olduğunu hem pazarlama ekibini bizzat görünce hemde bu rot ayar bülteni süreci sonrası görmüş oldum. Bu yüzden büyük umut bağlamayın Çelik Motor'a.

Neyse dava hakkında gelişmelerden sizleride haberdar ederim.

Ergin hocam merhaba...
Siteden uzak kaldım 1-2 ay . Döndüm sen yine atakdasın :) hatırlarsan bendede sola çekme problemi mevcut tu ve halen var gibi demiştim en son. Fakat sen ip gibi düzeldi demiştin. Problem yinelenmiş anladığım kadarıyla

Gear

New member
Ben 3 aydır torpido bekliyorum

ERGIN

New member
Ergin hocam merhaba...
Siteden uzak kaldım 1-2 ay . Döndüm sen yine atakdasın :) hatırlarsan bendede sola çekme problemi mevcut tu ve halen var gibi demiştim en son. Fakat sen ip gibi düzeldi demiştin. Problem yinelenmiş anladığım kadarıyla
Aslında sorun hallolmamış, sadece düşük hızlarda hissedilmiyormuş. İstanbul'dan Ayvalık'a uzun bir seyahatim oldu, yüksek süratlere çıkınca, özellikle de 120'den sonra hissedilir sağa kaçma eğimini fark ettim. Tüm yol boyunca 1-2 sefer sola gitmesi haricinde belki 1000 sefer sağa gittiği için direksiyona sol vererek aracı kullanabildim.

Şu an ihtarnameye cevap vermişler, yolun eğiminden vs. gibi bir açıklamaları olmuş ancak biz 3 ayrı Cee'd ile aynı güzergahlarda denedik, hepsi dümdüz gidiyordu. Keza İzmir yolunu yıllardır sık sık kullanırım, ilk kez bir aracı resmen sola vere vere kullanmak zorunda kaldım. Bu hafta itibari ile dava açıldı, bakalım sonuç alırsak tüm süreçleri buradan paylaşacağım.

Bu arada hem satıcı Gül-Al'ı hem de Çelik Motor'u beraber dava ettim. Bana böyle bir ürünü sattıkları için adamları pişman etmezsem gözüm arkada kalır :)

ERGIN

New member
Ergin Bey gerçekten ben de Çelik Motordan bir şey beklemekle hata yaptığımı anladım.Şikayetim benimle kalmış oldu.İnşallah siz Kore Kia yetkilileri ile sorununuzu en kısa sürede çözmüş olursunuz.
Çelik Motor ne yazık ki en uzak durulması gereken distribütörmüş. Ancak bazı şeyler yaşayarak tecrübe edilir, bizimki de öyle oldu. Bundan sonra tövbe..

Son düzenleme:

sinan1

New member
Çelik motorun faaliyet alanı Kia ile sınırlı değil. Kia kısmı çerez oluyor kanaatindeyim. filosu var citroeni var yelpaze geniş. Kia olmasa da çok bir kayıp olmaz. Kia merkez bunların distribütörlüğünü iptaletse ne oluuur etmese neolur. umrunda değildir. lutfedip distribütör olmuşlar.

Çelik motor:
Çelik Motor

alicanım

Member
Çelik Motor böylede acaba diğer distribütörler nasıl?Bu gün ülkemizde kullanılan tüm araçlar yurt dışından geliyor,bu markaların distribütörleri nasıl onlar sattıkları arabaların satış bayileri ile servis ağları nasıl hizmet veriyor?Bizim satın aldığımız araçların bayilerinin kimisi çok iyi kimisi ise çok kötü.Aynı şekilde de servislerde ya çok iyiler ya da çok kötüler.Bizler sadece araç satın almıyoruz araç alırken bayi ve serviste satın almış oluyoruz.Eğer tüm araç distribütörlerini araştırıp bilgi sahibi olursak ortaya çıkan sorunlar büyümeden halledilir insanlar servislerle,bayilerle mahkemelerle uğraşmazlar.

sinan1

New member
Ödediğimiz ile uyumlu bir "hizmet" alıyoruz. Aslında bu bir mesajdır. Doğru yorumlamak gerekir.Mümkünse kia değil başka araç almalısın. Torpidonun kabarması ne demek? kronik sorunmuş. demek ki kia dandik iş yapmış. başka markaya geçmek gerek.

garantiden değiştirdiler. hiç sorun çıkmasa buna gerek olmasa daha iyi olurdu.

Son düzenleme:

alicanım

Member
Daha önceleri bir çok markanın ikinci el arabalarını aldım ve kullandım.Tabi ki ikinci el olunca bir çok nedenden dolayı arızalar oluyordu ve çeşitli yerlerde yaptırıp biniyorduk.Sonra ki dönemlerde sıfır araba alalım diye gidip gücümüz oranında Daci aldım.Aldığımın ikinci haftasında kliması arızalandı.Garantiden yaptılar.Daha ne olduğunu anlamadan arka bagaj kapağı butonu arızalandı.Servis tamir edemediği için değişimi için 15 gün parça bekledim.İzmite parça 15 günde geldi.Yine sıfır arabada bir çok arızalar çıkınca arabayı değiştirmeye karar verdim ve gidip Kia Rio aldım.

cesurs

Yasaklı Üye
çelik motor Türkiye nin en amatör distribütörü benim gözümde. torpidosu kabarmayan 2011 ceed yok gibi böyle kronik bir soruna rağmen bütün onayları verildiği halde 2.5 aydır bir parçayı temin edemeyecek kadar acizler. termin tarihi istiyorum tarih veremiyoruz diyebilecek kadar da yüzsüzler. torpido kabarması olupta bunu çözüme kavuşturabilen arkadaşlar var mı?

43YD620

New member
Çok var hem de konulara bakabilirsiniz bir an önce çözülmesi dileğiyle

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cesurs

Yasaklı Üye
evet daha bu değişimi 3-4 hafta gibi bir sürede yaptıranlar varmış evet ama bende malesef binbir bahaneye takıldık. servis tek bekleyenin ben olmadığımı söylüyor. bu yoğun talebe bukadar şuursuz kalmaları çok sinir bozucu.

ERGIN

New member
Arkadaşlar selam,
Son gelişmeleri aktarayım. Bildiğiniz gibi Çelik Motor denilen çapsız firmayı dava etmiştim. Mahkeme günü belli olmuş. 02/02/2016 tarihine gün vermişler.
Konunun detayları ve dava süreci ile ilgili görüşmeleri merak ederseniz aşağıdaki linkten bakabilirsiniz:

https://www.sikayetvar.com/kia-celik-motor-filo-surus-guvenligini-riske-atacak-araclar-satiyor

Şubat ayının gelmesini ve bu çapsızların ifadesini almak için sabırsızlanıyorum.

Son düzenleme:

alicanım

Member
Arkadaşlar selam,
Son gelişmeleri aktarayım. Bildiğiniz gibi Çelik Motor denilen çapsız ve dolandırıcı firmayı dava etmiştim. Mahkeme günü belli olmuş. 02/02/2016 tarihine gün vermişler.
Konunun detayları ve dava süreci ile ilgili görüşmeleri merak ederseniz aşağıdaki linkten bakabilirsiniz:

https://www.sikayetvar.com/kia-celik-motor-filo-surus-guvenligini-riske-atacak-araclar-satiyor

Mahkemenin sonucu inşallah size ve kia kullanıcı mağdurlarına destek olan bir karar olur.

sinan1

New member
3.5 sene kullandığım araç 70 ile giderken titreme yapıyordu. Galiba rot ayarı bozuldu diye sanayiye gittim. Servis kazık atar diye düşündüm.

Uzman usta sadece bakıp teşhisi koydu. rot ayarına gerek yok. lastikler aşınmış eskimişl dedi. gerçekten 1 adet 2.el lastik takılmıştı. ayar filan yapılmamıştı. usta lafını bile etmemişti.

Bu seferki usta Lastik balans gerekli dedi. tek tek hepsini ayarladı. 40TL verdim.

Otobana çıktım 180e yaklaştım hiç titreme yok. 2-3 aydır kullanıyorum. sizinki de benzer durum olabilir mi? mahkeme sonucunda bilirkişi bunu belirlerse haliniz nic olur? DAvayı %99 kazanacağınızdan emin olmanız biraz garip geldi. Avukat bu konuda ne diyor? hiç bir avukat böyle konuşmaz sanırım. 99 demez oran veremez.

Son düzenleme:

ERGIN

New member
Mahkemenin sonucu inşallah size ve kia kullanıcı mağdurlarına destek olan bir karar olur.
Herhangi bir gelişme olursa direk buradan paylaşacağım; şimdilik ilk celse tarihi olan şubat ayına kadar beklemedeyiz.

ERGIN

New member
3.5 sene kullandığım araç 70 ile giderken titreme yapıyordu. Galiba rot ayarı bozuldu diye sanayiye gittim. Servis kazık atar diye düşündüm.

Uzman usta sadece bakıp teşhisi koydu. rot ayarına gerek yok. lastikler aşınmış eskimişl dedi. gerçekten 1 adet 2.el lastik takılmıştı. ayar filan yapılmamıştı. usta lafını bile etmemişti.

Bu seferki usta Lastik balans gerekli dedi. tek tek hepsini ayarladı. 40TL verdim.

Otobana çıktım 180e yaklaştım hiç titreme yok. 2-3 aydır kullanıyorum. sizinki de benzer durum olabilir mi? mahkeme sonucunda bilirkişi bunu belirlerse haliniz nic olur? DAvayı %99 kazanacağınızdan emin olmanız biraz garip geldi. Avukat bu konuda ne diyor? hiç bir avukat böyle konuşmaz sanırım. 99 demez oran veremez.
Balans sorunu nispeten daha düzeltilebilir bir durum. Ancak benim aracımda sürekli sağa çekme sorunu mevcut.
8 sefer rot ayarına girdi, 4-5 kez lastiklerin hepsinin yeri değiştirildi vs...
Ancak halen sorun mevcut. Rot ve lastikler kontrol edildiği için geriye şasi kayması veya lastik gramaj sorunu kalıyor.
Avukatla görüşmemde bir çok emsal karar çıkardı, hatta 2009 senesinde bir kullanıcı aracı aldıktan 2 sene sonra kaputun boyalı olduğunu farkedip iade davası açmış (şansa yine çelik motor) ve kazanmış. Ki 2 sene dile kolay, benim araç ise sıfır.
Eğer sorun lastikten ise yine adalet benden yanaymış çünkü üreticinin kendi kararı kendi tercihi olan bu lastikler soruna neden oluyorsa, adamların bu lastikleri değiştirmek için 8 sefer fırsatları vardı.

Bu davayı açarken en kötü senaryoyu düşündüm kaybetsem bile en fazla karşı tarafında avukat masrafını öderim biter gider, bir dahada Kia almam. Ancak sorun o kadar belli ki, diğer emsal kararları görünce bende kaybedeceğimi pek sanmıyorum.

Son düzenleme: