Çelik Motor - Kia Satışları 2015

ERGIN

New member
Arkadaşlar,
Kia'nın, Çelik Motor'un elinde günden güne erimesi 2015'tede son gaz devam ediyor. 2013 Kasım ayında aylık 330-360 adet bandında seyreden Cee'd satışları bu iş bilmez firmanın elinde günden güne eridi. Ocak 2015'te 17 adet, Şubat 2015'te ise 49 adet satabilmişler.
Öncelikle Citroen ve Mazda'dan kavulmayı başarmış şimdiyse Kia'da tutunmaya çalışan genel müdürü ve sonrasında tüm Çelik Motor Pazarlama ekibini kutluyorum. Otomobil sever ve sektörün nabzını tutanlardan değilde, illa mühendis olsun bizim olsun veya 50-55 yaşındaki içi geçmiş emekliliği gelmiş "old school" elemanlarla bu kadar oluyor. Aşağıda eklediğim satış tablolarında 97. sıraya bakabilirsiniz...

Yazıktır, bu kadar başarılı modelleri olan global bir firma bu kadar rezil edilebilirdi Türkiye'de...

pepe

Active member
Ergin bu konuyu forumda daha önce konuşmuştuk... Tam bir basiretsizlik örneği...

koreye konu ile alakalı mail atmanın zamanıdır diye düşünüyorum

buradan birkaç arkadaş kontak kurmuştu sanırım kia Kore ile

ERGIN

New member
Ergin bu konuyu forumda daha önce konuşmuştuk... Tam bir basiretsizlik örneği...

koreye konu ile alakalı mail atmanın zamanıdır diye düşünüyorum

buradan birkaç arkadaş kontak kurmuştu sanırım kia Kore ile
Ben bir mail hazırlıyorum Michael Choe'ya (Uluslararası pazarlama direktörü), ancak biraz uzun bir mail olacak o yüzden vakit buldukça detaylar ekleyerek yazıyorum. Bitince göndereceğim ancak tabiki forumdan arkadaşlarında yazmasında fayda var.
Bir ay içerisinde 17 adet satmak nedir? Resmen ellerine yüzlerine bulaştırdılar.

Ahmet_Ugurlu

New member
Kia Doğuş otoda olsa inanılmaz derecede piyasada iyi olurdu. Bu yüzden vw markalı araçlar hep piyasada iyi durumda.

turkeril

New member
Hazırladığınız maili biz de repost yapabiliriz...

inimicus

New member
İngilizcesi için yardımcı olurum.

GT-I9100 cihazımdan gönderildi

Berkan

New member
kia doğusda olsa anında satarım bukadar kıl kuyruk calısan satıs servis vs. gormedim daha

ErkanKASIM

New member
Bende geçen bayiideyim satışlar nasıl diye sorduğumda :) iyi diyolar

Berkan

New member
birde ceed olarak bakıyoruz ama aşırı derecede sportage satılıyor gecenki olan problemde gittigimde 10 arabanın 6sı sportagedı 2-3 ceed kalan 1 tanede rioydu ve bunun ustune 2-3 tane daha sportage daha geldi bakıma hatta

slhyldz

New member
[MENTION=1959]ERGIN[/MENTION]
Peki i30 satislarindaki durum nedir? Benzer dusus ondada varmi? Hyundai Turkiye pazarlamasina karisiyor olabilir mi?
Zira yeni bir motor cikti. Kiaya ne zaman gelecek mechul. Celik motor illaki getirmek ister. Bence buyuk bir mudehale var.

inimicus

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] ikinci resimde 50. Sırada var ya i 30. 290 adet satılmış iki ayda

slhyldz

New member
Evet haklısın genelde cep telefonumdan girdiğim için bakmamıştım. Sen mesaj atınca bakayım dedim. Hayret edici satışlar var. Lineayı saymazsak Passat bile lider konumda. Benim esas vurgu yapmak istediğim şey başkaydı. Hyundai kianın Türkiyedeki satışına bir şekilde müdehale ediyor olması. Mesela donanım. Mesela motor. Hyundaide olan şeyler kiaya ya hiç gelmiyor yada çok daha geç geliyor vs...
@slhyldz ikinci resimde 50. Sırada var ya i 30. 290 adet satılmış iki ayda

Berkan

New member
iki markanında farkları yokki 2-3 ufak degisiklik dısında. model bazlı bakarsak genesis ve genesis coupe çok tarz iki araba ama burda yine kıymeti yok. i30 önce geldi cünkü makyajıda once oldu. ceed 2016da gelir yeni haliyle

Palermo75

New member
bence şikayet olarak bunu yurtdışına yazmak gereklı
ortak bir metin hazırlayıp
en azından noluyor dedirtir

amorusso

New member
Kia 1.6 dizel sportage yapmiyor, o kadar onemsiyor Turkiye pazarini :) C.M. Az satmis cok satmis cok ta umrunda degil bence, Kia ya yazacaginiza Tuncay ozilhan a yazin genel muduru degistirsin :)

pepe

Active member
bence ortak bir metin üzerinde birleşilmeli ve imzalarımız ile koreye mail gönderilmelidir.

Sadece Ceed için değil, Çelik motor Sportage dışında hiçbir modele ilgi göstermiyor...

Kia Soul, Kia Optima, Yeni Sorento, Venga harika modeller...ve eminim üzerinde durulsa çok güzel satış rakamlarına ulaşacaklar...bu modeller kaybolup gitti pazarda...3 ay getirdiler sonra sus pus...

Bir Kia bayisine girdiğinizde Berkanın dediği gibi Sportage'dan başka birşey yok:mad:

akrepkral86

New member
Evet arkadaşlar ortak bir metin yazmanın vakti geldi geçiyor bile bir an önce aramızda herkesin fikirlerini alıp ortak bir yazı yazmamız gerekir bunu beraber çözelim.

serdar79

New member
İngilizce çeviri için yardımcı olabilirim... (Hatta ortak maili ben de göndermek isterim)

omurkadir

New member
ilk ceedi aldığımda fiyat/performans aşırı yüksekti kia kullanmamın sebebi o. fiesta parasına ceed almıştım dizel. ancak şimdi f/p diye birşeyden eser yok.marka türkiyede tekrar tutunca saldılar gitti.fiyatlar yılların markalarıyla çekişir hatta daha fazla oldu. birdaha ceed alır mıyım bu fiyatlara sıfır km kesinlikle almam.

Kia nın yada Çelik Motorun her neyse bence taktiği böyle bir modelin üzerine düşüyor kaymağını yedikten sonra onu bırakıp başka bir modelin
İlk çıktığında 2009'du yalnış hatırlamıyorsam peynir ekmek gibi Rio satıyorlardı o bitti 2010-2011 Cee'd e döndüler şimdide Sportage döndüler