Ceed ile kullandığımız eski veya diğer araçları karşılaştıralım.

argovolkan

New member
Slm..
Ceed den önce kullandığımız yada şu anda da Ceedle birlikte kullandığımız araçlar varsa + ve - lerini karşılaştıralım. Ben başlayım. Ceed den önce kullandığım araçlar Ceed den çok çok düşük modeller olmasına rağmen + larını yazacağım. Burdaki bir çok arkadaş gibi bilgi sahibi değilim.Yorumlarım çok amatör olucak.Şimdiden söyleyim dalga geçmeyin.
95 model Opel Astra Sw(2005 te 80 000 km de almıştım):
+ ları:
1-160 la girdiğim hafif virajlı yollara Ceed le 120 ile girdiğim zaman çekiniyorum.Eminimki Ceeddeki yol tutuş ve güvenlik Astradan çok daha iyi ama. Direksiyonun hafifliğinden ve aracın yüksekliğinden dolayı çok güven vermiyor...
2-Yüksek hızlarda lastik sesi ve kabin gürültüsü daha az...
Başkada artısı yok..
- leri:
1-Bir depo benzin ile şehir içinde 300 km uzun yolda 600 km..
2-Araç yüklüyken frenlerin çok zayıf kalması..
3-5 sene kullandım 100 000 km yaptım. 10 000 tlye almıştım.10 000 tlde arızalarına vermişimdir. Bu kadar problemli bir araç görmedim. Heryerinden arıza fışkırıyordu. Tek sorunsuz kısmı otomatik şanzımandı.Onun dışında motor dahil nerdeyse tüm parçaları yenileriyle değişti.. Daha sonra yaptıgım ufak bir hesapla Ceed almamın aslında bedavaya geleceğini farkettim, Astranın aylık benzin ve yedek parça tamir masraflarını karşılaştırınca.
98 model Tofaş Şahin:
+ ları:
1- Kullanması çok zevkli bir araç arkadan çekişli olması, hafifliğinden ve yol tutuşun sıfır olmasından kaynaklı boş arazi veya yollarda araca istediğini yaptırabiliyorduk.
2-Kullandıgımız süre içinde hiç arıza vermemesi, gaz telinin bir kaç kere kopup bizi yolda bırakması dışında.
-leri: Yol tutuş, frenler,yakıt tüketimi(o zamanlar hiç önemli değildi bu benzin çok ucuz oldugu için), 0 arabanın bile 1 sene dolmadan paslanmaya başlaması...
2011 Mazda 3:
+ ları:
1-Yol tutuş, direksiyon hissi..
2-Göreceli ama bana göre çok hoş bir tasarımı var.
3-Kör nokta uyarı sistemi güzel bir özellik.
- leri:
1-Yakıt tüketimi yüksek benzinli versiyonunun..Şehir içinde 10 litrenin altına düşmüyor eko kullanım tarzına rağmen.
2-Yağmur sensörlü silecek sistemi hassas çalışmıyor. Yoğun yağmurda bile 1 seviyede çalıştığı oluyor. Yada tam tersi az yağmurda hızlı çalışıyor.
3-Ses sisteminde USB giriş desteği yok.
Skoda Octavia Elegance 1.4 TSI 122 HP:
+ ları:
1-Çekiş çok iyi. Gaza dokunmanızla araç ok gibi fırlıyor.
2-DSG Şanzıman hem iyi hem kötü. Performansı harika.Ama..Araçtanmı kaynaklanıyor bilmiyorum.Vites geçişleri takır tukur, araç sarsılıyor.Ceeddeki ve Mazda daki gibi yumuşak değil..
3-Direksiyonu sert ama güvenli..
4-Bagaj hacmi çok yüksek.
- leri:
1-Aracın ön tarafı biraz dar.Ceeddeki gibi yayılamadım.:)
2-Yakıt tüketimi agresif kullanımda inanılmaz artıyor.

assos

New member
Ynt: Ceed ile kullandığımız eski veya diğer araçları karşılaştıralım.

Corsa 1.4 gls, Artıları: Ülkenin her yerinde kolayca bulunabilen resmi,özel vd. servisleri,yan sanayi ustaları,yedek parçaları.Başka da bir artısı yoktu.

Mazda 3 1.6 Hb, Artıları:Yol tutuş ve fren mesafesi kesinlikle ceed'den daha iyi,ağırlık o sınıfta bir araca göre daha makul 1200 kg civarı,arıza yapma yolda bırakma ihtimali sanırım daha az,boya ve paslanmazlık kalitesi bir ölçüde daha iyi,iç mekan daha alımlı kullanılan malzeme daha kaliteli,trim sesleri daha azdı ağırlıklı arka tarafta ve daha geç başladı,ceedde ise daha ilk bakımda şikayetimizdi artarak devam ediyor.
Ceed'in artıları ise: Göreceli olmakla birlikte kullandığım kasa olsun son kasa olsun özellikle Mazda 3'ün son kasasından daha güzel,otom.şanzımanla katlanan sürüş keyfi,daha güçlü ve atak motor,daha fazla donanım,son zamanlarda özellikle İstanbul'da talebi karşılamakta zorlansa da servis ağı,
Son söz:Arabamı seviyorum ama,Mazda 3 eski kasayla dizel ve otom .şanzmanı sunsa makul bir donanımla mazda 3'ü seçerdim.

akenatons

New member
Şu anda işte kullandığım fluence 1.5 dci edc şanzumanli araçla ceed in kıyaslamasi:
Ceed in artıları. İç dizayn ve dış dizaynda kiyas goturmez
İc mekanda kullanilan malzeme kalitesi cok iyi.
Vites gecisleri cok sarsintisiz ve konforlu.
Radyo, klima ve yol bilgisayarinin direksiyondan kullanim kolayligi cok rahat.
Klimasi cok guclu
Motoru daha atak, bunda beygir gucunun de etkisi var tabi.
Yol tutusta ceed in ustunlugu kiyas kabul etmez.
Fiyati.

Fluencenin artilari. Yakit tuketimi. Baska da artisi falan yok.

argovolkan

New member

[quote author=akenatons link=topic=1708.msg45704#msg45704 date=1348598192]
Şu anda işte kullandığım fluence 1.5 dci edc şanzumanli araçla ceed in kıyaslamasi:
Ceed in artıları. İç dizayn ve dış dizaynda kiyas goturmez
İc mekanda kullanilan malzeme kalitesi cok iyi.
Vites gecisleri cok sarsintisiz ve konforlu.
Radyo, klima ve yol bilgisayarinin direksiyondan kullanim kolayligi cok rahat.
Klimasi cok guclu
Motoru daha atak, bunda beygir gucunun de etkisi var tabi.
Yol tutusta ceed in ustunlugu kiyas kabul etmez.
Fiyati.

Fluencenin artilari. Yakit tuketimi. Baska da artisi falan yok.
[/quote]
O kadar kötümüymüş Fluence.? :eek:

akenatons

New member
Aslinda az bile yazmisim. Mesela yokus kalkis destegi olmasina ragmen arac bazen ciddi olarak kayiyor. Ayrica ic mekan ve kapilardaki plastik kalitesi yerlerde. Aracin fiyati full de 62.000 tl yani ceed premium la ayni

Emre Akçay

New member

Şuana kadar ailecek mevcut olan arabalarımızın artı ve eksilerini yazayım bende.
1- Babamda şuan 2010 Fiat Linea 1.6 Mjet Emotion var. Ceed'e göre artıları: Konfor inanılmaz mükemmel, bozuk zeminleri çok güzel absürde edebiliyor. Lastiğin yanağının fazla olmasından da konfor çok güzel. Bagaj doğal olarak Pro Ceed'ten büyük. Arka oturma mesafesi Ceed ile aynı denebilir. Müzik sistemi berbat. Iphonedan çalsam daha iyi. Performans tork sayesinde iyi. Ama Pro Ceed gibi hızlanamıyorum. Gaz pedalı berbat. Hemen algılamıyor. Pro Ceed bu konuda çok çok iyi. Donanım tabiki Pro Ceed'te daha fazla. Orjinal olarak park sensörü var Linea'da bu güzel. Aydınlatma Pro Ceed'te daha iyi. Görüş açıları Linea'nın daha iyi sedan araç sonuçta. Arkada perde olması güzel. Frenler kesinlikle Pro Ceed'ten daha iyi. Nedendir bilmiyorum çok güzel duruyor. Yol tutuş Pro Ceed'te 10 üzerinden 10. Lineada arka kayma eğilimi fazla.
2- Abimde 2009 Son Kasa 1.4 TDCi Fiesta Titanium var. Ceed'e göre artıları : Müzik sistemi daha iyi. İç konsol daha güzel geliyor bana. İç ışıklandırmalar hoş. Güzel detaylar var. Başkada artısı yok. Eksileri performans berbat chip yaptık yine berbat. Frenler Pro Ceed'ten kötü. Yakıtı doğal olarak Pro Ceed'ten az. Vites geçişleri Pro ile aynı. Yol tutuş Linea'dan da berbat. Her türlü kayıyor. Full paket aldık 2 hava yastığı var. Güvenlik sıkıntılı yani. ESP yok. ASR yok. Sunroof zaten hiç yok. Kullanım çok kolay. Heryere kolay parkedebiliyor. Direksiyon Pro dan daha iyi. Hisli bir direksiyonu var. Linea'dan da iyi direksiyonu. İçi çok dar. Arka taraf adamı bayıyor uzun yolda. Mercek far olması güzel. Far, yağmur sensörleri, hız sabitleyici mevcut.
3- Hyundai Accent Admire 1.6 2005 model. Eski arabamdı. 7 sene kullandım. Pro ile hiç karşılaştırmıyorum. Malzeme kalitesi çok kötüdür. Performans müthiç derecede güzeldi. Gazı telli olduğu için ara hızlanmalarda hemen algılıyordu. DOHC motordu. 83.000 kmde sattım. ABS, çift hava yastığı vardı. Şase çok iyi değildi. Kuş gibi arabaydı zaten çok çabuk hızlanıyordu. Frenler bütün arabalardan berbat, gidersin duramazsın. Ama 7 senede sadece ABS sensörü arızası verdi. Kesinlikle alınabilir bir araba. Ben memnunmdun yani.
4- 93 Doğan SLX. Bu da babamın ilk sahibiyiz. 134.000 de orjinal. Açıklanmaz yaşanır bu araba :D