Ceed hakkında teknik/tecrübe

turkeril

New member
Arkadaşlar 2 aylık astra j macerasından sonra ceed concept mt ile kia'ya devam ediyoruz. Aracımdan memnunum, iyi bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Ceratolardan nasıl memnunsam ceed de bir tık ileride memnun ediyor diyebilirim.

Ceed II hakkında biraz fikrinize ihtiyacım var. özellikle tecrübe sahibi arkadaşların fikirleri benim için çok önemli.

1.si, ceed II'de 16 ve 17 jantlı modeller arasında hissedilir bir yol tutuş farkı var mıdır? con. plus ve premiumların 17" ile 100+ hızlardaki güven hissi 16"lık conceptlerden ne kadar daha iyi olabilir? Bu soruyu lastik değiştirme arefesinde olduğum için soruyorum. Orj 17 jant bulabilirsem almayı da düşünebilirim, özellikle de Premium jantı :) Tabi bu soruyu sorma sebebim, astranın yüsek hızlarda verdiği güveni ceedin tam olarak vermemesi. Bu durum 17" ile biraz daha iyileşebiliyorsa ciddi ciddi jant değiştirmeyi düşüneceğim. Hatta 17" orj jant satmayı düşünenler bana yazabilir.

2. olarak tüketimi ve çekiş hissini EURO 5 (dolayısıyla DPF) mi törpülüyor? Mesela Ceed I'in 2012'lerindeki Euro5 olanlar aynı kasanın Euro4 olanlarına göre çekişte ve ÖZELLİKLE TÜKETİMDE nasıl, deneme şansı olanlar var mı? Bu kıyası Ceed I Euro 115 ve Ceed II Euro 5 128 arasında da yapma şansınız varsa sevinirim.

3. Özellikle eğimli yerde kalkışta debriyajdan bi ince vıyyyklama alıyorum. Bunu ve rölanti titremesini servise söylesem hallederler mi, yoksa çok umut beslemeyeyim ve kendim halledeyim mi?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler...

yalcin

New member
ben stock 16" ları 18" ile değiştirdim fakat öncesinde spor yayla kullandım yani spor yayla 16" performansı yol tutuşu çok iyileşti ardından 18" leri takınca bir daha iyileşti, şunu söyleyebilirim jant değiştirmeyi düşünüyorsanız eğer spor yay ısrarla tavsiye ederim bu durumda 18" jantlar çok keyif verecektir, yok hayır spor yay düşünmüyorum dersenizde 17" e geçmek çok fazla birşey değiştirir diyemem ama tabi yol tutuşda etken sadece jant ebat değil 17" ye geçip yanaklar 45 olursa bir nebze iyileşme tabiki olacaktır..

Berkan

New member
aynı araçtan kullanıyoruz

1- 16ların niye begenmediniz bence gayet güvenli ve stabil hissetiriyor yol tutus acısından allah korusu ndaha bir sıkıntı yaşamadım. çokda fark edicegini düsünmüyorum

2- malesef euro standartları ve dpf bizi bitiren kısım :cool:

3- buna tam birşey diyemesemde debriaj pedalının ordaki tel belki yapıyordur yine emin olmamakla beraber wd40 belki sesi kesebilir

turkeril

New member
ben stock 16" ları 18" ile değiştirdim fakat öncesinde spor yayla kullandım yani spor yayla 16" performansı yol tutuşu çok iyileşti ardından 18" leri takınca bir daha iyileşti, şunu söyleyebilirim jant değiştirmeyi düşünüyorsanız eğer spor yay ısrarla tavsiye ederim bu durumda 18" jantlar çok keyif verecektir, yok hayır spor yay düşünmüyorum dersenizde 17" e geçmek çok fazla birşey değiştirir diyemem ama tabi yol tutuşda etken sadece jant ebat değil 17" ye geçip yanaklar 45 olursa bir nebze iyileşme tabiki olacaktır..
Hmm, anladım. Peki spor yay ne kadar alçalttı, kasislerde sekme yapıyor mu? Alçaltmayan spor yay var mı?

aynı araçtan kullanıyoruz

1- 16ların niye begenmediniz bence gayet güvenli ve stabil hissetiriyor yol tutus acısından allah korusu ndaha bir sıkıntı yaşamadım. çokda fark edicegini düsünmüyorum

2- malesef euro standartları ve dpf bizi bitiren kısım :cool:

3- buna tam birşey diyemesemde debriaj pedalının ordaki tel belki yapıyordur yine emin olmamakla beraber wd40 belki sesi kesebilir
16'larla sıkıntım yok, ama virajlı uzun yol yaptım, aynı yolu 1 ay önce astra j ile yaptım. Arada bi %10-20 güven farkı var doğrusu. Tabi astra 17" ve sert süspansiyon. Aslında yollarımız düşünüldüğünde 17" konforu baya bozuyor, o açıdan yay+16" optimum nokta olabilir sanki.

Debriyajdaki olay daha içeriden kavrama civarından geliyor sanki. Tam çözemedim, belki serviste bi şey derler.

yalcin

New member
[MENTION=2200]turkeril[/MENTION] eibach spor yay kullanıyorum ve eğer aracı çok alçaltmak istemiyorsanız ama yol tutuşu güçlensin düşüncesindeyseniz jant bile değiştirmenize lüzum yok fakat yay değiştirdikten sonra jantıda değiştireyim moduna giriyorsunuz baştan söyleyeyim neden; çünkü 16" ebat da yanak zaten 55 yay takılsa dahi aracın savrulması devam ediyor. mesela çarpıcı bir örnek vereyim 16" lar varken rüzgarlı havada araç ister istemez sarısılıyor değilmi ? dışardaki rüzgarı hissediyorsunuz fakat 16" sotck jant+yay lı araç sarsılmıyor, bu yayın direkt etkisini göstermesi, dilerseniz sizde önce spor yay alın aracınıza 16" stocklarla deneyin aracın bu hali yeterli gelirse devam edersiniz baktınız yeterli gelmiyor o durumda ebat değiştirirsiniz. fakat tekrar söylüyorum jant değiştirmeden spor yay la dahi aracın yol tutuş dinamikleri çok değişiyor, denedim test ettim bunu! selamlar.

yalcin

New member
şunuda söyliyeyim eicbach spor yayları aracı çok fazla indirmiyor yani içiniz rahat olsun, görüntü elbette değişiyor ama çok çok 3 cm iner araç oda altının sürtmesi için daha çok mesafe var demektir.

AtaDMR

New member
O kalkislarda debriyajdan gekeb ciyaklama bendede var ozellikle yokus yukari kalkis yaparken oluyir dimi :) benimkisinin nedeni debriyaj balatasinda bir siyrik olmasi. Onceki sahibi yapmis servise gitmis bir sikinti olmaz demisler o ciyaklama ondanmis. Ben hala boyle kullaniyorum. Siz isterseniz bir servise gosterirsiniz. Iciniz rahatlar

turkeril

New member
Tesekkurler arkadaslar duymayi umdugum cevaplardi aslinda.
[MENTION=10]yalcin[/MENTION] eibach yay nereden kaca mal oldu, prokit diye mi geciyor?
[MENTION=2089]AtaDMR[/MENTION] aynen tarif ettiginiz gibi durum. Onemli degilse sorun yok oyle devam ederim.

Diger sorularima da tecrubesi olan arkadaslar yazarsa sevinirim.

yalcin

New member
[MENTION=2200]turkeril[/MENTION] dptuning türkiye disbritörü barbaros beyle iletişime geçersiniz detaylı bilgi verecektir. evet prokit üretliyor zaten bizim araçlar için. yanlış olmasın 450 TL gibi bir fiyatı vardı 2011 eski kasa için. montaj bedeli vs. 650 TL civarına servisde taktırdım.

turkeril

New member
Bilgi veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Yalnız konusu "ceed" olan forumdan açıkcası daha fazlasını beklerdim.

Kia forumuna yazalım madem :rolleyes:

slhyldz

New member
İstediğin cevapları zaten almışssın. Sorduğun sorularla alakalı birçok konudada tartışıldı konuşuldu. Beklentin nedir? Anlayamadım. Açtığın konuya yüzlerce kişi mesaj mı atmalıydı ne yani
Bilgi veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Yalnız konusu "ceed" olan forumdan açıkcası daha fazlasını beklerdim.

Kia forumuna yazalım madem :rolleyes:

rayen

Super Moderator
Sen yaz, İlker bir yere gitmez. ;)

Palermo75

New member
Hemen gömmüşler hocam :)
arkadaşlar sakin :)
hiç kimse özellikle bu forumda bilgisini diğerinden gizlemiyor.
elden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor ama şuda bir gerçekki kimse burada motorcu mekanikci yada kaporta ustası yada uç noktada bu bilgiye sahip değil.
Belki aramızda merak konusunda bu konuda kendini geliştirmiş dostlarımız vardır.

Ama lütfen kırıcı olmayalım herkes burada iyi niyetli zaten tersi insanın bu forumda barınması mümkün değil.

Saygılar,

turkeril

New member
Rasim abi forumlarda oluyor böyle şeyler, kendi adıma alışık olmasam da çok gördüğüm için alışığım.

Yüzyüze sorun olmayacak serzenişler forum ortamında başka yerlere gidebiliyor. Sorun değil yazanların eline sağlık.

rayen

Super Moderator
Gitmez. Bir gözüm hep burada. :D :D :D
Paylaşıma devam. Herkes bildiği kadarını paylaşsın yeter. ;)

yalcin

New member
[MENTION=2200]turkeril[/MENTION] neyaptınız kia forumunda beklediğiniz ilgiyi görebildinizi efendim?