Audio USB Kalitesi ve Enteresan Çözüm hk

Likya

New member
Arkadaşlar, araç 2012 eski kasa. Aldığım zaman CD player ve USB giriş ve radyo sesi oldukça iyi did ( Audio meraklısı bir elektronikçi olarak tatminkar ve güzel bir ses ),
Bir müddet sonra , USB girişine okunamayan bir USB taktıktan sonra, ses kalitesi USB girişteki MP3 parçalar çalarken daha bariz olcak şekilde değişti . Yani ses hala birçok kişiye göre çok iyi ama eski gümbür gümbürlüğü azaldı sanki. CD Player çalarken kalite eskisi gibi bu arada belirteyim.1 yıldır falan bu şekilde kullanıyordum .

Yaptığı araştırmalar sırasında İngiltere Kia forum da benzer konuda şikayeti olup, bulunan çözümüde görünce hem sevindim hem hayrete düştüm.
Önce Linki vereyim.
CD player sounds much much better than usb, aux or ipod - Kia Forum

2 tane çözüm sunmuşlar
1- Audio nun Fuse ( Sigortasını ) sök 1 dk bekle ve tekrar tak.
Sorun çözülüyor -Yani Audio software i Fabrika ayarlarına dönüyor.

(poor sound from USB is a well known issue. Usually not a problem with the stick itself. Try this:
1) pull fuse "Audio"
2) wait for about 1 minute
3) reinsert fuse)

2. Çözüm
Setup menusunu
15 sn kadar basılı tut
Aşağı yukarı oklarla Audio Settings e gel
Sağ ve sol oklarla OFF yap

Tekrar OFF veya ON yaptığınızda sesteki düzelme farkediliyormuş.

Hatta Loudness ON yaparak da sesin eski haline getirildiğinide yazmakla birlikte, bu çözümde hafızaya alınmadığı için pratik olmadığını, Sigorat çıkarıp takarak çözümün daha sağlıklı olduğunu yazıyor.

Ayrıca derki. Kia 2008 den beri Facelift model Müzik sistemlerini dizayn ettiği gibi kullanıyor bu hatayı düzletmedi, Hatta bazı kullanıcılar içnde haftada 1 kere sigorta sök takı yapanlar bile var der.

İngilizcesi :
After some researching i found out that this stereo can sound really good.

Here is what I did:

1. Press setup and hold it for about 15 secs, until you get into setup menu
2. Scroll up, or down, till you go to "Audio settings" menu item.
3. Turn it OFF. (Press left or right)

For my personal taste, it sounds much better while this is turned off. I don't know what this really does "Audio setttings" ... What settings?

This setting doesnt save its state. If you turn stereo off and on again, it will forget it's state (it will say that is off, but if you turn it on and off again, you will hear the sound difference). This audio system is full of bugs.

Also, you have loundess settings, in that setup menu. But i prefer it to leave it to ON.
The "Audio setttings" are pretty useless - you cannot save the settings.
Another bug in the facelift audio system. KIA won't change this, because it "works as designed".
The only thing that helps is the fuse-trick (some owners have to do this onec a week).

Şu anda yeni buldum bu çözümü , sigorta sök takı denemeyi düşünüyorum önce.
Bu problemle karşılaşan arkadaş varmı , daha doğrusu, mp3 (USB girişten ) ses ile Audio CD CD arasındaki kalite farkını hisseded ve çözüm arayan veya kabullenen.

Biraz uzun oldu ama konu enteresan. Elektronik Müh olarak hayli dikkatimi çekti.

Genelde CEED iyi oto, olur bu tip ufak tefek sorunlar.

İyi günler

Likya

ahmymn

New member
İlginç ve değişik çözümmüş. Paylaşım için teşekkürler

Srhn

New member
Ben herhangi bir sorunla karşılasmadım ama 2. çözüm yolunu daha önceden duymuş ve uygulamıstım ama sadece ses daha çok çıksın diye bariz fark ediliyor :) Bu arada emeğinize sağlık

c@n

Super Moderator
Bilgilendirme için teşekkür ederim... :)

babıesrar

New member
Bilgi paylaşımı iiçin teşekkürler :)

omurkadir

New member
evet bunu biliyordum araç servise gidince değişmişti bir ara ses çok kötüleşmişti oradan on off yapınca düzelmişti.
paylaştığınız için teşekkürler.

ceed34

New member
ben böyle bir sorunla karşılaşmadım ama faydalı paylaşım için teşekkürler....

Likya

New member
Önce servisle görüştüm , onlarda biliyorlar çözümü. Şöyleki herhangi bir şekilde okunamayan bir USB memory veya CD olduğu zaman Audio sistemi kendini korumak için sistemin dinamiğini azaltıyor ve bir nebze daha renksiz bir ses çıkışı veriyor.( Servis yetkilisde bunu doğruladı zaten ) .
Audio sistemin sigortasını çıkarıp 1-2 dk bekledikten sonra sistem fabrika ayarlarına döndü ve ses ilk alındığı zamanki gibi gümbür gümbür.
Bendede aylar önce oğlum mp3 çalarını alelacele USB den bağlamış ve read error hatası vermişti ve o olaydan sonra ses kalitesinin düştüğünü hissettim ve bas tiz ayarlarıyla oynayarak sesin tadını yerine getirmeye çalışmıştım . Ama hala eski dinamiğini görmeyince araştırmaya başladım ve doğru çözümü bulmuşuz.
Bilgi paylaştıkça çoğalır.
İyi hafta sonları
Likya

omurkadir

New member
Benim geçen sabah yine böyleydi radyo tekrar on off yaptım düzeldi

Srhn

New member
Ynt: Audio USB Kalitesi ve Enteresan Çözüm hk

Bnmde ses eskisi kadar iyi deil artik surekli audio settingden on off yapmak durunda kaliyorm hafizasina almiyor bunu hafizaya almanin bi yolu varmidir sigortayi sokmeyi denemedm ayrixa sigortaya nasil ulasirim

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

omurkadir

New member
Cevap: Ynt: Audio USB Kalitesi ve Enteresan Çözüm hk

Bnmde ses eskisi kadar iyi deil artik surekli audio settingden on off yapmak durunda kaliyorm hafizasina almiyor bunu hafizaya almanin bi yolu varmidir sigortayi sokmeyi denemedm ayrixa sigortaya nasil ulasirim

aynı sorun bende de var serhan on off. yaptı mı on numara ses ama bi fme geçince hatta mute yapınca yine leş ses yolda dikkatim dağılıyor setup a basılı tutmaktan .napmak lazım??

Srhn

New member
Ynt: Audio USB Kalitesi ve Enteresan Çözüm hk

Sigoratsini cikardilar taktilar biraz duzeldi gibi en azindan kontagi kapatmadgm surece fmdede mutede falan ses bozulmuyor sadece ilk calistrdgmda yapiyorm artik

deadgarden

New member

bunu öğrendıgım iyi oldu bende denıyım belki sesim kötüdür. teşekurler böyle detaylı bir paylaşım için.

omurkadir

New member

Sigoratsini cikardilar taktilar biraz duzeldi gibi en azindan kontagi kapatmadgm surece fmdede mutede falan ses bozulmuyor sadece ilk calistrdgmda yapiyorm artik

sigorta nerede hangisi biliyor musun ben de yapayım?

BURAK POYRAZ

New member
bugun ayynı sorunla karsılastım setup yapıp hallettlm

yalçın1907

New member
peli bu s,gortanın yeri nerde bi resim ile paylaşma mümkünmü aca..