Aracım zaman zaman gaz yemiyor, devirlenmiyor.

argovolkan

New member
Merhaba arkadaşlar..
Yaklaşık 1 ay önce aracımın 120 000 bakımını yaptırdım, 1 hafta sonra da araca yazılım yaptırdım.. Araçta devirlenmeme gibi bir sorun başladı. Dip gaz yapmama rağmen 2000 devire bile zor çıkıyor. Bunu her zaman yapmıyor. Motor sesi normal, tekleme yok, motor uyarı ışığı yok... Tavsiye üzerine Würth Dizel Enjektör Temizleyici kullandım. Bir fark göremedim. Belli bir düzeni yok..2 gün hiç yapmıyor, gayet seri araç; sonra birden başlıyor bu sıkıntı..
Bakımda yapılanlar: Yağ değişimi(Eneos Marka), filtreler değişimi(orjinal değil)..
1 hafta sonra da yazılım yapıldı.
Sizce sorun nedir?
Yazılım yaptırdıgım arkadaş getirin bir kontrol edelim, log kayıtlarına bakalım dedi, orda belli olurmu?
Turbo ile ilgili bir sorun olabilirmi?
Yağ ve filtrelerle ilgili bir durum olabilirmi?
Kia servisinde test cihazına soksak, sorun direk belli olurmu.?
Yorumlar ve cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Bu arada aracım 2011 model 1.6 Kia Ceed CRDI 116 beygirlik model

yalcin

New member
sorun belliki yazılım kaynaklı, yazılım yenilenirse problem kalmayacaktır, bence. hatta yazılımı kaldırsın para iade etsin, farklı bir firmada yazılım yaptırın.

argovolkan

New member
Yarın sabah için randevulaştık bakalım yazılımcı arkadaşla

argovolkan

New member
Test cihazında sorunun egr ile alakalı oldugu çıktı.Arkadaş kontrol ettiğinde EGR ile ilgili bir soket te temassızlık varmış.. Turbo devreye girmiyormuş..Bir iki lehim işiyle sorunu çözdü.. Allahtan maliyetli bir şey çıkmadı

argovolkan

New member
evet ediliyormuş ama, ben dedim bir daha sorun çıkarsa öyle yaparız

mgremaps

New member
Merhaba, ilk yazınızı okurken dpf veya egr ile ilgili olduğunu yazılımla alakalı olmadığını anlamıştım ki en son yorumda tahmin ettiğim gibi olduğunu gördüm :)

Bende chip tuning uygulaması yapan firma olarak bu tarz olayların yazılım sonrası firmaya yüklenmesini çok iyi biliyorum ama çoğu zaman alakası yok :)

Tavsiyem EGR iptalini bi an önce yaptırmanız zira er yada geç sorun tekrarlayacaktır, bilginize :)