2013 Ceed Akü problemi

yLceu

New member
Merhaba arkadaşlar
15 günlük bir tatil sonrası aracıma kavuşmamın sevinciyle aracımın kontağını çevirmemile hevesim kursağımda kaldı. 15 gün kullanmamam sebebiyle aküyü bitirmişim... Aküyü şarj aleti ile 2 saat şarj ettikten sonra aracı çalıştırıp 15 dk rölantide çalıştırdım. 4 gün kullanmadım aracımı ve yine aynı problemle karşılaştım. Rölanti de çalıştırmak işe yaramamış sanırım şarj dinamosundan şüpheleniyorum. Sormak istediğim:

2013 model ceed de Akü ve şarj dinamosu garanti kapsamına giriyor mu ?

Teşekkürler

slhyldz

New member
Servis bakımlıysa, 24 ay - 60.000 km şartlarını geçirmediyseniz evet.

Berkan

New member
şu black & decker ın akü sarj etmeye yarayan aleti gibi bişeyle ettiyseniz 2 saat etkilemez bile nerdeyse aksamdan sabaha durması gerekir yavas ediyorlar cüknü.
bide akü durmakla kendini yenilemez yani rolantide calıstırmak yerine 5-10dk gezin. ayrıca durdugu yerde nasıl bitiyorki aracınızda xenon müzik tesisatı vs. tarzı sonradan takılan birşey varmı. yoksa bir aküyü kontrol ettirin derim sarj dinamosundan önce

tam tarifi devir arttıkca hallenmiş kedi ciyaklaması mırlaması :) gibi bir ses yoksa sanmıyorum sarj dinamosunda bozukluk/sorun olsun.

sallami

Member
Ben serviste iken sizin gibi birisi geldi. Anahtarı ile açamamış, akü bitti zannetmiş. Arabanın kendini uyutma özelliği var, arka bagaj kapısının düğmesi ile uyanıyor demişlerdi. ?? :confused:

yLceu

New member
Servis bakımlıysa, 24 ay - 60.000 km şartlarını geçirmediyseniz evet.
Salih bey 25 Ay oldu ama 49 000 km de :) garanti kapsamında demek ki.

şu black & decker ın akü sarj etmeye yarayan aleti gibi bişeyle ettiyseniz 2 saat etkilemez bile nerdeyse aksamdan sabaha durması gerekir yavas ediyorlar cüknü.
bide akü durmakla kendini yenilemez yani rolantide calıstırmak yerine 5-10dk gezin. ayrıca durdugu yerde nasıl bitiyorki aracınızda xenon müzik tesisatı vs. tarzı sonradan takılan birşey varmı. yoksa bir aküyü kontrol ettirin derim sarj dinamosundan önce

tam tarifi devir arttıkca hallenmiş kedi ciyaklaması mırlaması :) gibi bir ses yoksa sanmıyorum sarj dinamosunda bozukluk/sorun olsun.
Black decker in değil. Teknolojistim hobi amaçlı olarak atıl durumda olan şarjlı matkap akü şarj devresini araç için uyarlamıştım (12V 10A) onu kullanıyorum :) Aracımda xenon müzik tesisatı vb birşey yok orjinalden yanayım:). Söylediğiniz gibi sanırım az doldurdum aküyü ve immobilizer 4 gün içinde tüketmiş olabilir.
Araçta herhangi bir hallenme cıyaklama yok :)

Ben serviste iken sizin gibi birisi geldi. Anahtarı ile açamamış, akü bitti zannetmiş. Arabanın kendini uyutma özelliği var, arka bagaj kapısının düğmesi ile uyanıyor demişlerdi. ?? :confused:
Yahya bey, uyutma özelliğini bilmiyorum ama sorunum o değil. PArk ışıklarım yarıyarıya çalışıyordu sonra kontağı çevirmemle o gücüde kaybettim akü boşaldı ve araç ekranıda gitmişti.

Berkan bey'in dediği gibi az şarj etmiş olabilirim. Bugün 12 saat şarj edeceğim ve biraz dolaşacağım sorun devam ederse servise baktıracağım.

Son düzenleme:

Berkan

New member
Salih bey 25 Ay oldu ama 49 000 km de :) garanti kapsamında demek ki.
hangisi önce dolarsa ama :) gerci 1 ayı görmezden gelirler belki denemekte fayda var yine

en iyi sarj edeni b&d. da görmüştüm cünkü oda baya uzun sürmüştü arkadasınkinde. imkan oldugu kadar bırakın 8-10-12-14 saat:) sonrada dedigim gibi dolanın 10 dakika falan muhtemelen düzelir tekrar ederse servis veya araya bir akü parası sıkısmıstır :D

Son düzenleme:

yLceu

New member
hangisi önce dolarsa ama :) gerci 1 ayı görmezden gelirler belki denemekte fayda var yine

en iyi sarj edeni b&d. da görmüştüm cünkü oda baya uzun sürmüştü arkadasınkinde. imkan oldugu kadar bırakın 8-10-12-14 saat:) sonrada dedigim gibi dolanın 10 dakika falan muhtemelen düzelir tekrar ederse servis veya araya bir akü parası sıkısmıstır :D
Sıkıştıysa sağlık olsun ne yapalım :) işten fırsat bulduğum ilk anda şarj edeceğim yalnız sorun çözülmez ve servisde garantiyi kabul etmez ise :) ;
Hangi marka akü tavsiye edersiniz ?

Son düzenleme:

Berkan

New member
Sıkıştıysa sağlık olsun ne yapalım :) işten fırsat bulduğum ilk anda şarj edeceğim yalnız sorun çözülmez ve servisde garantiyi kabul etmez ise :) ;
Hangi marka akü tavsiye edersiniz ?
,

Marka valla fikrim yok ama inci varta falan olabilir onun haricinde

@Godless Commie
hakan abinin yazısıdır.

Akü dediğin kapalı kutu.
Kavun değil ki koklayıp alasın.i..

Peki, akü nasıl alınır? Domates gibi kiloyla da satılmıyor, di mi..

Akü milletinin en birinci, mühim ve hayati görevi, motoru çalıştırmaktır. Marş yani. Ciuvciuvciuv sesi.
Akü alırken, bu görevin önemi UNUTULMAMALIDIR.
Motor çalıştıktan sonra, alternatör devreye girer.
Bujileri, müzik sistemini, farları, yolcu fırlatma koltuğunu (elektrikli ise) hep alternatör çalıştırır. Bir yandan da aküyü şarj eder.

Burada durup ŞARZ diyenleri kınayalım bir süre.

Şimdii..
Akünün iş tanımı bu kadar belli iken, neden alakasız bir güç birimi ile sınıflandırılır bu meret?

Cevap:
Cehalet.

60 Amperlik akü demek, o aküden bir saat boyunca 60 Amper elde edilebilir demektir. Çünkü, bu Amper birimi, aslında "Amperbölüsaat"dir. Yaa.
72 Amperlik akü... anladınız siz artık.

Pekii, ben bu aküyü tavan lambası yakmak için mi alıyorum? Yoo, motoru çalıştırsın diye.
Pekii, ne zaman, hangi koşullarda bu aküden bir saat boyunca 60 Amper tüketmeyi planlar insan?
Hiç bir zaman.

O halde, akü alırken nasıl bir birim ile tanımlamak lazım?

Her akünün üzerinde CA ve CCA türünden değerler bulunur.
AKÜNÜN ASIL DEĞERİ BU BİRİMLERDİR.

CA, cranking amps, yani, marş basabilmek için elde mevcut amper (güç) demektir.
Ortalama bir 4 silindirli motor, nereden baksanız 110 - 130 amper gerektirir. (60 amper ile afedersiniz, nah çalışır yani)
Bu, akünün CA değerini ilgilendirir.

Ama ası önemlisi, CCA değeridir. Cold Cranking Amps. Yani, hava/motor soğukken marş basabilmek için elde mevcut amper (güç).

Hava soğuduğunda akü milleti kimyasal yapıları itibarı ile daha az güç üretirler. Dolayısı ile, CCA değeri hep CA değerinden düşük olur.
Motor ise, soğukken, içindeki yağ daha kalın olduğu için daha zor döner, yani daha fazla güç gerektirir.

En iyimser hesapla, 420 - 450 CCA değerinde bir akü anlamına gelir bu.

Ancak, gerçek hayatta alarm sistemleri, açık unutulan ışıklar, durkalk trafikte ya da kısa mesafelerde adam gibi şarj olma fırsatı bulamayan aküler de var.
(Burada yine şarz diyenlere sitem yolluyorum)

Ama, fabrikalar, hem ağırlık olmasın, hem de üç kuruştan yırtalım diye 380 CCA değerinde akü bile takabiliyorlar.

Ben minimum 750CCA kullanıyorum. Soğuk bir diyarda yaşadığım yıllarda direk 1100 (binyüz) amper kulanırdım.
Çünkü, sabahın köründe arabaya küfür edip tekrar inmek için binmiyoruz. O 10 saniye çok önemli.

Diyeceğim şu:
Bilinçli tüketici olun.
Akü alırken satıcının sizi gargaraya getirmesine izin vermeyin.
Akünün CCA değerine mutlaka bakın.

Lütfen cahil satıcıların bilinçsizliğine kanmayın.
buda linki konunun

Akü almadan önce okuyunuz - TechTurkey Forum

BEYNUR

New member
Merhaba arkadaslar
Bir kac haftadır yoğunluk nedeni ile foruma giriş yapamadım.
Geçen hafta akü problemini bende yaşadım. Anlamadığım 2 yıllık bir araçta nasıl akü biter. Üstelik 1400 km yoldan geldim. Araç evde 2 gün durdu ve marş basmadı. Biraz bekledim sonra zorda olsa çalıstı. Üstelik 2 aydır haftanın 4 günü halkalı çatalca arası yol yapıyorum. Her gidiş gelişte 150 km yol yapıyorum. Buna rağmen akü birden bire aracı çalıstırmicak duruma nasıl gelebilir.
Her neyse halkalıdaki ulukar servise gittim aracın aküsü değişicek dediler ve ücret talep ettiler. Garantili araca ne ücreti dediğimde garantisi biteli 2 hafta olmuş dediler. Gerçektende 2 hafta geçmiş.
Şimdi benim eski araç kia sorentoyu ve yine ulukardan aldığım ceedi bu güne kadar hep aynı servise götürdüm. Buna rağmen garantisi 2 hafta geçmiş diye yardımcı olmadılar ya ulukarı bu konuda kınıyorum.
Akü çokta önemli değil özel bir yerde yeni aküyü hemen taktırdım. 200 tl değerinde olan bir akü için 6 yıllık müşterisini kaybetmeye göze alıyorlar. Bana göre isteseler toleranslarını kullanıp değiştirebilirlerdi ama bu saatten sonra anlamida yok zaten.
Yaklasık olarak 2.000 km sonra araç 30.000 km bakıma giricek forumdaki arkadaşların olumlu bilgilerine dayanarak uzakta olsa kia erbek servise gitmeyi düşünüyorum.
Belki biraz uzun oldu ama bu durum canımı sıktı ve sizlerle paylaşmak istedim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yalcin

New member
[MENTION=1502]BEYNUR[/MENTION] garantisi bitmiş madem dışarda yaptırmanı öneririm bakımı, 30bin bakımda nelerinde değişeceği zaten belli şuan servis-bakım ücretleri çok yüksek, servis-müşteri ilişkisini bende yaşadım benzer durumları Ersuyurtta bende bu sebeple elimi ayağımı servislerden çektim en son erbekle haberleştim ücret bilgisi aldım fakat garantisi bitmiş aracımı neden yüksek ücretle bakıma sokayım diye düşünüp dışarda daha hızlı ve güvenilir bir şekilde bakımlattım.

BEYNUR

New member
[MENTION=1502]BEYNUR[/MENTION] garantisi bitmiş madem dışarda yaptırmanı öneririm bakımı, 30bin bakımda nelerinde değişeceği zaten belli şuan servis-bakım ücretleri çok yüksek, servis-müşteri ilişkisini bende yaşadım benzer durumları Ersuyurtta bende bu sebeple elimi ayağımı servislerden çektim en son erbekle haberleştim ücret bilgisi aldım fakat garantisi bitmiş aracımı neden yüksek ücretle bakıma sokayım diye düşünüp dışarda daha hızlı ve güvenilir bir şekilde bakımlattım.
Haklısın aslında. Yetkili ve özel servisten fiyat alıp ona göre değerlendirme yapıcam.