2011 Ceed Kızdırma Bujileri Hk.

ceyhunkeskin

New member
Malum kış gelince kızdırma bujilerinin görevini tam olarak yapıp yapmadığı da ortaya çıkıyor. Dün sabah marşa bastığımda araç bayağı bir zorlandı çalışmak için, sonrasında da malum beyaz bir duman bulutu sardı ortalığı. Kontağı kapatıp tekrar marşa basınca araç rahat bir şekilde çalışınca sorunun kızdırma bujileri olduğu kanaatine vardım, eğer ki aküde olsaydı bu sefer araç çok daha uzun süre çalışmayacaktı... Neyse, kızdırma bujilerini araştırmaya başlayınca karşıma 2 seçenek çıktı;

1 - MOBIS ( Oem No 367102A100 )
Fabrika çıkışı araçlarımızda takılı olan kızdırma bujileri. Fiyatı 50 TL/adet

2 - BOSCH (Oem No 0250212011 )
İyi bir alternatif, Fiyatı 45 TL/adet

Bu arada servis ile olan görüşmemde ısıtma bujilerinin değişimi için toplam 460 TL bedel talep edildi. Isıtma bujileri için garanti süresi 40bin km de doluyormuş , dolayısı ile garanti kapsamı dışında olan bir parça için servise fazladan para vermeye gerek yok…

Sonuç olarak önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar J Orijinal MOBIS mi yoksa BOSCHmu? Kızdırma bujilerinin kıyaslanması için herhangi bir kriter varmıdır?

kehadamus

New member
yuh arkadaş 50 liralık bir parçanın değişimi için 460 lira istemek resmen soygunculuk.

enjanka

New member
Hala değiştirmediyseniz servisle hiç uğraşmayın. Aynı durum benim başıma geldi. 4 kızdırma bujisini de değiştirdim. Malum sökmüşken hepsini değiştirmek gerekiyor. Bujiler arka tarafta manifolda yakın bu nedenle sökmesi biraz zahmetli. Neyse fazla uzatmayayım. Sanayide sökme + takma işçiliği 50 TL'ye yaptırdım. Tanıdık varsa belki daha ucuza da mal olur ama bu konuda da insaf diyorum zira bizim araçlar için iş biraz zahmetli. 50 TL gayet makul bir fiyat.

mehilay

New member
Hava eksi değerleri görünce sabahları hayli zorladı, dedim ya aküden ya bujilerden, tahminim üzere 4 ü de patlak çıktı, 2 ay önce değiştirdim, tanıdık bi japon-kore parçacı arkadaşımdan 4 ünü 60 TL ye aldım, çok da pahalısına bakmadım"Accent Era" nınki ile aynı imiş zaten, 50 TL de sök-tak, toplamda 110 TL, servis soyuyor...
Ama dikkat edin, eğer kırılırsa sökerken ki çok sıkça rastlanan bişey malumunuz, işte o zaman sıkıntılı, o yüzden ben derim ki min 30 bin, max 50 binde bir değiştirin, aslında bunların ömrü kullanımla alakalı, 5 derecenin altındaki sıcaklıkta 2-3 sefer aralıkla ısıtır öyle basarım...

Nexus 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

argovolkan

New member
Slm.
3 sene önce kızdırma bujilerinin kaynamasından dolayı bayağı bir masraf edip işlem yaptırmıştım.. Bu sene hiç riske girmeden değiştirteyim diyorum.. Servis 650 tl fiyat çekti..Dediğiniz gibi sanırım özel servise yaptırtmakta fayda var. Ankara da tavsiye edebileceğiniz bir yer varsa götürüp yaptırayım

argovolkan

New member
Rasim abinin tavsiyesi ile sanayi de Yüce Oto ya gittim. Saolsun arkadaşlar çok ilgilendiler. Bir tanesi kaynamaya yaklaşmış bujinin, abartmıyorum 1.5 saat 1 bujiye uğraştı, kırmadan sökmek için.."Saolsun Başayar da hiç hassas davranmamışlardı, tek seferde sökmek için asılınca çat diye kırmışlardı..Üst kapak tornasıyla birlikte 1200 tl almışlardı.." yarım saatte diğer bujileri sökmesi sürdü.Yaklaşık 3,5 saatte işim bitti.. NKG Marka orjinal oldugunu söyledikleri bujiler ve işçilik 350 tl aldılar..Bundan sonra servisim burası, yalnız ben gittiğimde çok kalabalıklardı.Arabaların biri giriyor biri çıkıyordu.. Rasim abinin yakini olunca hemen ilgilendiler..:)

rayen

Super Moderator
Sağolsunlar hatırımı sayarlar. :)

Bocek06

New member
Yüce Oto tam olarak nerede bende 90.000 e oraya götüreyim bari :)