Yıllık Bakım

rayen

Super Moderator
yağ ve hava filtresini servisten alırsın olur biter. :)

arkadaşım servisiniz ile pazarlık edin Kocaelide oturuyormuşsunuz Adapazarı veya istanbul anadolu yakasından fiyat alın ve servise şu serviler bu fiyata yapıyor sizde bu fiyata yapın diyebilirsiniz.

Polen filtrenizi yan sanayi kullandırın orjinali 75-80 tl iken yan sanayi 5 tl sonuçta ikisini de servis takıyor ve garantinizi bozmaz.yanında 2-3 tanede yedek alın 3-5 bin km bir değiştirirsiniz.

servise her yıl yada 15.000 km de gitmek zorundasınız aracıma güveniyorum bana bir şey olmaz diyorsunuz ama hiç birşey bilemezsiniz. Dün farklı bir şey için servise uğradım ve 90.000 de 2 yıllık bir araç vardı konuyu tam anlayamadım ama bir sensör arıza yapmış ve bişeyler olmuş adam en son bir yıl önce 30.000 bakım yaptırmış adama dedikleri kardeşim 60.000 km olmuş neredesin biz çelik motora değişim talebi yapmayız diyorlardı yalan olmasın 4.000 tl mi tutuyormuş herhalde adam arada 500 tl den kaçtığı için şimdi 4.000 tl ödeyecek bir de üstüne 90.000 bakımı kitleyecekler

Benim başıma gelmez demeyin tabi araç sizin karar sizin

alicanım

Member
Bülent Bey vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.Sizin belirtiğiniz gibi Sakarya,Gebze,İstanbul servisilerini arayıp fiyat araştırması yapacam ve en uygun fiyat veren servise gidecem.Tekrar cevap yazan arkadaşlara can-ı gönülden teşekkür ederim.

cmhr1905

New member
Bugün Fethiye Kİa ile görüştüm,30000 bakımı için fiyat aldın 730 tl :(
Çok fazla değil mi ?

inimicus

New member
Çok fazla tabi. Kafayı yemiş herhalde bunlar. Alternatifiniz yoksa direk Çelik motoru arayıp fiyat sorun gerekirse şikayet edin.

GT-I9100 cihazımdan gönderildi

By_Cesar

Active member
Aracım son izmir seyehatinden sonra 30.000 km doldurdu ve bakım için sakarya sandıkcı ile iletişime geçtim. Bana 30 Km bakımı için verdikleri fiyat ön balataların değişimi dahil 950 TL. şaşkınlık içindeyim açıkcası ilk bakım 390 tl ikinci bakım 2 katı nasıl bir iş bu yahu? 30000 kmde arabanın balatası mı bitermiş? Eski aracım peugeot 206 idi 165.000 Km kullandım sadece iki takım balata değiştridim ve fiyatlar bu kadar uçuk değildi. Valla aracı aldık almasına ama bu servis bakım ücretleri ile iyi iteliyorlar bize. aracım 30.300 oldu ve yakın bir zamanda götüremem servise bakalım ne olacak.

rayen

Super Moderator
Dışarıda yapır. Yağını faturasıyla al, servisten hava ve yağ filitresi al, fiş değil fatura al. Fren balataları illaki değişecekse (forumda konusu da var) onu da faturalı al, işçiliğin de faturasını al. Ve ilerde bir şey olursa vay efendim sen bakıma gelmemişin aracın garanti dışı diyenin ister mahkeme yoluyla isterse noter kanalı ile belgeleri gözüne sokarsın. Garanti koşullarında bakımların düzgün yapılmış olması diyor, yetkili serviste yapılır demiyor.
Ayrıca kafana da takma bozulur mu filan diye, adam gibi kullanıldığında bizim araçlar kolay kolay arıza vermiyor. ;)

By_Cesar

Active member
Dışarıda yapır. Yağını faturasıyla al, servisten hava ve yağ filitresi al, fiş değil fatura al. Fren balataları illaki değişecekse (forumda konusu da var) onu da faturalı al, işçiliğin de faturasını al. Ve ilerde bir şey olursa vay efendim sen bakıma gelmemişin aracın garanti dışı diyenin ister mahkeme yoluyla isterse noter kanalı ile belgeleri gözüne sokarsın. Garanti koşullarında bakımların düzgün yapılmış olması diyor, yetkili serviste yapılır demiyor.
Ayrıca kafana da takma bozulur mu filan diye, adam gibi kullanıldığında bizim araçlar kolay kolay arıza vermiyor. ;)
Abi valla peugeot kullanıcısyken aracımı hep serviste yaptırdım ettim en son arka torsiyonda sorun cıkınca dışarıda yaptırma gereği duymuştum fiyat açısından ama Kia da durum bambaşka bir hal aldı açıkcası.

Abi sanırım dediğin gibi yapacağım servis tanıdık olmasına rağmen indirim de yapmıyorlar durum böyle olunca yağ dışarıdan ve filitreleri servisten faturalı bir şekilde alıp sakarya da iyi bir ustaya yaptıracağım değişimlerini.
Balata konusuna gelince ben bu kadar çabuk biten balata ne gördüm ne duydum. Peugeot 206 aracım da otomatikti bu aracımda otomatik ama benım 160.000 km de iki sefer değiştirdiğim balatayı kia da sanırım 4 -5 kere değiştireceğiz. Ucuz olsa hadi neyse ön 2 balata 290 lira 4 tanesini düşünemıyorum artık :)

rayen

Super Moderator
Onlar balatanın bittiğini var sayıyorlardır. Şimdiye kadar araçlarımın hiç birisinde fren balatası değiştirmedim, çünkü bitmedi. :D
Fren kullanımı, sürücünün kullanım tarzı ile ilgilidir. Örneğin, ışıklarda duracağını bile bile ışığa kadar basıp sonra fren yapmak, fren balatasını erken bitirmek demek. Oysa vites küçülterek ışıklara kadar gelsen belki hiç frene basmadan yeşil yanacak ve basıp gideceksin. Ama memlekette herkesin bir acelesi var ama herkesin acelesi olan bir memlekette üretim adına bir b.k yok. :mad:

By_Cesar

Active member
Onlar balatanın bittiğini var sayıyorlardır. Şimdiye kadar araçlarımın hiç birisinde fren balatası değiştirmedim, çünkü bitmedi. :D
Fren kullanımı, sürücünün kullanım tarzı ile ilgilidir. Örneğin, ışıklarda duracağını bile bile ışığa kadar basıp sonra fren yapmak, fren balatasını erken bitirmek demek. Oysa vites küçülterek ışıklara kadar gelsen belki hiç frene basmadan yeşil yanacak ve basıp gideceksin. Ama memlekette herkesin bir acelesi var ama herkesin acelesi olan bir memlekette üretim adına bir b.k yok. :mad:
Söylediklerinde haklısın abi ama bende pek fren kullanan biri değilimdir virajlar da yada ışıklarda frene basmadan önce ayagımı gazdan çeker motor freni ile yavaşlar çok gerekirse frene basarım. Ama aracın otomatik olduğundan 30.000 km de ön balatalrının bitmeye yakın olduğundan bahsettiler ve 290 tl fiyat verdiler bana. Biitmiş olduğunu sanmıyorum ama peugeot ile kıyasladığım da balataların ömrünün az olduğunu düşünüyorum. Belki bunda araçta ESP olmasının etkiside vardır sonuçta.
Ama durum şu ki her serviste olduğu gibi kiada da durum aynı. Arkadaşımda bmw var oda periyodik bakımlarında taş çatlasa benden 400 500 tl fazla ödüyordur ama yahu el insaf biri BMW biri kia :)

rayen

Super Moderator
Aslında yapılan işler aynı olduğu için Bmw konusunda yorum yapmayacağım. Orada psikolojik durum var. :)
Ben de 4 yıl otomatik sw kullandım. Satmadan önce genel kontrolunü yaptırırken balatalar taş gibiydi. Alan kişi hala değiştirmedi. Nerden biliyorum, arabaya ne yapacaksa hala bana soruyor da oradan biliyorum.:D:D:D

AtaDMR

New member
Bu serviste bakım yaptırılmazsa araç garanti dışı kalır olayı doğru heralde, ben gelip serviste yaptırılsın diye korkuttuklarını düşünüyordum :D şimdi sadece kilometre bakımlarını serviste yaptırınca oluyor dimi fren balatalarını dışarıdan değiştirtsek bir sıkıntı olmaz. Aslında bakımıda dışarıda yaptırmayı düşünüyordum aracın daha yaklaşık 3 yıl garantisi var garanti bozulursa allah korusun bir sıkıntı çıkarsa patlarız tavsiyelerinizi bekliyorum :D

birde rasim abi önceki yorumlarda faturalarla gitmekten bahsetmiş bu işe yararsa böyle yaptırabilirim

rayen

Super Moderator
Korkan serviste yaptırsın, sonra mücadele edemez araba elinde patlar, sebebi ben olmayayım. 2010 Sw 2 defa, 2012 proceed 1 defa servise girdi ve garantiden değişmesi gereken ne varsa değişti. Birisi de servise gelmemişsiniz garantiye girmez dedi yüksek perdeden, ben de oldu gülüm yarım saat sonra noterle geliyorum, noter huzurunda da tutanak tutulurken bu sözlerini tutanağa geçirtiriz dedim. İki dakika sonra arızalı parçanın fotoları çekildi, Çelik Motora gönderildi ve değişim yapıldı. Bana bunları söyleyen servis şu anda sağa sola yalvarıyor ne olur araçlarınıza bakım yapalım diye. :D
Servisler keşke makul olsalar, keşke dışarıda 3'ye yapılıyorsa 4'e yapsalar da biz de hiç olmazsa aracımız yetkili ellerde diye (ki bu da tartışma konusudur) sevinsek, mutlu olsak. Sonuçta tüketiciyiz arkadaş hakkımız varsa alırız, haksızsak da gıkımızı çıkarmayız. Biz bu ülkede hala vatandaşlık kavramının farkında değiliz. Ama kendi hatamızdan kaynaklanan bir sorunu aracın hatasıymış gibi kakalamaya çalışma uyanıklığını da göstermeye çalışan bir milletiz. Örneğin, xenon takılırken hatalı montajdan kaynaklanan elektrik sorunu gibi.
Çok farklı markaların servislerinde de bulundum, hep bilirkişi (kavga etsin diye :)) diye beni götürürler, karşılaştırma yaptığımda kia servisleri yine bir ölçüde iyiler. Halimize şükredelim dimi ya!.. :D:D:D

AtaDMR

New member
Korkan serviste yaptırsın, sonra mücadele edemez araba elinde patlar, sebebi ben olmayayım. 2010 Sw 2 defa, 2012 proceed 1 defa servise girdi ve garantiden değişmesi gereken ne varsa değişti. Birisi de servise gelmemişsiniz garantiye girmez dedi yüksek perdeden, ben de oldu gülüm yarım saat sonra noterle geliyorum, noter huzurunda da tutanak tutulurken bu sözlerini tutanağa geçirtiriz dedim. İki dakika sonra arızalı parçanın fotoları çekildi, Çelik Motora gönderildi ve değişim yapıldı. Bana bunları söyleyen servis şu anda sağa sola yalvarıyor ne olur araçlarınıza bakım yapalım diye. :D
Servisler keşke makul olsalar, keşke dışarıda 3'ye yapılıyorsa 4'e yapsalar da biz de hiç olmazsa aracımız yetkili ellerde diye (ki bu da tartışma konusudur) sevinsek, mutlu olsak. Sonuçta tüketiciyiz arkadaş hakkımız varsa alırız, haksızsak da gıkımızı çıkarmayız. Biz bu ülkede hala vatandaşlık kavramının farkında değiliz. Ama kendi hatamızdan kaynaklanan bir sorunu aracın hatasıymış gibi kakalamaya çalışma uyanıklığını da göstermeye çalışan bir milletiz. Örneğin, xenon takılırken hatalı montajdan kaynaklanan elektrik sorunu gibi.
Çok farklı markaların servislerinde de bulundum, hep bilirkişi (kavga etsin diye :)) diye beni götürürler, karşılaştırma yaptığımda kia servisleri yine bir ölçüde iyiler. Halimize şükredelim dimi ya!.. :D:D:D
Abi şimdi garanti el kitabını okudum dediğin gibi fatura ibrası diyor, illede yetkili servis demiyor,biz bir hesap yapıp dışarıda yaptırmayla serviste yaptırmanın farkına bakıcaz. Serviste 500 dediler eğer dışarıdakiyle çok bir fark yoksa serviste yaptırmak daha iyi olur. Son sorum :) sadece fatura yetiyor dimi.

rayen

Super Moderator
Evet fatura yeter. Sadece işçilikten kaynaklanan bir sorun olmasın yeter. Örneğin, yanlış montaj gibi. Normal bakımda zaten işçilik hatası yapılması neredeyse imkansız ama karter tapası iyi sıkılmış mı? yağ filitresi yerine tam oturmuş mu? gibi sorgulamaları yap, hatta yaparken ustayla yan yana dur, gözle kontrol yap. :D
Ben hep yaparım, yetkili olsun, yetkisiz olsun her serviste tavrım aynıdır. Hatta eskiden arabayı yıkatırkende aynı hassasiyeti gösterdiğimden ikinci kez arabayı yıkatmaya gittiğimde benim arabayı gören çalışanlar çil yavrusu gibi dağılırlardı. :D
Ben de usandım yıkama makinası aldım. Kendim yıkarsam yıkarım, yıkamazsam camları siler yürürüm. :D:D:D

AtaDMR

New member
Evet fatura yeter. Sadece işçilikten kaynaklanan bir sorun olmasın yeter. Örneğin, yanlış montaj gibi. Normal bakımda zaten işçilik hatası yapılması neredeyse imkansız ama karter tapası iyi sıkılmış mı? yağ filitresi yerine tam oturmuş mu? gibi sorgulamaları yap, hatta yaparken ustayla yan yana dur, gözle kontrol yap. :D
Ben hep yaparım, yetkili olsun, yetkisiz olsun her serviste tavrım aynıdır. Hatta eskiden arabayı yıkatırkende aynı hassasiyeti gösterdiğimden ikinci kez arabayı yıkatmaya gittiğimde benim arabayı gören çalışanlar çil yavrusu gibi dağılırlardı. :D
Ben de usandım yıkama makinası aldım. Kendim yıkarsam yıkarım, yıkamazsam camları siler yürürüm. :D:D:D
Tamam abi çok sağol gerçekten her konuda çok yardımcı oluyorsun, forumun sayılı üyelerindensin :D

rayen

Super Moderator
Eyvallah. Yaptığım bir şey yok, görgüm, bilgim neyse onu paylaşıyorum. ;)

alicanım

Member
Yıllık bakım için Sakarya ve İstanbul Anadolu yakasında bulunan KİA servislerinin tümünü aradım.Tümü 580 ile 600 lira arasında bir fiyat verdiler.Hiç birisi indirim yapmıyorlar.Daha öncede yazmıştım dışarıda 120 ile 160 lira gibi bir ücrete yapılan bakım ücreti neden servislerde 600 liraya mal oluyor?Sevislerin kullandığı ürünler farklı ürünler mi?Dışarıdaki bakım yapan kişiden sordum kullandığı ürünlere garanti veriyor.Ben orijinal ürünler kullanıyorum diyor.Benim gibi memur bir adamı servis ücreti çok zorluyor.Servisler bizleri hacı ağa sanıyorlar adamlar garanti nedeniyle kuzu kuzu adamlara gideceğimizi bildikleri için burunlarından kıl aldırmıyorlar.

43YD620

New member
Dün 2. Yıl bakımını yaptırdım 550 tl

alicanım

Member
Rasim Bey vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Bakımla ilgili yazdıkarınızdan yola çıkarak yağ ve diğer değişimler yapan arkadaşımdan konuştum.Bütün değişimleri fatura karşılığı yapabileceğini söyledi.Eğer yaptırırsam garati bozulur mu?Diğer sorum da şu mazot filtresi zor bir yerde olduğu için sökemeyeceğini onu serviste söktürmemi söyledi,eğer diğerlerin dışarıda yaptırsam sadece mazot filtresini serviste değiştirsem yaparlar mı acaba?