Yetkili vs Özel?

Sizce Yetkili mi Özel servise mi gitmeliyim?

• Yetkili Servis

Kullanılan: 2 66.7%
  • Özel Servis

Kullanılan: 1 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    3

turkeril

New member
Arkadaslar aracim 35 bin km'de. Onceki bakimi eylul ayinda 23 binde yetkili serviste yapilmis. Ben de 29 binde almistim. Servise 38 binde girmesi gerekiyor yani 3 bin km kaldi.

Yetkili servis bakimi icin az once samsun asal'da 580 tl teklif aldim ve indirim yapmiyorlar. 5yil garanti olayini sordum. Alt takim ve aku haric her turlu ekipman icin garantiniz 5 yildir dediler.

Abs guncellemesi icin gitmistim, ecu yazilimini guncellediler, bi de arabayi guzelce yikayip teslim ettiler memnun kaldim dogrusu. Aslinda dusuncem bakimlari disarida ve daha sık (9-10 bin km gibi araliklarla) yaptirmak. Ote yandan garanti 2017ye kadar devam etsin diye yilda 2 kez yetkili servise girmek gerekecek. Ve bence 15 bin beklenince arac da fazladan yorulacagi icin arada 7.5 bin km gibi kendim yagi degistirmek isteyecegim.

Bu arada rölanti titremesi var, şu v kayışı ve kasnağı muhabbeti de garantiden değişir mi bilmiyorum, dışarıda kaça mal olur onu da bilmiyorum...

Siz olsaniz ne yapardiniz?

Ankete de oy verirseniz sevinirim.

Son düzenleme:

sinan1

New member
Sizin araçta, bakım kaç bin kmde yapılması gerekiyor? Yağ değişim süresi esas alınabilir. Kullanılan yağa göre bu belirtilmiştir.
Şu araçlarda bu yağ şu kadar kmde değişir gibi. Mesela bazı dizel model 15binkm. Sizin araçta 10 bin veya 7500km olabilir. bu sürelerden daha sık bakım yaptırmak için sebep göremiyorum. israf olur.

Yağ değişirken diğer kontroller yapılır. Filtreler değişir. Yağ değişim süresi gelmeden bir sorun çıktıysa ona bakılır. Nasıl sorun çıkar? mesela klima artık soğutmaz, az üfler. kabin hava filtresi aşırı toz nedeniyle bakım süresi gelmeden kirlenmiş olabilir.
Fren tutmuyor, balata azalmış. yağ değişim, bakım süresi beklenmez.

Araç 2 yılı doldurmuşsa, yetkili servise gitmek şart değil. Fakat giderseniz mutluluk verir.

Son düzenleme:

turkeril

New member
Bakim araligi 15 bin ve garanti 5 yil. Sahsen yetkili servise gideceksem 2 bakim ortasi bir de disarida yag degistirmeyi dusunurum 7500km gibi. Ote yandan yetkili servise verilen meblağlara da bi sorun ciksa cepten rahatlikla yaptirilir. 2 yetkili servis bakimina fazladan 1 turbo parasi gidiyor. Ama disarida da yetkili kadar anlamazlar herseyinden. Ya da bi sorun cikar en son solugu yetkilide almak gerekebilir.. Vs.. O yuzden kararsizim. Ama su var ki disarida yaptirirsam daha sık bakarım arabaya.