Yeni Ceed'lerde yaptığımız km'ler ve yaşadığımız problemler?

icmumcu

New member
Merhaba arkadaşlar,
Açıkcası bu konuyu bazı arkadaşlarımız can sıkıntısından mı açtın diyebilir, fakat ben bu konuyu uzun kmler sonucu yeni ceedlerimizin kronik arızası var mı veya çok sorun yaşayan oldu mu diye açta gereği duydum.
Kendi aracım için söylemek gerekirse aralık 2012 de dizel concept plus düz vites aldım. bu zamana kadar 60bin km yaptım. Hafta içi işime gidiş geliş yaptığımdan 5 kişi olarak hem şehir içi, hem şehirlerarası yola çıkmaktayım.Toplam 18 ayda ortalama 3300km yol yapmışım.15-30-45bin km bakımlarına aracımı soktum. 400-500tl arasında bakım masraflarım oldu.Bu zamana kadar 1 kere ön fren balatalarımı değiştirdim. 1 kere egzos ısı sensör arızasından sensör değişti. Şuanda da debriyajın sonuna kadar basarken sürtünme gibi algıladığım bir his var (önemli bir problem değilmiş) fakat bu his debriyajın sertleşmesi değil.Tek kronik diyeceğimiz ama yazılımla çözülen ABS fren problemiydi o da zaten halloldu. Bu saydıklarım haricinde ki bunlara bence sorun denmez aracım sorunsuz çalışmakta. Bu arada aracımda yaklaşık 15bin km den beri nitrodata marka chip var. Yakıtlarımı çoğu zaman Samsun'un ucuz satan petrolcülerinden ve kredi kartı kampanyası yapan şirketlerden aldım. 30bin kmde iken würth'ün mazot katkısını depoya koydum, bu bakımda yine katkıyı koyacağım. Yakıt sistemini temizliyormuş.
Sonuç olarak 2012'de 50bin Tlye aldığım aracımdan fiyat/performans ve sorunsuzluk açısından memnun kaldım. Umarım uzun yıllar daha sorunsuz aracıma binebilirim. Ekli dosyayı görüntüle 1162

hakan078

New member
benim daha bu yazıya yazı yazabilmem için baya bi km yapmam gerek :D daha 3000 de aracım bi sorun yok şimdilik. Ama konu güzel. Merakla bekliyorum cevapları.

zeg

New member
benim arabanın 5500 km de olduğunu söyleyeyim.(concept plus 2013 dizel 128 hp düz vites) arabamdan cok memnunum sadece ilk aldıgımda cam tavan ses sorunu vardı onuda giderdi servis başka da bir problem yaşamadım....iyiki varsın ceed

ibrakbulut

New member
Merhaba, 10bin km'de 2.el aldığımda concept plus düz vites. 15bin km yol yaptım. Sadce ABS 'den dolayı problem yaşıyorum. Güncelleme yapıldı ama düzelmedi. Yakın zamanda periyodik bakıma gideceğimden tekrar konuyu söyleyeceğim. Yakıt ortalama 6.6 Lt

Saygılar

ceronimo1978

New member
Arkadaslar aracim yeni kasa 2012 ceed consept plus at. Abs yazilimi guncellemesi disinda hicbir sorun yasamadim. Suan 17000 km deyim. Ama ufak elestirilerim de yok degil:) mesela yakiti fazla boya kalinligi az. Cam Tavandan oceriye yuksek hizda ses aliyor gibi. Ama genel olarak memnunum diyebilirim. Selamlar

pepe

Active member
Aracım 7700 km'de ve henüz 1000kmdir aracı kullanıyorum...
Bu kısa süre içerisinde gözüme batanlar;

- ön koltuklardaki bel destekleri kullanışlı olsa da bazen geriye iyice yaslandığınızda "tık tık" ses yapıyor ama çok da irite edici değil

- güneşli günlerde ve özellikle de güneş önden yada soldan vuruyorsa gösterge paneli önündeki camlar inanılmaz yansıma yapıyor. Hız ve devir kadranı görülüyor ancak yol bilgisayarı bilgi ekranı gözükmüyor elimle gölge yapmam gerekiyor

- Kayseri'den gelirken özellikle Adapazarı'nda çok rüzgar vardı....120 km hızı geçtiğim anda kapalı haldeki cam tavandan inanılmaz bir ıslık sesi çıkıyordu. Ciddi anlamda rahatsız edici bir şekilde ne zaman ki cam tavanı oluşturan 2 cam panelin ortasında ki demir çubuğu elimle aşağıya çektim ses kesildi!! Rüzgarısız havada ise 160 km hızda ses yok ( branke hocam selamlar:))

şimdilik bu kadar...

ibrakbulut

New member
Merhaba Barış bey,

Islık sesi benim aracımda da mevcut. Demiri aşağıya çektim derken biraz daha açabilir misiniz ne yapmam gerektiğine dair :)

-Araç bakımdan çıktı ve sensörler güncellendi demesine rağmen, hem ABS'de sıkıntı yaşıyorum hem de ESP ışık arızası veriyor. ilk fırsatta aracı servise götürmem gerekiyor.
-Aracım Concept Plus Manuel, koltukta sağ sol ayak baldırlarımızın geldiği yerlerde gıcır gıcır ses geliyor. Sizde de oluyor mu? Her iki koltukta da mevcut.

Saygılarımla

pepe

Active member
Merhaba Barış bey,

Islık sesi benim aracımda da mevcut. Demiri aşağıya çektim derken biraz daha açabilir misiniz ne yapmam gerektiğine dair :)

-Araç bakımdan çıktı ve sensörler güncellendi demesine rağmen, hem ABS'de sıkıntı yaşıyorum hem de ESP ışık arızası veriyor. ilk fırsatta aracı servise götürmem gerekiyor.
-Aracım Concept Plus Manuel, koltukta sağ sol ayak baldırlarımızın geldiği yerlerde gıcır gıcır ses geliyor. Sizde de oluyor mu? Her iki koltukta da mevcut.

Saygılarımla

Valla hocam kalıcı bir çözüm değil benim söylediğim cam tavanın hemen altındaki çubuğu seyir halindeyken elimle biraz aşağı doğru çektiğimde ıslık sesi kesiliyor. Bu da ne demek oluyor iki panelin arasındaki lastikten hava giriyor... Sorun devam ederse ki her zaman ıslık sesi gelmiyor servise götüreceğim

ikinci söylediğiniz bende de var... Koltuk kumaşının koltuk plastiğine sürtmesinden meydana geliyor ses... Araya ufak bir peçete sokuştur:rolleyes:ses kesiliyor

ibrakbulut

New member
Valla hocam kalıcı bir çözüm değil benim söylediğim cam tavanın hemen altındaki çubuğu seyir halindeyken elimle biraz aşağı doğru çektiğimde ıslık sesi kesiliyor. Bu da ne demek oluyor iki panelin arasındaki lastikten hava giriyor... Sorun devam ederse ki her zaman ıslık sesi gelmiyor servise götüreceğim

ikinci söylediğiniz bende de var... Koltuk kumaşının koltuk plastiğine sürtmesinden meydana geliyor ses... Araya ufak bir peçete sokuştur:rolleyes:ses kesiliyor
Teşekkürler cevaplar için,

-Cam tavan'a tekrar dikkat edeyim.
-Koltuk çok fena ama her viteste gıcır gıcır ediyor. Servise gidince tekrardan uğraştırayım biraz onları. Her defasında birşey satmak için uğraşıyorlar :)

Saygılarımla

ozguryıldızoglu

New member
2013- 4 ay cıkıslı benım aracım balatalar degıstı egsoz gazı sıcaklık sensoru degıstı onun dısında bı sıkıntımız yok :)bu arada 65.000 km deyız :)

memir

New member
merhabalar 2012 aralık c.plus 19500 abs yazılım usb değişti ön balatlar,lastikler michelin ile değiştim yol tutuş fren vs bariz düzeldi yakıt yakıttt hala 8 lt

evdekisess

New member
merhaba;
2012 Aralık çıkışlı consept plus dizel otomatik.. aracım şuan 47.000km de..
30.000 bakımından önce sunroof problemi yaşadım. açılıp kapanırken gacır gucur ses çıkartıyordu, yavaşlamıştı da. oğuşlara gittim bakım için, yağlayıp geri verdiler 15 gün sonra yine ses çıkartıp yavaşladı. kronikmiş..
45.000 bakımından önce kronik sunroof problemi haricinde şöför koltuğundan gıcırtı geliyordu tümsek geçişlerinde ve yerleşme esnasında. çok rahatsız edici.. bakımda yaptıklarını söylediler ertesi gün gıcırtı yeniden peydahlandı.. aradım, arabayı tekrar bir gün boyunca alıkoydular ama sorunu çözemediler, 2 gün sonra yine gıcırdamaya devam etti. Bir de dur kalk trafikte gaz kestiğimde araç aşırı yığılıyor bazen, bazen de hangi viteste gitmesi gerektiğine karar veremiyormuş gibi davranıyor, servise göre hiçbirşey yok... şimdi o hali ile sürüyorum..
servis değiştireceğim..

Srhn

New member
merhaba;
2012 Aralık çıkışlı consept plus dizel otomatik.. aracım şuan 47.000km de..
30.000 bakımından önce sunroof problemi yaşadım. açılıp kapanırken gacır gucur ses çıkartıyordu, yavaşlamıştı da. oğuşlara gittim bakım için, yağlayıp geri verdiler 15 gün sonra yine ses çıkartıp yavaşladı. kronikmiş..
45.000 bakımından önce kronik sunroof problemi haricinde şöför koltuğundan gıcırtı geliyordu tümsek geçişlerinde ve yerleşme esnasında. çok rahatsız edici.. bakımda yaptıklarını söylediler ertesi gün gıcırtı yeniden peydahlandı.. aradım, arabayı tekrar bir gün boyunca alıkoydular ama sorunu çözemediler, 2 gün sonra yine gıcırdamaya devam etti. Bir de dur kalk trafikte gaz kestiğimde araç aşırı yığılıyor bazen, bazen de hangi viteste gitmesi gerektiğine karar veremiyormuş gibi davranıyor, servise göre hiçbirşey yok... şimdi o hali ile sürüyorum..
servis değiştireceğim..
Oğuşlara gitmekle büyük hata yapmışşınız zaten onlar bi iş yaparken ya araç başında olucaksınz yada en iyisi oraya hiç bişi yaptırmamak..

Tesla

New member
17bin km'dir 2013 Ceed Concept kullanıyorum. MArt 2013 üretimi aracımda ABS sorununu hiç yaşamadım. Fabrikadan 1.3 ABS yazılım sürümü ile geldi. Bayiden çıkar çıkmaz lastikleri goodyear efficiencygrip performance ile değiştirdim. Ceed'e değil tüm markalarda kaçınılmaz olan cam tavan ses sorunu yüzünden özellikle plus model tercih etmedim. Hiçbir sorun yaşamadım çok şükür. Yakıt 4,8 (klimasız) 5,1(klimalı).

Tek sorun kapılar çelik barlardan dolayı ağır. Hatun açıp kapatamıyor. Çok zorlanıyor araca inip binerken. :)

pepe

Active member
17bin km'dir 2013 Ceed Concept kullanıyorum. MArt 2013 üretimi aracımda ABS sorununu hiç yaşamadım. Fabrikadan 1.3 ABS yazılım sürümü ile geldi. Bayiden çıkar çıkmaz lastikleri goodyear efficiencygrip performance ile değiştirdim. Ceed'e değil tüm markalarda kaçınılmaz olan cam tavan ses sorunu yüzünden özellikle plus model tercih etmedim. Hiçbir sorun yaşamadım çok şükür. Yakıt 4,8 (klimasız) 5,1(klimalı).

Tek sorun kapılar çelik barlardan dolayı ağır. Hatun açıp kapatamıyor. Çok zorlanıyor araca inip binerken. :)

Vay arkadaş yakıt tüketiminiz şahane cidden...ben 6.8 e çekebildim diye seviniyorken :mad:

ceronimo1978

New member
Ynt: Yeni Ceed'lerde yaptığımız km'ler ve yaşadığımız problemler?

Bizim hanimdada ayni sikinti var. Ozellikle yokus yukari inmesi gerektiginde resmen kapiyla cebellesiyor. Inip yardim ediyoruz hanfendiye her seferinde :)