YENİ CEED VE ESKİ CEED TEST YORUMLARIM

akenatons

New member
Arkadaşlar merhaba. Bu hafta yeni kasa ceed i test etme imkanını yakaladım. Kullandığım araç concept plus dizel at modeliydi. Benim aracım ise 2012 model concept sr 128 bg ceed. İki aracı birbiriyle kıyaslarken son derece objektif olmaya gayret edeceğim.

Yol tutuş: Ceed lerin en başarılı olduğu konulardan biri benim için yol tutuşudur. Yenilenen ceed de bu özelliğin daha geliştiğini hissediyorsunuz. Eski kasa ile kıyaslandığında güvenlik önlemleri anlamında (ABS, HAC, ESP v.s.) ise yeni ceed artı tek özellik var o da BAS (herhangi bir acil durumda sürücünün hızlı ama düşük kuvvetle fren pedalına basmasını algılayarak, frenlere azami fren basıncını uygulayan sistem).

İzolasyon: Yeni ceed in bence en başarılı olduğu noktalardan biri izolasyon. Eski kasa dizellerde motor sesi özellikle rölantideyken ciddi anlamda hissedilirdi. Ben aracı test ederken klimayı bile kapatarak özellikle motor sesine odaklandım. izolasyon bence son derece geliştirilmiş. Rüzgar sesi içinse 120km sınırını geçemediğim için yorum yapamayacağım.

Dış tasarım: Şu an kullandığım eski kasa ceed ilk çıktığında dış tasarımı herkes tarafaından son derece başarılı ve etkileyici bulunmuştu. C segmentindeki pekçok rakibine kıyasla (özellikle i30 a) çok yakışıklı bir araçtı ceed. Yeni ceed de beni hayal kırıklığına uğratan noktalardan biri dış tasarım oldu. Bu kasa hem bir önceki kadar etki yaratacak bir ön ve arka yüze sahip değil hem de c segmentinde yenilenen örneğin i30 daki kadar radikal bir değişiklik yapılmamış. Ben bu açıdan oyumu şu an kullandığım eski kasa ceed e veriyorum.

İç tasarım: iç tasarım olarak da yeni ceed in beni çok etkilemediğini söyleyebilirim. Şu an kullandığım araçta navigasyon olmasının da etkisiyle olsa gerek yeni ceedin iç tasarımı kullanıcıyı etkilemekten uzak geldi. Kullandığım aracın koltuk renkleri olan siyah ve krem renginde alakasız olduğunu eklemeliyim. Ayrıca kapılar ve konsolda kullanılan malzemenin de eski kasa kadar kaliteli bir görünüm sunduğunu düşünmüyorum. Sadece direksiyon tasarımını bu noktada başarılı buldum.

Konfor ve güvenlik: Yeni ceed adeta c segmentini i30 a teslim etmek için gelmiş desek yeridir. Zira arka koltuklara havalandırma kanalı konulmayan çift bölgeli klima şu anki aracımda da en çok eleştirdiğim özelliklerden biriydi. Bu inat yeni kasada da sürmüş.
Sürücü koltuğu eski kasada olduğu gibi ileri geri ve yükseklik olarak manuel ayarlanıyor (En azından buraya elektrikli hafızalı koltuk konulabilirdi.)
navigasyon en üst pakette bile yok.
Bunun dışında neredeyse aynı paraya satıldığı en büyük rakibi İ30 da olan diz hava yastığı, elektronik el freni, start stop, elektrikli sürücü koltuğu bel destek ayarı, supervision gösterge paneli, arkada havalandırma kanalı, geri görüş kamerası ve ön park sensörü de yok.
Peki ne var ekstra derseniz,panoromik sunroof ve F1 vites var. Evet kullanması zevkli olabilir ama olsada olur olmasada olur pek çok kişi için.
Kısacası donanım zenginliği olarak eski kasa ceed in piyasada yarattığı sarsıcı etkiyi yaratmaktan çok uzak bir yeni kasa ceed görüyoruz.

Yakıt tüketimi ve güç aktarma: Yeni kasa ceed in eski kasadan en büyük farklarından biri 6 ileri triptronik vitesi olmuş. Ancak ilginç bir şekilde +2 vites yakıt tüketimine hiç yansımamış. Testte şehir içi anlık tüketim 8,8-9 lt olarak görünüyordu. Zaten kia nın türkiye sitesinde de eski ceed ve yeni ceed in yakıt tüketimleri neredeyse aynı verilmiş. Bu açıdan da yeni ceed sınıfta kalıyor. Ayrıca şanzıman ve gaz pedalının verdiği tepkilerde de ben açıkçası hiçbir fark göremedim.

Sonuç olarak: Ben şu anda sıfır c segmenti araç alacak olsam tercihim kesinlikle yeni kasa ceed olmazdı. Zaten ben de 2012 ceed alırken ikinci el 45.500 TL ye almıştım. (11.000 km de) Dolayısıyla ceed i alacaksanız eski kasanın ucuz 2. elini arayın, yok illa ki sıfır alacam diyorsanız i30 alın derim.

Yukarıdaki yazı tamamen şahsi düşüncelerimden oluşmaktadır. Mümkün olduğunca objektif olmaya çalıştım, konuyla ilgilenen arkadaşlara yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

enjanka

New member
Ynt: YENİ CEED VE ESKİ CEED TEST YORUMLARIM

Zevkler ve renkler tartışılmaz ama ben bu yeni ceed'in ön konsolunu pek beğenmedim. Ha bizimkilerde de konsol aydınlatmaları çağ dışı ama bence tasarımı birçok araçtan daha güzel.

J

Josefsalvatini

Guest
Yorumlar icin teşekkürler incelemek ayrı bir beceri hele yazıya dökmek apayrı emegine saglik
Bende detaylica anlatabilsem keske :( kabiliyet iste :)

akenatons

New member

[quote author=Josefsalvatini link=topic=1416.msg39277#msg39277 date=1338797844]
Yorumlar icin teşekkürler incelemek ayrı bir beceri hele yazıya dökmek apayrı emegine saglik
Bende detaylica anlatabilsem keske :( kabiliyet iste :)
[/quote]

Rica ederim. Birkaç gün içinde Necvox navigasyonla ilgili bir yorumumu da yayınlayacağım. Umarım o da yardımcı olur.

akenatons

New member

Malesef diyorum

yalcin

New member

peki pekii gösterge paneli dijital mi?? yani kontağı çevirince mi açılıyor vs..?? henüz gidip görme fırsatım olmadı da ::)

c@n

Super Moderator

Göstergesi Rio Sporty donanımında ki gibi....