YARDIM LÜTFEN ! Servis kayıtlarına göre arabam 187.000 de aslında 80.000.

MrtOzs

New member
Merhaba arkadaşlar

2011 model ceed motion aracımı ön konsol değişimi ile ilgili sizlerden aldığım bilgiler eşliğinde garantiden değiştirmek üzere servise gittim. Kayıtlarına baktılar ve aracımın 2014 yılında 187.000 km de 54 zy .... Plakası ile bakıma girdiğini ve bu nedenle garanti dışı olduğunu söylediler. Ben aracı 2 ay önce aldım fakat aracın ikinci sahibiyim ve arac tanıdığım birinindi. Aracın garanti belgesi elimde ve garanti belgesinde şuanki plakası yazıyor. Yani araç alındığından beri aynı plakaya sahip. Asla başka satış ve plaka değişikliği olmadı. Neyse servisteki arkadaşa bunu zorla ispatladım biyerleri aradı plaka değişmediğini öğrendi bu seferde arabanın yine de 187.000 de bakıma girdiğini fakat plakanın yanlış yazıldığını iddia etmekte. Üstelik araç hatay dışında bir serviste bakıma girmiş. Fakat araç iskenderun kia fer den alındı burda 4 kere bakıma girdi ve 2013 ten sonra ne iskenderunda nede başka yerde kesinlikle bakıma girmedi. Merkeze yazdılar durumu düzeltilmesi için cevap gelmiş garantisi bitmiş km ile oynanılmış diye. Şaka gibiler ya. Ben aradım kia merkezi durumu anlattım yetkili istedim bağlayamazlarmış kendileri iletip bana dönecekmiş. Neyse yazdılar not aldılar filan 2 gün sonra döndüler cevaba dikkat lütfen garanti kapsamı dışına çıkmış km oynanmış dedi gelde kafayı yeme arkadaş. Ya benim elimde arabanın plakasının değişmediğine dair belge var bu yanlış kaydı düzeltin diyorum bana böyle bilgi verildi beyfendi yapacak birşey yokmuş diyor. Peki dedim tekrar kayıt açın aracın kia fer dışında girdiğini iddia ettiğiniz servis kayıtlarını faturalarnı aracı kimin teslim ettiğini imzaları ile birlikte istiyorum mahkemeye vereceğim sizi dedim. Bakalım verecekler mi. Ama ben mahkemeye vereceğim aramızda avukat varsa bi yardım ederse çok sevinirim.

Arkadaşlar yorum ve önerileriniz benim için çok değerli lütfen boş geçmeyelim

MrtOzs

New member
Yokmu bir yorum yapacak arkadaş

rayen

Super Moderator
187 binde bakıma girdiği tarih ve bir önceki bakımın tarihi ve km'si kaç bunu bilirsek yorum getirebiliriz. 80 bine gelinceye kadar 5 kez bakıma girmiş olmalı. Bir de aracı aldığınız kişinin aracı satmadan önce bir kiralama şirketinde çalıştırmış olma ihtimali var mı? bunu öğrenirseniz iyi olur.

MrtOzs

New member
Araç sahibi tarafından 4 kere servise sokulmuş 2013 mart son giriş tarihi km ise 44.000 buraya kadar sorun yok. 2013 sonunda 19.000 km de 4 kere gittiği hatay servisin dışında bir servise girdiği idda ediliyor. Sonra da 2014 mayısta yine farklı bir serviste (fakat hangi servis olduğunu söylemiyorlar) 187.000 km de girdiği iddia ediliyor. Üstelik bu son iki kayıt 54 zy ... Plakası ile açılmış. Şase motor aynı plaka farklı. Ama aracın geçmişini iyi biliyrm arkadaşımın arabasıydı. Araç plaka değiştirmedi ilk plakası üzerinde ikinci sahibi benim. Garanti belgesinde bile üzerindeki plakası yazıyor. Araç şitkete filan verilmedi eminim. Zaten mahkemeye aracın eski sahibi şahitlik edecek. Eğer km oynama varsa cezasına razı arkadaşım.

rayen

Super Moderator
Peki 54 zy plaka ile hangi işlemler yapılmış biliyor musunuz?

MrtOzs

New member
Bilgi vermiyorlar tam olarak ama ekrandan gördüğüm kadarıyla yağ ve filitreler değişmiş gerisini göremedim.

MrtOzs

New member
Bir ekleme daha yapayım aracı alırken expertize soktum motor % 96 çıktı. Expertiz yapan makine mühendisi arkadaş km nin orjinal olduğunu motorun mükemmel olduğunu söyledi. Sizce 187.000 i gören ve üzerinede ne kadar gittiği belli olmayan bir motor bu kadar verimli çıkabilir mi? Sms sorgulaması da orjinal km yi gösteriyor.

rayen

Super Moderator
Anladığım kadarıyla kayıt sırasında km girilirken hata yapılmış ama servis karizmayı çizdirmek istemiyor. Ama ucu size dokunacak. Öncelikle hem kendi aracınızın hem de 54 zy plakalı aracın son rakamlarını biliyorsanız Tüvtürk kaydını alın eğer 187 bine yakın bir rakamsa, mahkemeye vereceğinizi söyleyin ve gerçekten mahkemeye verin. Kazanmanız durumunda servis ve çelik motor aleyhine ayrı ayrı tazminat davası açın. Bir avukat bu konuda daha detaylı bilgi verebilir.

rayen

Super Moderator
Tabi bu arada km de yapılan yanlışlığın düzeltilmesi için noterden ihtarname çekmeyi unutmayın.

MrtOzs

New member
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Başka bir forumda bazı kia servislerinin garantiden fabrikadan para almak için bu tür sahtekarlıklar yaptıklarını okudum. Örnek olaylara erişebilirsem işim daha da kolaylaşacak. Sanırım bendeki olayda böyle bir durum. Tazminat davası açacağım. Yazılı cevap istedim kia merkezden. Gelir mi bakalım.

MrtOzs

New member
İhbarnameyi mahkemeden önce mi çekmem gerekiyor?

rayen

Super Moderator
Evet. Mahkemeye dayanak olması açısından gerekli. Servis başvurunuzu inkar edebilir. Sahtekarlık olayına gelince, eğer aracınıza olmayan parça değişimi vs. gibi bir şey yapılmış görünüyorsa ancak öyle olabilir.

MrtOzs

New member
Az önce tekrar aradılar papağan gibi aynı şeyi tekrarlıyorlar. Avukat arkadaşa bir görüneyim ben.

Sent from my iPhone using Tapatalk

MrtOzs

New member
80.500 bugün itibarı ile

MrtOzs

New member
T.C. ULASTIRMA VE DENIZCILIK BAKANLIGI muayene verilerine gore ***8137 aracin Muayene Tarihi-Km: 26/12/2014 74382KM, EK BILGI: KM sorgusu ucretsizdir. Sorulariniz icin http://goo.gl/JmGroF YASAL UYARI: Mesaj icerigi, Sigorta Bilgi ve Gozetim Merkezi'ne iletilen kayitlardan ibarettir ve sadece bilgi amaclidir. Resmi belge olarak kullanilamaz. Detayli bilgi icin http://goo.gl/dPUvHw

alicanım

Member
Arabanın başına ve sizin başınıza gelen durum çok ilginç genelde ikinci el otomobillerde bu gibi durumlar ortaya çıkıyor.Ben de ikinci el pejo 306 almıştım.Araba km'si 40 bin olarak aldım.Daha sonra İzmitte gittiğim yetkili serviste km den oynandığını söylediler.Yapacak bir şey yoktu.Daha sonra aldığım arabaları sıfır aldım.Fazla para veriyorsun ama anahtarı ilk ben çeviriyorum.O kadarda fark olsun.

MrtOzs

New member
Ama benim olay tamamen servisin hatası. Bir kaç gün önce çelik motordan yetkili ve ilgili bir bayan aradı beni dinledi sistemden online dediklerimi takip ederek hatayı buldu. Sadece Şase nosunun son dört rakamının birincisi farklı olan başka bir kianın kayıtları benimkine eklenmiş. Şase yanlış girilince ilkinde hep öyle devam etmiş. Hatayı buldu düzeltmek için ne yapılması gerektiğini bilmediğini daha önce böyle bir olay olmadığını söyledi. Hemen yetkililerle durumu görüşüp gerekli düzeltmeyi yapacaklarını ve beni bilgilendireceklerini söylediler. Daha arayan olmadı ama en azından hatayı buldular ve ben aklandım. İnşallah çözerler diye bekliyorum. Yoksa mahkemeye vermeye kararlıyım.