yakıtı düşürmek için ne yapmamız lazım ?

flea_cn

New member
2013 model ceed premium otomatik sahibiyim. şehir içinde 8.5 ortalamayı görüyorum sürekli.. hızlı kullanmadığım halde :confused: sizce bu ortalama nasıl düşer :confused: ayrıca uzun yolda cruise control yakıtı artırır mı ? bilgili arkadaşlarımdan cevap alırsam çok sevinirim..

Serkan OĞUZ

New member
2013 model ceed premium otomatik sahibiyim. şehir içinde 8.5 ortalamayı görüyorum sürekli.. hızlı kullanmadığım halde :confused: sizce bu ortalama nasıl düşer :confused: ayrıca uzun yolda cruise control yakıtı artırır mı ? bilgili arkadaşlarımdan cevap alırsam çok sevinirim..
Mehmet bey bende aynı aracı kullanıyorum şu anda 13.500km'de çok yoğun trafikte ve dur kalk modunda 8.5lt'den yukarı çıkmıyorum.Bu ortalama belki zorlarsanız az daha düşer ancak şehiriçinde yoğun trafikte beklentiye girmeyin derim zira otomatik olmasıda büyük etken.Yazılımdan sonra direk 0,5lt tasarrufu net şekilde gördüm ve 8lt civarında yakıyorum.Uzun yolda cruise control gaz pedalı ile arası iyi olmayan kişiler için yakıtı arttırmaz aksine yakıtı en uygun seviyede tutmak konforlu rahat bir sürüş için idealdir.

rayen

Super Moderator
Yakıt konusunda yazmamaya özen gösteriyorum. Çünkü yakıt tüketimi sürücünün tarzıyla ilgilidir. Yani göreceli bir kavramdır. Birisi aynı araça çok yaktırır, başka birisi daha az. Ancak, sürekli yakıtın yüksekliğinden bahsediliyor. O zaman bir konuya açıklık getirmek gerekir.
Kia sitesinde ceed otomatik (Tiptronik) için yakıt tüketimini 7.2 olarak vermiş. Bu verilerin nasıl bir ortamda alındığını hakkında az çok hepimiz bilgi sahibiyiz.
Bu değerlerin gerçek trafikte hiç bir anlamı olmadığını hepimiz bilmeliyiz. Genellikle neredeyse tüm araçlarda bu verilerden 1-1.5 lt fazla yaktığını gerçeğinin farkında olmalıyız.
8.5 ortalama bence yüksek değil, olması gereken bir rakamdır. Bu tüketim yol şartlarına göre değişebilir. Eğer Kia araç için 5 lt değer verip, sizin aracınız 8.5 yakıyorsa bunda sorun arayabilirsiniz. Örneğin, benim eski kasa sw otomatik hava sıcaklığı eksi (-) derecelere indiğinde 9.5-10 lt arasında yakıyor. Gidilen km'nin 5-6 km olduğu göz önüne alındığında motorun ideal ısısına ulaşamamasından dolayı bu tüketimin olması gayet normaldir. Yine aynı hava koşullarında 700 km'lik bir yol gittiğinizde ortalamanın sizin sürüş tarzınıza, aracın doluluk oranına göre 5-6.4 lt arasında olduğunu yaptığım gözlemler sonucu çok rahat söyleyebilirim.
Sonuç olarak yakıt tüketimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bence araçlarda sıkıntılı bir yakıt tüketimi söz konusu değildir. Zaten 7.2 değer verilen bir araçta bunun aşağısında bir sonuç beklemek çok mantıklı değildir.

flea_cn

New member
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.. 8.5 normal evet.. altına nasıl düşebilirim diye düşünmüştüm.. klima olayını hesaba katmamıştım :rolleyes: bu arada serkan bey yazılım nasıl bir yazılım ?? siz yaptırdınız mı ??

Serkan OĞUZ

New member
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.. 8.5 normal evet.. altına nasıl düşebilirim diye düşünmüştüm.. klima olayını hesaba katmamıştım :rolleyes: bu arada serkan bey yazılım nasıl bir yazılım ?? siz yaptırdınız mı ??
Mehmet bey benim kullandığım 1.kademe denebilecek soft bir yazılım.Dikkatli ve hassas kullanımda azda olsa yakıt tasarrufu sağladı ancak gaza bastığınızda yakıt biraz daha artıyor denilsede ben gözle görülür bir artış hissetmedim ancak gidişi fazlasıyla tatmin edecek şekilde değişti.Benim yazılım amacım tasarruftan ziyade biraz daha seri ve kendini daha çabuk toparlayan bir performans beklentisi için yaptırdım ve memnun kaldım.

FurkanDundarFD

New member
Aynı araca sahibim aracı istanbul içi kullanıyorum trafik malum dikkat ediyorum verdiği litre oranlarına
araç ortalama trafikte bende 6.0 civarı gösteriyor son günlerde
arabayı 5-6 dk lık mesafelerde full trafikte kullanırsanız aracın yakışı daha da artıyor.
nasıl 6.0 yakıyor derseniz ben her gün köprüyü geçen biriyim ona rağmen bu verileri alıyorum arabadan hatta gerektiğinde e5 de aracı zorluyorum
araca her hangi bir yazılım vs yaptırmadım sanırım kullanımdan kaynaklanıyor
araç 26binde benim

Berkan

New member
Mehmet bey benim kullandığım 1.kademe denebilecek soft bir yazılım.Dikkatli ve hassas kullanımda azda olsa yakıt tasarrufu sağladı ancak gaza bastığınızda yakıt biraz daha artıyor denilsede ben gözle görülür bir artış hissetmedim ancak gidişi fazlasıyla tatmin edecek şekilde değişti.Benim yazılım amacım tasarruftan ziyade biraz daha seri ve kendini daha çabuk toparlayan bir performans beklentisi için yaptırdım ve memnun kaldım.
2bin altı baygınlıgnı gidermek için fena niyetliyim . aynı olaydan yazılım yaptırcam yaza dogru . 145-160 hp aralıgında canavara dönebilir :)

bu arada kime yaptırdın :)

konuya donecek olursak ufak ince detaylar olsada anlık tüketimle ekranı acık kenyokuslarda falan takip edilirse gaza gereksiz cok basmak yerine daha az basarak düsürebilirsin düz yol icinde tabi..hatta start/stop varmı emin olamadım ama uzun süreli durmalarda 30saniye üstü gibi aracı n ye alırsanız , araçda durdugu yerde kendini ileri ittirmeye calısmayacagından bir nebze hem balata hem yakıtta tasarrufda yapmıs olursunuz

Serkan OĞUZ

New member
2bin altı baygınlıgnı gidermek için fena niyetliyim . aynı olaydan yazılım yaptırcam yaza dogru . 145-160 hp aralıgında canavara dönebilir

bu arada kime yaptırdın

konuya donecek olursak ufak ince detaylar olsada anlık tüketimle ekranı acık kenyokuslarda falan takip edilirse gaza gereksiz cok basmak yerine daha az basarak düsürebilirsin düz yol icinde tabi..hatta start/stop varmı emin olamadım ama uzun süreli durmalarda 30saniye üstü gibi aracı n ye alırsanız , araçda durdugu yerde kendini ileri ittirmeye calısmayacagından bir nebze hem balata hem yakıtta tasarrufda yapmıs olursunuz

Berkan stok hali ile çok uzun süre kullanmadım ancak ilk kademede 160hp civarlarına çıkıyor ve gerçekten canavar gibi oldu gidişi beni tatmin edecek düzeyde,dahada iyi olabilir ama tadında bırakmaktan yanayım.Zaten anlık tüketim her daim önünde açık olması psikolojik olarak beni etkiliyor ve gaza biraz daha dengeli basmamı sağlıyor.Start/stop yok,zaten uzun süreli durduğum zaman N konumuna alıyorum.Yazılımı Paşaoğlu yaptı:)

zeg

New member
hocam benim araçta daha yeni düz vites crdi 128 hp benimde ortalamam 7,8 gösteriyor büyük bir ihtimalle zamanla düzelecek gibi ama bakalım işte.olmadı servise ugradığım zaman bir sormak istiyorum

Berkan

New member
hocam benim araçta daha yeni düz vites crdi 128 hp benimde ortalamam 7,8 gösteriyor büyük bir ihtimalle zamanla düzelecek gibi ama bakalım işte.olmadı servise ugradığım zaman bir sormak istiyorum
full depoyla kaç km yapıyosun

bmx

New member
otomatik dizel kış lastikli ortalama mesafe 3 km 9,5 Lt
uzun mesafe E-5 te gidersem 7,8 falan oluyor.
beyoğlundan sahil yolu üzeri havalimanı gidiş
havalimanı eyüp dönüş E5 üzeri. 5 Lt
şehirler arası uzun yol dip gaz 6,5
normal kullanım 5,5-5,8
bundan aşağıda olmuyor.
Kia acil çift kavramaya geçmesi lazım otomatikte kaybeder yoksa.
özellikle şehir içi baya yüksek.Muadillerine göre 2-3 Lt oynuyor

zeg

New member
berkan bey full depo ile hiç bakmadım
benim aklıma takılan şey sitede 5,2 diye gösterilen deger ilk aylarda bu kadar fark gösterirmi
ilk gidişimde servise soracağım

sgmurat

New member
Consept plus otomatik var bende 100 liraya 200 km daha göremedim bende bi anormallik arabadami anlamadim eski kasaya ne zaman mazot aldigimi unutuyordum böyle giderse elden cikarticam :::(((((

Serkan OĞUZ

New member
Consept plus otomatik var bende 100 liraya 200 km daha göremedim bende bi anormallik arabadami anlamadim eski kasaya ne zaman mazot aldigimi unutuyordum böyle giderse elden cikarticam :::(((((
Birçok farklı kullanıma göre çok değişken veriler gördüm ancak sizinki gerçekten biraz fazla gibi.100TL'ye 200km görememek bence ciddi sıkıntı nerden bakarsanız 200km yapabildiğinizi varsaysak km'de 50 kuruşa denk gelir Buda 100km'de ortalama olarak 11LT civarı bir yakıt yapar.Ben şu anda aldığım son depoda çok kasmadan yarı depoyu bitirdim ortalama yakıt 7,8LT civarı.Her hâlukarda 100TL mazot ile 300km'yi geçiyorum.

inimicus

New member
Nasıl bir güzergahta gidip geliyorsunuz? Mesafe nedir, ortalama hız nedir merak ettim şimdi. Araba kaç km'de? Bütün bunlar etkili olabilir tüketimde ama Serkan Bey'in de dediği gibi 11 lt gerçekten de biraz.

huss25

New member
evet 196 liralık depoyla tam 700 km yaptım ortalama hız 24 ve güzergah yüzde 70 eğimli sabah gittiğim yoldan akşam geldiğim için sabah indiğim yoldan akşam çıkıyor sabah çıktığım yoldan akşam iniyorum sonuçta egimli yollar yakıtı her türlü artırır güzergah üzerindede 11 adet büyük kasis var yani hızlanamıyorum mesafenin sadece 50 km si otoban ve e5 te yapıldı 20 km sahilde geri kalanın tamamı bu güzergahta yani yolun yüzde 90 ı ağır trafikte ve engebeli eğimli yolda sadece yüzde 10 u şehir dışı sayılabilir oda sahilde trafik ışıkları ve e 5 teki trafiği saymaz isek aracı genelde tek kullanıyorum bununda etkisi var muhakkak ama aracı trafik sıkışık olsa dahi trafiğin durumuna göre elinden geldiğince ayarlarsan yakıtı hiçte fena değil.26 yada 27 kuruş ediyor bende.

araç manuel bunu da belirtelim de otomatikçi arkadaşlar kafayı duvara vurmasınlar bizimki niye çok yakıyo diye :)

ayrıca kimse çeyrek deponun üstüne 196 litre koymuştur gibi düşünmesin arkadaşlar depo tam boşken doldurulmuştur tüm açık yada eksik hesaplamalardan kaçınmış bulunmaktayım bu değerleri ilk kez yakaladım bunda aracın 12 bin km olması ve artık aracımı sabahları kullanmıyor olmamın etkiside olabilir.
mazotu 4,29 dan almıştım en son indirimli fiyat normal uero katkısız.

zfrgll

New member
Arakadaslarim abilerim aracim 2013 consept plus CRDI otomatik 128hp her yakit aldiktan sonra sifirliyorum butun degerleri benim aracim sehir icinde devamli trafikte ortalama yakiti 9.9 lt lerde hiz yapmadan gayet sakin kullaniyorum ?

Berkan

New member
trafikte cok kalıyorsan dur kalkdan fırlaması normal.kaç km gidiyosn peki 1depoyla ona baktınmı

anlık yakıs ekranını takip et biraz gaza gereksiz abanmamayı yada fazla basmamayı dene bide ilk olarak

zfrgll

New member
trafikte cok kalıyorsan dur kalkdan fırlaması normal.kaç km gidiyosn peki 1depoyla ona baktınmı

anlık yakıs ekranını takip et biraz gaza gereksiz abanmamayı yada fazla basmamayı dene bide ilk olarak
Sabah fulledim 685 km gosteriyordu.Gaza abanmiyorum zaten yani gereksiz yere gaz yapmiyorum.