Yağ bakımı ile alakalı

babıesrar

New member
Arkadaşlar normalde bizim dizel ceedlerde periyodik bakım 15 binde bir oluyor. Lakin burda bazı arkadaşlar dizel arabanın 7.5ta bir bakımının yapılmasının daha uygun olduğunu yazmışlardı. Benim kaplan ilk bakımına 12binde 2013 mayısında girdi. Bugün garanti kitabını incelerken ''aşırı sıcak aşırı soğuk ve aşırı tozlu vb. şartlarda bakım daha erken yapılmalıdır'' ayrıca ''dizel bineklerde 7500kmde bir yağ bakımının yapılmasını öneriyoruz'' denmiş. Bingöl yaz başından beri alt yapı ve üst yapı işleriyle toz duman. Arabayı yıkıyorum bir gecede 1 karış toz oluyor. Normalde en geç 2014 mayısında yada 27000de bakıma sokmam lazım ama ben bu nedenlerden dolayı en azından yağını değiştirmek istiyorum. Burda kafama takılan iki konu var:

1)Yağ bakımı diyince yağ değişimi yeter mi yoksa yağ filtresi mazot filtresi falan da mı değişmeli ?
2)Yağı dışardan (mobil 5 30) kendim alsam serviste yaptırmam şart mı? Eğer serviste olursa servis 27bindeki diğer bakım işlemleri (fren balata rot vs)ne ek olarak yağı yine değiştirmem gerektiğini söyler mi? Araç şu an 21,5ta şimdi yağı değişsem 27de 2 erken değişmek istemem çünkü
Uzun oldu kusura bakmayın:D

omurkadir

New member
yağı kendin al filtreleri de servisten al orijinalleri.zaten çok pahalı değil. yağ ve hava filtresi yeterli istersen polen de iyi olur.mazota gerek yok.
sanayide değiştirtebilirsin çok az işçilik alırlar.
speedy varsa ilinde orayı öneririm ben bikaç sefer öyle yaptım bakımları ucuza maloluyor ve kaliteli yağ koymuş oluyorsun.
15binde bir kia servisine götürmelisin garanti için ve 5 30yağ konulacak tabi.

berkural34

New member
Benim aracıma serviste 2 bakımda da 5w40 konuldu dpf olmadığı için, 5w30 daha mı iyidir? Ara bakım yaptırmıyorum , ama bundan sonra sizin dediğiniz gibi ara bakımları dışarda yaptırabilirim.mesela şuan yağ cubuğu f ile l arasında , yani bir miktar yağ eksiltmiş ama 41500de araba, ondan bakıma kadar bişey yapmayim dedim , sorun olur mu acaba ?

Fatih abi konuya aradan dahil oldum ama kusura bakmazsın inş :) son olarak bizim araçlar için önerebileceğiniz yağ var mıdır?

babıesrar

New member
Estağfurullah berk. Sorulara yanıt bulalım da:)

Serkan OĞUZ

New member
Arkadaşlar normalde bizim dizel ceedlerde periyodik bakım 15 binde bir oluyor. Lakin burda bazı arkadaşlar dizel arabanın 7.5ta bir bakımının yapılmasının daha uygun olduğunu yazmışlardı. Benim kaplan ilk bakımına 12binde 2013 mayısında girdi. Bugün garanti kitabını incelerken ''aşırı sıcak aşırı soğuk ve aşırı tozlu vb. şartlarda bakım daha erken yapılmalıdır'' ayrıca ''dizel bineklerde 7500kmde bir yağ bakımının yapılmasını öneriyoruz'' denmiş. Bingöl yaz başından beri alt yapı ve üst yapı işleriyle toz duman. Arabayı yıkıyorum bir gecede 1 karış toz oluyor. Normalde en geç 2014 mayısında yada 27000de bakıma sokmam lazım ama ben bu nedenlerden dolayı en azından yağını değiştirmek istiyorum. Burda kafama takılan iki konu var:

1)Yağ bakımı diyince yağ değişimi yeter mi yoksa yağ filtresi mazot filtresi falan da mı değişmeli ?
2)Yağı dışardan (mobil 5 30) kendim alsam serviste yaptırmam şart mı? Eğer serviste olursa servis 27bindeki diğer bakım işlemleri (fren balata rot vs)ne ek olarak yağı yine değiştirmem gerektiğini söyler mi? Araç şu an 21,5ta şimdi yağı değişsem 27de 2 erken değişmek istemem çünkü
Uzun oldu kusura bakmayın:D
Dostum ben açıkçası 15.000 km beklemeyi pek düşünmem. Erken yağ değiştirmek elbette iyidir.Sizin orayı bilemiyorum ancak toz ve pislik konusunda burasıda oldukça yeterli :) Bu kadar toz toprak içinde zaten en başta filtrelerin değişmesi en mantıklısı. Genelde mazot filtresini 2 bakımda bir değiştiriyorum. Bizim burdaki Kia servisi en son Castol Magnatech kullanıyoruz demişti,sevdiğim bir yağ olduğu için sorun etmedim ancak Mobilde çok iyi bir yağ. Yağı dışarıdan getirmek konusunda servisin tavrı ne olur hiçbir fikrim yok.Eskiden bakımları sanayide bildiğim kişilere yaptırıyordum ancak son kararım şu yönde oldu ya tüm bakımlarını periyodik olarak aksatmadan hep serviste veya hiç servise uğramadan hep sanayide yaptırmak. Ancak aracı satarken servis bakımlı olması,verilen faturada yapılan herşeyin detaylı yazması ve kullanılan malzemeler hangi tarihte ve hangi sarf malzemeleri kullanılmış,aracınızın km'si için alınmış kayıtlar bunları belgelemek satarken çok işime yaradı. Sabah ilan verdim 8 saat sonra aracımı sattım.Hele gelen insan biraz detaycı ise işiniz daha kolay oluyor.Siz değişim zamanını bildikten sonra ve aldığınız yağın kalitesini bildikten sonra servisin ne dediği açıkçası beni pek bağlamaz. Ancak servisin birde şu bakıdan avantajı var bunu bizzat yaşadım. Her model için geçerli değil ancak araçların bazı kronik sorunları oluyor.Gittiğim ustalar ne kadar iyi olursa olsun bu tarz durumlarda servis çok kısa zamanda teşhisi koyup sorunu hemen çözüyor. Eski aracımda tolerans demiri denen bir parça vardı sanki ön takımda boşluk var havasında bir ses yapıyordu normalde sorunu çözmek için sanayide 2 ustaya sordum sökmek lazım bakmak lazım vsvs belkid iyisine denk gelmedim ancak serviste bunu söylediğimde lifte kaldırıp birşeyler sıkıp indirmesi 4 yada 5 dakika aldı ve korktuğum o sesten bir anda kurtuldum.Bu sadece basit bir örnek.Ayrıca servis bakımlarının garanti verdiğinide unutmamak lazım. Siz yağ ve filtre değiştirdikten sonra diğer bakımlarınız için ayrıca gitmek yerine bence hepsini aynı yerde tek nefeste yaptırın derim ayrıca taksit seçeneğide olabilir.Tabii ki son karar sizin benimkisi sadece fikir:)

omurkadir

New member
Benim aracıma serviste 2 bakımda da 5w40 konuldu dpf olmadığı için, 5w30 daha mı iyidir? Ara bakım yaptırmıyorum , ama bundan sonra sizin dediğiniz gibi ara bakımları dışarda yaptırabilirim.mesela şuan yağ cubuğu f ile l arasında , yani bir miktar yağ eksiltmiş ama 41500de araba, ondan bakıma kadar bişey yapmayim dedim , sorun olur mu acaba ?

Fatih abi konuya aradan dahil oldum ama kusura bakmazsın inş :) son olarak bizim araçlar için önerebileceğiniz yağ var mıdır?
berk bende de dpf yok 5 30koydururum hep.
zaten 5 40 ömrü 7500 10bin civarı olması lazım 15bin gitmesi sağlıklı değil o yağ ile.
fiyat farkı fazla değil araç biraz daha az sessiz çalışır 5 30 ile.
geçen ara bakım servis uygun fiyat verdi orada yaptırdım 7500km de.fiyat alıp dışarıdaki maliyetle karşılaştırmakta fayda var.
ayrıca yazılım box vs tarzı uygulama agresif kullanım vs varsa mutlaka 7500de bir yağ değişimi önerilir.

berkural34

New member
berk bende de dpf yok 5 30koydururum hep.
zaten 5 40 ömrü 7500 10bin civarı olması lazım 15bin gitmesi sağlıklı değil o yağ ile.
fiyat farkı fazla değil araç biraz daha az sessiz çalışır 5 30 ile.
geçen ara bakım servis uygun fiyat verdi orada yaptırdım 7500km de.fiyat alıp dışarıdaki maliyetle karşılaştırmakta fayda var.
ayrıca yazılım box vs tarzı uygulama agresif kullanım vs varsa mutlaka 7500de bir yağ değişimi önerilir.
yok yazılım ve box kullanmıyorum , aracım hala standart malesef ki :) :) bende bu bakımda 5w30 koydurayim o zaman , sonra da 7500 de bir değiştiririm. Artık 2 senelik garantinin bitmesine 5 ay kaldı , turbo ve enjektörlere dikkat etmek lazım.

ceronimo1978

New member
Araçlarında yazılım olan arkadaşlar düzenli olarak yağ seviyenizi ve yağın akışkanlığını kontrol ettirin. 15000 km'lik periyotları aşmadan, ama öncelikli olarak yağ seviyesi ve akışkanlığın yitirilmesi durumunda derhal değiştirin. Selamlar saygılar

burak_sefa

New member
benımde araç 30bin oldu 15bin bakımını falan bayraktarda yaptırdım 2011 araç bu arada 15binde 5w40 koydular fiyat olarak baktım 140 tl gibi bir rakam faturada castrol yağ kullanıyorlar,güvenilir bir siteden 5litre 5w30 castrol edge fst yağı(Nisan 2013 üretim yağ) 99 liraya aldım bakıma giderken kendim götürcem bu arada bizim araçlar 5.30 litre alıyor 5 litre yağ yeterli olurmu daha sonra tamamlarım sorun olursa 1litre daha alırım yağı kendim getirmem konusunda bayraktar sorun yaratmaz umarım sorun çıkarırlarsada başka servise yönlenirim