Tüketimle ilgili...

turkeril

New member
Arkadaşlar tüketim konusunda fikrinize ihtiyacım var.

Yaklaşık 1 haftadır 1000 km'dir yeni kasa manuel Ceed concept kullanıyorum. Araba güzel kullanımı falan çok konforlu. Fakat motorda bazı şüphelerim var. Bu motor ceratoda aynı şartlarda (30 kmh hız ortalaması ile) ş.içi 6.5 yakarken Ceed'de 7.5'in altına zar zor iniyor şu an 7.3 gibi. Daha yeni versiyon, düşürülen emisyon, tüketim, 6. vites vs... Bunda max 6 litre yakarım diyordum, ş.dışında da mesela 90 kmh hıza sabitleyince 4 litreyi görürüm diyordum (ceratoda 4.2 gördüm).

Gel gelelim 90 ile 5 lt'nin altına kerhen iniyor, 4.7 falan anca.. Ş.içinde de gözü 8'lerde. Halbuki aynı motor otomatik şanzımanla ancak bu kadar yakmalı, arkadaşın i30 elite otomatiği 8 litre civarında. Bende az salsam 8 litre olacak çok rahatlıkla. Hani bilmediğim motor olsa anlayacağım. 2000 devir üzerini neredeyse göstermiyorum. Gösterince daha da artıyor.

Şimdi

a) Bu kasada yakıt böyle deyip kullanayım mı,

b) Bi yerde bi şey mi var, neresine baktırayım?

c) Sadece önlere takılan kış lastiğinden midir? (izmirden balıkesire kadar tamamen yazlık lastiklerle geldim, 6 litre gösteriyordu. Orada önlere kışlık taktık kardan dolayı)

Bugün ustaya hava filtresi ve maf sensörüne baktırdım. Temiz dedi.

Uzun yolda izmir-sakarya pamukova arası 110-120 geçmeden tam 6 litre, pamukova-karabük arası sıfırlayıp kasarak 5.3 litre yaktı.

Tüketim topicini de okuyorum ama 150+ sayfa içinden bilgi süzmek de çok kolay değil, fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.

slhyldz

New member
Bir hafta kısa bir süre. Alışma süreci bittikten, yaklaşık 1 lt fazla yakmasını sağlayan kış şartları geçtikten, kış lastiklerini söktükten ve aracını tam olarak tanıdıktan sonra, 5 - 6 lt ortalama ile rahatlıkla gezersin.
Ben ilk satın aldığım ay 7 lt yaktırıyordum. Şuanda 6 lt/100 yazın 5,5 lt/100 ile geziyorum. Uzun yoldada, yolun durumuna göre basa basa 5,5 lt/100 ile geziyorum.
Ayrıca benimde ceratom vardı. Bu araç ondan çok ağır. Onun bir miktar az yakması normal bence. Haa otomatikler hakkaten çok yakıyor ona diyecek lafım yok. Aracını boşuna sağa sola elletme...

rayen

Super Moderator
[MENTION=2200]turkeril[/MENTION] şehiriçi maximum 6.5 Lt olmalı, şehir dışı ortalama 80-90 hızlarda 5-5.5 gibi yakmalı. En son manual proceed ile 700km'lik yolu kış lastikleri+4yetişkin + full bagaj ile 5It ortalama ile tamamladım. Yakıtında bir sorun var.
Motordan çok iyi anlamam ama başıma gelen bir olaydan dolayı oksijen sensörü kablosuna baktırmanı öneririm.
Olay şu. Sattığım sw'nin oksijen sensörü kablosunu fare kemirmişti, değiştirmezsek ne olur diye sordum. Yakıtın artar dediler. Üstelik kablo lime lime olmasına rağmen arıza uyarısı vermemişti. Sensörde ya da kabloda bir sorun varsa motora zengin karışım gidiyor olabilir. Buraya bir baktır derim.

atanur81

New member
Abicim siz bu Araçları kaç km hız ile 6 litre 5 litre diyorsunuz. Şehiriçi Karışık ta 8 den aşağı düşmez otomatik için geçerli.

rayen

Super Moderator
Manueli konuşuyoruz. ;)

turkeril

New member
80-90'lı hızlarda bence 4 litreyi görmeli, öyle değil mi?

ş.içi 6.5 litre olmalı gibi geliyor bana da. Yakıtı artıran bi şey var olmalı, kendim de bi inceleyim bi ara.

Hava filtresinin oradaki oksijen sensörüne baktı usta, tertemiz dedi ama kablo falan aklımıza gelmedi.

Kış şartları bitip lastikler değişince de düşer biliyorum ama yine de yüksek geldi ne biliim...

Berkan

New member
aynısını ben kullanıyorum 2013 model concept manuel

denemelerim sonucu en uzun mesafeyi shell nitro+ dizel ile yaptım 720-750 kmlerde 43-44 litre ile. buda kabaca 6.2-6.4 leri gecmemesidir. ki nerdeyse hiç dikkat etmeden kullanır durumdayım suan kıs lastikleri üstündeki haliyle.

şunuda belirtiyim 1000 km degil kabaca 6-8bin km arası böyle olucak ortalaman. benimde aynı sekilde seninki gibiydi o kmlere kadar 7-7.5 altına düşmedi dedigim kmlerden sonra araç oturdu motor biraz kurumlandı kendine geldi ve olması degerlere indi

turkeril

New member

denemelerim sonucu en uzun mesafeyi shell nitro+ dizel ile yaptım 720-750 kmlerde 43-44 litre ile. buda kabaca 6.2-6.4 leri gecmemesidir. ki nerdeyse hiç dikkat etmeden kullanır durumdayım suan kıs lastikleri üstündeki haliyle.

şunuda belirtiyim 1000 km degil kabaca 6-8bin km arası böyle olucak ortalaman. benimde aynı sekilde seninki gibiydi o kmlere kadar 7-7.5 altına düşmedi dedigim kmlerden sonra araç oturdu motor biraz kurumlandı kendine geldi ve olması degerlere indi
Bizim makina 29 binde :) Çoktan kurumlanmıştır herhalde.

leonine25

Active member

Benim aracımda 29.600km de kar lastiğide yok ortolama 7 civarı geziyor... Daha önceki bağlantılı konuda belirttiğim aşağıdaki listeyi görünce vasat bir tüketim deyip kabulleniyorum...

Tuzla-Kavacık arası Sabah gidiş - Akşam dönüş (her araç en az 10 kere test edilmiştir)
Ha sakin kullanım ama arkadakilerin küfür etmesine sebeb olacak kadar değil.

• 2009 cerato ile 6,5lt
  • 2011 fluence 6,8lt
  • vw jettada 6lt
  • 2008 megane 2 privelege 4,8 (şehir dışı 3,6-3,8lt) gözünü yediğimin euro4 1,5dci 100hp motoru
  • chavrolet captiva (otomatik) 9,4lt
  • Peguet partner 6,8lt
  • Opel combo 6,7lt
  • vw bora (benzin) 9,2lt
  • honda jazz (otomatik,benzin) 7,8lt

dellobaltino

New member
ben sehiriçinde dikkatsiz kullanıyorum 6,5 ortalama manuel

leonine25

Active member
ben sehiriçinde dikkatsiz kullanıyorum 6,5 ortalama manuel
Şehir içi derken. Saat kaçta güzergahın neresi?
Mesela söylediğim saatlerde Kavacık-Tuzla yaparsan tüketimin daha artar. veya tuzla-Kavacık güzergahını sabah 7:30 dan sonra başlamak kaydı ile yaparsan daha fazla yakarsın gibi... Benim 5.3lt leri gördüğümde oldu 6,2lt leride istanbul içindeyim ama trafik sehir dışı hızlarında gitmeme elverişli ise tüketim azalıyor.

turkeril

New member
Ort hız 29 kmh ile yol bilgisayarı 7.3, reelde 7.4 yalarak ilk ş.içi ölçümümü tamamladım. Bunu resmen yakmasın diye kasarak yaptım.

Batum

New member
havalar soğuk yakıta baya etkisi oluyor buaralar.

turkeril

New member
Lastik basınçlarım düşükmüş, 28-29 olan bile vardı. Hepsini 34'e çektim bi de böyle deneyelim.

alicanım

Member
Uzun süre 6-8 lt arasında şehir dışı ve şehir içi yakıt değerleri idi.En son Yalova-Kocaeli-Yarımca arası 90-110 km hızla 4.2 lt yakmaya başladı.Şehir içi de 5.2 lt yakmaya başladı.Benim için çok güzel değerler.Buna arabamın kilometresi 10 bini geçtikten sonra çıkan değerlerdir.Sizin ki de bir 9-10 bini bulsun değerler 7-8 lerden aşağıya inecektir.Bir de yakıt aldığınız yer çok önemli euor dizel alın farkını görürsünüz.

turkeril

New member
Uzun süre 6-8 lt arasında şehir dışı ve şehir içi yakıt değerleri idi.En son Yalova-Kocaeli-Yarımca arası 90-110 km hızla 4.2 lt yakmaya başladı.Şehir içi de 5.2 lt yakmaya başladı.Benim için çok güzel değerler.Buna arabamın kilometresi 10 bini geçtikten sonra çıkan değerlerdir.Sizin ki de bir 9-10 bini bulsun değerler 7-8 lerden aşağıya inecektir.Bir de yakıt aldığınız yer çok önemli euor dizel alın farkını görürsünüz.
Araba yeni değil ki, 30 binde neredeyse. 2 gündür ciddi kasıyorum ama 7.3 anca... CRDI'ye nasıl az yaktırılır az çok bilirim ama bunun gözü kesinlikle yukarıda. azıcık salsam direk 10 litre göreceğim. Sanki otomatik aldım :cool: ya da el freni çekik falan mı gidiyorum acaba :confused:

alicanım

Member
Yakıt değerlerinin bu kadar yüksek çıkması normal değil bir yerde olumsuz her hangi bir durum söz konusu olabilir.Diğeri ise yazdığım gibi yakıt aldığınız yerde çok önemli bazı yerlerin yakıtları çok kalitesiz bu da bir etken olabilir.

_SpOrTmEn_

New member
euor dizel den kastınız nedır sonucta bızım araclarda dızel ve bızde euro dızel alıyoruz farkı alma gıbı bır durumumuz yok sadece aldıgınız yerı belırtırsenız daha anlasılır olur dıye dusunuyorum ben shell den alıyorum sureklı

turkeril

New member
Yıllardır aynı yerden alıyorum, istasyonun sahibi kardemir'in de sahibi, sağlam yer (total excellium). İzmirden gelirken shell'in nitro+'ını kullandım yine durum aynı.

Açıkcası ceratonun üzerine 2 kasa geçmiş, emisyonlar düşürülmüş, yakıt en az 1 litre aşağı inmiştir diye umuyordum ki fazla çıkması şaşırttı beni.

inimicus

New member
Hocam bence motorda ya da elektronikte bir sorun var. Manuel araç o kadar yakmamalı. 2010 kasayla kasmadan otomatik vitesle şehir içi 7.8 görüyordum satmadan önce.