TPMS Arızası Hakkında

BerkayKRC

Moderator
Aracım 2012 yeni Ceed CRDİ Concept,

Tire Pressure Monitoring System (TPMS) 3 gündür arızası almaktayım. Aracın kitapçığına baktım arıza şu şekilde oluyor.

Normalde lastiğimizin havası indiğinde sarı olan uyarı ışığı göstergelerin orada yanıyor, hangi lastik olduğunu da saatin yanındaki araç figüründen gösteriyor.

Bu durumda ise araç ilk çalıştığında 1 dakika boyunca gösterge panelindeki sarı ışık yanıp sönüyor, sonra sabit yanmaya devam ediyor. Kullanım kılavuzuna göre sistemsel bir arıza :D

Daha OBDII dan bağlanıp hata koduna bakma fırsatım olmadı ama kafamda iki senaryo mevcut;

1- Sensörlerin biri veya birden fazlasının pili bitmiş olabilir :)
2- Sensör arızalanmış olabilir :(

Olay nasıl oldu derseniz, gayet stabil bir şekilde çalışan bu sistem Ataşehirin güzelim arnavut kaldırımlı yollarında giderken sol arka tekerin bir çukura düşmesi akabinde uyarı ışığı yanıp sönmeye başladı. Sonrası malum çalışmıyor :D

Olay ile ilgili fotoğraf ve bilgilendirmelere devam edeceğim. Şimdilik aynı konuda sıkıntı yaşayanlar olduysa cevaplarını bekliyorum :)

c@n

Super Moderator
Sende arabayı dikkatli kullan.. :D hem çukura gir hem de sensör bzouldu de... :D

Serviste bir sensör değiştirirsin sorun morun kalmaz... :D geçmiş olsun...

BerkayKRC

Moderator
Sende arabayı dikkatli kullan.. :D hem çukura gir hem de sensör bzouldu de... :D

Serviste bir sensör değiştirirsin sorun morun kalmaz... :D geçmiş olsun...
Kaçacak yer yoktu yanımdaki motosiklet sürücüsünü sıkıştırıp hayatı ile oynamaktansa çukura giri verdik :)

rayen

Super Moderator
Tekerleğin havasını biraz indir. Sonra eksilen havayı tamamla, biraz yürü, sönmezse arıza var demektir.

babıesrar

New member
Dostum aynı uyarı benim araçta da var 1 seneden fazladır. Yetkili servis bilgisayara bağlayıp lastik sensörlerinden birinin bozulmuş olduğunu söyledi. Sol ön lastik. Büyük oranda lastik değişim esnasında dikkatsiz lastikçi hatası sonucu sensör patlıyor. Çukura girmekle olacak iş değil bence. Öncesinde lastikleri değişim yada tamir falan yaptırdın mı? Benim öyle olmuştu çünkü sol ön lastik inmişti bi çivi yüzünden. Tamir esnasında lastikçinin sensörü bozduğunu fark etmiştim. Tabi epey zaman sonra servistekiler deyince ;) [MENTION=407]BerkayKRC[/MENTION]

BerkayKRC

Moderator
Dostum aynı uyarı benim araçta da var 1 seneden fazladır. Yetkili servis bilgisayara bağlayıp lastik sensörlerinden birinin bozulmuş olduğunu söyledi. Sol ön lastik. Büyük oranda lastik değişim esnasında dikkatsiz lastikçi hatası sonucu sensör patlıyor. Çukura girmekle olacak iş değil bence. Öncesinde lastikleri değişim yada tamir falan yaptırdın mı? Benim öyle olmuştu çünkü sol ön lastik inmişti bi çivi yüzünden. Tamir esnasında lastikçinin sensörü bozduğunu fark etmiştim. Tabi epey zaman sonra servistekiler deyince ;) @BerkayKRC
Olay kış latiklerini taktırdıktan 2 gün sonra oldu :) bakalım daha servise gidemedim, sana ne kadara patladı bu sensör :)

babıesrar

New member
Olay kış latiklerini taktırdıktan 2 gün sonra oldu :) bakalım daha servise gidemedim, sana ne kadara patladı bu sensör :)
Tamam abi işte lastikçi hatası. Valla ben o zaman tek sensöre 140 tl fiyat aldım malatya kia yetkiliden. Bu meret çıkma falan da bulunamıyor. Ben aracı 5 6 ay içinde satmayı düşündüğümden dolayı ileriye erteledim. sensörleri yaptırıp hiçbir lastikçiye dokundurmadan alıcıya teslim etmeyi düşünüyorum. Eğer serviste sensör taktırırsan lastikçini defalarca uyar bundan sonraki değişmelerde. Yoksa yine patlatır lavuk herifler.

BerkayKRC

Moderator
Tamam abi işte lastikçi hatası. Valla ben o zaman tek sensöre 140 tl fiyat aldım malatya kia yetkiliden. Bu meret çıkma falan da bulunamıyor. Ben aracı 5 6 ay içinde satmayı düşündüğümden dolayı ileriye erteledim. sensörleri yaptırıp hiçbir lastikçiye dokundurmadan alıcıya teslim etmeyi düşünüyorum. Eğer serviste sensör taktırırsan lastikçini defalarca uyar bundan sonraki değişmelerde. Yoksa yine patlatır lavuk herifler.
Lastikleri de servis söktü aslında ama kia değil hyundai servis :D şirket araçları ile birlikte benim arabanınkini de söküp taktılar sağ olsunlar eğer bozulmuşsa zaten direk gider alırım bir adet i30 sensöründen ki zaten 1e1 aynı bizim araçla :D Vakit bulabilsem uğraşacağım da malesef daha vakit bulamadım arabam 60.400Km de 550Km daha var 60k bakımı için bile diyerek zaman ayırmadım servise gitmeye bakalım bugün bi hyundaide baktırırım zaten sensör arıza aldıysa direk değiştirirler yoksa filo falan dinlemeyip çekerim arabaları oradan :cool:

babıesrar

New member
İyi o zaman abi sen yırttın kefeni ;)
[MENTION=407]BerkayKRC[/MENTION]