Soğuklardan Sonra Fren Sesi ve El Freni Problemi

pepe

Active member
Arkadaşlar merhabalar,

Malumunuz dondurucu İstanbul soğuklarından sonra bugün havalar mevsim normallerine dönünce arabayı aldım ve biraz turladım.

En son pazartesi akşam aracı parkettikten sonra cumartesi sabahına kadar aracı hiç yerinde kaldırmadım. Sadece perşembe günü üstündeki karları temizledim ve aracı 15 dakika çalıştırdım rolantide bekledim.

Bugün ilk farkettiğim aracın frenlerinden gelen ses. Özellikle frenleme yapıp ayağımı frenden çektiğim zaman, kampanalar diskten ayrılırken gelen ''gaaarçç'' sesi...Araç ısınmasına ve yarım saat kullanıma rağmen bile bu sesi almam garip.

İkinci durum ise el freni ile ilgili. Öğlen aracı avm otoparkına bıraktım 1 saat sonra indim aracın yanına baktım arkadaki araç park ederken benim arka tampona dayanmış.

Ekli dosyayı görüntüle 2143

Ben adamı buldum çemkirdim ''böyle park mı edilir bakmadın mı hiç önüne''...

adam da şaşırdı '' yahu anlamadım nasıl olmuş, vurmadığıma da eminim el freni de çekili ama...''

neyse ki bişey yoktu arabada...Yolda düşündüm yoksa el frenini çekmişmiydim diye ama ihtimal vermedim...

Ardından eve geldim. Biraz yokuş aşağı bir yere park ettim arabayı. El frenini çektim, ayağımı debriyajdan çekmemle araba aşağı doğru kaydı. Hemen frenledim ve el frenini bir kademe daha yukarı çektim (son nokta artık) öyle durdu araba...

Bi arkadaş bahsetmişti çok soğukta el freni kullanılır mı kullanılmaz mı diye...Frenlerdeki bu sıkıntılar soğuk kaynaklı geçici sıkıntılardır diye düşünüyorum...

Yorumlarınızı alayım ona göre bana yine servis yolları :(

dellobaltino

New member
el freninin soğukla alakası yok biraz eğim olunca sona kadar asılmadın mı maalesef araba akıyor.

unalks

New member
tam çekilmeyen el freninde yokuş aşşağı arabanın kayması gayet doğal sonuçta 1375 kg lık bir araçtan bahsediyoruz. benide aracım dışarda 3 gün yattı ilk gün çok hafif ses bende hisettim sonra geçti ses duymadım hiç sanırım balatalardaki kiri pası attıktan sonra düzeldi diye düşünüyorum.

Batum

New member
Balatalar bitmiş olmasın! el freni sonda tutuyorsa genelde balatalar bitmiş veya eskidiği için ayarı yapılması gerekebiliyor.