Silkeleme ve Anlık Tüketimde Artış

Emil

New member
Merhaba arkadaşlar,

2013 model düz vites CRDI Ceed aracımla düz yolda sabit devir ve hızda giderken (örneğin 2000 devir / 90 km) herhangi bir değişiklik v.s. yapmadan araçta anlık bir silkelenme oluyor (sanki bir tıkanıklık varmış da açılmış gibi) ve hemen ardından devirde bir değişiklik olmamasına rağmen anlık yakıt tüketim göstergesi artmaya başlıyor. Kontağı kapatıp açılınca yakıt tüketim değeri azalmış haline dönüyor.
Bu sorunla karşılaşan veya fikri olan arkadaş var mı?

Teşekkürler.

Emil

New member
Tekrar merhaba,

Yukarıda bahsettiğim sorun için Antalya'daki yetkili servis olan Kırmızıtaş'a gittim. Aracı incelediler ve kasnak ile konjektor değişimi yapılacağını söylediler (garanti kapsamında). Ceed'ler için teknik bülten varmış zaten bu konu hakkında. Ellerinde konjentor yokmuş, siparişini verdiler, Çarşamba günü bırakacağım aracı. Sonucu bilahare paylaşırım.
Bu sıkıntıyı yaşayan varsa aklında bulunsun.

dante

New member
DPF devreye giriyor olmasın? Önce kısa bir sallantı ve sonrasında yakıt tüketimi artışı...

Emil

New member
Yorum için teşekkürler. Yanılmıyorsam dizel partikül filtresinden bahsetmekteyiz. Bunun devreye girmesi ve kontak kapatıp açıncaya kadar devreden çıkmaması (yakıt tüketimi kontak kapatıp açmadan eski haline dönmüyor) normal midir?
Yakıtı nerden alıyorsunuz derseniz, sürekli olarak aynı istasyon ve aynı pompadan Sheel nitro dizel kullanıyorum.

unalks

New member
dpf olayında temizleme devreye girdiğinde göstergelerde bir uyarı ikaz işareti yanıyor diye biliyorum.

dante

New member
Bazı zamanlarda 15-20 dk ya kadar DPF devreden çıkmıyor. Uzun yolda sabit hızda giderken araç kendini bu moda sokuveriyor bazen kısa süreliğine. Ama sonrasında tekrar devreden çıkınca silkeleme geçiyor ve tükektim direkt normale dönüyor. Yeni kasa ceed'lerde bunu gösteren bir işaret yok.