Sapanca

sinan1

New member
Pazar günü Sapanca şehir merkezi ve göl kenarını dolaştım. Sessiz sakin bir yere benziyor.
Acaba 10 sene istanbulda yaşayıp sonra bu şehre yerleşsem sıkılır mıyım?

İşi de yanımda götüreceğim. Sapancaya kalıcı olarak yerleşmek istiyorum. Daha önce burayla hiç bir alakam yok. Ne bir tanıdık ne de bir akaraba. şehir meydanından yürüyerek banka resmi kurum vs hepsine gidilebiliyor. çok katlı bina yok. asansör de yok galiba. ne bileyim bunlar bana cazip geldi pek otopark sorunu da yok.

Sapanca'da yaşayıp sıkılan arkadaşımız mevcut mu?

c@n

Super Moderator
Valla sapanca da yasamadim, ama sik gidip gelirim.. Fevziye koyunde ev var... evet hafta sonu gidip dinlenmek cin cok guzel bir yer, Istanbul a yakin olmasi buyuk avantaj ama ben orda yasayabilir miydim bilmiyorum... bu yasta hayir ama belki 20 sene sonra evet....:):):)

TeamPASAOGLU*

omurkadir

New member
Pazar günü Sapanca şehir merkezi ve göl kenarını dolaştım. Sessiz sakin bir yere benziyor.
Acaba 10 sene istanbulda yaşayıp sonra bu şehre yerleşsem sıkılır mıyım?

İşi de yanımda götüreceğim. Sapancaya kalıcı olarak yerleşmek istiyorum. Daha önce burayla hiç bir alakam yok. Ne bir tanıdık ne de bir akaraba. şehir meydanından yürüyerek banka resmi kurum vs hepsine gidilebiliyor. çok katlı bina yok. asansör de yok galiba. ne bileyim bunlar bana cazip geldi pek otopark sorunu da yok.

Sapanca'da yaşayıp sıkılan arkadaşımız mevcut mu?

Selamlar,
Sorunuzu önceden gördüm ama kısa cevap vermek istemedim ancak müsait zaman buldum.
Ben Sapancada yaşıyorum İlde çalışıyorum.
Aslen buralı değiliz akrabamız yok.
Daha önce 2,5yıl kadar İst.da yaşadım.
Fırsatını buldum kaçtım geldim bilmiyorum iyi mi ettim.
Öncesinde üniversite yine şehir dışındaydı.
Ailem yaklaşık 12 senedir Sapancada.
Konum olarak beğeniyorum,İzmit ile Adapazarının Tam ortasında diyebiliriz ikisine de aracınızla 20dkda gidebilmek mümkün ayrıca otobana bağlanıp İstanbul Ankaraya gitmek çok kolay.
Anadolu yakasına 1saate gidilebiliyor.
Otobanın yanında tren de var.Şu an hızlı tren çalışmaları nedeniyle kullanılamıyor ancak hızlı tren olduğunda istanbula ankaraya gitmek çok daha kolay hızlı ekonomik olacaktır.
Ayrıca trenin Sapancada durması yani Sakaryanın istasyonunun Sapancada olacağı ve çevrenin en büyük istasyonlarından biri olacağı söyleniyor bu da gelişmesinde önemli bir katkı.

Doğa açısından harika bir yer ister gölde su kayağı yap,ister gir,ister kartepede kayak yap,ister yaylaya çık,ister ormanda trekking yap doğası süper yemyeşil bir yer.Hepsi elinin altında.Ancak dağlarda tepelerde orman içerisindeki villa tipi yapılaşmalar oldukça çoğaldı özellikle Araplar siteler kuruyor,iki tane büyük otel var biri Güral biri Richmond şimdi bir tane daha büyük bir otel kurulacak.

Sapancanın yerlisi biraz kaba sabadır pek saygı yoktur bu açıdan da ünlüdür ancak eskisi gibi değil açıkçası ben pek rahatsız olmuyorum artık.Her insanla muhatap olmamak gerek tabiki.İlçede Alışveriş merkezi yok gibi ancak büyük marketler mesela migros carrefour tekzen vs. var.Gelecek yıllarda Avm yapılması projeler arasında.Ancak çok da gerek kalmıyor bu ihtiyaç izmit ve adapazarından karşılanabiliyor.

Kışın çok kalabalık olduğu söylenemez sakin denilebilir ancak güzel havalarda özellikle haftasonları istanbullu akınına uğruyor her taraf 34 plaka genelde de lüks araç kaynıyor.Günübirlik gelen giden yerli turist sayısı fazla.

Belediyecilik konusunda yapılacak çok iş var konum ve doğa olarak harika bir yer buranın daha iyi değerlendirilmesi gerekirdi diye düşünüyorum bir atılım bekliyorum açıkçası ihtiyaç var,şu an eksikler çok.

Çok katlı bina yok evet.Yapılaşma pek sağlıklı değil şehir içi pek düzenli olduğu söylenemez ancak KIRKPINAR diye bir beldesi var burasını bilmiyorum gördünüz mü harikadır.Burayla birlikte Sapancadan Kırkpınara giden İpek yolu caddesi de gelişime açık,şöyle ki buralarda Amerikan filmlerinde gördüğümüz bahçesi geniş yeşillikler içerisinde villalar siteler görebilirsiniz apartman çok nadirdir ancak fiyatlar gitgide artmakta çevre şehirlerde yaşayanların dikkatini çeken bir yer.

Tepelerde güzel,manzaralı binalar da var ancak buraya inmesi çıkması biraz problem.Ayrıca Can abilerinki gibi köylerde bol bahçeli arsalar da var buralara güzel bir ev yapılıp çiftlik hayatı da sürülebilir.

Otopark sorunuyla karşılaşmıyorum,sadece sahilde yoğun zamanlarda ücret alıyorlar ancak cüzi bir şey,ücretsiz çekilebilen yerler de var.Sahil şeridi kısa ancak son yapılan yürüyüş ve bisiklet yolu güzeldir.Spor açısından ideal bir yer diyebilirim Sapancaya.Havası temiz suyu bol.

Dediğiniz gibi resmi dairelere bankalara vs. yürüyerek her tarafa gidebilirsiniz sahile inebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar,merak ettiğiniz şeyleri yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

Sıkılıyor musun derseniz evet bazen.Ancak istediğim zaman atlayıp otobüse,arabaya İstanbula gelebiliyorum.Hele ki hızlı tren olduğunda İstanbulun bir ilçesi gibi olur diye düşünüyorum.

Adapazarını seviyor musun derseniz hayır pek sevilecek bir tarafı yok ama Sapanca çok ayrı bir yer umarım ileride daha güzel olur bunu gönülden istiyorum.

sinan1

New member
Teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız. Bu önemli bir motivasyon oldu. Muhit ve ev belirlemek üzere, sıkça giderek, ailecek kesin karar vermeye çalışacağız. Teşekkürler.