Şanzıman yagi

toltm

New member
Arkadaslar merhaba
Bugun 2012 yeni kasa ceed Otomatik için servise girdim..servis danismani yapilanlari anlatti dedim sanziman yağı degismiyormu? dedi hayir bunlarin şanzıman yağı değişmez ömürlüktür bunlar dedi
Şaşırdım bu konuda bilgisi olan varmiydi?

ERGE

New member
doğru söylemiş tolga tam bakımsız şanzıman yağı. bu bizim için avantaj:eek:

Gökhan Turunç

New member
Selamlar,
Konuyla yakından ilgili olarak bende 2011 Concept dizel otomatik var. Yumuşak / sakin sürüş karakterinde bile 1. ve 2. vites geçişlerinde aracın vites değiştirdiğini anlayabiliyorsunuz. Ya tork farkından ya da şanzımandan kaynaklanıyor gibi sanki. Sizce bir sorun var mıdır? Ayrıca şanzıman yağı ya da bakımı ile alakalı olabilir mi?

slhyldz

New member
Merhaba;
Kia otomatik hiç kullanmadım ama renault - honda - hyundai ve son olarak peugeot marka otomatik araçlarım oldu. Hepsindede şanzuman yağlarını değiştirdim. Bazı servisler şanzıman yağı için ömürlüktür diyor ama bu işin erbabı ustalarda böyle birşey yok diyorlar. Ben şanzıman yağlarımı her 3-4 bakımda bir değiştirirdim. Mesela Honda servisi 50-60 binde bir değiştiriyor. En son peugeot aracımdada değişmez diyorlardı. Avrupa daki forum sitelerinden araştırdım ve değişmesi gerektiğini okudum. Hatta şanzumanın içinde yağın ömrünü sayan bir sayaç bile varmış :) neyse uzatmayalım. Otomatik konusunda bizim servislerimiz kısaca şöyle diyor. Bozulana kadar gelme. Bence çok saçma.

c@n

Super Moderator
Selamlar,
Konuyla yakından ilgili olarak bende 2011 Concept dizel otomatik var. Yumuşak / sakin sürüş karakterinde bile 1. ve 2. vites geçişlerinde aracın vites değiştirdiğini anlayabiliyorsunuz. Ya tork farkından ya da şanzımandan kaynaklanıyor gibi sanki. Sizce bir sorun var mıdır? Ayrıca şanzıman yağı ya da bakımı ile alakalı olabilir mi?
Sanziman yagina bir baktirin.. eski sirket arabasinda da vardi ayni durum, sanziman yagini degistirmistik sorun cozuldu. Yag eksiltmisti. Servise bir danisin derim...

TeamPASAOGLU

ibrakbulut

New member
Şanzuman yağını değiştirmeye gerek yok diyenlere sormak istiyorum. Motor yağını neden değiştiriyoruz? Kullandıkça eskiyor ve özelliğini yitiriyor doğru mudur?
O zaman şanzıman içindeki yağda kullandıkça özelliğini yitiriyor demektir. Yağ olan her yerde bir de filtre vardır. Onu da göz ardı etmemek gerekiyor.
Şanzıman yağı ömürlük ise neden ömürlük motor yağı koymuyorlar? Otomatik şanzıman konusunda yüklü bir meblağ para ödediğimden çok dikkat ediyorum.

Saygılarımla

Gökhan Turunç

New member
Merhaba;
Kia otomatik hiç kullanmadım ama renault - honda - hyundai ve son olarak peugeot marka otomatik araçlarım oldu. Hepsindede şanzuman yağlarını değiştirdim. Bazı servisler şanzıman yağı için ömürlüktür diyor ama bu işin erbabı ustalarda böyle birşey yok diyorlar. Ben şanzıman yağlarımı her 3-4 bakımda bir değiştirirdim. Mesela Honda servisi 50-60 binde bir değiştiriyor. En son peugeot aracımdada değişmez diyorlardı. Avrupa daki forum sitelerinden araştırdım ve değişmesi gerektiğini okudum. Hatta şanzumanın içinde yağın ömrünü sayan bir sayaç bile varmış :) neyse uzatmayalım. Otomatik konusunda bizim servislerimiz kısaca şöyle diyor. Bozulana kadar gelme. Bence çok saçma.
Bende hayatımda ilk defa otomatik kullanıyorum. O yüzden bu durum normal mi değil mi bilmiyorum. Ancak tam otomatik şanzımanların en büyük avantajları vites geçişlerini hissettirmemesi ve sağlamlığı diye biliyorum.

Gökhan Turunç

New member
Cevap: Re: Şanzıman yagi

Sanziman yagina bir baktirin.. eski sirket arabasinda da vardi ayni durum, sanziman yagini degistirmistik sorun cozuldu. Yag eksiltmisti. Servise bir danisin derim...

TeamPASAOGLU

Teşekkürler, yarın ( Salı ) aracımı 75 bin km bakımına sokuyorum. Bakım sırasında şikayetlerim içerisine ekleyeceğim. Ayrıca "şirket arabanız" neydi? Kia Cee'd mi?

Gökhan Turunç

New member
Şanzuman yağını değiştirmeye gerek yok diyenlere sormak istiyorum. Motor yağını neden değiştiriyoruz? Kullandıkça eskiyor ve özelliğini yitiriyor doğru mudur?
O zaman şanzıman içindeki yağda kullandıkça özelliğini yitiriyor demektir. Yağ olan her yerde bir de filtre vardır. Onu da göz ardı etmemek gerekiyor.
Şanzıman yağı ömürlük ise neden ömürlük motor yağı koymuyorlar? Otomatik şanzıman konusunda yüklü bir meblağ para ödediğimden çok dikkat ediyorum.

Saygılarımla

Servislerin çakallığından olabilir. Zira bakımını yapmak, yeni şanzıman takmaktan / tamir etmekten daha ucuza geldiği için insanları yanlış yönlendiriyor olabilirler.

ilhanrustu

New member
Merhaba otomatik sanzimanlarinda yagi degisiyor.2012 eski kasa ceed motion aracimin kullanma kilavuzunda 45000 ve 90000 bakimlarinda kontrol ve degisim gostermis sirasiyla.Yalniz soyle bir durum varki sikinti zaten bence esas bu.Otomatik samzimana konulan yag cok pahali filtreli degistirmek zahmetli ve ayrica yagi tam olarak ddgistirebilmek icin makina gerekiyor.Cunku sanzimandaki yag motor yagi gibi ac tapayi bosalsin olmuyor yag sogutma radyatorundeki valflerdeki tork konvertorundeki yagi disari alabilmek icin gerekli makina malesef servislerde yok.Bu durimda eski yag ile yeni yag karistigi icin pek saglikli olmuyor degisim.Netteki arastirmalarimdan ve uygulslardan edindigim bilgiler bu yonde.Paylasmak istedim.Herkese iyigunler

Gökhan Turunç

New member
Cevap: Re: Şanzıman yagi

Merhaba otomatik sanzimanlarinda yagi degisiyor.2012 eski kasa ceed motion aracimin kullanma kilavuzunda 45000 ve 90000 bakimlarinda kontrol ve degisim gostermis sirasiyla.Yalniz soyle bir durum varki sikinti zaten bence esas bu.Otomatik samzimana konulan yag cok pahali filtreli degistirmek zahmetli ve ayrica yagi tam olarak ddgistirebilmek icin makina gerekiyor.Cunku sanzimandaki yag motor yagi gibi ac tapayi bosalsin olmuyor yag sogutma radyatorundeki valflerdeki tork konvertorundeki yagi disari alabilmek icin gerekli makina malesef servislerde yok.Bu durimda eski yag ile yeni yag karistigi icin pek saglikli olmuyor degisim.Netteki arastirmalarimdan ve uygulslardan edindigim bilgiler bu yonde.Paylasmak istedim.Herkese iyigunler
Teşekkürler. Araç 90 bin bakımına girdiğinde özenle soracağım.

ERGE

New member
eski ceedlerde evet değişiyor. Ama yenilerde değiştirme yok ömürlük. Çok araştırdım bu konuyu kesinlikle değişmiyor...

slhyldz

New member
eski ceedlerde evet değişiyor. Ama yenilerde değiştirme yok ömürlük. Çok araştırdım bu konuyu kesinlikle değişmiyor...
Arkadaşlar ömürlük yağ olmaz. Daha fazla dayanıklı yağ olur. MErcedes, Bmw, Honda değiştiriyorsaki bunlar en başarılı firmalardır. Özellikle Bmw nin kullandığı ZF şanzıman çok mükemmeldir. Kia değiştirilmez desede siz değiştirin. Değiştirmenin şanzımana hiçbir zararı yok. Faydası çok.
Bu arada aracım otomatik olmadığından klavuzu okumadım. KAç lt. yağ alır bilmiyorum ama İlhan'ın anlattıklarına kısa bir yorum yapmak istiyorum;
Filtre değiştirilemiyorsa onun içinde bir miktar yağ kalıyor. Düzenli yağ değişimlerinde kalan yağ bir sıkıntı çıkarmamaktadır. Fakat Bir önceki aracımda AL4 şanzıman vardı ve 3lt. yağ kapasitesi vardı. Yetkili servis onu 5 lt. yağ kullanarak değiştiriyordu. Böylece filtredeki yağıda bir m,ktar temizliyordu. Tabi aynı yetkili servis bu yağ ömürlüktür yağ değiştirilmez demişti ama yağ değiştirme konusundada uzmanlardı.:)
Bostancı oto sanayi sitesinde Autootomatıccenter var. Birde avni usta var. Bunlar bu alanda uzmanlar ve İstanbul anadolu yakasının en meşhurları arasında bir kişi daha varda ismi aklımda değil şuanda ama bunlar yeterli. Arayın sorun bakalım size ne anlatacaklar. Değişiyor mu değişmiyor mu?

slhyldz

New member
Ben araç almadan önce kia servislerini arayıp otomatik hakkında bilgi sormuştum. KArtal ve ümraniye servislerinin her iisinide aramıştım. Ayrıca ikinci el satış sorumluları ile görüşmüştüm. Daha arkadaşlar şanzumanlarının ismini ve tam otomatik mi yarım otomatik mi olduğunu bile bilmiyorlardı. Hatta komik cevaplar bile veren usta olmuştu. (triptonikse yarımdır falan diye...)
Sonra ben kia Türkiye'ye mail atmıştım ve saolsunlar aynı gün arayıp beni bilgilendirdiler.
Yağın değişim yapıldığını da bizzat beni arayan operatör söylemişti. (Tabi gerektiğinde vs... diye söylemişti)
Renault maiste kapı komşum çalışıyor kulakları çınlasın şanzıman bakımını nasıl yapıyorsunuz dediğimde bakıma gerek yok demişti bana. Yani servislerdeki çalışanlar anlamıyorlar bence.
İsteyen değiştirmesin arkadaşlar ama bilinki şanzımanın revizyonu servislerde en az 5000-6000 tl arası tutuyor haberiniz olsun.
Yağın litresi ise 25-30 tl.

inimicus

New member
Eski arabam Clio otomatik vitesti ve bu konuyu çok araştırdım. DH'de eski vw çalışanı otomatik şanzıman uzmanı Mete'nin sayfasını uzun süre takip ettim: sonuç şanzıman yağı en geç 60000 km'de değişir. Ben 45000 bakımında değiştirttim 90 binde de değiştirteceğim.