şakırdama, vuruntu

ozgurcan

New member
Arkadaşlar biraz once çelik motora şu maili çektim.

""Arabam ceed dizel otomatik 2010 model, motor yuke binince bir vuruntu sesi yapıyor, belki 7-8 defa Tekkar servise gittim, enjektor şakırdaması normal diyorlar, yazılım yukluyorlar, 1 hafta sonra yine başlıyor, en son enjektorleri revizyona gonderdiler ve benden 1200 tl para aldılar, 1 hafta sonra yine aynı ses başladı, yine goturdum, birsey yok diyorlar, boyle bir servis nasıl olabilir, kia gozumde sıfır oldu, şikayetimle ilgilenilmesini istiyorum.Ses gecmeyecekti neden enjektorler revizyon yaptınız??""

Bakalım ne olacak? Enjektör şakırdaması ile ilgili bir gelişme bilen var mı? Tesekkurler

alperenkaracahan

New member
hocam aynısı bende de oldu 2500 devir ile 3000 arasında hız 40 gelmeden yokuşta geçen ay gül al a götürdüm yazılım güncellemesi olduğunu söylediler bir ay dır çok şükür bi sıkıntı yok istersen bir de gül al a götür.

omurkadir

New member
Enjektör leri kodlarlar geçici bir süre geçer sonra geri gelir.En az ses shell gtlde.
Kronik bir sıkıntı çözümü yok maalesef.

bmx

New member
Benim aracımda 2010 Model bendede bir kaç kes oldu.serviste güncelleme yüklediler. geçti.1 sene sonra yine geldi.1600-2000 devir arasında genelde rampa çıkarken ses yapıyordu.
son 2 aydır Shell GTL alıyorum.Ses şu anda yok.Bakım zamanına 7000 Km var o zamana kadar idare etsin yine yazılım güncelleriz.sizden 1200 TL boşa almışlar kronik bir sorun.
sadece güncelleme ile geçiyor.

khan

Member
Şu şakırdama sesini duyamadım bir türlü. Belki bizde de vardır ama farkında değilimdir. Merak ediyorum bu sesi duyabileceğimiz video falan var mı?

ozgurcan

New member
Bir kaç uzmanla bunu tartıştım, bir yorum şöyle: Ses kaynağı ise valfler ile kam mili arasıdır. Düşük motor devirlerinde siz araca yüklendiğinizde araç hizlanmak için hem daha fazla püskürtmeye hem de sistem basıncını yükseltmeye baslar. Sistem basıncı pompa tarafından bir ZME dedigimiz bir valf ile ayarlanır. Bu valf tam güc ihtiyacında pompanın tam randımanda basması konumuna gecer. Bu da basınc için pompanızın yüklenmesini ve sistemden daha fazla güc cekmesini saglar. Boyle olunca kayış sistemleri gücü pompa,kam mili ve diğer pompalara ilettiğinden, valfleri açmaya yarayan kam miline düsen kuvvet oranı azalır ve valfler kapanırken yanma odasının basıncının da artması ile daha sert bir ses yaparak kapanır. Ne zaman ki düşük devirlerden kurtulur ve ürettiğiniz tork belirli bir seviyeyi aşar o zaman bu ses ortadan kalkar (turbonun devreye tam girmesi)
Bu arada sesi farketmemek mümkün degil arkadaşım, eski dikiş makınalarından çıkan ses gibi, belirgin... tık..tak..tık..tak..tak..tak

ozgurcan

New member
Bir de dün Tekkar servis muduruyle konustum.. sesi kabul ediyor ve yapılacak birsey olmadıgını kabul ediyor.. bu sekilde kullanacaksınız diyor..eger bunu gecirecek bir guncelleme cıkarsa sizi arayacagım dedi..?

amorusso

New member
Tek çözümü Gtl kullanmak, bir önceki aracımda şakırdama vardı, enjektrör yazılımı ile kesildi, sonra geri geldi, kafaya takılacak bir sorun olarak görmüyörum, vuruntu Ege ile alakalı olabilir, o da stok araçta olur mu, kullana sormak lazım :)

ozgurcan

New member
Benimki gtl kullandıgım halde gecmiyor, bir de şakırtının dozu da onemli, benimkisi cok bariz, kafaya takılmayacak gibi değil!!

Likya

New member
Araçlarımızın kullanma kılavuzunda setan değeri 54 olan Euro dizel kullanılacak der. Aracı ilk aldığımda bende de aynı durum vardı. Yazılım güncel olduğu halde.
Sonra Diesel yakıtların Teknik speklerini araştırdım. Yapı olarak Gas To Liquide (GTL ) olmayan Eurodiesel ler içinde 54 setana en yakın olanı ( TOTAL Excellium ) Shell , BP, diğerleri 50-51 Cetane . Toatal Excellium 3 puan üzerinde. Total kullanalı hem aracın rolanti sesi azaldı , yumuşadı hemde enjektör şakırtısı kayboldu.Gas to Likit olan GTL dede Cetane değeri 54 ancak GTL kullandığınızda , başka bir Euro dizelle karıştırılmaması öneriliyor. Shell GTL Gas formundan Fiziksel işlemle likit hale getirlmiş yakıt. Diğerleri bildiğimiz rafine yöntemi.

Bu konu daha öncede forumda paylaşılmıştı 1.5 yıl kadar önce.
Citroen lerde aynı durum var, Total kullanmazlarsa araç şakır şakır şakırdıyor.
Benim tecrübe edişime göre Enjektör şakırdaması istemiyorsanız:
Total Excellium veya BP Ultimate kullanmanızı öneririm ( BP Shell V power Diesel e göre daha iyi bu açıdan ama çekiş düşüyor gibi geldi bana )

alperenkaracahan

New member
bu şakırdamada hava sıcaklığıda etkili mi acaba ? sanki hava sıcakken başlıyor gibi. yeni ceed lerde aynı sorun var mı ?

berkural34

New member
Bu sesle ilgili acaba video falan var mi ? Bende var mi acaba merak ettim , suana kadar pek dikkatimi cekmedi ama belki acemiligimden farketmemis de olabilirim :)

Srhn

New member
aynen bende berke katılıyorum nasıl bir ses videosunu koyabilirseniz bizde öğrenmiş oluruz belki bizim araçlarımızdada vardır ama fark etmiyor olabiliriz

ozgurcan

New member
Arkadaşlar fark edilmeyecek gibi bir ses değil, merak etmeyin, size de uğrarsa hemen anlarsınız.. hava sıcaklıgının etkisi varmı bilmiyorum ama benimki motor sogukken degil, ısınınca başlıyor..

Srhn

New member
bu ses genelde motoru zorlayıncamı çıkıyo yoksa normal kullanırkende geliyormu