Rutuş yardım ve boya koruma

gorkemsin

New member
Arkadaşlar,

Öncelikle herkese selam. İş yoğunluğundan pek foruma takılamadım uzun süredir.

Önerilerinize ihtiyacım var. Öncelikle ön tamponda 1 mm kalınlığında yarım cm lik bir çiziğim
var. Bişi olmuş, önemsiz ama gözüm takılır oldu arabanın yanından geçerken. bir öneriniz varmıdır. Nasıl rutuşlayabilirim veya rutuşlatabilirim. Beyaz rengin kötü yanı işte. Beyazın altından tamponun siyahlığı göze batıyor. Ben yerini biliyorumya gözüm çarpıyor oraya.

İkinciside arabayı aldım önümüz kış dedim boya koruma yaptırmadım. şimdi bahara çok kalmadı. Boya koruma için İstanbul anadolu yakasında tavsiye edebileceğiniz yer varmıdır?

HARUN

New member
Arkadaşlar,

Önerilerinize ihtiyacım var. Öncelikle ön tamponda 1 mm kalınlığında yarım cm lik bir çiziğim
var. Bişi olmuş, önemsiz ama gözüm takılır oldu arabanın yanından geçerken. bir öneriniz varmıdır. Nasıl rutuşlayabilirim veya rutuşlatabilirim. Beyaz rengin kötü yanı işte. Beyazın altından tamponun siyahlığı göze batıyor. Ben yerini biliyorumya gözüm çarpıyor oraya.

İkinciside arabayı aldım önümüz kış dedim boya koruma yaptırmadım. şimdi bahara çok kalmadı. Boya koruma için İstanbul anadolu yakasında tavsiye edebileceğiniz yer varmıdır?
boya koruma için kızıltoprak meguiars derim ben .

rayen

Super Moderator
Arkadaşlar,

Kış diye boya koruma yapmamanız ya da yaptırmamanız bence büyük hata. Asıl kışın gerekiyor. Karı eritmek için kullandıkları solisyonlar, tuz vs. etkenler boyayı yıpratıyor. Boyayı korumak istiyorsanız yaz kış ayrımı yapmadan koruma yapmalısınız. Çizik işine gelince serviste rötüş yaptırabilirsiniz.
Korumayı kendiniz yapamıyorsanız, Harun'un önerisine uyun. Kendim yaparım diyorsanız, nasiol metalcoat öneririm.

gorkemsin

New member
Kış diye boya koruma yapmamanız ya da yaptırmamanız bence büyük hata. Asıl kışın gerekiyor. Karı eritmek için kullandıkları solisyonlar, tuz vs. etkenler boyayı yıpratıyor. Boyayı korumak istiyorsanız yaz kış ayrımı yapmadan koruma yapmalısınız. Çizik işine gelince serviste rötüş yaptırabilirsiniz.
Korumayı kendiniz yapamıyorsanız, Harun'un önerisine uyun. Kendim yaparım diyorsanız, nasiol metalcoat öneririm.

Haklısın aslında....Metalcoat dediğin malzeme ile kaç kez yapılabiliyor bu işlem? Birde uygulaması zormudur?

rayen

Super Moderator
Dikkatli yapılırsa 2 kez yapılabilir. Uygulaması çok kolay. Ürünü fazla emmeyen, sitede satılan uygulama bezi ile yapılacak. Boya üzerine 2, 3 fıs yapılarak beklemeden homojen olarak yayılacak. Microfiber bez ile parlatma işlemi yapılmayacak çünkü microfiber bez ürünü tekrar söküyor. 24 saat kürlenme süresi var. 24 saat süreden sonra microfiber bezle tekrar güzelce silinebilir. Tabi uygulama sırasında ve 24 saat içinde su değmemesi ürünün kalıcılığını arttıracaktır. Ben şubat başında uygulayacağım. Ürün nano bir üründür. Daha önce aracımda yine nano bir ürün kullanıyordum. (gtechniq C1.5) Bu yerli bir ürün, nano yağmur kaydırıcısını beğendiğim için boya koruma ürününü de deneyeceğim.

c@n

Super Moderator
Bende de var tamponda çizikler... sağ olsun milletimiz çok dikkatli... servise gittiğinizde bence yaptırısınız, ben de boya koruma işinin ışın daha faydalı olduğuna inanıyorum, önümüzdeki hafta yurtdışına gideceğim, dönünce arabama iç dış detaylı temizlik yaptıracağım...

gorkemsin

New member
Rayen siz uygulamada kararlısınız herhalde. Yakın zamanda uygular ve memnun kalırsanız yazarsanız çok sevinirim.

gorkemsin

New member
Cevap: Ynt: Rutuş yardım ve boya koruma

Yusuf Abi Merhabalar,

Meguiars ile ilgili forumlarda okuduğum ve kafamı bulandıran bir şey paylaşıyım senle. Senin fikirlerin benim içinde değerli. İşçiliklerine genel anlamda bir şey dedikleri yok ancak araç başına kullandıkları boya koruma malzemesinin (M21 dedikleri bir malzememi ne varmış) 10 TL lik bir malzeme olduğunu, aracı 1 ay kadar bir süre koruyabildiğini söyleyenler var. Fikrin varmıdır?

Ben en çok bu işi kendim yapabilmek isterdim ama nasıl yapılır sanırım forumdada çok tecrübe etmiş biri yok. Neden kendim yapmak isterdim Meguiars ile ilgili kullanılan malzemenin kalitesi dışında bir tereddütüm yok . Diğerlerinden birinede versem Allah bilir ne yapcak, neye para verdiğimi bilmeyeceğim. Bu rahatsız ediyor insanı.

josefsalvatini

Yasaklı Üye
Ynt: Rutuş yardım ve boya koruma

Yusuf Abi Merhabalar,

Meguiars ile ilgili forumlarda okuduğum ve kafamı bulandıran bir şey paylaşıyım senle. Senin fikirlerin benim içinde değerli. İşçiliklerine genel anlamda bir şey dedikleri yok ancak araç başına kullandıkları boya koruma malzemesinin (M21 dedikleri bir malzememi ne varmış) 10 TL lik bir malzeme olduğunu, aracı 1 ay kadar bir süre koruyabildiğini söyleyenler var. Fikrin varmıdır?

Ben en çok bu işi kendim yapabilmek isterdim ama nasıl yapılır sanırım forumdada çok tecrübe etmiş biri yok. Neden kendim yapmak isterdim Meguiars ile ilgili kullanılan malzemenin kalitesi dışında bir tereddütüm yok . Diğerlerinden birinede versem Allah bilir ne yapcak, neye para verdiğimi bilmeyeceğim. Bu rahatsız ediyor insanı.
Boya koruma ve cila işlemi için 4 kademeden oluşan bir çizik giderme cila koruma ve Finish yapıyorlar
Tabiki bu malzemeleri çok daha ucuza alıp kendin uygulama yapabilirsin ama burada tercih ben yapayım yada onlar yapsın fazla vereyim seçeneği ile karşı karşıyayız

Sonuçta ticari bir müessese maaş veriyor gideri var karşılığını mecburen alacaklar

Zaten hayat hep böyle değil mi :)

Mesela Rasim abi eli yatkın kendi yapıyor ve başarılı çok daha ucuza aynı hizmeti alıyor
Mesela ben giderim yaptırırım parasini veririm nedeni zaman ayırma ve beceri sorunu :)

gorkemsin

New member

Boya koruma ve cila işlemi için 4 kademeden oluşan bir çizik giderme cila koruma ve Finish yapıyorlar
Tabiki bu malzemeleri çok daha ucuza alıp kendin uygulama yapabilirsin ama burada tercih ben yapayım yada onlar yapsın fazla vereyim seçeneği ile karşı karşıyayız

Sonuçta ticari bir müessese maaş veriyor gideri var karşılığını mecburen alacaklar

Mesela Rasim abi eli yatkın kendi yapıyor ve başarılı çok daha ucuza aynı hizmeti alıyor
Mesela ben giderim yaptırırım parasini veririm nedeni zaman ayırma ve beceri sorunu :)
Yok ben kendim yapim işi ucuza getirim diye bir şey düşünmüyorum. Ona ayıracağım vakti kendi işime ayırsam daha çok kazanırım :) Sadece Meguiars da yaptıracağım boya koruma arabayı gerçekten sadece 1 ay mı koruyacak. O zaman çok anlamsız. Hiç yaptırmam o zaman. Arabanın boyası solsun 5-10 sende ödeyeceğim parayı fark olarak verir arabayı yenilerim bilmem anlatabiliyormuyum? Meguiars dışında bir yerede gidemiyorum.Çünkü yaptıkları işe güvenmiyeceğim. İşte o zaman kendim mi yapsam diyorum.

josefsalvatini

Yasaklı Üye

Yok ben kendim yapim işi ucuza getirim diye bir şey düşünmüyorum. Ona ayıracağım vakti kendi işime ayırsam daha çok kazanırım :) Sadece Meguiars da yaptıracağım boya koruma arabayı gerçekten sadece 1 ay mı koruyacak. O zaman çok anlamsız. Hiç yaptırmam o zaman. Arabanın boyası solsun 5-10 sende ödeyeceğim parayı fark olarak verir arabayı yenilerim bilmem anlatabiliyormuyum? Meguiars dışında bir yerede gidemiyorum.Çünkü yaptıkları işe güvenmiyeceğim. İşte o zaman kendim mi yapsam diyorum.
Ben sadece 50 tl verip yikatyigimda bile 1 ay koruma alıyorum emin ol minumum 6 ay kafan rahat olur

gorkemsin

New member

Birde yanlış anlaşılmasın ya. Benim duyduklarım, okuduklarım sadece forumlardan. Aslı nedir tam olarak bilmem. Meguiars da boya koruma için kullanılan malzemenin yetersiz bir malzeme olduğu. Belkide hiç öyle değildir. Bu konu ile ilgili fikri olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Biri hiç öyle değil dese gönül rahatlığı ile gidip yaptıracağım. Sadece okuduklarım kafamı bulandırdı.

gorkemsin

New member

Ben sadece 50 tl verip yikatyigimda bile 1 ay koruma alıyorum emin ol minumum 6 ay kafan rahat olur
Meguiars Kızıltopraktamı yıkatıyorsun? 50 TL veriyorsun abi bu yıkamanın özelliği nedir. Bende iyi bir yıkamacı arayışındayımda hala artık olmadı araba yıkatmaya Kızıltoprağa gideceğiz görünüyor.Napalım trafik olmazsa gidiş geliş yarım saat. Olursa yandık :)

josefsalvatini

Yasaklı Üye

Meguiars Kızıltopraktamı yıkatıyorsun? 50 TL veriyorsun abi bu yıkamanın özelliği nedir. Bende iyi bir yıkamacı arayışındayımda hala artık olmadı araba yıkatmaya Kızıltoprağa gideceğiz görünüyor.Napalım trafik olmazsa gidiş geliş yarım saat. Olursa yandık :)
normal yıkama bıze ozel 20 tl
nxt dedıklerı kı 66 ıle yapılıyor daha kalıcı 70 tl yerıne 50 tl yaptır farkı gorursun :)

gejder

New member

Meguiars kiziltoprak a helal olsun ama bir gun bile bastan savma is yapmadilar

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

rayen

Super Moderator

Yusufcuğum benim yaptığım işte araçta sıfır kılcal çizik olması gerekiyor. Bu sağlandıktan sonra benim kullandığım ürün uygulanabilir. Ben aracı aldığım günden beri koruma altına aldığım için şu anda benim aracımda sürtmelerden kaynaklananların dışında bir çizik yok. Ve ben buna dayanarak uygulamayı yapıyorum. Yoksa kılcal çizikler varsa mutlaka önce polisaj yapılmalı. Ben çizikleri de giderirdim ama en son yaptığımda elime yüzüme bulaştırdım. Bana bir pantolon ve bir tişörte mal oldu. :D