Özel Servis Durak Otomotiv tam not aldı

Yasin

New member
Arkadaşlar Merhaba,

Geçen gün farklı bir konuda da yazmıştım aracımın 45 bin km bakımı geldi ve bugün Durak Otomotiv tarafından yapıldı. Ben 2008 yılından bu yana 4 farklı KIA aracım ile daimi KIA kullanıcısıyım :) Şimdiye kadar sürekli yetkili servise gittim fakat bu yetkili servislere verdiğim fazladan paralara acır hale geldim. Şu anki aracım 2013 Ceed Consept Plus M/T servisler ile görüştüm ayrı ayrı fiyatlar aldım;

45 bin KM bakım + On arka balata değişimi
Erbek Oto: 1.050 TL
Tekkar Oto: 850 TL

Bu konularda güvendiğim bir yakınımın yönlendirmesi ile ilk defa sanayiye giderek 17 yıldır KIA ve Hyundai Ozel Servisliğini yapan Durak Otomotivde bakımı yaptırdım. Ozel servise beni iten sebeblerden basta gelen konu tabi ki fiyatlar sonrasında ise ustalık. Sizlerde biliyorsunuz ki servislerde işi öğrenip gerçek usta oldu dediğimiz kişiler daha iyi kazanması için servisten çıkıp kendi yerini açıyor ve arabalarımız sürekli deney farelerine dönüyor.

Durak Otomotivin sahibi Erdinç Bey ile ilk önce telefonda görüşüp işçilik ve fiyatlar hakkında bilgi aldım. Telefonda verdiği bilgiler, fiyatlar ve en önemlisi ilgi ve alaka.... acaba aradığım yer sanayimi? doğru kişiylemi görüşüyorum? diye düşündürdü. :) Erdinç Bey çok kibar ve aşırı ilgili biri. Bugün bakımı yaptırmaya giderken hala içimde bir korku vardı sanayi, acaba nasıl bir yer, benim isteklerime cevap verebileceklermi diye düşünmedim değil. Dükkanı sanayide buldum içeri girdim daha ilk görüşte temizlik ve düzen beni biraz olsun rahatlattı. Bildiğimiz sanayi dükkanları gibi değil :) Son derece temiz herşey düzenli kullanılan bir çok takımlar ve malzemeler aynı yetkili servislerde gördüğümüz ürünler, müşteri bekleme alanı ayrı (Gerçi Erdinç Bey sağolsun beni sürekli kendi ofisinde ağırladı.) bakım anında arabanın yanında durmak yasak gibi saçma bişey yok. Ustalarla tanıştım çoğu Tekkar dan çıkma hepsi işinin eğli bilgili kişiler. Özellikle dükkan çalışanlarının hepsi çırağından kalfasına ustasına çok kibar ve candan insanlar.

Bakıma geçtik kullanacakları yağı sordum petrol ofisi yağlarını biz kullanıyoruz dediler. Ben itiraz ettim Castrol Edge 5-30 yağ kullanılmasını istedim. Hemen dışarıdan benim istediğim yağ bulundu ve alındı aracımda benim istediğim yağ kullanıldı. En azından yeni alındığını ve kendi kutusu içinde olduğunu görebildim, servislerde biliyorsunuzki varil yağlar kullanılıyor içinde ne olduğunu malesef bilemiyoruz. Bakıma başladılar hemen aracın içine ilgili kısımlara poşetler yerleştirildi aynı servisteki gibi temizliğe önem veriliyor.

Yapılan işlemler 45 bin KM bakımı + On arka balata değişimi ödenen tutar: 500 TL (Castrol Edge 5-30 yag ile birlikte)

Motor ustası Huseyin Bey' in birde hediyesi oldu; Turboyu rahatlatacak daha rahat çalışmasını sağlayabilecek farklı bir işlem yapmış, kullanın siz daha iyi anlayacaksınız şimdi güçte artmış olmalı dedi. Kullandım akıllı kullanımda fark yok ancak gazı yarım yada daha fazla verdiğimde ciddi belirgin bir fark olduğunu gördüm tahminen 8 - 10 hp arasında bir güç artışı olmuştur. Yaptırmayı düşünenler Durak Otomotiv ile iletişime geçebilir ve daha net bilgi alabilirler.

Erdinç Beyden forumumuza katılmasını rica ettim oda sağolsun beni kırmadı bugün ARVASİ nicki ile aramıza katıldı, bizlere yaşadığımız sorunlarda teknik olarak yardımcı olacaktır.

Ozel servise gitmek isteyen arkadaşlara Durak Otomotivi gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Durak Otomotive bugünkü ilgi için teşekkür ediyorum...

serdar1457

New member
Iş yerinden bir arkadaş ta Kartal sanayide birini söyledi birde bu yetkili serviste bakim yapılmadığında Aracın garantisi iptal olmuyormu ?

Yasin

New member
Evet bakım özel serviste yapıldığı için garanti iptal oluyor.
Benide bu konu huzursuz etti çok düşündüm ben sonunda böyle bir karar aldım. Çünkü yıllardır fazla verdiğim paraları ve garanti ile aldığım ürünleri düşündüğümde buna karar verdim. Çoğu zaman kullanıcı hatası deniyor. Bence garanti aracın ilk fabrika çıkışında ciddi bir sorunu varsa o zaman işe yarıyor buda ilk 15 bin km bakımına kadar belli oluyor zaten.

slhyldz

New member
Aslinda tam olarak oyle degil.
Aracinizi ozel servise bile goturseniz garantisi bozulmaz.
Dikkat edeceginiz husus, ozelserviste yapilan islemler icin fatura almak. Fatura aldiginizda aracinizda olusacak fabrikasyon hatalarda garantiden islem yaptirma hakkiniz var. Yapmazslar bile yasal hakkinizi kuklanma sansiniz var.

alicanım

Member
Bize dışarıda bakım yaptırıldığında garantiden çıktığını söylediler.Bu nedenle servislerde bakım yaptırmak zorunda kalıyorsun.Dışarıda 150-200 liraya yaptıracağın bir bakımı servislerde daha fazlaya yaptırmak zorunda kalıyorsun.Fakat bunların içinde uygun fiyatada yapan servisler de vardır.Hepsini aynı kefeye koymamak gerekiyor.Bakalım önümüzdeki bakımda neler olacak burada paylaşacağım.

slhyldz

New member
Ben şanzuman değişimi için çelik motora yaptığım başvuruda bana ilk sorduğu şey şuydu: Dışarıda yaptırdığınız bakımların faturası varmı?
Sizce bu soruyu neden sordular ?

ErkanKASIM

New member
Garanti bitene kadar yetkili servise , garanti bittikten sonra tabiki özele

Srhn

New member
Motor ustası Huseyin Bey' in birde hediyesi oldu; Turboyu rahatlatacak daha rahat çalışmasını sağlayabilecek farklı bir işlem yapmış, kullanın siz daha iyi anlayacaksınız şimdi güçte artmış olmalı dedi. Kullandım akıllı kullanımda fark yok ancak gazı yarım yada daha fazla verdiğimde ciddi belirgin bir fark olduğunu gördüm tahminen 8 - 10 hp arasında bir güç artışı olmuştur.

Nasıl bir işlem yaptı acaba turboya siz gördünüz mü ?

Yasin

New member
Motor ustası Huseyin Bey' in birde hediyesi oldu; Turboyu rahatlatacak daha rahat çalışmasını sağlayabilecek farklı bir işlem yapmış, kullanın siz daha iyi anlayacaksınız şimdi güçte artmış olmalı dedi. Kullandım akıllı kullanımda fark yok ancak gazı yarım yada daha fazla verdiğimde ciddi belirgin bir fark olduğunu gördüm tahminen 8 - 10 hp arasında bir güç artışı olmuştur.

Açıkçası ben o sırada Erdinç Bey ile ofisteydim görmedim fakat anladığım kadarıyla daha rahat hava alması için bir işlem yapmış detaylı bilgiyi Erdinç Beyden yada Durak otomotivden alabilirsiniz.

slhyldz

New member
Aslında bu işlem için önceki yıllarda serviste bülten yayınlanmış. Gelen bütün araçlara yapılması gereken bir işlem bu. Servisçilerin üşenmesi veya başka bir sebep bilemiyorum yapılmıyor. Turboya gelen hortumun turbo hava kanalı ile birleştiği yerde plastik bir "T" var. Onun hava kanalınıun çapı hortuma göre dar. O "T" nin hava kanalını matkapla büyültüyor ve turbonun daha rahat nefes almasını sağlıyor.Normalde herkezin evde kendi imkanı ile yapabileceği bir şey.

slhyldz

New member
Ekli dosyayı görüntüle 2569 İşaretli yerdeki T nin hava kanalı genişletiliyor.
Aslında bu işlem için önceki yıllarda serviste bülten yayınlanmış. Gelen bütün araçlara yapılması gereken bir işlem bu. Servisçilerin üşenmesi veya başka bir sebep bilemiyorum yapılmıyor. Turboya gelen hortumun turbo hava kanalı ile birleştiği yerde plastik bir "T" var. Onun hava kanalınıun çapı hortuma göre dar. O "T" nin hava kanalını matkapla büyültüyor ve turbonun daha rahat nefes almasını sağlıyor.Normalde herkezin evde kendi imkanı ile yapabileceği bir şey.

Srhn

New member
Açıkçası ben o sırada Erdinç Bey ile ofisteydim görmedim fakat anladığım kadarıyla daha rahat hava alması için bir işlem yapmış detaylı bilgiyi Erdinç Beyden yada Durak otomotivden alabilirsiniz.

tamam teşekkür ederim

slhyldz

New member
Aynı serviste yağ, hava,polen ve yağ filtresini değiştirttim.
Ayrıca genel kontrol, klima temizliği, far ayarı yapıldı. Yağı kendim götürdüm. (mobil 1 esp formula 5 lt. 130₺ ye almıştım)
Tutar olarak 75 ₺ ödedim.
Motoruda temizlemişler :)

Şiddetle tavsiye ederim.

sinan1

New member
Ben de Durak Otomotive ufak işlerim için gitmiş ve memnun kalmıştım.
İsim benzerliği ve karışıklık olmaması açısından emin olmak istedim.
Bahsi geçen Durak Otomotiv, Kartal Oto Sanayide, Dumankaya Vizyon arkasında bulunan Durak Otomotiv değil mi?

Notlarımda Tek-kar otonun 16 yıllık ustası, Durak otomotiv - Ali Kaya Diye yazıyor. aynı yerden mi bahsediyoruz acaba?

Son düzenleme: