Motor ısınma ve soğuma süresi

khf

New member
Herkese merhaba.

Önceki aracım 2011 ceed maunel
Şimdiki aracım da 2012 ceed otomatik (eski kasa).

Şöyle bir farklılık gözlemliyorum.

manuel aracın motoru çok geç ısınıp çok çabuk soğuyordu. Şimdiki ise çok çabuk ısınıp çok geç soğuyor.

Tabi ki gösterge hep 90 derecenin hemen altında, yani aşırı ısınma söz konusu değil, motorun çalışma sıcaklığına çabuk ulaşması ve geç soğuması durumu söz konusu.

Sizce bunların hangisi normal? Otomatik aracın çok çabuk ısınıp çok geç soğumasını dikkate almalı mıyım? Bu bir sorun mudur?

İlk defa otomatik araca bindiğim için bu araç hakkında yeterince bilgi ve tecrübe sahibi değilim.

Bu konuda bilgi verecek olan arkadaşlara minnettar kalacağım.

Saygılar.

slhyldz

New member
Dis ortam sicakligi, km, hiziniza gore ne zaman 80-90 °C oluyor ?

AtaDMR

New member
Benimde 2012 manuel (eski kasa) bende geç ısındığından şikayetçiydim ama normal zannediyordum iyiki böyle bir konu açtınız.

10 derecede istediğiniz kadar sert kullanın bir 15-20 dakikası oluyor bende hatta bazen yarım saati bile bulabiliyor. Bu söylediğim zamanlar 90 dereceye gelmesi. ibreyi oynatacak kadar ısınmasını düşünürsek sağlam bir 15 dakikayı buluyor bu sıcaklıkta vede dış ortam sıcaklığıylada çok etkili değil genel bir geç ısınıyor ama bir okadar çabukta soğuyor ısınması neysede soğuması neden bukadar çabuk

khf

New member
Dış ortam sıcaklığı 5-10 derece arası. 2000 deviri çok geçmiyorum. 4 veya 5 dk düz yolda gidersem 90 dereceye ulaşıyor.

Soğuk havada önceki aracı 30 dk park etsem, geldiğimde motor baya bir soğumuş oluyordu. Ama bunda yaklaşık 40 dk park ettim, geldim gösterge aynı konumda.

Durum bu hocam.

AtaDMR

New member
aslında motorun geç ısınması sürtünmenin az olduğunu gösterir iyi olabilir bu, ama soğuma zamanları sıkıntılı

khf

New member
aslında motorun geç ısınması sürtünmenin az olduğunu gösterir iyi olabilir bu, ama soğuma zamanları sıkıntılı
Hocam bence ısınma doğrudan yanma odasındaki patlamayla alakalı. Sürtünmenin etkisi yok denecek seviyededir diye tahmin ediyorum.

AtaDMR

New member
Bunun bir nedeni vardır kesin daha çok kişi cevap verirse açıklığa kavuşur. Yani biri manuel biri otomatik belki işleyişleri farklıdır belki bu ısıyı algılayan termostatlarının yerleri farklıdır... Servise falan sordun mu bunu hiç?

slhyldz

New member
Dış ortam sıcaklığı 5-10 derece arası. 2000 deviri çok geçmiyorum. 4 veya 5 dk düz yolda gidersem 90 dereceye ulaşıyor.

Soğuk havada önceki aracı 30 dk park etsem, geldiğimde motor baya bir soğumuş oluyordu. Ama bunda yaklaşık 40 dk park ettim, geldim gösterge aynı konumda.

Durum bu hocam.
Ben bu sabah baktim. Aracim 115 hp manuel.
ilk 3.5 km de, 19km/H da motor isisi, 65°C oldu.
400 mt sonra, 70°C
800 mt. sonra 80°C 26 km/Hz
500 mt sonra ise 85 °C 27km/hz oldu.

Baslangic km. : 743.3
Bitis km. : 748.4
Surus suresi. : 10 dk.
Hava sicakligi : 6°C
Ortalama hiz : 26km/hz

Buradan kiyaslama yapabilirsiniz. Sogumasini olcmedim ama gecenlerde 1 saat sonra calistirdigimda motor soguktu ama cabuk isinmisti. Havada 5 °C falandi

khf

New member
Salih hocam karşılaştırma yapabileceğim bu net bilgiler için size çok teşekkür ederim.

mehilay

New member
Bu sıkıntı bende de var sanki...
Sizin kadar ısı, devir, zaman gözlemi yapmadım ama genel izlenimim geç ısınıyor çabuk soğuyor, sıcak havalarda çok da sorun yok ama...
İlk defa dizel aracım oldu, "dizel geç ısınır, sen benzinliye alışmışsın ondan sana geç geliyor" dediler...
Hava 10 derecenin üzerindeyse 5 dk gibi bi sürede ısınıyor ama eksi değerlerde 15 dk da anca kendine geliyor, (bu süre zarfındaki gürültülü çalışmayı zaten hiç sevemedim, ısındı mı sorun yok, saat gibi)

Nexus 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkan

New member
sorun yok geç ısınır geç sogur hatta aracına gore farklılık bile gosterir cdti motorlar cogu dizelden cabuk ısınıyor bile oyle diyim.

sogukken(ibre kalkmaya baslamadan) turboyu tam doldurmadan yani 1800 2000 vites atarak devam edersen sıkıntı olmaz uzun vadede.
5 dk gayet normal süre seyir halindeyken durdugu yerde cok uzar bu süre.ben kışın eksilerdeyken derece sirketten cıkmadan 10 dk önce calısıtırıp geri giriyodum ona ragmen ısı gostergesi kalkmıyordu onun üstüne 100 metre gidince hemen ısınıyordu ama