Lastik bombe yapması

E.Mert

New member
Merhabalar,

Bugün kışlık lastikleri söktürüp yazlık lastikleri takarken, geçen sene aldığım ve belki daha 5.000 km kullandığım Goodyear Eagle F1 Asymmetric lastiğimin bombe yaptığını farkettik. Biraz araştırdım sanırım bu şekilde kullanmak özellikle yüksek hızlarda riskli. Kimi forumlarda çelik yamadan bahsedenler olmuş ama benim lastikcim çelik yamadan hiç bahsetmedi, değiştirmelisin dedi. Bu konuda yardımlarınıza, bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkür ederim :)

Tulvem12

New member
valla hacı benımde hankook bombe yapmıstı lastıkcı kullanıcı hatası dedı cukurlara sert gırmıssın abı dedı o yuzden bende yenısıyle degıstırdım acıkcası tamır ettırmek pek mantıklı degıl sonucta can tasıyor parası bır yana

hakan26

Member
Tamir ettirmek çözüm değil can taşıyoruz yenisi ile değiştirmek en mantıklısı..

Berkan

New member
balon yapması tamirle falan çözülecek iş değil hatta kimi zaman lastiğin ön yüzünde değilde içte kalan kısmında bile yapmış olabiliyor balonu. öndeki bir lastikse arkaları öne alın, arkaysa direk 1 tane alın 5000 kmde çok bişey gitmemiştir zaten lastikten

unalks

New member
bende aracımla tümseklere çok girdim fark etmeden orjinal lastikleri üzerinde şöyle eğilip baksam gözle fark edilir dimi şimdi bende soru işaretleri oluştu :confused:

Berkan

New member
bende aracımla tümseklere çok girdim fark etmeden orjinal lastikleri üzerinde şöyle eğilip baksam gözle fark edilir dimi şimdi bende soru işaretleri oluştu :confused:
görmeme şansın yok dış tarafındaysa, iç tarafta arkaya bakıyorsa arkalar için biraz sıkıntı önler yine döndürürsünde :)

sağda solda cıkan sivilce gibi düşün o sekilde cıkıntı oluyor büyük yada kücük dar geniş uzun çok cesitli olabilir mesela :

.

unalks

New member
dışta yok onu görürüm illakide iç taraf için bir ön kontrol yapayım zaten orjinal lastiklerine oldu olası ısınamadım :rolleyes:

E.Mert

New member
bu resimlerdeki örnekler baya büyükmüş, bende ki bu kadar değil, bombe olduğunu bildiğim halde kontrol ederken zor buluyorum bombe olan yeri. şimdilik değiştirmedim lastiği, sürekli kontrol ediyorum büyüme olursa değiştircem

Berkan

New member
büyüme olmazda o taraftan cukura denk gelirseniz muhtemelen iyice zarar verir ve patlatır bide çok yüksek hızlarda veya o lastiğin tarafında doğru olan virajlarda yüklenmeyin fazla

Bestgti80

New member
benim aracından ilk orjinal hankook lastikleri var ama eskimişti artık . Ön lastiğin balon yaptığı gördüm 4 lastiği değiştirdim. 215 50 r17 yapayım dedim . 225 45 r17 e göre bayağı pahalı idi. Petlas aldım tanesi 225tl . Canavar gibi Qashqai varken de petlas kullanıyordum sorunsuz lastik.