Lanet olası Siyah Duman

Bocek06

New member
Daha önce yaşayıp kısmende olsa çözüm buldukları siyah duman problemi tekrar boy göstermeye başladı. Ne yazık ki ne yaparsam yapıyım kesin çözüm bulamıyorum. Yaklaşık 120-130 km ortalama ile cruse control ağırlıklı olarak Ankara-İzmir yolunu gittim ve yol sonunda arabanın durumu bu. Egzos çevresi ve bagaj simsiyah durumda idi. Daha önceden başına gelip çözüm bulan var mı acaba.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 2798 Ekli dosyayı görüntüle 2799

Berkan

New member
daha önce çözüm diye neyapmışlardı ?

Km ve yazılım yok galiba ama soriyim yinede ?

yakıt durumu nasıldı fazla tüketim varmıydı ?

bunların dısında uzun yolda boyle yapabilir ama hızlıda gitmemişşiniz enjektörlere falan bir baktırmakta fayda var , kat dolmuş olabilir aklıma basitce gelenler

Bocek06

New member
58.000 km de daha arac 2011 mayıs cıkıslı . Yazılım yok . Daha önce egr değişimi olmuştu. Tekrardan o kulvarda ilerlemem lazım herhalde.

Son düzenleme:

Berkan

New member
58.000 km de daha arac 2011 mayıs cıkıslı . Yazılım yok . Daha önce egr değişimi olmuştu. Tekrardan o kulvarda ilerlemem lazım herhalde.
her sekilde enjektörlerine'de baktır derim sıkıntı ondanda olabilir(würtün enjektör katkısımı temizleme karısımımı ne var onuda deneyebilirsin öncesinde), fazla yakıt gönderip yakamadıgını kara duman olarak bırakıyor olma ihtimali var

Dogus

Member
Dostum merhaba, ikimihtimal üzerinde durucam turbo hortumları veya turbo, ikinci olasılık ise enjektör olabilir. Aracın çekişinde sorun var mı? Yakıt tüketimi nasıl? Sadece ani gaza yüklenmelerde mi yapıyor ya da sürekli siyah duman atıyor mu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bocek06

New member
Aracın çekişinde ve yakıtında hiçbir problem yok. Ani yuklemeler dısında belli bir km nin üstüne çıktıktan sonra siyah dumanı sürekli atmaya başlıyor.

sinan1

New member
Yüksek hızda sorun çıkıyor demişsiniz. Bence de turboda sıkıntı olabilir. Belli hızdan sonra turbo devreye girip bol oksijen ile yakıtı daha bir güzel yakması gerekirken öyle olmamış. bu yüzden duman(iyi yanmamış yakıt) çıkmıştır.

Son düzenleme:

Bocek06

New member
Bakalım cumartesi servise gidecem. Ordan ne diyecekler.

ErkanKASIM

New member
egzoz kafalığını ileriye aldır belki çok içte kaldığı için böyle oluyordur. bendede oluyordu öyle bişe yaptırdım düzeldi.. arabanın sırtı önceden siyah nokta kurumlarda oluyordu.. olmuyor şimdi egzoz kafasını ileriye aldırdıktan sonra,, dumanı belli miktardan fazla atıyorsa tabi.. ateşleme sistemlerini kontrol ettirmekte fayda var..

Son düzenleme:

Bocek06

New member
Cumartesi günü başayarda bütün kontroller yapıldı , cihaza bağlandı fakat hiçbir problem gözükmüyor bütün değerler olması gerektiği gibi gerekli parçalar söküldü yine sıkıntı yok, yine yok her şey tıkır tıkır çalışıyor gibi duruyor en azından bana öyle lanse ettiler konuyu. . Sonuç olarak yine problemin nerede olduğunu bulamadık. Nasıl çözücez bilemedim valla.

Bocek06

New member
Hemen siparişini veriyorum. Denemekten zarar gelmez. Ürün gelir gelmez sonucunu iletirim.Ürün için teşekkür ettim.

Berkan

New member
Hemen siparişini veriyorum. Denemekten zarar gelmez. Ürün gelir gelmez sonucunu iletirim.Ürün için teşekkür ettim.
bunu atın üstünede depoyu fulletin enjektörleri bir temizlesin bakalım. faydası olmayabilir ama en azından temizlik yapılmıs olur bakımdan sonra bende yapıcam bunu

Dogus

Member
Mazotu aldığınız yeri değiştirmenizde yarar görüyorum. Yakıt sıkıntılı bir problemde olabilir.

Bu yanmayla ilgili bir problem sanırım. Bildiğiniz gibi dizel araçlar parlamalı motorlardır. Yanma odasına gelen hava ne kadar serin olursa o kadar iyi yanma olur. Bu yüzdende intercooler kullanılır. Motor iyi bir yanma için yeterli serinlikte hava gelmiyor olabilir ki sizin de söylediğiniz gibi bir süre gittikten sonra başlıyor.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Son düzenleme:

Emre Akçay

New member
Aynı problem zamanında benim başıma geldi. Enjektör çıktı. Burada tanıyan arkadaşlar bilir beni, az uğraşmadım Çelik Motor'la. Dışarıda tanıdığın birinde enjektörleri kontrol ettirin.

yalcin

New member
konuya atladım ama merak ettiğim süreklimi bu dumanı atıyor yoksa dipgazdamı atıyor? kat iptal edilmiş olmasın eğer 2.el ise araç?

Bocek06

New member
Araç sıfır ve yaklaşık 2-2.5 yıldır uğrasmaktayım. Vites düşüşlerinde , özellikle uzun yolda arka bagaj krom bağlıyor. Şuan araç serviste zaten 2-3 gün detaylı bi araştırma yapılacak. Dahada sorun çözülmezse mecbur başka yollara başvuracağız.